Network marketing nedir nasıl yapılır ile ilgili soru başlıkları genelde internet üzerinden aratılan önemli noktalar arasında geliyor. Son zamanlarda büyük ilgi gören ve sunduğu kazançlar ile birlikte cazip bir hale gelen bu sistemde, başarılı olunduğu zaman çok ciddi paraların kazanılabileceğini ifade etmek mümkün. İnternet üzerinden yapılan bir ticari girişim olarak karşımıza çıkan bu sistemde, ticaret içerisinde yer alan klasik işlemler ve prosedürler burada en aza indiriliyor. Öncelikle sisteme giriş yapmak isteyen kişiler, doğru ve güvenilir kişiler ve şirketler ile işlem yapması gerekiyor.

Network marketing nedir sorusunun kısaca cevabını vermek gerekirse, öncelikle bu sistem, aracı kurumlar veya dağıtıcılar olmadan doğrudan kişiler arasında internet üzerinden bağlantı kurularak yapılan satışlar demektir. Her kullanıcı, bir üründen memnun kalması durumunda bunu, ana dağıtıcı üzerinden bağlantı kurarak bir başka kişiye satabilir. Bu sistemin doğru bir şekilde işleyebilmesini sağlamak için ürünlerin kaliteli olması ve bizzat satıcı tarafından denenmiş olması gerekebilir. Bu durum oldukça önemlidir. Ürünü henüz kendi denememiş olan bir satıcı, o konu hakkında yeterli bilgilere sahip olamaz.

Network Marketinge Nasıl Başlanır?

Network marketing nedir nasıl yapılır

Network marketing nedir nasıl yapılır

Ticaret ağı veya ticari ağ olarak da çevrilebilecek bu kelime grubunda esas olan nokta en az masrafla en çok dağıtımı ve satışı yapmaktır. Bunun için güvenilir kişilerle ve alanında bilgi olan dağıtıcılarla çalışmak gerekiyor. Network marketing nedir ekşi sözlükte de tartışılmakta olan önemli konulardan biridir. Çünkü son zamanlarda internet üzerinden yapılan girişimler moda haline gelmeye başladı. Ayrıca internet ile birlikte yapılan satışların ve işlemlerin çok daha hızlı ve ekonomik olması, kişilerin daha fazla kazanç elde etmesine yardımcı oldu. Ticaret zekasının da kullanılmasıyla birlikte kişiler, yüksek gelirleri kısa bir süreçte elde edebiliyor.

Network marketing okulu da son zamanlarda kullanılmaya başlanan bir danışma merkezi olarak görülüyor. Bunun yanı sıra burada verilen eğitimlerle birlikte çok daha sağlam bir şekilde adım atılabilir ve kazanç elde edilebilir. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için mutlaka teorik bilgi sahibi olmak gerekiyor. Böylece internet üzerinde bu konuyu suiistimal eden kişiler ile muhatap olmadan kazanç elde ederek kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Network marketing mağdurları arasında yer almamak için bu okula giriş yaparak konuyla ilgili detaylı bilgileri öğrendikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz.

Network Marketing İşleyişi

Bu sistemin amacı, ticareti hem güvenilir hem de hızlı bir şekilde yapmaktır. Bunun yanı sıra klasik ticaret sisteminde yer alan aracı kurumları da ortadan kaldırmaktır. Network marketing yorumlar arasında en çok bu konuya değiniliyor. Aracı kurumların olmaması, internet üzerinden bu sat işlemlerinin gerçekleşmesi nedeniyle masraf en aza indiriliyor. Bu da kişilerin yanına daha fazla kazancın eklenmesine katkıda bulunuyor. Bu sistemde yer almak için sağlam ve güvenilir bir merkez dağıtıcı ile işlem yapmak gerektiğini unutmayınız.

Ürünlerin kalitesi ve ağ içerisinde bulunan satıcıların sayısı, daha büyük bir şirket olmanızı sağlayabilir. Burada dilerseniz kendi dağıtım ağınızı kurabilir veya kendiniz hazır bulunan bir ağa dahil olabilirsiniz. Güvenilir kişileri bulabilmek için hakkında yorumların yapıldığı ürünleri satan sistemlere giriş yapmalısınız.

Network Marketing Ücretleri

Tamamen internet üzerinden yapılan bir pazarlama sistemi olması nedeniyle çok masrafsız olan ve bu nedenle de tercih edilen network marketing şirketleri, satıcı kabul ederken onlara işlem karşılığında alacakları ücretleri belirtiyor.Network marketing ürünleri kalite bakımından her zaman iyi olmalıdır. Kalitesiz bir şekilde ürün satarak insanları dolandıran kişilerin isimleri internet üzerinde çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Bu ticaret sistemi internet üzerinden yapıldığı için doğal olarak çeşitli dolandırıcılık işlemlerinin olmasına da neden oluyor. Network marketing dolandırıcılığı ile karşılaşmamak için katılacak olduğunuz ağı çok dikkatli bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Bu kişilerin lisansının olup olmadığını incelemeli ve bunu yanı sıra satılan ürünlerin genel kalitesine de bakmalısınız. Ayrıca fiyat ve ürün dengesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Çok ucuz veya çok pahalı satılan ürünlerin neler olduğu, satış yapılacak olan hedef kitlenin özelliği ve bunun gibi küçük noktalar, satış aşamasında değerlendirilmelidir. İnternetteki herkesle işlem yapılmamalı ve banka bilgileri paylaşılmamalıdır.

 

Network Marketing Mantığında Ne Var?

Network Marketing, tavsiye mantığı ile çalışan bir sistemdir. Eğer çalışan kişi ürünü aldıktan sonra kullanır ve memnun kalırsa, elbette bu ürünü çevresindeki kişilere de tavsiye eder. Araştırmalara bakıldığında, bu tavsiyelerin, satışı yapan kişi üzerinden gerçekleştirilen sunumdan ya da medya desteğiyle yapılan reklamlardan daha çok sonuç vermekte olduğu tespit edilmiş. Bunu kanıtlamak için çok bir araştırmaya gerek olmayacaktır. Ürünü kullanan kişi olarak direkt satıcılar da kendi değerlendirmelerine güvenerek tavsiye edebilirler. Aynı sebepleri bu sektörde kendisini ispatlamayı başaran firmaların ürünleri de oldukça kaliteli şekilde kendisini belli eder. Network Marketing, bir ekip işi olarak görülmelidir. Kişi bireysel referanslarından ya da satışlarından da para kazanır ancak bu noktada mühim olan ekipte meydana gelen ciro ile elde edilen kazançtır. Asıl büyük gelir bu kısımda olur. Bu nedenle Network Marketing, bir çalışanın 0 emeği yerine, 100 çalışanının %1 emeği üzerinden yüksek verim ve kar elde etme prensibi ile çalışır.

 

 

Network Marketing Sisteminin Ekonomiye Faydaları

 

Sistemin ekonomiye getirmekte olduğu faydalarından bahsedilirse, makro-ekonomik problemlerden meydana gelen işsizlik durumu, bu sistem ile azalma göstermiştir. İnsanlara küçük bir sermaye temini ile işe başlama olanağı sunan kolay ve pratik bir sistemdir. Diğer yanda da üreticiler için reklam yapma ve rekabet derdinden de kurtulmayı sağlar.

Üreticiye getirdiği avantajlar da önemsiz görünmekle birlikte, aslında birikimi sonucu büyük getirileri mümkün kılar. Bu etkenler arasında en önemlisi de satış ağı olarak bilinir. Küçük bir başlangıç yatırımı ile neredeyse milyonlarca dağıtım ve satış ağına ulaşılır. Diğer yönü ise, geleneksel olarak sürdürülen dağıtım yönteminin haricinde daha az bir maliyet üzerinden dağıtımı sağlandığında fiyat rekabeti açısından büyük bir üstünlük sağlar. Aynı şekilde sisteme dahil olanlar ile hazır müşteri kitlesi mevcut olur. Reklam harcamaları ise oldukça az bir miktarda kalır. Bu yönüyle de ürünlerinin reklam olmadan sektöre çıkarılması, rakiplerine taklit etme olanağını vermemiş olur.

 

Sisteme katılan bireylerin ilk olmakla birlikte en değerli kazancı indirimli alışverişleridir. İkinci kazançları da satış gerçekleştirdikçe elde edeceği primler olacaktır. Üçüncü olarak da kurulan ekibi söylemek mümkündür. Kurulan ekibin gerçekleştirdiği satışlar ile prim ve kar miktarı da artar. Tüketiciye sağlayacağı en önemli kazanç da indirimli ürünlerdir ve sistemin temelini de bu oluşturur. Dağıtım ağındaki pratiklik, ürünlerin çok ucuz olmasını sağlar. Diğer bir artısı da ürünlerin tavsiye edilmesinde önce yakınlar ile başlanması ve bu şekilde işe kolayca alışılmasıdır. Genellikle yeni başlayanlar aileleri ve akrabalarını seçer.

 

 

Networking’de Bilgiler ve Bağlantılar Nasıl Yayılmaktadır?

 

Bilgi bu sistem içerisinde üç yöntem ile yayılmaktadır. Birincisi; Zayıf Bağlar adı ile bilinen bireylerdir. Bu bireyler, iki farklı sistemin kesişiminde yer alır. Fakat bu bireylerin yaklaşımı genelde yalnızca soysal olacağı için tanışmalar ağır basacaktır. Çevrelerindeki diğer bireyler tesadüf olarak yeni bireyler ile tanışmaktadır. İkinci bilgi ve bağlantı ağı, Networkerlar adı ile bilinen sonuç odaklı ve aktif tanışmaları sağlayan çalışanlardır. Onlar çevrelerinde yer alan bireylere yeni bilgiler ve amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak faydalı bağlantılar sundukça fark yaratırlar. Son ağ da üçüncü olarak online Networking kanalları ile bilinir. Etkili bir kullanım sonucunda tanınan bireylerin referanslarını görebilmekte ve diğer bireylerle tanışma talep edilebilmektedir. Bu 3 ağ üzerinden bilgi ve bağlantılar kısa sürede yayılma gösterir.

 

 

Network marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Avcılar olarak kabul edilen sözde çalışanlara dikkat etmek gerekir. Avcılar Networking sisteminde kişiyi henüz tam tanımadan ürünü satma peşinde olacaktır. Dikkat dağıtma ve çok uzun konuşma konusunda bireyi hedef alacaktır. Diğer dikkat edilecek kitle ise oyuncular olarak bilinmektedir. Oyuncuların amacı ise, yalnızca sosyalleşme ve daha çok insan tanımaktır. Bu nedenle de kişileri iş konusunda iyi bir yere getiremezler ve yüksek kazancın önündeki büyük engellerden birisini oluştururlar. Bu anlamda gerçekten çalışmayı hedef alan kişilerden destek almak gerekir. Aynı şekilde ekibi sayılacak firmanın da Network marketing geleceği adına planları yoksa bu firma kişiye başarı ve yüksek kazanç getiremez. Oyuncu ve avcı adı ile anılan kişilere karşı tedbirli olunmasında fayda var.