Spencer Johnson Kimdir, Sözleri ve Kitapları, Çalışmaları

Spencer Johnson kimdir

Spencer johnson, kitapları ile dünya çapında bir üne sahip Amerikalı bir yazar. Peki, Spencer Johnson kimdir? Sorusunun detaylı cevabına gelince başarılı bir eğitim hayatı olan yazar, 1957 yılında Kaliforniya’da bulunan Notre Dame Lisesi‘nden mezun oldu.

1963 yılında ise Güney Kaliforniya Üniversitesi‘nden lisans diplomasını aldı. Yüksek lisansını ise İrlanda Kraliyet Cerrahları Koleji‘nde tamamladı. Bu saygın koleji, M.D. psikolojik derecesinde bitirdi. Amerikalı yazar, hayatı boyunca iki kere evlendi. Yazar ve yönetim danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Amerikalı yazar, 1998 senesinde yayımlanan Who Moved My Cheese adlı romanı ile 26 milyon gibi önemli bir satış rakamına ulaşarak milyonlara yazıları ile ulaşmıştır. En çok okunan yazarlar arasında yer almaktadır.

Spencer Johson Nerede Doğdu
Spencer Johson Nerede Doğdu

Spencer Johnson Nerede Doğdu

Spencer Johnson Mitchell 24 Kasım 1938 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batısında yer alan eyaletlerden biri olan Güney Dakota Watertown‘da dünyaya geldi.

Spencer Johnson Nerede Yaşıyor

Spencer Johnson, Hawai ve New Hampshire’da uzun yıllar yaşamına devam etti. 3 Temmuz 2017 tarihinde ise San Diego, Kaliforniya’da insanlara rehberlik eden kitaplarını arkasında bırakarak sonsuza değin kalplerde ve akıllarda bıraktığı izlerle hayata gözlerini yumdu.

Spencer Johnson’ın Kitapları Nelerdir

Amerikalı ünlü yazara ait Spencer Johnson kitapları denilince akla gelenler:

 1. Who Moved My Cheese – Peynirimi Kim Kaptı
 2. Kendim için Bir Dakika
 3. Armağan
 4. Bir Dakikalık Baba
 5. Bir Dakikalık Öğretmen
 6. Bir Dakikalık Anne 
 7. Bir Dakikalık Satıcı

– Who Moved My Cheese – Peynirimi Kim Kaptı?

Yazarın en çok satılan eseri, bu eser kişisel gelişim türünde kaleme alınmış. Okuyucularına hayatlarına yeni değerler katmayı tavsiye ederken, bir hikaye ile kaçırılan fırsatların sorgulanmasının da önünü açıyor. Hayatını düzene sokma konusunda motivasyona ve pozitif enerjiye ihtiyaç duyan kişiler için mutlaka okunması tavsiye edilen kitaplar arasında.

– Kendim için Bir Dakika

İnsanların günlük hayatın içinde kendilerini hep geri plana iterek mutsuzluğa doğru sürüklendiğini vurgulayan bir kitap. Kendisine zaman ayıran ve kendisi ile ilgilenerek mutlu olmayı bilen insanların çevrelerindeki insanları da farkında olmadan ya da olarak mutlu etmeye başladıkları noktasına okuyucunun dikkatini çekiyor.

Önce Kendini mutlu etmenin yollarını içeren kitap, içeriğinde kendinden yola çıkarak çevrenin mutluluğunun da sağlanabileceğini güzel ve akıcı bir dil ile okuyucularına aktarıyor. Okunması tavsiye edilen kitaplardan biridir.

– Armağan

Anı yakalamak ve anı yaşayabilmek için yaşamın her döneminde uygulanması gereken bir yöntem kitap severlere anlatılıyor. Yalın bir dil içeren tatlı bir hikaye eşliğinde okuyucu yaşam serüvenine dalıyor.

– Bir Dakikalık Baba

Amerikalı yazar, eşinin ölümünden sonra iki çocuğunun hayatına dokunmaya çalışan bir babanın öyküsünü okuyucuları ile paylaşıyor.

Bir Dakikalık Öğretmen, Bir Dakikalık Anne, Bir Dakikalık Satıcı yazarın beğenilerek okunan diğer kitaplarından bir kaçıdır.

Spencer Johnson’ın Çalışmaları

Spencer Johnson, yazarlık ve yönetim danışmanı olarak şahıslara, şahıs şirketlerine ve global ölçekli şirketlere liderlik yapmış. Bıraktığı eserleri ile kişileri, yöneticileri hayata karşı cesur adımlar atmaya, kendi güçlerini fark etmeye davet etmiştir. Kişisel gelişim alanında verdiği eserler, söyleşileri ile her yaştan insana yol göstermeye ve yaşamı ile örnek olmaya çalışmıştır. Onun yaşamı, kişisel gelişime adanmış bir hayattır.

Spencer Johnson’ın Motivasyon Sözleri Nelerdir

 1. Korkmayı bıraktığınızda, kendinizi iyi hissediyorsunuz.
 2. Korktuğunuz şey, asla hayal ettiğiniz kadar kötü değildir. Zihninizde biriktirdiğiniz korku aslında var olan durumdan daha kötüdür.
 3. Değişim için en büyük engelleyici, kendi içinizde yatıyor.
 4. Eğer korkmamış olsaydınız, ne yapardınız?
 5. Eğer değişmezseniz, nesliniz tükenebilir.
 6. Yarın için üzülmeyin, bırakın yarın kendisi için üzülsün… Her geçen günün kendine yetecek kadar derdi vardır… Kaldı ki, bugün, dün kaygılandığınız yarın değil midir?

Spencer Johnson, dünyanın en etkili düşünürlerinden ve sevilen yazarlarından biridir. Spencer Johnson, hayat hakkında kısa kitaplar yazmak için tıbbi bir kariyeri geride bıraktı. İşletme hakkında en çok satan kitapları Who Moved My Cheese? ve One-Minute Manager.

Değişim hakkında en çok okunan kitabı An A-Mazing Way to Deal with Change. Johnson’ın 40 milyondan fazla kitabı 42 dilde basılmıştır. ABD tarafından “Benzetmeler Kralı” olarak anılan, karmaşık konuları ele almak ve işe yarayan basit çözümler sunmak için en iyisi olarak tanımlanıyor.

1970’lerin ortalarında Dr. Johnson, “The Value of Honesty: The Story of Confucius” gibi başlığında “değer” kelimesi olan çocuklar için ilham verici kitaplar yazdı. Dr. Johnson daha sonra “The One-Minute Father”, “The One-Minute Mother” ve “One Minute for Myself” gibi birçok kitap yazdı. 1986 yılında “Asıl önemli olan, kendi bilgeliğinizi dinlediğiniz sessiz zamandır.” demiştir.

Johnson çeşitli zamanlarda Hawaii, New Hampshire ve California’da yaşadı. Sık sık röportaj verdi ancak fotoğrafının kitapları ile basılmasını reddetti. Ann Donegan ile ilk evliliği boşanma ile sonuçlandı. İkinci karısı Lesley Bostridge 2009’da öldü. Hayatta kalanlar arasında üç oğlu, bir abisi ve bir kız kardeşi var.

Johnson, tipik olarak benzetmenin basit, alaycı tarzında bestelenmiş kitaplarını yazmasının yıllar sürdüğünü söyledi. Johnson pankreas kanseri nedeniyle ölmüştür.

Özetle, Spencer Johnson, başarılı bir eğitim hayatı olan Amerikalı yazar ve yönetim danışmanıdır. 2017 yılında pankreas kanseri sebebiyle hayata gözlerini yumduğunda arkasında, insanlara rehberlik eden ve kendi deyimiyle alaycı ve basit tarzda bestelenmiş kitaplarını bırakmıştır.

Pek çok ilham veren, harekete geçiren kitapları arasında en meşhur olanları: “Peynirimi Kim Kaptı?”, “Kendim için Bir Dakika”, “Armağan”, “Bir Dakikalık Baba”, “Bir Dakikalık Öğretmen”, “Bir Dakikalık Anne”, ve “Bir Dakikalık Satıcı” sonsuza kadar hem kalplerde hem de akıllarda bıraktığı basit felsefeleri ile yankı yapmaya devam edecektir.

Kitaplarını yazarken okuyanların hayatlarına yeni değerler katmayı tavsiye etmeyi amaçlayıp basit bir hikaye ile kaçırılan fırsatların önüne geçilmesi gerektiğini birkaç kitaplaştırmıştır. Özellikle, bir iş konusunda motivasyona, pozitif enerjiye ihtiyaç duyan kişiler için olduğu gibi hayatlarını düzene sokma konusunda da yardıma ihtiyacı olan kişilerin mutlaka okunması tavsiye edilen kitaplar yazmıştır.

Johnson, insanların günlük hayatın içinde kendilerini sürekli geri plana iterek mutsuzluğa doğru sürüklediğinin farkına vararak her zaman hayat hakkında kitaplar yazmış ve medikal kariyerini bir kenara bırakarak bu şekilde insanlara destek olmuştur. Kitaplarının içeriği her zaman kendinden yola çıkarak çevresinin mutluluğunu da sağlayabileceği düşüncesi ile oluşturmuştur. Ayrıca; güzel, yalın ve akıcı bir dil kullanması her yaştan insana hitap etmesini sağlamıştır. Bu gibi sebepler ile dünyanın en etkili düşünürlerinden ve sevilen yazarlarından olmaması işten bile değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir