8 Adımda Freelancer Çalışarak Para Kazanmanın İncelikleri Nelerdir

Freelancer Nedir

İş hayatı, çalışma sektörü denilince akla gelen ilk durumlardan biri mesai kavramıdır. İnsanların çalışma yaşamında haftanın belirli günlerinde gitmeleri gereken bir yer vardır yani mekan bellidir. Mesai saatleri katı bir şekilde baştan belirlenir ve uyulmaması halinde ciddi problemlerle karşılaşılır.

Nerede çalıştığınız veya çalışacağınız genellikle size sorulmaz. Masanız, kullanacağınız bilgisayar dahi çalıştığınız kurum tarafından ayarlanmıştır.

Eğer evden para kazanmak istiyorsanız sizde bilgi ve becerilerinize göre bu yolu deneyebilirsiniz. Uzman olduğunuz kulvarda koşmaya başladığınızda mutlaka başarılı olacaksınızdır. Diğer bir konuda eğer yeni iş fikirleri ile hareket etmek isterseniz de bu makalem size destek olacaktır.

İşte freelancer tüm bu akla gelen çalışma koşullarından daha farklı bir olanak tanımaktadır. Serbest çalışma gibi bir karşılık bulabilecek olan freelancer kavramı esasında özerk çalışmaya tekabül etmektedir.

Özerk çalışma kavramına denk gelir çünkü gitmeniz gereken ne bir iş yeri, ne giymeniz gereken resmi ve sıkıcı kıyafetler ne de uymanız gereken mesai saatlerinin hiçbiri freelancer çalışmada yoktur.

Yapılması gereken bir işi evinizden istediğiniz şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahipsiniz. Hatta yalnız ev değil bulunduğunuz, rahat hissettiğiniz her yer, örneğin bir kafe, bir kütüphane veya açık hava yani dilediğiniz her mekan işyeriniz olabilmektedir.

Bu kapsamda proje eksenli çalışmalarda bulunabileceğiniz gibi kendi işinizi kurarak, kendi işinizin patronu olarak da çalışmalarınızı yönetebilme imkanına sahip olacaksınızdır.

Nasıl Freelancer Çalışılır

Öncelikle freelancer çalışmak için izlenilebilecek kesin ve olmazsa olmaz bir yol bulunmamaktadır. Yani kişi kendisine en uygun olduğunu düşündüğü şekilde bir yol belirlemeli ve o yolun gerektirdiği adımları izlemelidir.

İnsanlar için öncesinde en etkili yol geniş çaplı bir araştırma yapmak ve izlemesi gerektiğini düşündüğü adımları somut bir şekilde belirlemektir.

Freelancer olarak nasıl çalışacağına dair aşağıda birtakım adımlar bulunmaktadır. Unutulmaması gereken nokta bu adımların hepsinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi olmazsa olmaz değildir. Ancak yine de adımların çoğunluğuna riayet ederek hareket etmek işleri tahmin edilenden daha da kolay bir hale getirecektir. İşte o adımlar;

 1. Kaynak taraması
 2. Plan yapmak
 3. Yakınlarının desteği
 4. Disiplinli Çalışma
 5. Harekete geçme

Kaynak Taraması

Freelancer olarak çalışmaya karar verdiyseniz mevcut işiniz ne olursa olsun öncesinde yapacağınız geniş çaplı bir araştırma son derece yerinde bir hamle olacaktır. Bu araştırmanızda hem ulusal hem uluslararası ölçekle freelancer çalışma adına neler yapılıyor?

Frelancer olarak çalışanlara çeşitli kurumlar, işverenler ne gibi imkanlar sunuyor ve ne gibi projeler talep ediyor? Kendinize en uygun gördüğünüz sektör hangisi ve bu sektörün freelancer çalışanlarını dahil ettiği projeler nelerdir?

Gerek hukuki gerek manevi ve maddi anlamda uyulması gereken ilkeler nelerdir? Bana almayı düşündüğüm projeler neler katabilir ve ben hangi becerilerimi kullanarak daha başarılı olabilirim? Gibi sorular hareket noktanızı oluşturmalıdır.

Plan Yapmak

Freelancer çalışmaya dair ne yapacağınızı netleştirdiğiniz bir plan ortaya koymalısınız. Bu plandan ise anlatılmak istenen durum somut bir eylem planı oluşturmaktır. Yani hangi tarihte hangi adımı atmalıyım? Hangi kişi ya da kurumlarla irtibata geçmeliyim?

Bana sunulan projeyi ne kadar bir süre içerisinde gerçekleştirebilirim? Bunu yapabilmem için destek almam gereken kaynaklar nelerdir? İşi ne zaman teslim ederim ve diğer projelere hangi zaman zarfında başlarım gibi sorularınız ve cevaplarınız olmalı.

Yakınlarının Desteği

Freelancer çalışmak, çalışmalarının ilk safhalarında oldukça özveri isteyen bir süreçtir. Bu özveri hem maddi hem de manevi anlamda bir çabayı gerekli kılmaktadır. Bundan ötürü yakınlarınızın yani ailenizin, arkadaşlarınızın desteği tahmin edilenden çok daha önemli bir yer tutmaktadır.

Bu desteği daha kısa ve daha etkili bir şekilde almanın birinci yolu ise yapmak istediğinizi, planlarınızı en iyi biçimde ifade etmekten geçmektedir. Yani başaracağınıza bu süreçte önce kendinizi sonra da en yakınlarınızı ikna edip desteklerini almalısınız.

Disiplin Edinin

Freelancer çalışmanın en önemli handikaplarından birisi çalışma ortamınızın kendinizi en rahat hissettiğiniz ve kuralları kendiniz koyduğunuz bir ortamda yani evinizde gerçekleşmesidir. Her ne kadar kişinin evinden çalışması, mesai saatlerini kendi belirleyip istediği saatte başlayıp dilediği vakitte bitirmesi cazip gelse de beraberinde birtakım dezavantajları da barındırmaktadır.

Kuralları başında koymanız ve bunları gerçekleştirme hususunda gerek kendiniz gerekse de ailenizin ciddi bor tavra sahip olması işlerin yolunda gitmesine olanak tanıyacaktır.

Harekete Geç

Yukarıda sayılan ve sayılabilecek diğer başka adımları izledikten sonra harekete geçmeli ve en önemli adımı atmalısınız. İlk projenizi almalı ve uygulamalısınız. Ne kadar uzun süre boyunca farklı farklı eylem planları tasarlasanız bile hiçbiri ilk projeniz kadar öğretici olmayacaktır.

Freelancer Çalışmaya Nereden Başlamalıyım

Daha öncesinde hangi iş kolunda olursanız olun hatta daha önce herhangi bir iş deneyiminiz bulunmasa bile öncesinde yukarıda ifade edildiği şekilde bir araştırma yapmalısınız. Bunun ardından ise kendi becerilerinize uygun olduğunu ve görece daha başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz bir proje seçerek işe başlamalısınız.

Kimler Freelancer Çalışabilir

Freelancer çalışabilmek için devam eden bir işinizin olmaması şartı bulunmamaktadır. Dilerseniz çalışma hayatına devam edip aynı zamanda freelancer kapsamında bir proje ekseninde de çalışabilirsiniz.

Bunun dışında ek gelire ihtiyaç duyan birçok kesim de freelancer çalışma düzeninde çalışma hayatında aktif rol alabilirler. Bu kapsamda öğrenciler, ev hanımları da dahil edilebilmektedir.

Freelancer Hizmet Veren Siteler

Freelancer çalışma olanağına sahip olabileceğiniz, bu alanda önde gelen siteler;

 1. Toptal
 2. Bionluk
 3. Upwork
 4. Craigslist
 5. Freelancer
 6. 99designs
 7. Guru
 8. Peopleperhour
 9. Fiverr
 10. Kolabtree
 11. College Recruiter

Freelancer Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli

Freelancer çalışmanın sayılabilecek pek çok avantajları olduğu gibi beraberinde birçok dezavantaj da bulunmaktadır. Bunlar ilk olarak emeklilik ve sigorta durumlarınıza dairdir. Bu gibi süreçlerinizin takipçisi yine siz olmalısınız.

Genellikle proje eksenli çalışmalar yürütüldüğünden ötürü düzenli bir iş garantiniz yoktur dolayısıyla iş sürekliliği olmadığından ötürü para birikimi son derece önem kazanmaktadır.

Freelancer Çalışmanın Vergilendirilmesi Nasıl Yapılır

Özerk çalışma yapısına sahip freelancer çalışanlar serbest meslek kapsamında değerlendirilmektedir. Bundan ötürü bu işler neticesinde serbest meslek makbuzu düzenlemeleri ve ardından vergi dairesine beyan etmeniz gerekmektedir.

Para Kazandıran Freelancer İşler Nelerdir

 1. Danışmanlık
 2. Fotoğrafçılık
 3. Özel Ders
 4. Yazarlık
 5. Editörlük
 6. Çeviri
 7. Yazılım
 8. Sosyal Medya Uzmanlığı gibi örneklendirilebilmektedir.
Bu Yazıyı Kaç Puan Verirsiniz ?
[Toplam Puan: 1 Ortalama Puan: 4]
Girişimcilik fikirleri ve güncel finans bilgilerden anında haberdar olmak için; beni Facebook 'da, Twitter 'daInstagram 'da,  Google haberler 'den takip edebilir yada Telegram kanalıma katılabilirsiniz!
guest
2 Yorum
En Popüler
Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
error: Kopyalama Engeli. Kopya içerikler periyodik olarak şikayet edilmektedir. Emeğe saygılı olalım...