Amazon Mechanical Turk Nedir ve Para Kazanma Yolları 6 Püf Nokta

Amazon Mechanical Turk Nedir

Amazon Mechanical Turk nedir (MTurk), bireylerin ve işletmelerin süreçlerini kolayca yüklenebileceği ve bu görevleri sanal olarak gerçekleştirebilecek, dağıtılmış bir iş gücüyle çalışabileceği bir kitle kaynak pazarıdır.

Bu, basit veri doğrulaması ve araştırmasından daha öznel görevlere (anket katılımı, içerik yönetimi gibi şeyler) kadar her şeyi içerebilir. MTurk, şirketlerin iş süreçlerini basitleştirmek, veri toplama ve analizini artırmak ve makine öğreniminin gelişimini hızlandırmak için dünya çapındaki çalışanların ortak bilgeliğini, becerilerini ve kavrayışlarını kullanmalarını sağlar.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, insanlar içeriği denetleme, verileri tekilleştirme veya araştırma yapma gibi bilgisayarlardan çok daha fazlasını yapabilirler. Geleneksel olarak, bu görevler, zaman alıcı, pahalı ve genişletilmesi ya da geri çekilmesi zor olan çok sayıda geçici iş gücü toplayarak gerçekleştirilir.

Kitle kaynak kullanımı, zaman alan manuel projeleri İnternet üzerinden dağıtılmış çalışanlar tarafından gerçekleştirilebilen daha küçük, daha yönetilebilir görevlere bölmenin harika bir yoludur.

Amazon Mechanical Turk Nedir
Amazon Mechanical Turk Nedir

Amazon Mechanical Turk Nasıl Kullanılır

Bazen ağır gibi görünen büyük görevler bazen her biri bağımsız olarak gerçekleştirilebilen bir dizi daha küçük, daha yönetilebilir mikro görev haline gelebilir. İnternet kullanıcılarına iş dağıtarak kitle kaynak kullanımı, yenilik ve çevikliği kullanarak etkili bir organizasyon stratejisi olabilir.

İşletmeler veya geliştiriciler MTurk’u binlerce isteğe bağlı çalışana erişmek için kullanabilir ve daha sonra bu çalışmanın sonuçlarını doğrudan iş süreçlerine ve sistemlerine entegre edebilir. Yaygın örnekler arasında web ve sosyal medya içeriğini denetleme, ürünleri veya görüntüleri sınıflandırma ve web sitelerinden veya diğer kaynaklardan veri toplama yer alır.

MTurk, ML gelişiminin her aşaması için gereken maliyeti ve zamanı azaltmanın iyi bir yoludur. MTurk ile, makine öğrenimi modellerinin eğitimi için gerekli olan büyük miktarda veri kolayca toplanabilir ve açıklanabilir. Etkili makine öğrenme modelleri oluşturmak için sürekli tekrarlama ve düzeltme gereklidir.

MTurk’un ML gelişimi için bir başka kullanımı da, insanların geri bildirimlerinin modelleri doğrulamak ve yeniden eğitmek için kullanıldığı Döngüsel İnsanlar (HITL) ‘dir. Örneğin, bilgisayar vizyonu modelleri için yüksek kaliteli bir veri seti oluşturmak için sınırlayıcı bir kutu çizmektir, burada görev tamamen mekanik bir çözüm için veya çok sayıda insan için zordur. Dolayısıyla bu durum nasıl bir görev üstlendiğinin en büyük göstergesidir.

Amazon Mechanical Turk Üyelik İşlemleri
Amazon Mechanical Turk Üyelik İşlemleri

Amazon Mechanical Turk Üyelik İşlemleri

Sistemden para kazanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için mturk resmi adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Siteye girdikten sonra iki seçenek göreceksiniz. Sağdaki Personel Hesabı Oluştur’u tıklayın ve hesabınızı oluşturun.

Tabii ki, burada bilmeniz gereken hesap hemen etkinleştirilmeyecektir. Yaklaşık 3 iş günü sürer. Bu nedenle, hemen etkinleştirilmesini beklemeyin. Ancak bu süre verilen maksimum süredir. Dolayısıyla hesabınız belki 12 saatte belki 2 günde aktif olacaktır.

Üyeliğiniz onaylandığında size e-posta ile bilgi verilecektir. Bu adımı tamamladıktan sonra hesabınızı girin ve “Kabul Et ve Çalış” yazan yeri tıklayın. Bu işlemden sonra, yapabileceğiniz görevlerin bir listesini göreceksiniz. Bir hesap oluşturmak ve işi halletmek kolaydır.

Amazon Mechanical Turk Dikkat Edilmesi Gerekenler
Amazon Mechanical Turk Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amazon Mechanical Turk Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amazon Mekanik Türk sistemindeki birkaç noktayı anlamak yararlıdır. Amazon daha önce üyelerin Türkiye’ye geçmesine izin vermedi. Artık Türkiye’de yaşamak için son onay sistem üzerinden para kazanabiliyor. Ödeme için Amazon hediye sistemini kullanın.

Başka bir nokta ise, bir hesap oluşturduğunuzda çalışma kısıtlamaları olmasıdır. Başka bir deyişle, ilk 10 gün için maksimum günlük tıklama sayısı 100’dür. On gün sonra bu sınır ortadan kaybolur. Bu nedenle, günde en fazla 100 işi tamamlayabilirsiniz.

Amazon Mechanical Turk Nasıl Ödeme Alınır
Amazon Mechanical Turk Nasıl Ödeme Alınır

Amazon Mechanical Turk Nasıl Ödeme Alınır

Amazon Mekanik Türkçe ödeme sisteminden ödeme alabilmek için önce belirtilen tutarı kazanmanız gerekir. Bu miktar, kullanıcıya ve gerçekleştirdikleri görevlere bağlıdır. Bu tutara ulaşıldığında, tek yapmanız gereken “Ödeme” sayfasına gidip “Kredi Kartı” veya “Hesap” seçeneklerinden birini seçmektir. Seçiminizi yaptıktan sonra ücreti girmeniz gerekir. Para çekme tutarını girdikten sonra, paranız mümkün olan en kısa sürede hesabınıza yatırılacaktır.

Buna ek olarak, çalışmanızı onaylamanız için 24 saatiniz var. Bu nedenle, anında ödemeler hesabınıza yazılmaz. Benzer şekilde, ilk on gün içinde kazandığınız parayı talep edemezsiniz. Bu sınırı belirlemenin amacı, Amazon sisteminin niyetlerinizi gerçekten anlamasını sağlamaktır.

Bu nedenle, 10 gün boyunca sürekli çalışıyorsanız, gerçek bir çalışan olduğunuzdan ve sistemin daha kolay hale geldiğinden emin olabilirsiniz. Tabii ki, gelir azalmış gibi görünse bile, dolar arttıkça ekstra bir zafer elde edeceğinizi söyleyebilirim.

Amazon Mechanical Turk Avantajları
Amazon Mechanical Turk Avantajları

Amazon Mechanical Turk Avantajları

Bu sistemin kullanıcılara sunduğu pek çok avantaj vardır. Bunların en başında hiç kuşkusuz çalışma saatlerinin esnekliğidir. Böylece çalışanlar istedikleri zaman tatil yapabilir istedikleri saatlerde çalışabilir ve kendi planlarını çok daha kolayca yapabilir.

Çalışanlar tamamiyle istedikleri saatlerde çalışabilmektedir.Bir diğer avantaj ise paraların nakit olarak ödenebilmesidir. Kullanıılara avantaj sağlayan bir diğer husus ise zorunlu şartların sunulmamasıdır. Böylece çalışanlar yaratıcı ve rahat olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir