Youtube ile Para Kazanmak için REHBER 6 Temel Madde

Kanal Nasıl Açılır

Youtube’a kaydolurken öncelikle bir Google hesabı oluşturmanız gereklidir. Hesabı açtığınız zaman kanal oluştur seçeneğini seçmemelisiniz. Alttaki bir işletme adı veya başka bir adı kullan seçeneğine basıyoruz. Oluştur seçeneğine basarak kanalınızı açabilirsiniz. Kanalınızda sevdiğiniz, çekmekten sıkılmayacağınız bir konu belirlemelisiniz. Eğer kanalınızın büyümesini, ilerlemesini istiyorsanız, devamlı ve belli aralıklar ile video atmalısınız.

Para Kazanma Nasıl Aktif Edilir
Para Kazanma Nasıl Aktif Edilir

Para Kazanma Nasıl Aktif Edilir

İlk olarak, para kazanmanın aktif edilebilmesi için bazı şartlar vardır. Kanalınızda 4 bin saat izlenmenizin olması ve Youtube kanalınızın bin aboneye ulaşması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirdiğiniz sürece Youtube kanalınızı para kazanmak için aktif hale getirebilirsiniz.

Youtube ana sayfasına girdiğinizde sağ üst köşedeki butona tıklayalım. Çıkan seçenekler arasından içerik stüdyosuna tıklayarak yönetici panelimize giriş yapalım. İlk işlem Youtube kanalınızın doğrulaması. Cep telefonunuz ile kanalınızı doğrulayarak bazı özellikleri aktif hale getirebilirsiniz. Kanalınızın telif hakkı durumu ve topluluk kuralları durumundan hiçbir şekilde uyarı almamanız gerekiyor. Eğer uyarı alırsanız para kazanmanız etkin olmaz.

Youtube'da Para Kazanmanın Şartları Nelerdir
Youtube’da Para Kazanmanın Şartları Nelerdir

Youtube’da Para Kazanmanın Şartları Nelerdir

Bu sayfada görmüş olduğunuz para kazanma durumunun uygun olarak yazması gerekmektedir. Yanındaki etkinleştir butonundan, para kazanmanızı etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştir seçeneğine bastığınız zaman karşınıza 4 adımlı bir ekran karşılayacak.

Birince adım : İlk olarak Youtube İş Ortağı şartlarını okuyup kabul etmeniz gerekmektedir. Başlat seçeneğine bastıktan sonra şartları görebilirsiniz. Bu şartları kabul ederek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İkinci adım :  olarak AdSense’e kaydolmanız gerekmektedir. Başlat butonuna ardından sol alttaki ileri butonuna basarak AdSense sayfasına yönlendirileceksiniz. Hesabınız yok ise yeni bir hesap açabilirsiniz ya da var olan hesabınızı kullanabilirsiniz.

Üçüncü adım :  olarak para kazanma tercihlerinizi belirleyin. Bu işlemi AdSense hesabınızdan yapmanız gerekmektedir.

Son olarak ise son 12 yılda 4 bin saatlik izlenme bin adet mevcut hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sora kanalınız incelendikten sonra eğer uygun iseniz kanalınızın para kazanması etkin olacaktır.

Youtube'da İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır
Youtube’da İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır

Youtube’da İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır

Youtube’da izlenme sayısının yüksek olması için insanların ilgisini çeken videolar ya da başlıklar kullanmanız gerekmektedir. O hafta gündemde olan konular ile ilgili videolar çekebilirsiniz. Başlık, açıklama ve etiket ile aratılan sonuçlarda en üst sıralara çıkabilirsiniz.

Videonuzun kapağında ilgi çekici renklerde ve büyüklüklerde resimler ve yazılar koyabilirsiniz. Sade bir arka plan üzerine dikkat çekici renkler ile videonuzun konusunu, içeriğini yazabilirsiniz. Bu şekilde uzaktan bakıldığı zaman izleyenlerin dikkatini çeker.

Videonuzun başlığını yazarken içerisinde anahtar kelimelerin geçmesine dikkat edin. Videonuzun konusu dahilinde en çok aratılabilecek kelimeleri başlığınıza eklemelisiniz. Bu şekilde insanlar bu kelimeleri arattığında sizin videonuz üst sıralarda çıkacaktır.

Aynı şekilde açıklama kutucuğunda da bu anahtar kelimeleri geçirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yine Youtube aramalarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Ama bu demek olmuyor ki çok kötü bir videonuz var ve bu işlemleri yaparak fazla izlenme alabilirsiniz. Eğer videonuza güveniyor iseniz bu yöntemler daha çok işe yarayacaktır.

Bununla bağlantılı olarak videonuzda ne kadar çok etiket var ise izlenme şansınız bir o kadar da artar. Eğer videonuz başarılı ise birçok arama kısmında birinci olarak çıkabilirsiniz. Kapak fotoğrafınıza ilgi çekici bir fotoğraf koymak işe yarayabilir. Ayrıyeten video başlığında ve videonun açıklama kısmında kullandığınız anahtar kelimelerle üst sıralara yerleşebilirsiniz.

İçerikler Nasıl Hazırlanır
İçerikler Nasıl Hazırlanır

İçerikler Nasıl Hazırlanır

Öncelikle sizi izleyen yaş kitlesine ve onların ilgilendiği alanları, izlediklerini bilmeniz gerekmektedir. Onların ilgisini çeken güzel bir konu bulmalısınız. Anlatacağınız konuyu en iyi şekilde çekmelisiniz. Videonuzun insanların sıkılmayarak izlemesi için çok tekdüze olmamalıdır. Araya konu ile ilgili değişik bilgiler sıkıştırabilirsiniz. Konuşmanızdan sıkılmamaları için çok soğuk davranmayın, araya espriler katın.

Kamera açınız, doğru ışık gibi şeyleri bulduktan sonra çekebilirsiniz. Eğer profesyonel bir kameranız yok ise telefon kameranız ile çekebilirsiniz. Kamera açınız için bir tripodunuz yoksa herhangi bir yere sabitleyebilirsiniz. Yapay ışığınız yoksa gün ışığında çekmek iyi seçenektir. En doğru içeriği hazırladıktan sonra kanalınızın tanıtım videosu olmalıdır. Bunun için piyasadaki çeşitli edit uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

Youtube'da Para Kazanma Çeşitleri Nelerdir
Youtube’da Para Kazanma Çeşitleri Nelerdir

Youtube’da Para Kazanma Çeşitleri Nelerdir

En çok para kazandıran gelir çeşidi reklamlar ile olandır. Youtube’da videonuz 10 bin izlenmesini geçtikten sonra videonuza reklamlar gelmeye başlar. Siz de bu reklamlardan para alırsınız. Bir diğer yöntem ise kanal üyelikleridir. Kanalınıza üye olan kullanıcılar size her ay ödeme yapar. Son olaraksa Youtube Premium üyeleri kanalınızı izlediğinde abonelik ücretlerinden belli bir miktar pay alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir