Youtube İle Para Kazanmak için REHBER 6 Temel Madde

Sosyal medyanın çak fala kullanıldığı günümüzde hepimiz influencerların yaptıkları işlerden ne kadar para kazandıklarını merak eder hale geldik. Ayrıca; youtube para kazanma yöntemlerini ve reklamlar ya da sponsorlu işlerden ne kadar gelir elde edildiğini de araştırmaktayız.

Bu gibi durumlarda youtube para kazanma rehberi ile çok kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz. Hatta kendinize göre çok fazla yaratıcı veya stratejikseniz bu noktada da şansınızı daha üstlere taşıyarak, oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. YouTube’dan nasıl para kazanılır? sorusuna cevap arayan biriyseniz ve bu alanda para kazanmak istiyorsanız youtube para kazanma rehberi size en iyi başlangıcı yaptıracaktır.

Youtube Kanal Nasıl Açılır

Youtube’a kaydolurken öncelikle bir Google hesabı oluşturmanız gereklidir. Hesabı açtığınız zaman kanal oluştur seçeneğini seçmemelisiniz. Alttaki bir işletme adı veya başka bir adı kullan seçeneğine basıyoruz. Oluştur seçeneğine basarak kanalınızı açabilirsiniz.

Kanalınızda sevdiğiniz, çekmekten sıkılmayacağınız bir konu belirlemelisiniz. Eğer kanalınızın büyümesini, ilerlemesini istiyorsanız, devamlı ve belli aralıklar ile video atmalısınız.

Youtube Kim Ne Kadar Kazanıyor
Youtube Kim Ne Kadar Kazanıyor

Youtube Kim Ne Kadar Kazanıyor

YouTuberlar günümüzde en çok para kazanan kitle olmaktadır. Merak ettiğimiz konu youtube kim ne kadar kazanıyor sorusu ise bunun net bir cevabı yok. Fakat; YouTube içerik üreticilerine bakacak olursak, platform üzerinden kazandıkları gelirleri genelde Google AdSense reklam ağı sayesinde kazanmaktadırlar. Bu kazançlarda reklamların çeşitlerine göre CPC dedikleri tıklanma başına kazanç ve yine CPM dedikleri 1000 gösterim başına kazanç şeklinde olmaktadır.

Ayrıca; youtube izlenme parası üzerinde lokasyonarında çok büyük etkileri bulunmaktadır. Tüm bunlar için AdSense sisteminde değişik kategoriler bulunmaktadır. Bu duruma bakacak olursak, İngiltere, ABD, Kanada gibi birinci sınıf ülkelerin kullanıcılarının izlemiş olduğu reklamlar, içerik sahibi üreticiye yani youtuber olan kişiye 1000 reklam görüntülendiği anda 18$ kazandırmaktadır.

Youtubedan Nasıl Para Kazanırım

Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız size önerilecek çok fazla seçenekler bulunmaktadır. Para kazanmak isteyen kişi youtube’dan nasıl para kazanırım diye düşünmeye başladığı anda bu seçenekleri araştırmaya başlar. Bu seçenekler içinden sizin özelliklerinize uygun olanları seçebilirsiniz.

Para kazanmak istediğiniz nokta da öncelikle bazı şartlara ve özelliklere sahip olmanız gerekecektir. Hem izlenme oranınız hem kanalınızdaki abone sayınız her konu da sizi etkileyecektir. Bu noktada yapmanız gereken en ince ayrıntılara karşı bu şartları gereklilikleri sağlamak olacaktır. Sonrasında da seçeneklerden hangisi size daha uygun ise, o seçeneğe yönelmektir. Para kazanma seçenekleri;

 1. Reklamlardan para kazanmak,
 2. Super Chats veya Super Stickers ile para kazanmak,
 3. Ürün satışı yaparak para kazanmak,
 4. YouTube üzerinden müzik yaparak para kazanmak,
 5. Kanal üyelikleri ile para kazanmak,
 6. Marka anlaşmaları yaparak para kazanmak,
Youtube Para Kazanma (Aktifleştirme) Nasıl Açılır
Youtube Para Kazanma (Aktifleştirme) Nasıl Açılır

Youtube Para Kazanma (Aktifleştirme) Nasıl Açılır

Youtube üzerinden para kazanmaya karar verdiğiniz noktada ilk başta tüm şartlara uyum sağladığınızı düşünüyorsanız youtube para kazanma aktifleştirme işleminiz çok kolay bir şekilde gerçekleşir.

Fakat tüm şartlara uyum sağlamak son derece önemlidir. Genel olarak, youtube kanalınızın 1000 aboneye ulaşması, youtube kanalınızın son 12 ayda 4000 saatlik bir sürede izlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca; youtube para kazanma politikalarının hepsine de uyum sağlamanız şarttır. uyuyor olmak. Kanalınız aktifleştikten sonra size düşen görev etkileşim içinde videolar hazırlayarak, izleyiciye sunmak olacaktır.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim

Youtube üzerinden para kazanma yöntemleri oldukça fazladır. Hepsinin para kazandırma oranları da farklıdır. Mesela en az 30.000 oranında bir aboneye sahip kişi youtube iş ortağı programına dahil ediliyor. Bu kişi içerik üretiyor ve kanallarında bulunan üyelikler özelliğini de etkinleştirerek buradan kazanç sağlıyor. Kullanıcı en başta youtube’dan ne kadar para kazanabilirim  diye merak etmektedir. Fakat bu para kazanma miktarı abone sayısına ve tıklanma oranına göre farklılıklar göstermektedir.

Bir başka durumda; kullanıcılar bir içerik oluşturuyor ve belirli bir ücret karşılığında kanala üye olan izleyiciler, bu üyelik ile video gösterimlerine erken erişim sağlıyor. Üyeler kendilerine özel ayrıcalıklardan faydalanıyorlar. İçerik sahibi youtuber ise; bu yöntemle küçük kazançlar ediyor. Üye başına 15-20$ gibi fiyatlandırmalara oluyor. Youtube da 1 milyon aboneye sahip olan içerik sahibi kişi, bir video oluşturduğu zaman kendisine 2.000$ ile 40.000$ arasında gelir sağlamaktadır.

Youtube Yeni Para Kazanma Şartları Ve Kuralları
Youtube Yeni Para Kazanma Şartları Ve Kuralları

Youtube Yeni Para Kazanma Şartları Ve Kuralları

Youtube’dan para kazanmak çok kolay gibi göründe de aslında çok fazla prosedüre gerek duyulmaktadır. Geçmiş dönmelerde daha esnek para kazanma yöntemleri olmasına rağmen günümüzde hem kazançları korumak hem de kontrol altına almak adına youtube bazı adımlar atmıştır.

YouTube platformu 2018 yılında, kullanıcılarının platform üzerinden kazanç sağlamalarını kontrol edebilmek adına para kazanma sistemini değiştirdi. Kullanıcıların yapmış oldukları içeriklerden ve kanallardan kazanç sağlamaları için öncelikle youtube iş ortağı programına başvurmaları ve aynı zamanda kabul edilmeleri gerekiyor. Bu nokta da da kullanıcılar için youtube para kazanma şartları belirlenmiştir. Bu şartlar;

 1. Size ait olan kanalınızın youtube iş ortağı programı politikalarına uygun olması.
 2. Belirlenmiş olan listedeki bölgelerden veya ülkelerden birinde yaşamanız şartı.
 3. Verilere göre son 12 ayda 4000 saatin üstünde olan izlenme süresine sahip olmak.
 4. Kanalınızda 1000 kişiden fazla aboneye sahip olmak.
 5. Ayrıca mutlaka bir Google AdSense hesabınız olması gerekiyor.
Youtube'dan Ne Zaman Para Kazanmaya Başlanır
Youtube’dan Ne Zaman Para Kazanmaya Başlanır

Youtube’dan Ne Zaman Para Kazanmaya Başlanır

Youtube üzerinde para kazanmak isteyen kişiler için öncelikle tüm şartların sağlanması gerekmektedir. Youtuber youtube’dan ne zaman para kazanmaya başlanır sorusunun cevabını tüm bu şartları sağladıktan sonra araştırmalıdır. Tüm şatları sağlayıp, gerekli abone sayısına da ulaştıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Amacınız paranın ne zaman kazanılacağı değil, hangi yollarla kazanılacağı olmalıdır. Çünkü youtube üzerinden para kazanmak isteyen kişiler seçmiş oldukları içerikler veya yöntemler ile başarı sağlarlar. Yapılan içeriğin başarısı izlenme ve abone sayısı ile taçlanırsa, kazanç daha fazla artacaktır. Youtube üzerinden para kazanmaya başlamada önce youtube kanalınızı pazarlamak adına bir planlama oluşturmalı ve ona göre bir yol izlemelisiniz.

Youtube'dan Para Kazanmak İçin Kaç Abone Lazım
Youtube’dan Para Kazanmak İçin Kaç Abone Lazım

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Kaç Abone Lazım

Youtube üzerinden para kazanmak isteyen kişiler için öncelikli olarak, abone sayıyı baz alınmalıdır. Peki youtube’dan para kazanmak için kaç abone lazım?

Bu konuda kurmuş olduğunuz youtube kanalınızın en az 1000 aboneye sahip olması son derece önemlidir. Kişi 1000 adet abone sayısına ulaşmadan kazanç sağlayamaz. Ayrıca; abone sayısı artan kişi izlenme oranı ile para kazanmaya başlamaktadır.

YouTube hesabınız üzerinde para kazanmanın yanında, kanalınızın adı ile eşleşen sosyal medya hesaplarını almak da son derece önemlidir. Youtube kanalınız için yönlendirme yapabileceğiniz bir web sitesi kurmak ve etkileşim yaratabilecek videolar oluşturmak kullanıcı olarak yapabileceğiniz ek adımlar olmaktadır.

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır
Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır

Youtube’da izlenme sayısının yüksek olması için insanların ilgisini çeken videolar ya da başlıklar kullanmanız gerekmektedir. O hafta gündemde olan konular ile ilgili videolar çekebilirsiniz. Başlık, açıklama ve etiket ile aratılan sonuçlarda en üst sıralara çıkabilirsiniz.

Videonuzun kapağında ilgi çekici renklerde ve büyüklüklerde resimler ve yazılar koyabilirsiniz. Sade bir arka plan üzerine dikkat çekici renkler ile videonuzun konusunu, içeriğini yazabilirsiniz. Bu şekilde uzaktan bakıldığı zaman izleyenlerin dikkatini çeker.

Videonuzun başlığını yazarken içerisinde anahtar kelimelerin geçmesine dikkat edin. Videonuzun konusu dahilinde en çok aratılabilecek kelimeleri başlığınıza eklemelisiniz. Bu şekilde insanlar bu kelimeleri arattığında sizin videonuz üst sıralarda çıkacaktır.

Aynı şekilde açıklama kutucuğunda da bu anahtar kelimeleri geçirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yine Youtube aramalarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Ama bu demek olmuyor ki çok kötü bir videonuz var ve bu işlemleri yaparak fazla izlenme alabilirsiniz. Eğer videonuza güveniyor iseniz bu yöntemler daha çok işe yarayacaktır.

Bununla bağlantılı olarak videonuzda ne kadar çok etiket var ise izlenme şansınız bir o kadar da artar. Eğer videonuz başarılı ise birçok arama kısmında birinci olarak çıkabilirsiniz.

Kapak fotoğrafınıza ilgi çekici bir fotoğraf koymak işe yarayabilir. Ayrıyeten video başlığında ve videonun açıklama kısmında kullandığınız anahtar kelimelerle üst sıralara yerleşebilirsiniz.

Youtube’de İçerikler Nasıl Hazırlanır

Öncelikle sizi izleyen yaş kitlesine ve onların ilgilendiği alanları, izlediklerini bilmeniz gerekmektedir. Onların ilgisini çeken güzel bir konu bulmalısınız. Anlatacağınız konuyu en iyi şekilde çekmelisiniz.

Videonuzun insanların sıkılmayarak izlemesi için çok tekdüze olmamalıdır. Araya konu ile ilgili değişik bilgiler sıkıştırabilirsiniz. Konuşmanızdan sıkılmamaları için çok soğuk davranmayın, araya espriler katın.

Kamera açınız, doğru ışık gibi şeyleri bulduktan sonra çekebilirsiniz. Eğer profesyonel bir kameranız yok ise telefon kameranız ile çekebilirsiniz. Kamera açınız için bir tripodunuz yoksa herhangi bir yere sabitleyebilirsiniz.

Yapay ışığınız yoksa gün ışığında çekmek iyi seçenektir. En doğru içeriği hazırladıktan sonra kanalınızın tanıtım videosu olmalıdır. Bunun için piyasadaki çeşitli edit uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Çeşitleri Nelerdir

En çok para kazandıran gelir çeşidi reklamlar ile olandır. Youtube’da videonuz 10 bin izlenmesini geçtikten sonra videonuza reklamlar gelmeye başlar. Siz de bu reklamlardan para alırsınız.

Bir diğer yöntem ise kanal üyelikleridir. Kanalınıza üye olan kullanıcılar size her ay ödeme yapar. Son olaraksa Youtube Premium üyeleri kanalınızı izlediğinde abonelik ücretlerinden belli bir miktar pay alırsınız.

Bu Yazıyı Kaç Puan Verirsiniz ?
[Toplam Puan: 1 Ortalama Puan: 4]
Girişimcilik fikirleri ve güncel finans bilgilerden anında haberdar olmak için; beni Facebook 'da, Twitter 'daInstagram 'da,  Google haberler 'den takip edebilir yada Telegram kanalıma katılabilirsiniz!
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
error: Kopyalama Engeli. Kopya içerikler periyodik olarak şikayet edilmektedir. Emeğe saygılı olalım...