Network Marketingde Başarılı Olma Adımları Nelerdir

Sürekli başkalarından duyduğunuz sisteme yeni katıldıysanız ve sizleri neler beklediğini bilmiyorsanız ilk işiniz daha iyi bir iş planı geliştirmek olmalıdır. Network marketingde başarılı olmak için yapılması gerekenleri yaptığınız işte iyi plan ve program yaparak daha çok kişiye nasıl ulaşabileceğinizi düşünün.

Tanıtımı yapılan ürünlerden ne kadar çok satılır ise o kadar kazanç sağlanır. Ayrıca network marketingde başarılı olmak istiyorsanız ekibinize ne kadar çok üye katarsanız, o üyelerin satışlarından da kazanç elde edersiniz. Network Marketing sisteminin mantığında bir kişi % 100 performans göstermek yerine ekibe katılan 10 kişinin her biri ile % 10’luk performans gösterilmesi yatıyor. Bu sayede daha çok kişi ile daha kısa zamanda daha fazla kazanç elde edilmektedir.

Son dönemlerde herkes için en mükemmel seçimlerin başında Network Marketing gelmektedir. Ancak herkes Network Marketing için uygun olmayabilir. Network Marketing nasıl yapılır ve  yapılacağının başarılı olabilmek için hangi yöntemlerin uygulanacağının bilinmesi çok önemlidir.

Elde edilen kar miktarının çok fazla olması nedeni ile Network Marketing sistemine olan ilgi çok fazladır. Peki, nedir Network Marketing? Pazarlama ağı olarak görülen Network Marketing sistemi ile kullanılan ürünlerin yakın çevreye ve yeni tanışılan kişilere önerilmesi ile kazanç sağlanmaktadır.

Network Marketingde Başarılı Olma
Network Marketingde Başarılı Olma

Normal şartlarda aynı ürünü mağazadan almak isteyen kişiler daha yüksek ücret öderler. Bunun temel nedeni de ürünün mağazaya gelene kadar perakendeciler ve komisyoncular gibi aracıların elinden geçmesidir. Network Marketing sisteminde ise aracılara yer yoktur. Ürün firma tarafından girişimciye gönderilir ve girişimci hem yakın çevresine hem de diğer kişilere ürünlerin tanıtımını yapar.

İstikrarlı bir çalışma gerektiren Network Marketing sistemi için olumsuz düşünenler de vardır. Ancak gerçekten bu işi benimseyen kişilerin bu olumsuz düşünceler karşısında pes etmemesi önemlidir. Sizce network marketing nedir bu yazımda nedir sorunuza cevap verdim.

Azim ve çaba gerektiren Network Marketing sisteminde kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Normal iş yaşamında sabah belirli saatlerde işe gidilir ve belirli saatler çalışılır. Ancak Network Marketing sisteminde çalışma saati tamamen size bağlıdır. Özgür bir çalışma ortamında daha rahat çalışarak daha yüksek kazançlar elde edilir. Peki, Network Marketing sisteminde başarılı olmanın sırları var mıdır? Elbette Network Marketing sisteminde başarılı olmak için bazı etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Network Marketing Başarı Hikayeleri ve Sözleri
Network Marketing Başarı Hikayeleri ve Sözleri

Network Marketing Başarı Hikayeleri ve Sözleri

Network marketing ile tanışıp network marketingde nasıl başarılı olunur azimle öğrenen herkes bu işte gelişerek bir başarı ve kariyer yapabilmektedir. Dünya üzerinde network marketing ile tanışıp kendi başarı hikayelerini yazan bir çok azimli girişimci bulunmaktadır. Network Marketing başarı hikayeri ile başarılı olmak isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gereken şey, bu işte her kesimden insanın başarıya ulaşabilir olmasınıdır. Yani evli olan da başarabilir, olmayan da… Genç olan da başarabilir, olmayan da…

Eğitimli olan da başarabilir, olmayan da..Planlı ve Programlı çalışmanın size getireceği en büyük olumlu geri dönüşler, yapmanız gereken hiçbir işi unutmamanız ve yaptığınız işlerde zaman tasarrufu sağlamanızdır. Programlı çalışan kişiler, neyi ne zaman yapacaklarını ve bunları ne kadar sürede yapacaklarını bildikleri için kararsızlık yaşamayıp zamanlarını verimli kullanmaktadırlar. Network marketing eğitimleri hakkında ki bu yazım size rehber olabilir.

Bu sektörde başarı tahsilinize, yaşınıza, medeni durumunuza, maddi durumunuza, bilgi ve tecrübenize değil, bu işi başarmaya duyduğunuz isteğe bağlıdır. İstemekten kasıt, saf bir şekilde isteme duygusu değildir. Hiçbir şey, sadece siz istediniz diye gerçekleşmez.

İstemekten kasıt burada sadece istiyorum demek değil, istediğiniz ne varsa harekete geçmektir. Bu nedenle başarma isteğinin yanı sıra, başarmak için yapmanız gerekenleri de iyi bilmeli ve bunları olması gereken en iyi şekilde yapmalısınız. Boş zamanlarınızdakendinize en iyi network marketing kitapları alarak zaman geçirebilirsiniz.

Eğer Network Marketing sektöründe başarılı olmak istiyor ve başarıya ulaşmak için yapmanız gerekenleri tam olarak bilmiyorsanız ve bilmek istiyorsanız, aşağıdaki Network Marketing İpuçları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Başarılı Olmak için Hedefleriniz Olsun

Network Marketing işinde başarı için olmazsa olmazlardan biri ve hatta en önemlisi hedeftir.Eğer zihninizi kaplayan, içinizden onu gerçekleştirmek için derin arzı duyduğunuz, geceleri sizi uyutmayan veya çok istediğiniz bir hedefiniz yoksa bu işi tutkuyla yapamaz ve bir müddet sonra da Network Marketing yolculuğunuzu sonlandırmak zorunda kalırsınız.

Hedefler sizi motive eder, koşullar ne olursa olsun sizi harekete geçirir.  Canınız her sıkıldığında hedeflerle kendinize dayanma gücü bulursunuz. Ayrıca hedefleriniz ne kadar belirgin ise, onu gerçekleştirme isteğiniz de bir o kadar fazla olur. Bu nedenle kendinize büyük ve belirgin hedefler koymalı ve yılmadan hedefinize koşmak için çabalamalısınız.

Başarılı Olmak için ”Mücadeleci Olun”

Mücadele ruhu, ikinci olmazsa olmazlardandır. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun, yılmadan yolunuza devam etmenizi sağlar. Olumsuzluklar karşısında soğukkanlı olabilip, ayakta kalabilmek ve bir şey yaşamamış gibi devam edebilmek pes etmenizi önler. Eğer hiç bir şey bizi yolumuzdan alıkoyamıyorsa, bu da hedefimize adım adım yaklaştığımız anlamına gelir. Dayanma gücünü hissedebilmek ve uygulamak mücadele ruhundan gelir.

Aşağıdaki network marketing başarı sözleri mücadele ruhunun önemini anlatmaktadır.

» Başaramazsan değil, pes edersen yenilirsin.
» Yolumuzdaki engeller, bizim o yolda yürümeye ne kadar istekli olduğumuzu ölçmek için vardır.
» Kaybetmekten yılmayan, kazanmanın eşiğindedir.

Başarılı Olmak için ”Bahane üretmeyin”

Eğer yoğun işleriniz var ve yapmanız gerekenler birikti. Burada hemen bir iş varsa başlayın.  Çünkü hiçbir zaman o anınızdan çok daha uygun koşullar ayağınıza gelmez. Zaman kaybetmemek gerekmektedir. Kişilerin çoğu halletmesi gereken işlere, koşulların uygun olmadığı gerekçesiyle başlamaz, o işi yapmamak için bahane üretirler. Siz mevcut koşullarda, elinizdeki araç gereçlerle işinize başlayın. Nasıl olsa ilerleyen aşamalarda daha iyileriyle karşılaşacaksınız. Bu nedenle bahanelerin arkasına sığınmamak önemlidir.

Başarılı Olmak için ”Kendinizi geliştirin”

Bir işle ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız, o işi daha iyi bir şekilde yaparsınız. İşi iyi yaparsanız, kendinize olan güveniniz de artar. Kendinize Doğrudan Satışta Nasıl Başarılı Olunur gibi sözler sorarak da yolunuzdan saparsanız yoldan uzaklaşmamaya çalışacak cümleler kurmalısınız. En iyi olma isteği, daha başarılı olma isteği ile birlikte sizi kendinizi geliştirmeye sevk edecektir. Kendinizle yarışıp, kendinizin rekorlarını kırın. Başkalarından üstün olmamız önemli değildir. Asıl önemli olan dünkü halimizden üstün olmamızdır.

Başarılı Olmak için ”Pozitif Düşünün”

Her türlü olumsuz düşünceden uzak durun. Şunu unutmayın ki, olumsuz düşünerek hiç bir şeyi yoluna sokamazsınız. Aksine her şey daha da kötüye gider. Ama olumlu düşünürseniz kendinizi iyi hissedersiniz. Kendinizi iyi hissederseniz de üstesinden gelemeyeceğiniz iş yoktur. Mesela kafanızda işinizle alakalı birçok soru belirebilir.

Kendinize Network Ekip Kurma yolunda çok aşama atlatacak şeyler yapmışsanız, yıkıcı değil, yapıcı olursanız o gerçekleştiremediğiniz ne varsa, gerçekleştirebildiğinizi göreceksiniz. Denemeleriniz istediğiniz gibi sonuçlanmadığında, Tam bu aşamada, Thomas Edison’un ampulü icat etme sürecini örnek alabilirsiniz. Edison, ampulü icat etmeden önce yaptığı yüzlerce denemenin hepsinde başarısız oldu. Fakat pes etmedi.

Belirli Bir Hedef Olmalı

Network Marketing sisteminde başarının temel sırrı hedef belirlemektir. Eğer aklınızda belirlediğiniz bir hedefiniz yok ise Network Marketing işinde asla başarılı olamazsınız. Hedefsiz olarak işe başlamak bir süre sonra işe olan tutkunuzu azaltır. Bu da başarı oranını düşürür. Tam tersi şekilde bir hedefinizin olması Network Marketing işine daha çok sarılmanızı sağlar ve bu iş için sizi motive eder.

Planlı ve Düzenli Çalışmak Başarı Getirir

​​​​​Öncelikle bu işin uzun vadeli bir çalışma süreci olduğunun bilinmesi gereklidir. Bu işi yapanlara networker deniliyor. Networkerlerin bilmesi gereken en önemli konu 3 yıl ya da 6 yıl sonrasını düşünerek adımlar atmaları gerekliliğidir. Bu iş çok karmaşık ya da çok zor bir iş olmamaktadır. İnsanları işinize davet ederek sisteminizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. İşinize sunarak devam edebilir ve sonrasında ise işinize katılanları eğiterek ekibinizin gelişimini takip etmeniz gereklidir.

Bu nedenle network marketing başarılı olma adına yapacağınız çalışmaların birkaç yıl boyunca bir alt yapı hazırlamaktan ibaret olduğunu unutmamak gereklidir. Hedeflerinizde her gün kaç insanı aramanız gerektiği, kaç kişiye sunum yapmanız gerektiği ve yapılacak strateji toplantılarına çok fazla önem vermeniz gereklidir.

Başarının sırrı bir bakıma da budur. İşinizin temelini bu aşamalarda gösterdiğiniz performans ortaya koyacaktır. Kendinize üç aylık bir plan hazırlayabilir ve bu 90 gün sonunda ne kadar kazanmak istediğinize dair gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Sürekli aynı işi yapacak olmanız sunum ve strateji planlamaları yaparken giderek uzmanlaşacağınız anlamına gelir. Yeter ki vazgeçmeden, kolayı seçmeden, hedeflerinize ulaşabilmek için sürekli çabalamanız gerekliliğidir.

Mücadeleci Olmak Gerekir

Network Marketing sisteminin olmazsa olmazlarından biri de mücadeleci olmaktır. Bulunulan şartlar ne kadar kötü olur ise olsun yılmadan ve pes etmeden yola devam etmek önemlidir. Mücadeleci ruh pes etmenizi önlemektedir. Hiçbir olumsuzluk bu süreçte sizi yolunuzdan etmez ise hedefinize çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmek Gerekir

Network Marketing sistemi sürekli olarak gelişmektedir. Bu nedenle Network Marketing işini yapan kişilerin de kendini geliştirmesi ve iş ile ilgili her türlü bilgiyi edinmesi gerekmektedir. Yapılan iş ne olur ise olsun daima en iyi olmak için çalışılmalıdır. Bu istek ile kişi kendini sürekli yenilemek isteyecektir. Network Marketing işinde daima kendiniz ile yarışmanız performansınızın artmasını sağlayarak kazancınıza ve hedefinize kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

Network Marketingde Başarılı Olma Sırları

Network Marketingde Başarının Sırları dediğimizde ; Zahmetsiz başarı olmaz! ‘Ne yani acıyı sıkıntıyı kabullenmek mi gerekiyor’ diye itiraz etmeyin hemen. Etmeyin, çünkü ben bu hatayı yaptım, olaya çok sığ baktığım zamanlarda.

Bakış açımın değişmesi, ufkumun açılması vahiy yoluyla gelmedi bana elbette.Network marketing bir hayır-evet sanatıdır.

Kaybettiklerimin, kaçırdıklarımın ve yanlışlarımın sonuçlarıdır hayatı şu andaki algılama şeklim. Öğrendiklerimden biri de zahmetin ne kadar güzel olduğudur.

Her zaman düşülen yanlıştır,  kişinin kendi bulunduğu şartlardan daha iyi şartlara sahip olanlara imrenmesi. ‘Neden ben değilim’ demek. Evet kabul ediyorum ki bazılarımız şartlar gereği birçok insandan daha iyi koşullarda bulunabiliyor. Fakat bulunmak demek devam etmek anlamına gelmiyor ki. O, bizden daha şanslı dediklerimizin de zahmet gerektiren durumları var. Sadece biz kendi penceremizden bakıp göremiyoruz. Hep dışardan bakmaya alıştığımız için!

Öyle ya da böyle hayat herkesin payına düşeni sunuyor ve biz bu payı kendi dünyamızda şekillendiriyoruz. İşte burada başlıyor bizim görevimiz. Elimizdeki payın bize getirisini-götürüsünü biz belirliyoruz.

Çıktığımız bu yolda zahmet yoksa başarı yok, zahmet yoksa kazanç yok, zahmet yoksa eş-dost yok, zahmet yoksa mutluluk yok! Kısaca kabullenmek gerekiyor zahmeti. Mazeretlerle kurtulabilirsiniz, sıkıntıya sokmazsınız kendinizi. Zaten mazeretten bol ne var ki!  Yok yan yattı, yok çamura battı. Say say dur!

O zaman sıradanlığı kabul edeceksin, yalnızlığı kabul edeceksin, bir adım öteye gidemeyişini kabul edeceksin…..

Sisteme Uygun Birisi Olabilmek

Bu sistem üzerinden elde edilebilecek kâr oranı çok yüksek olabilir. Sistem kişiye sınırsız gelir gücü, vergi istisnası, yolculuk fırsatları ve bireysel başarıyı verirken, başkalarına da yardım etme şansı sağlar. Ancak yine de bu iş herkes için uygun olmayabilir.

Çünkü network marketingde başarılı olma için belirli bir karakter şekli gerekir. Bu nedenle, her ne bu başarının hayali kurulsa da, her birey içerisine girmeden önce kendi değerlendirmesini ve öz eleştirisini yapabiliyor olmalıdır. Çoğu birey için belirli bir mesai saati içinde ve kurumsal bir firmada çalışıyor olmak daha güven verici kabul edilir.

Hayatı güven içerisinde devam ettirmek ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Network Marketing girişimcileri ise bu tarz korkulara yer vermez. Onlar için bu tarz işler çalışan kişiye oldukça sınırlı bir gelir veren, risk alması ile büyük başarılara ulaşmasına engel olan ve kişilerin ekonomik özgürlüklerini de engelleyen tuzak olarak gelecektir. Sistemin içerisinde var olabilen her birey cesareti de elde eder. Bu sistemde başarılı olmak isteyen herkes cesur olmalı ve adımlarını sağlam şekilde atmalıdır.

Kimi insanlar sabit maaşların ve işlerin çalışanıdır. Onlara göre değilse, bu normal bir durum olarak sayılabilir. Önemli olan sisteme gerçekten adapte olmak, detaylarını öğrenmek ve pes etmemektir. İkna kabiliyeti ve tavsiye üslubunun olması da çok önemlidir. Bu şekilde sistemde yeni olan her birey kısa sürede firma bünyesine dahil olacaktır.

Girişimci Zihniyetine Sahip Olmak

Kişi sürekli olarak çalışma esnasında kontrol edilme ihtiyacı yaşıyorsa, kendisini şevklendiremiyorsa veya ay sonu geldiğinde maaş çekinin verdiği güveni arıyorsa, o kişiye göre değildir. Bu sistemde kalıcı olabilmek için girişimci zihniyetine sahip olunması gerekmektedir.

Bu özellik de herkeste yoktur. Ay sonunda garanti bir maaştan ziyade, verilen emek kadar kazanılacağına odaklanılması ve kabul edilmesi gerekir. Eğer bu durum endişe veriyorsa, sabit bir iş daha mantıklıdır.

Ancak kişinin kendi kazancını kendisinin belirlemesi cazip geliyorsa, bu sistem ona hitap ediyor olabilir. Bir anlamda hem bireysel hem de grup çalışmasına yatkın olma becerisi de gerekecektir.

Kişi denetime ihtiyaç duymadan, kendisini yöneterek ve ilham vererek çalışabiliyor olmalıdır. Bunun nedenini açıklamak gerekirse; bir modelleme sektörüdür. İşin temelinde şirket tarafından geliştirilmesi sağlanan sistem ve stratejileri takip edebilmek önemlidir. Yani ruhsal açıdan tatmin olmak da en az kazanç kadar önemlidir.

Güvenilir Olabilmek Çok Önemli

İşinde birisine sponsor olunduğu zaman, aynı zamanda onun hayat boyunca akıl hocası ya da ortağı olunmaktadır. Onlara öğretilen deneyimleri öğrenmek ve üst düzey yönetici olarak sayılabilmek dahi her zaman kişiye bir ahlaki boyut, kültür ve sorumluluk bilinci kazanma fırsatı sunar. Bu nedenle güveni gerektiren bir iştir. Firma bünyesinde yer alan her çalışan için güven şarttır.

Bu durum aynı zamanda işe alınma sürecinde de büyük önem taşır. Birçok birey işlevsel sayılamayacak ilişkilerden, boş sözden, ofis dedikodularından ve iş dünyasında mevcut olan sorumluluk eksikliklerinden bıkmış haldedir.

Sistemindeki sorumluluk hissi, dürüstlük ve ortaklık insanların ilgisini çekmekle birlikte çalışma isteğini arttırır. Distribütöre küçük bir yalan söylemek dahi, bu işin temelinde yer alan güven konusunu zedelemeye yeter. Aynı şekilde insanları bu işe çeken etkenlerden birisi de yok edilir. Uzun süreli bir başarı elde eden her çalışan, bunu güvenle sağladığını söyler.

Başarılı olmak adına yapılması gereken diğer nokta da her gün kişinin kendisine kişisel gelişim için zaman ayırmasıdır. Genellikle sabahın erken saatleri ve gece vakti ideal zamanlar olarak bilinir. Dikkat dağıtacak etkenler azaldığı için kişi kendisine ve işine çok daha iyi şekilde odaklanabilir. Bununla birlikte, evden adım atmadan, rahat bir şekilde çalışma şansı doğar.

Kişi her gün kendisine belirli bir düşünme ve kişisel gelişme zamanı ayırmalıdır. Olumsuz düşünceleri tamamen engellemek, yeni yöntemler öğrenmek ve odağı korumak adına kitap, CD ve videolardan oluşan kaynakların da temin edilmesi en iyisidir. İlgili oldukça fayda sağlayan kaynaklar bulunmaktadır. Birçok kişinin başarısında bu kaynakların da payı büyüktür.

​​​​​​​İş Sürecinize Pozitif Katkılar Sağlamak İçin Başarı Düşünmek

​Çalışma zamanını, kazancınızı kendinize planlayabileceğiniz bir sistem olan networking, doğru adımlar takip ederek oldukça kazançlı bir sistem olabilir. İyi bir iş planı geliştirmek işinizi yürütmek ve network marketing nasıl başarılı olunur alanında ilerlemek için gerekli ilk basamaktır. Tutarlı bir şekilde işinizin gelişmesi de çok önemlidir.

Gayretinizi her geçen gün artırarak devam ettirmek ve anahtar distribütörleriniz için faaliyet planları oluşturmak ekibinizi takip sağlayacaktır. Maksimum iş heyecanı yaşamak ve kayıt olan her yeni üyenin motivasyonunu artırarak sisteminizi sağlamlaştırmak, eksiksiz ilerlemenizi sağlayacaktır. Müşterilerinizi inceleyerek sadık bir ağ kurduğunuzdan emin olmanız çok önemlidir.

Ekibinizin her kademesindeki kişilerin sorumluluklarını kabul etmesini sağlamakta ve kişisel gelişim çizelgesi ile sürekli çalışmaları takip etmek veriminizin düşmesini engelleyecektir. Bu sistemde kişisel disiplin sağlamak çok önemlidir.

Bu şekilde network marketing sisteminde nasıl başarılı olunur konu başlığında kendi üzerinize düşen başarı alt yapısını öğrenmiş olabilirsiniz. Her zaman istekli olmakta ve başarıyı düşünerek daima aktif bir şekilde çalışma iş sürecinize pozitif katkılar sağlayacaktır.

Bu şekilde bir düşünce sistemi ile duygusal, sosyal, ruhsal, psikolojik, entelektüel, finansal alanlarda kendinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz. Doğru, planlı ve düzenli çalışma sistemi ile başarılı olmanız mümkündür. Ancak bu aradaki sürenin belirlenmesi seçtiğiniz firma ile doğru orantılı olacaktır.

Bu da sabırlı bir şekilde çalışmalara devam etmek ve eğitimlerden yararlanarak kendinizi sürekli geliştirmek ile alakalı bir kullanım olacaktır. Çalışma alanındaki süreklilik, hedeflerinize ulaşma alanında motivasyonunuzu artıracak çok önemli bir sistemdir.

Network Marketing Başarı Sıralaması
Network Marketing Başarı Sıralaması

Network Marketing Başarı Sıralaması

Network marketing şirketleri sıralaması yıllık ciro kazancına göre yapılmış olup, ilk sırayı 880 milyar dolar cirosu ile Anway alırken, ikinci sırayı 570 milyar dolar ile Avon aldı. Son olarak üçüncü sırayı ise, 4.50 milyar dolar cirosu ile Herbalife almış oldu.

Gelişen network marketing sektörü farklı firmaların atılımları sayesinde oldukça rekabetçi bir ortama dönüşmüştür. Özellikle network marketing sisteminin yasallaşması ve güvenirlik kazanması doğrudan satış faaliyetlerinde firmaların başarısını artırmıştır.

Başarı sıralaması genel olarak firmaların sektör içerisinde satışlarına göre elde ettikleri kazançlar baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplama genel olarak firmaların yıl içerisinde kazandıkları ciroları göstermektedir. Türkiye’de ki network marketing şirketleri her yıl başarı, kazanç ve ciro sıralamasına göre belli bir seviyeye taşınır. Yıllara göre genel olarak köklü firmalar ilk sıralarda yer alırken gelişmekte olan firmalarında doğrudan satış sistemine katkıları oldukça fazladır.

Yukarıda başarı ile ilgili anlatığım her şey sizin daha rahat adımlarla network marketing ekip takım kurma çabanızı arttıracaktır. Yapacağınız tüm hareketler sizden sonra ki kişileri doğrudan etkileyeceği için size network marketing ile para kazanma kapısını da açmış olacaktır.

Emre DAL

2008 yılında ilk web sitemi açtım. 200+ projede yer alarak, web tasarım, wordpress ve seo alanında her gün güncel bilgiler ile kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara ise ayrı bir merakım var. Web sitemin amacı; farklı kategorilerde araştırmacılara güncel ve trend bilgileri sunmak.

Kategorideki Rastgele Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir