7 Soruda Airbnb İle Para Kazanma Adımları Full Rehber

Airbnb Nedir

Öz mantığı paylaşıma dayalı bir topluluktur. Airbnb’in yolculuğu 2008 yılında, paylaşacak alanı olan iki tasarımcının kalacak bir yer arayan üç yolcuyu ağırlamasıyla başladı. Şimdi, milyonlarca ev sahibi ve gezgin, alanlarını listeleyebilmeleri ve dünyanın herhangi bir yerinde benzersiz konaklama rezervasyonu yapabilmeleri için ücretsiz bir Airbnb hesabı oluşturmayı seçiyor.

Airbnb, evlerini kiralamak isteyen insanları, o bölgede konaklama arayan insanlarla birleştiren çevrimiçi bir pazardır. Şu anda, Airbnb, dünya genelinde 81.000’den fazla şehri ve 191 ülkeyi kapsamaktadır.

Airbnb'nin Çalışma Mantığı Nedir
Airbnb’nin Çalışma Mantığı Nedir

Airbnb’nin Çalışma Mantığı Nedir

Airbnb deneyimi ev sahipleri tutkularını ve ilgi alanlarını hem gezginler hem de yerlilerle paylaşıyor. Peki airbnb nasıl çalışıyor? Öncelikle hesap oluşturmanız gerekmekte, henüz bir Airbnb hesabınız yoksa, airbnb.com adresine gidin ve kaydol’u tıklayın.

E-posta adresinizi, Facebook hesabınızı, Google hesabınızı veya Apple Kimliğinizi kullanarak kaydolabilirsiniz. Kayıt olmak ve Airbnb hesabı oluşturmak ücretsizdir.

Kaydolduktan sonra, rezervasyon yapmadan önce hesabınızı tamamladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Airbnb uygulamasının en yeni sürümünü indirmek için Google Play‘e veya Apple App Store‘a gidebilirsiniz.

Müşterileri Nereden Bulabilirim

Profilinizin Airbnb kayıt ekranını oluşturduktan sonra, yapmak istediğiniz işleme göre sistem sizi yönlendirecektir. Bu bölümünde bir giriş oluşturabilirsiniz. Girişinizi yayınladıktan sonra, arama sonuçlarında görünmeniz 72 saat kadar sürebilir. Sonrasında evinizin kriterlerine ve fotoğraflarına göre müşteriler; uygunluk belirtiğiniz tarihler arasında talep oluşturacaklardır.

Müşterileri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim

Sadece kalacak olan misafirler için değil, ev sahibi olan ya da olacak olan kişiler için de bazı güvenlik ipuçları var. Kalınacak bir yerin ev sahibi olmak belirli sorumluluklarla gelir. İşte size yol boyunca destek vermenize yardımcı olacak bazı kaynaklar.

Akıllıca Etkileşim Kurun

Her zaman Airbnb sınırları içinde iletişim kurun. Konuklarınızı tanımak ve seyahat veya alanınızla ilgili beklentileri paylaşmak için Airbnb’nin mesajlaşma sistemini kullanın. Airbnb dışında bir ödeme planı teklifini kabul etmeyin.

Potansiyel misafirlerinizin profillerini ve yorumlarını okuyun ve doğrulanmış telefon numaralarını, bağlı sosyal ağları ve referansları arayın. Potansiyel konukların profil doğrulaması yoksa, onlardan bazılarını tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Sezgilerinize güvenin: Bir rezervasyon hakkında doğru hissetmiyorsanız, kabul etmeyin.

Ev Kurallarınızı ve Ev Kılavuzunuzu Doldurun

Ev Kurallarınızı ve Ev El Kitabınızı tamamlamak, misafirlerin ne beklemeleri gerektiğini bilmelerine yardımcı olur. İnsanların rezervasyon yapmadan önce bilmesini istediğiniz her şeyi ekleyin – örneğin, sigara içilmesine izin verilip verilmeyeceği (veya nerede), belirli alanların sınır dışı olup olmadığı, wifi şifreniz veya misafirlerin içeri girmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları gerekip gerekmediği.

Sigortalı Olduğunuzdan Emin Olun

Airbnb’nin Ev Sahibi Koruma Sigortası programı, Airbnb’de kalmayla ilgili üçüncü taraf bedensel yaralanma veya maddi hasar iddiası durumunda, gerçekleşme başına 1.000.000 USD‘ye kadar birincil sorumluluk kapsamı sağlar.

Sigorta sağlayıcınızla, kendi kiracınızın veya ev sahibinin sigortasına ek bir koruma katmanı eklemek hakkında konuşmak da isteyebilirsiniz.

Girişiniz için Gereksinimleri Belirleyin

Konukların rezervasyon yapmadan önce doğrulanmış kimlik gibi belirli doğrulamaları tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Girişinize güvenlik teminatı eklemek, bir kaza durumunda, (halının üzerine dökülen şarap gibi) korunmanıza da yardımcı olabilir.

