Kişisel Gelişim

İnsan doğası gereği sürekli değişim içindedir. Bu değişimler her yönüyle insanda farklı değişimler yaratır. İnsandaki değişim alanları; yaşadığı ilişkiler, eğitimler, okuduğu kitaplar, hayatında var olan insanlar şeklinde kendini gösterir. Tüm bu değişimlere kişisel gelişim denilmektedir.

Kısacası; kişisel gelişim, kişinin normal davranıştan farklı olarak kişinin bilinçli olarak yaptığı, kendi kişiliğini ve özelliklerini daha iyi hale getirmek için gerçekleştirdiği çabaların sonunda kişide gerçekleşen değişimdir.

Kişisel gelişim aslında kişinin şu anki halinden ve davranışlarından memnun olmaması, kendini yetersiz hissetmesi gibi durumlarda daha iyi bir duruma gelmesi için kendini biraz daha öne taşıma çabasıdır. Kişisel gelişim kişinin kendini tanıması ile başlar, kişisel değişim ile son bulur.

Kişisel Gelişim Nereden Nasıl Başlar

Kişisel gelişim kişinin kendini tanıması sonucunda; hem davranış hem de kültürel anlamda kendini yetersiz hissetmesi ile başlar. Kişi hayatında daha mutlu olmak ve daha kaliteli yaşamak istiyorsa, ilk başta bedeninde ve alışkanlıklarında kötü giden şeyleri ortadan kaldırmalıdır. Sağlıklı beslenme ile kaliteli bir yaşama başlayabilirsiniz. Öncelikler işlenmiş gıda türlerini yaşamınızdan çıkarın.

Bedeninizdeki büyük değişimi bu yöntemlerle sağlayabilirsiniz. Tüm bunların sonunda kötü beslenme şeklinizden kurtulacak, kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Böylece daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayata kavuşacaksınız. Kişisel gelişim kendinizi tanımakla başlayan, işlevler sonucunda da hayatındaki büyük değişimlerle sonar erer.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir

İnsanın hayatında daha mutlu, huzurlu ve erdemli bir yaşam sürmesi için ilk başta anı yaşaması gerekmektedir. Bunu yaşamak için en başta meditasyon yapın. Bu sayede nefes egzersizleri de yapacaksınız bu da size çok fayda sağlayacaktır. Sadece yaşadığınız an a odaklanmakla kalmayın.

Bol bol kitap okuyun. Her yeni kitap sizi bir adım öteye götürecektir. Kişisel gelişimde en önemli işlevlerden biri de kültürlü insanlarla arkadaşlık etmektir. Size bir şeyler katacak kişilerle arkadaş olmanız sizi daha ileri taşır. Bunların dışında kişisel gelişim için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bunlar;

 1. Daima hayatınızın düzenli ve planlı olmasına özen gösterin.
 2. Kendinizi geliştirmek için online eğitimler alın.
 3. Mutlaka yeni bir lisan öğrenin.
 4. Kitap okuma alışkanlığını kazanın.
 5. Yaptığınız hatalardan ders çıkarmayı öğrenin.
 6. İnsanlarla olan iletişim becerilerinizi geliştirin.
 7. Ruh ve beden sağlığınıza dikkat edin.
 8. Bir konuda bilgi sahibi değilseniz; araştırma yapmaya asla üşenmeyin.
 9. Kendinize her konuda güvenin. Daima bir lider gibi davranın.
 10. Hayatınızda mutlaka bir hedefiniz olsun.
 11. İyi bir dinleyici olun. Sürekli empati yapın.

Kişisel Gelişim Neden Önemlidir

Kişisel gelişim, bir kişinin daha mutlu ve huzurlu yaşaması için gereklidir. Kişisel gelişim; kişinin hayata karşı duruşunu, insanlarla etkileşimini, aile hayatını, iş hayatını daha birçok farklı sosyal ve kültürel alanlardaki işlevini etkiler. Kişinin daha sağlıklı kararlar vermesiniz sağlar.

Hayatındaki sorunlarla mücadelesinde kişinin etkili çözümler üretmesini sağlar. Hedef belirleye kişi bu amacına kişisel gelişim ile başlar. Kişisel gelişim insanın hayata karşı daha özgüvenli davranmasını sağlar. Kişi meslek seçiminden eş seçimine kadar her konuda kişisel gelişim yardımıyla kararlar verir.

Kişisel Gelişimde Neler Etkilidir

Kişisel gelişimde etkili olacak birçok farklı davranış ve düşünce mevcuttur. Kişi gelişimine etkili olacak davranışı veya düşünceyi kendisi keşfeder. Bu noktada kişisel gelişimi etkileyen faktörler nelerdir?

Bunlar; sportif faaliyetler olarak kendini gösterir. Eskrim, dağa tırmanma, golf, buz hokeyi gibi farklı sporlar kişisel gelişim için oldukça etkili sporlardır. Bunların yanında daha huzurlu ve dingin bir hayat için; şiir yazmak, yemek pişirme ve şarap tadımı da kişisel gelişim için önemli etkenlerdir. Bunların dışında; web tasarımı gibi alanlarla uğraşmakta kişisel gelişimde oldukça etkilidir.

Kişisel Gelişimimi Nasıl Geliştirebilirim

Kişisel gelişim; insanın kendini tanıması ile başlayan ve sonrasında eksiklerini keşfederek bunları tamamlaması için gereken işlevleri yapmasıdır. Bu işlevler nelerdir? Kişi kendini nasıl geliştirir?

 1. Kendinize odaklanın ve motivasyonunuzu yüksek tutun.
 2. Kendini geliştirmek farklı yerlere gitmekle başlar. Bol bol yolculuk yapın.
 3. Karşılaştığınız sorunlarla yüzleşmeyi öğrenin.
 4. Kişisel gelişim için mutlaka bir hobi edinin.
 5. Sabahları erken kalkın ve hayata erken başlayın.
 6. Bol bol kişisel gelişim kitapları okuyun.
 7. Güne sporla başlayın. Hatta sporu hayatınızın merkezine yerleştirin.
 8. Kendinize her konuda güvenin. Daima bir lider gibi davranın.
 9. Hayatınızda mutlaka bir hedefiniz olsun.
 10. İyi bir dinleyici olun, sürekli empati yapın.

Kişisel Gelişim Film Ve Kitap Önerileri

Kişisel gelişim için etkili olan en önemli alışkanlıklar kitap okumak ve film seyretmektir. Fakat her kitap veya film kişinin gelişimini olumlu etkilemez. Bu noktada kitap seçimi yaparken kişisel gelişim kitapları yazan tanınmış psikolog veya kişisel gelişim uzmanı kişilerin kitaplarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

Aynı şekilde film konusunda da sizi her konuda aydınlatacak, konusu ve sonucu bakımından kişisel gelişiminize katkıda bulunacak filleri tercih etmelisiniz.

Kişisel gelişiminiz için izlediğiniz film veya okuduğunuz kitap mutlaka sizi motive etmelidir. Gelişim kişinin kendini eksik hissetmesi ile başlar yaptığı doğru davranışlar ile bu eksiklerini tamamlar.

 • Kişisel Gelişim Kitapları ve Kitap Önerileri

  TOP 100+ En İyi Kişisel Gelişim Kitapları ve Kitap Önerileri

  Kişisel gelişim insanın kendine katabileceği en önemli özelliklerden biridir. Her birey hayatı boyunca kendine bir şeyler katmak ve kendini geliştirmek zorundadır. Bu nedenle kişisel gelişim çok önemlidir. Birçok kişi kişisel gelişimini nasıl sağlayacağını ve nasıl geliştirmesi gerektiğini araştırmaktadır. Kişisel gelişimini…

 • kişisel Gelişim Neden Önemlidir, Ne Kadar Önemli

  NET CEVAP: Kişisel Gelişim Neden Önemlidir, Ne Kadar Önemli

  Kişisel gelişim, bireyin gündelik hayatından farklı olarak kendini daha ileriye götürebilmek için gerçekleştirdiği çabalar olmaktadır. Kişisel gelişime ihtiyaç duyan kişiler kendinin mevcut durumunu yeterli bulmaz ve sürekli gelişmeye devam etme çabasında yer almaktadır. İnsan yaşam boyu gelişime açık bir varlıktır.…

 • Elon Musk Sözleri

  23 ÇILGIN Elon Musk Motivasyon Sözleri – Elon Musk Sözleri

  Dünyanın en iyi girişimcisi kabul edilen Elon Musk Başarıları ve genç yaşta imza attığı işler ile tanınmaktadır. Kurucusu ve Ceo su olduğu şirketler günümüz dünyasında başarıları ile çağa imza atmaktadır. Aynı zamanda Elon Musk sözleri ile de gençlere yeni yollar…

 • Kişisel Gelişim Ne Demek ve Anlamı Nedir

  REHBER İÇERİK: Kişisel Gelişim Ne Demek ve Anlamı Nedir

  Kişisel gelişim, son dönemlerde kişiler tarafından büyük bir talep önem ile karşılanmaktadır. Bunun için gerekli kurslar ve şirketlerin çalışanları için eğitim alanları düzenlemektedir. Kişisel Gelişim Ne Demek İnsanların var olan hayatları içerisinden başka alanlara yönelerek kendileri için yapmış oldukları aktivite…

 • Hipnotik Dil Kalıpları Nelerdir, Eğitimi Ve Kitapları Nelerdir

  Hipnotik Dil Kalıpları Nelerdir, Eğitimi Ve Kitapları Nelerdir

  Hipnotik dil kalıpları kullandığımız dilde bazı genellemelerden silme ve çarpıtmalardan yararlanarak dili ustalıkla ve belli etmeden kullanma sanatıdır. Karşınızda bulunan insanın ruh halini, duygu ve davranışlarını doğru bir yöne çekmemizi sağlamaktadır. Böylelikle karşımızdaki insanı ikna ederek başarılı bir iletişim kurmamıza…

 • Türk kişisel gelişim yazarları hakkında detaylar. Yabancı kişisel gelişim yazarlarının tam listesinin yanında ek olarak en iyi kişisel gelişim yazarları kimlerdir.

  EN ÜNLÜLER: Türk ve Yabancı En İyi Kişisel Gelişim Yazarları

  Kişisel gelişim kişilerin doğdukları andan itibaren kendilerini geliştirmeleridir. Kendini yeterli görmemek ve sürekli geliştirmek isteyen kişiler kişisel gelişimlerine dikkat eden kişilerdir. Kişisel gelişimi geliştirirken kişiler farkında olmadıkları yeteneklerini gün yüzüne çıkarırlar. Kişilerin bilinçli olarak bilgi ve birikimlerini geliştirmeleri kişisel gelişim…

 • Kişisel gelişim eğitimleri hakkında net cevaplar. Kişisel gelişim eğitimleri nelerdir tüm konular. Kişisel gelişim eğitimleri hakkında bilinmeyen başlıklar.

  Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir – %100 YOL HARİTASI

  Kişisel gelişim tüm bireyler tarafından dikkatlice yapması gereken ve etrafındaki kişileri yönlendirmesi gerekmektedir. Kişisel gelişim çocukluktan itibaren başlayıp, kişilerin uzunca yıllar eğitimlerini alması gereken bir program haline gelmesi gerekmektedir. Kişisel gelişim eğitimleri internet aracılığıyla veren kurumlar ile ilgili rahatlıkla irtibata…

 • Kişisel Gelişim Nereden, Nasıl Başlar

  NOKTA ATIŞI CEVAPLAR: Kişisel Gelişim Nereden, Nasıl Başlar

  İnsanın kendini tanıması ve keşfetmesiyle başlayan serüvene kişisel gelişim yolu olarak bakılmaktadır. Son zamanlarda kişisel gelişim her yerde karşımıza çıkan bir kavram olmaktadır. Kişisel gelişim insanın kendini yeterli görmemesi ve daha iyisini yapmak istemesi ile başlayan bir yolculuktur. Bireyler daha…

 • Kişisel Gelişimde Neler Etkilidir, En Etkili Yöntemler Neler

  Kişisel Gelişimde Neler Etkilidir, En Etkili Yöntemler Neler

  Kişisel gelişim birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Bireylerin hayatları boyunca kendilerini geliştirdikleri her alan kişisel gelişim kapsamına girmektedir. Bu alanlar bilim, kültür, psikoloji gibi alanlardır. Bu şekilde kendini gerçekleştiren insanlar kültürlü ve kişisel gelişimini tamamlamaya yönelik hareketler yapan…

 • Kişisel Gelişim Aktiviteleri ve Faaliyetleri Nelerdir

  GERÇEK Kişisel Gelişim Aktiviteleri ve Faaliyetleri Nelerdir

  Her insan, kendini değerli hissetmek ve bu hissi hayatının her alanında yaşamak için kendini geliştirmek ister. Bu his için her açıdan iyi bir noktada olmak gerekir. Çünkü hayatın sadece tek bir tarafında iyi şeyler olması yeterli değildir. En Önemli Kişisel…

 • Kişisel Gelişimimi ve Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

  REHBER: Kişisel Gelişimimi ve Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

  Başarı ve saygınlık için en önemli şeylerden biri de kişisel gelişim adımlarıdır. Bireyler doğdukları günden itibaren sürekli öğrenmek ve kendilerine bir şey katmak için yaşarlar. Bu nedenle de kişisel gelişim birçok kişi için en önemli şeylerden biridir. Adım Adım Kişisel…

 • Kişisel Gelişim Filmleri ve Film Önerileri

  EN KALİTELİ 30+ Kişisel Gelişim Filmleri ve Film Önerileri

  Kişisel gelişim birçok kişi için önemli şeylerden biridir. Kişisel gelişim küçük yaşlardan itibaren herkesin kendinde dikkat etmesi gereken özelliklerdir. Genelde kişisel gelişim için kitaplar, diziler ve filmler yapılmaktadır. Kişisel gelişim filmlerinde karakterlerin hayatları, yaşam felsefeleri ya da insan ilişkileri konu…