5 Milyon TL Sermaye ile Yapılacak En Karlı GARANTİ iş Fikirleri

Kendinize uygun bir iş arıyor ve en iyi fikri bulmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Eğer 5 milyon liranız varsa, size doğru yatırımı, hangi işi seçmenizin daha karlı olacağını anlatmaya çalışacağız. Bu iş fikirlerine bakmadan önce yatırımınızın karşılığını, işinizle ne kadar uğraşacağınız detaylarını iyi hesaplamanız gerekiyor.

Yapacağım iş çok karlı iş fikirleri olsun her zaman uğraşırım derseniz, listede kendinize ne uygun olanları bulabilirsiniz. Hayır zamanım yok, yatırımı yapıp paramı alırım derseniz, yine listede kendinize uygun iş fikirleri bulabilirsiniz. Ve bu işlerden ciddi oranda para kazanma yoluna girebilirsiniz.

Beş Milyon (5.000.000) TL Sermaye ile Ne iş Yapılır

 1. Butik Otel Açmak
 2. Borsa Yatırımı
 3. E-Ticaret
 4. Arsa Yatırımı
 5. Yayınevi Açmak
 6. Kitapçı Açmak
 7. Dükkan Kiralama Fikri
 8. Tavuk Çiftliği Açmak
 9. Büyükbaş Hayvan Alım-Satım
 10. Düğün Salonu Açmak
 11. Halı Dükkanı Açmak
 12. Düşük Riskli Ticari Faaliyet: Franchising

Beş Milyon TL Sermaye ile Yapılacak En Karlı İş Fikirleri Neler

Butik Otel Açmak
Butik Otel Açmak

Butik Otel Açmak

5 milyon lirayla açılabilecek otellerin çok büyük olması elbette mümkün değil. Ülkemizde büyük çaplı otel açmanın maliyeti 100 milyondan başlıyor. Ama 5 milyon TL ile otel açılamaz mı derseniz, elbette açılabilir diyebiliriz.

Butik, yani küçük ölçekli otel açabilirsiniz. 20-30 odalı, orta seviyeli otelin maliyeti size yaklaşık 5 milyona denk gelir. Aylık kazancınız, yatırımı yaptığınız yerin işlek olma durumuna göre, 70 bin ile 200 bin arasında değişir.

Borsa Yatırımı
Borsa Yatırımı

Borsa Yatırımı

Hisselerden anlıyor ve borsada bilginiz olduğunu düşünüyorsanız, bu iş fikri size göre diyebilirim. Pek çok insanın, anlamadıkları için uzak durdukları borsa, aslında dikkatle incelenirse, çok büyük getiriler sağlayabilir. En karlı iş fikirleri listesinde kendisine her zaman yer bulan borsa yatırımı için yeterli tecrübe ve kabiliyete sahipseniz, yatırıma başlayabilirsiniz.

E-Ticaret iş Fikri
E-Ticaret iş Fikri

E-Ticaret iş Fikri

Açılımı elektronik ticaret olan bu iş fikrinde, temel konu ticarettir. Ancak buradaki ticaret gerçek dünyada değil, sanal ortamda gerçekleşiyor. 5 milyon yatırım, elektronik ticaret için oldukça değerli bir para diyebiliriz.

Bu iş fikri, doğru şekilde icra edilirse, tüm listenin en değerlisi diyebiliriz. Çünkü dünyanın uzun süre en zengin kişileri listesinde yer alan insanlar, e-ticaret yaparak buraya kadar ulaşabilmeyi başarmışlardır. Ayrıca eski dönemlerde yaptıkları yatırımlar, o kadar yüksek değilmiş.

Arsa Yatırımı
Arsa Yatırımı

Arsa Yatırımı

Yeni bir hastane, yeni lojmanlar, yol, köprü derken arsaların değeri bu şekilde artıyor. 10 yıl önce 40 bin liraya alınanın arsa, bugünlerde 20 milyon liraya satılabiliyorsa, bu işin cazibesini düşünmeniz gerekiyor. Ama bu işin erbabı olamazsanız, baştan söyleyelim arsa işine girmemelisiniz.

Çünkü nerede nasıl değerlenme olacağını bilen birçok insan bulunuyor. Bu insanlar işlerinde o kadar iyiler ki yatırımınızı yaptıktan sonra onlarla mücadele edebilir seviyede olmanız gerekiyor.

Yayınevi Açmak
Yayınevi Açmak

Yayınevi Açmak

Ülkemizde kitap okuma seviyeleri düşük ve yayınevleri ticarileşme yönünde ilerlerken, bu işin mantığı ne diye sorabilirsiniz. Size şöyle açıklayalım. Türkiye olarak çok genç bir nüfusa sahibiz. Zira dünyanın diğer ülkelerin tersine nüfusumuz, önemli oranda artış gösteriyor.

Okula başlayanlar, lise çağına gelenler, üniversiteye gidecekler düşünülünce, ders kitapları için bir yayınevi açmak çok kötü bir fikir olmayacak. Hatta getirisi yüksek ve kazançlı bir iş denilebilir.

Kitapçı Açmak
Kitapçı Açmak

Kitapçı Açmak

Kitap okuma oranlarının düşük olması sizi yanıltmasın. Büyük kapasiteli kitapçı açarsanız, müşteriniz olacak birçok insanla karşılaşabilirsiniz. 5 milyon sermayeyi hibe etmeye değer bir iş olan kitapçılıkla, hem kültürüme katkı verebilir, hem kazanç sağlayabilirsiniz.

Dükkan Kiralama Fikri
Dükkan Kiralama Fikri

Dükkan Kiralama Fikri

5 milyon lira bütçeniz var ve ne iş yapacağınız konusunda kararsız kalmışsanız, işte size en iyi iş fikirlerinden birisi. İşlek noktalardan dükkanlar satın alarak onları kiraya verebilirsiniz. İyi noktalardan alırsanız, aylık geliriniz hiçbir iş yapmadan 50-100 bin lira olabilir.

Tavuk Çiftliği Kurma
Tavuk Çiftliği Kurma

Tavuk Çiftliği Kurma

100 bin liraya tavuk çiftliği açabileceğiniz gibi 5 milyona da açabilirsiniz. Aralarındaki fark ise kapasite ve gelir farkı oluyor. Eğer 5 milyon liranızı yatıracak yer arıyorsanız, riski düşük tavuk çiftliklerine yönelebilirsiniz. Uğraştırıcı bir iş olduğunu unutmamalısınız.

Büyükbaş Hayvan Alım-Satım
Büyükbaş Hayvan Alım-Satım

Büyükbaş Hayvan Alım-Satım

Büyükbaş hayvanlara olan talep artmaya devam ediyor. Et fiyatlarının artması, sütün değerlenmesi bu alanın daha fazla değerleneceğini gösteriyor. Büyükbaş hayvanları makul fiyatlardan yurt içi veya dışından alarak, kar payıyla satabilirsiniz.

Düğün Salonu Açmak
Düğün Salonu Açmak

Düğün Salonu Açmak

Hiç uğraştırmayan, veresiyesi hiç olmayan düğün salonu fikri size cazip geliyor mu? Getirisinin yüksek olup olmadığını merak ediyorsanız, size şunu söyleyelim. Çok büyük masrafları yok ve getirdiği kazançları düşünülürse, yatırıma göre oldukça iyi diyebiliriz. Eğer kafanızı dinlemek ve çok fazla yorulmak istemiyorsanız, düğün salonu açarak paranızı değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Burada yer alan tüm iş fikirleri, 5 milyon lira sermayeyle gerçekleştirilebilir. 5 milyon TL ile daha farklı işler de yapılabilir. Listemizde yer alan iş fikirlerinin her birinin kar oranı yüksek olduğundan, özenle seçip sizlere sunduk.

Listede size uygun olan, uğraşmanıza değeceğini düşündüğünüz bir iş fikri varsa, üzerinde daha fazla araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yatırım miktarınız Türkiye şartlarında oldukça iyi diyebiliriz. Elinizdeki paranın kat kat artması tarafındaysanız, listemizde yer alan daha riskli işleri deneyebilirsiniz.

Düşük Riskli Ticari Faaliyet Franchising
Düşük Riskli Ticari Faaliyet Franchising

Düşük Riskli Ticari Faaliyet Franchising

Beş milyon tl gibi bir rakamla çok rahatlıkla franchising yani bayilik alınabilmektedir. Bu nedenlede bu tarz orta ölçekli sermayelerde bayilik yoluna gidilmesi riski düşürme nokrasında oldukça önemlidir. Hemen hemen bütün büyük firmalar franchising vermektedir.

Fanchising, büyük markaların şirketlere verdiği bayilik hizmetlerine verilen isimdir. Tüm ama madde ve ham maddeleri bayilk firma piyasa fiyatının çok düşük bir bedeline bayisi olan işletmeye verir. Bu nedenle de beş milyon tl ile yapılacak işler arasında en karlı ve riski düşük olan franchising almaktır.

Böylelikle yeni bir marka kurup, bu markanın tanıtımını yapmak yerine zaten hali hazırda bilinen markalar altında reklam, pazarlama gibi unsurlara ihtiyaç olmadan işletme ismi oturtulabilir.

Bir işi kurabilmek için gerekli olan maddi değerlere sermaye adı verilmektedir. Sermaye, nakdi para olabileceği gibi emtia olarak da ifade edilebilir. Büyük sermayelerle çok büyük ve karlı işler yapılabilmektedir. Örnek olarak, 5 milyon tl gibi bir rakam oldukça karlı işlerin sermayesi olabilir. Peki 5 milyon tl ile ne iş yapılır, 5 milyon tl sermaye ile neler yapılır?

Sermayenin Nasıl Değerlendirilmelidir

Sermaye eğer nakdi bir değer ise, 5 milyon tl gibi bir sermaye ile orta ölçekli bir çok iş yapılabilmektedir. Öncelikle sermayenin fikir bazında çok iyi değerledirilmesi gerekir. Bu sermaye ile restoran, gıda işletmeleri, perakende satış mağazaları açılabilmektedir.

Nakdi sermayenin olumlu değerlendirilmesi için ise sektörel analiz yapılması gerekmektedir. Sektörel analizlerin yapılmasını neticesinde, 5 milyon tl ile yapılacak olan riski düşük ya da sıfır işletmelerin kurulabilmesi oldukça mümkündür.

Sermayenin bir bölümünü yedek akçe olarak kasada tutmak kaynak kullanımının birinci şartları arasında gelmektedir. Bu nedenle de eldeki sermaye asla bütüncül olarak değerlendirilmemeli, yedek ayrıldıktan sonra planlamalar yapılmalıdır.

Beş Milyon TL’ye Yapılabilecek işler

Orta sermaye olarak değerlendirilebilecek işlerin arasında gıda işletmeleri, toptancılık, hayvancılık haricinde pek çok alanda önemli başarılar ve kazanımlar getirebilecek faaliyetlerde yapılabilmektedir. Bu ticari faaliyetlerde en önemli unsur hizmet edilecek olan lokasyona uygun ve bu lokasyonun ihtiyaçlarına göre ticaret alanının belirlenmesidir.

Emre DAL

2008 yılında ilk web sitemi açtım. 200+ projede yer alarak, web tasarım, wordpress ve seo alanında her gün güncel bilgiler ile kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara ise ayrı bir merakım var. Web sitemin amacı; farklı kategorilerde araştırmacılara güncel ve trend bilgileri sunmak.

Kategorideki Rastgele Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir