Hakkımda

Emre DAL Kimdir

Türkiye’nin en çok yüz ölçümüne sahip, ovaları ve meraları ile ön plana çıkan, nüfusun %90’lık kısmının çiftçilik ile hayatlarını daim ettiği. Toprağa düşen alın teri ile çocuklarını büyütüp onlar için gelecek hazırladığı, yağmur yağdığı zaman buram buram toprak kokan Türkiye’mizin nadide illerinden birisi olan Konya doğumluyum.

Z kuşağında bulunan kişilerden tam 12 yıl önce, bizim akranlarımızın bağ bozumu, hazan yada güz mevsimi olarak değerlendirdiği popüler ismi ile son baharın en güzel ayları içerinde olan Eylül ayında doğdum.

Akdeniz’in ılıman iklimine sahip, sahil kenarında binlerce hatta on binlerce bacasız fabrikaların bulunduğu, Türkiye’nin 6. büyük ekonomisini karşılayan, yazları çok sıcak ve nemli kışları ise tam yaşam alanı olan, keyif aldığım bir şehir; Antalya şehrine 1999 yılında rahmetli babam ile beraber geldik. Şuanda burada ikamet ediyoruz.

Bizim mezun olduğumuz yıllarda liselerde 3 grup vardı. Sözel bölüm, sayısal bölüm ve eşit ağırlık. Ben lise/sayısal bölüm mezunuyum. Liseden sonra üniversite gibi bir düşüncem oluşmadı çünkü önceliklerim vardı. Önceliklerimi düşünerek, o dönemim kaliteli bir otelinde mutfak bölümünde en alt kademeden işe girerek çalışmaya başladım.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra yabancı dil eğitimleri almaya başlayarak, meslek değiştirmeye karar verdim. Ve bir sonraki sezon başında otel/mutfak yerine sahile sıfır denizin bir adım ötede olduğu ve benim bir çok yabancı uyruklu insanlarla tanışıp kendimi geliştirmeye olanak tanıyan, günün 20 saati faal çalışan, 07:00-19:00 arasında sessiz sakin tatilcilere tatil ortamı sunan ayrıca akşam 19:00-05:00 arasında CLUBa dönüşen bir restaurant & barda işe başladım. Burada tam 5 yıl çalıştıktan sonra artık konuya hakim restaurant ve gece hayatına deneyimli ingilizce almanca dillerine hakim birisi olmuştum.

O dönemde lise mezunlarına 3 yıl askerlik tecil hakkı tanınıyordu. Şuanda var mı yok mu bilmiyorum. Artık herkesin borcunu ödediği gibi benimde VATAN borcunu ödeme zamanım gelmişti.

Acemi birliğim her zaman karış karış gezmek istediğim. Eminim sizin de gezmek istediğiniz Karadeniz bölgesinde olan, Türkiye’de evleri ve mimari yapısı ile meşhur olan illerimiz içinde bulunan Karabük/Safranbolu‘da 3 ay acemi birliğimi yaptıktan sonra; Türkiye’nin en ücra köşesine halkının askere çok ama çok düşkün olduğu Şırnak/Bağlıca bölgesine usta birliğimi geçirmek üzere gittim. Antalya’da kar görmezken, soğuk nedir unutmuşken 2500 metre rakım yükseklikte üs bölgelerinde, yılın dokuz ayı kış olan o bölgede kalan 12 aylık vatan borcumu tamamladıktan sonra Antalya’ya geri döndüm.

Askerden döndükten sonra tekrar aşçılık mesleğine dönüp meslek öğrenmeye karar verdim. Arkasında 1 yıl sonra eşimle evlendik. Şuanda 3 çocuğumuz var. Allah herkese nasip etsin.

Zaman içerisinde sadece yaptığım iş ile hayatımızı idame ettirmek zordu. Extra gelir arayışları içerisine girdikten sonra internete bir heves ile adım attım. Zaten 10 yaşımda babam ilk bilgisayarımı almıştı. O zamanlar modemler şimdiki gibi değil, internete bağlanmak istiyorsan telefon gibi dıt dıt dıt çalıyor eğer hat boşsa internete
bağlanabiliyorduk. Ayrıca çok yavaştı. Google’ın açılmasını 1 saatten fazla beklediğim çok zamanlar olmuştur.

Web tasarım ve yazılım konusuna ciddi bir merak salmıştım. Şu anda ticari faaliyetlerini sürdüren Yurdum Yazılım’dan bir domain ve 1 hosting alarak denemeye başladım. Aradan kaç yıl geçti hala faal olarak çalışıyorlar. Eğer web tasarım konusunda sizin de deneyiminiz yoksa hazır site paketlerini deneyebilirsiniz.

Bir kaç ay geçtikten sonra işin daha ciddi olduğunu fark ettim. Bunu kendime bir gelir kaynağı olarak sabitlemeye karar verdim. Yazılım alanından kendimi geliştirmek için mevcut bir işimi bırakmadan yazılım dersleri almaya başladım. İlk yıllarda Google’ın yapay zekası yoktu. Kolaylıkla bir kaç backlink yolu ile istediğim hizmet/ürüne sıralama aldırıyordum.

Tabi herkes gibi Google’da kendini her gün geliştiriyordu. O dönemlerde yapay zekaya geçiş yapmıştı. Hergün yapay zeka algoritmalarını geliştiriyordu. Mecburen biz den google ile doğru orantılı olarak kendimizi geliştirmek zorundaydık.

Bir kaç yıl sonra yazılım alanında kendime göre kendimi geliştirdikçe, internetin zamanla bir ihtiyaç haline geleceğini ön görürcesine bu web yazılımı destekleyen Google’a bir hizmet yada ürünü en iyi anlatma sanatı olan Seo eğitimleri almaya başladım. Yıllar içerisinde bir çok seo ile ilgili kurslara, kamplara katılarak kendimi geliştirdim.

Tek iş olarak Seo danışmanlığı yapanların youtube paylaşımlarını dinledim. Ve uyguladım. Bir çok kişi bana şöyle soruyor ; SEO NEDİR? verdiğim tek cevap şu: Google amcaya en iyi derdini anlat, Ziyaretçilerine en iyi deneyimi yaşat. Eğer bunu yapabiliyorsan zaten hem U/X deneyimi hem de arama motorlarında ki popülarite artıyor.

Sonrasında arkasında dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı eğitimlerini de geride bırakarak, internet sektörü hakkında; başkasına ihtiyacım olmadan, web tasarım, seo, dijital pazarlama ve markalaşma gibi bir çok adımları kişisel olarak yapmayı başardım.

Bu arada mevcut mesleğimi bırakmadım. Orada da yükselmeye ve kendimi geliştirmeye devam ettim. Şuanda 3 çocuğum mutlu bir evlilik hayatım var.

2017 yılında herkesin çok duyduğu şuanda herkesin hakkında fikir sahibi olmaya başladığı iki sektör ile tanıştım. Birisi kripto para diğeri ise network marekting‘di. Suyun sıcaklığını yada soğukluğunu hissetmek için suya dokunmak lazımdı bende o şekilde yaptım. Kripto paralara küçük küçük girip, para kaybederek ve zaman içerisinde online trade eğitimleri alarak artık extra bir mesleki bilgim daha oluşmuştu.

Peki neden bu iki sektörü tercih ettim. Sebebi basit. İkisinde de Bedenen çalışmayıp, telefon, bilgisayar ve %100 online çalışma imkanı oluşturduğu için di.

Network sektörüne de aynı şekilde işin içerisine girmeden çalışma mantığını öğrenemeyecektim. Bir wellness şirketinde bayilik alarak online çalışmaya başladım. Bu arada bir kaç network şirketi değiştirdim. Doğruları ve yanlışları deneyimleyerek öğrendim.

  • Elit tesislerde çalışan kalifiye bir aşçı
  • Restaurand & Bar işletme konusunda deneyimli
  • İstediği zaman kripto para borsalarında al-sat yapabilen
  • Blogumda da göreceğiniz gibi network sektörüne hakim birisi olarak;
  • Blogumda da göreceğiniz gibi yazılım, seo, dijital pazarlama vs. konularına hakim

Geçmişimde zamanımı boşa harcamadığımı en büyük yatırımın sadece kendime yapılabileceğini benimsemiş birisi olduğumu düşünüyorum. Bu 5 konu ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa ÜCRETSİZ yardımcı olabilirim.
Bunun için bilgi@emredal.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Şuanda uluslar arası çalışan bir wellness şirketinde yoluma devam ediyorum.

Emre DAL İle İletişim

İletişim Sayfası : emredal.com.tr/iletisim

Blogumun Amacı Nedir

Her girişimci yeni bir iş bulmak, kazancını biraz daha üst seviyelere taşımak ister. Bu site de sizlere para kazanabileceğiniz yeni iş fikirleri sunmak için kurulmuş bir sitedir. Bu sitede hem daha az yorulacağınız, hem de ek bir gelir sağlayabileceğiniz işler hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

Bu site tamamen kullanıcılarına, onların zevklerine, ilgilerine hitap edebilecek en karlı iş fikirleri sunarak farklı alternatif blog yazıları ile bilgi vermek amacıyla kurulmuş, her yaştan, her kesimden ve koşuldan insanlara hitap etmekte ve onların mutlu olabilecekleri işleri bulmalarına yardımcı olmaktan en önemlisi doğru bilgileri aktarmak için yapılandırdım.

Bu site gelişen ve dönüşen şartlara uygun olarak her zaman para kazanma yolları ve farklı kategoriler hakkında kullanıcılara net bilgiler sunulmaya devam edecektir. Herkesin kendine uygun olan, kendini en çok güvende hissettiği işi bulması için her zaman çaba gösterilecektir.

O halde bu sitenin kullanıcılarına önerdiği iş fikirleri ile para kazanma adımlarından biraz bahsetmek gerekirse; gündemi takip eden bilgi dolu ve karmaşık anlatımlardan kaçınıp herkesin rahatlıkla anlayabileceği akıcı ve yalın anlatım tarzını benimsemiş makaleler ile ziyaretçilerine hoş bir zaman geçirmeyi hedefleyen sıra dışı bir web blogu olma yolunda ilerlemektedir.

Eğer siz de kendinize göre bir iş arıyorsanız ve bir türlü doğru ve net bulamadığınızı düşünüyorsanız web sitemde arama çubuğu aracılığı ile arama yapabilir, aramanızı kesinlikle bulursunuz. Kendinize en uygun işi bulmak için bir para kazanma rehberi olan kategorimizi de ziyaret etmeniz yeterlidir.

Sitemin Alt Yapısı

İp Adresi

Bildiğiniz gibi ip adresi proje olarak kullanılacak web sitelerinde küçük bir payı olsa da google seo kriterlerinden birisi. İp adresi satın almadan önce ilk yapmanız gereken domain yani alan adı satın almak olacaktır. Eğer domain satın almak isterseniz de turhost firmasını tercih edebilirsiniz. Uzun süreli çalıştığım tek firma.

Ssl Sertifikası

Tabi ki önceliğimiz kullanıcı odaklı çalışan, insanlara dolu dolu bilgi sunan bir web sitesi hazırlamanın yanında; tarayıcı bölümünde oluşacak yeşil kilit işareti ile de ziyaretçilere güvenli bir web sitesinde zaman geçirmelerini sağlamaktır. Comodo SSL Sertifikası , Essential (DV) SSL kullanmaktayız. Eğer ssl satın almak istiyorsanız; belge gerektirmeyen, anında kurulum hizmeti ile buradan satın alabilirsiniz.

Hosting ve Barınma

Uzun yıllar Türkiye ve yurtdışında hizmet veren hosting sağlayıcılar ile çalışma fırsatı yakalayarak deneme imkanım oldu. Her insanın dört dörtlük olmadığı gibi bir çok hosting firması da kusursuz değildi. Fakat uzun yıllardır beraber çalıştığım Turhost firmasının wordpress hosting paketlerinden olan Süper Portal 8 paketi ile başlayarak hareket etmeye karar verdim.

Tema ve Eklentiler

Sitemizde Jannah temasını eklenti olarak da Akismet, Harrys Gravatar Cache, Instant Indexing, Rank Math SEO, Redirection, Remove jQuery Migrate, Table of Contents Plus, WP Rocket olmak üzere sekiz farklı eklenti kullanıyorum.