Airbnb Güvenilir Mi
Airbnb Güvenilir Mi

Airbnb Güvenilir Mi

Airbnb’de her zaman iletişim kurun ve ödeme yapın sistemi mevcut olduğundan ödeme konusunda oldukça güvenilir bir sisteme sahiptir. İletişimden rezervasyona ve ödemeye kadar tüm süreç boyunca güvenli platformumuzda kalarak kendinizi, ödemenizi ve kişisel bilgilerinizi korumanızı sağlar.

Hiçbir zaman para göndermeniz, kredi kartı bilgileri vermemeniz veya doğrudan bir ev sahibine ödeme yapmanız istenmez. Eğer öyle bir durum söz konusu olursa airbnb bunun bildirilmesini ister.

Airbnb, paylaşımı kolay, eğlenceli ve güvenli hale getirmeye yardımcı olur. Kişisel profilleri ve listeleri doğrular, ev sahipleri ve misafirlerin kesin iletişim kurabilmesi için akıllı bir mesajlaşma sistemi kullanır ve ödemeleri tahsil etmek ve aktarmak için güvenilir bir platform yönetimi sağlar.

Airbnb'nin Hukuksal ve Vergisel Süreci
Airbnb’nin Hukuksal ve Vergisel Süreci

Airbnb’nin Hukuksal ve Vergisel Süreci

Ev Sahipleri İçin Vergiler Nasıl Çalışır

Yerel Vergi

Vergi almanız gerektiğini düşünürseniz, rezervasyondan önce konukların kesin vergi tutarı hakkında bilgilendirilmesi önemlidir. Bazı yerlerde, Airbnb ev sahiplerinin işgaliye vergisi ile başa çıkabilmeleri için bir tahsil etme ve gönderme özelliği olabilir. Ev sahipleri, bu ülkeler için işgaliye vergilerini ayrı olarak tahsil etmemelidir.

İşletme vergi numaranız ile turizm vergisi bilgilerini kullanan bir ev sahibiyseniz, profesyonel barındırma araçlarını kullanarak doğrudan misafirlerden vergi almaya hak kazanabilirsiniz. Girişiniz için otomatik işgaliye vergisi tahsilatı ve ödemesi mevcut değilse, özel bir teklif veya çözüm merkezi ile işgaliye vergilerini manuel olarak alabilirsiniz.

Not: Geçici işgaliye vergisi ödemeleri belirli yönlendirme kurallarına uymaz ve yalnızca varsayılan ödeme yönteminize gönderilir.

Katma Değer Vergisi (KDV)

İkamet ettiğiniz ülke Avrupa Birliği, Latin Amerika, Çin veya Güney Kore’nin bir parçasıysa, verdiğiniz hizmetlerde katma değer vergisini (KDV) değerlendirmeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için veya sağladığınız hizmetlerle ilgili KDV’yi değerlendirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, bir vergi danışmanına başvurmanızı öneririz.

Buna ek olarak, Airbnb’nin elektronik olarak sağlanan hizmetleri vergilendiren ülkelerde hizmet ücretlerinden KDV tahsil etmesi gerekmektedir. Şu anda AB, Arnavutluk, Şili, Kolombiya, İzlanda, Norveç, Güney Afrika, İsviçre ve Uruguay’daki tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Hukuksal Süreç Nasıl İlerler

Sözleşme İzinleri

Bazen kiralamalar, sözleşmeler, inşaat yönetmelikleri ve topluluk kuralları, kiracılığa veya barınmaya karşı kısıtlamalar getirebilir. İmzaladığınız sözleşmeleri inceleyin veya ev sahibiniz ile bunu görüşün.

Yönetmelikler ve İzinler

Mülkünüzde barındırma izninizin olduğundan emin olmanız önemlidir. Bazı kısıtlama örnekleri sözleşmeleri, yasaları ve topluluk kurallarını içerir. Koşullarınıza özgü düzenlemeler, kısıtlamalar ve yükümlülükler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir avukata veya yerel yetkililere danışın.

Ev Arkadaşları İle Sözleşme

Evinizi başkalarıyla paylaşıyorsanız, beklentileri özetlemek için ev arkadaşlarınızla resmi bir anlaşma yapmayı düşünün. Ev arkadaşı sözleşmeleri, ne sıklıkta ev sahipliği yapmayı planladığınızı, misafir görgü kurallarını, geliri paylaşıp paylaşmayacağınızı ve daha fazlasını içerebilir.

Airbnb Bana Kaç Para Kazandırabilir
Airbnb Bana Kaç Para Kazandırabilir

Airbnb Bana Kaç Para Kazandırabilir

Basit, Kesintisiz Ödemeler Alın

Bulunduğunuz yere bağlı olarak güvenli ödeme yöntemleri ile doğrudan para ödemesi alın. Artık sizde para kazanma yoluna adım atmaya başlayın.

Evinizi milyonlarca seyahatçiye, herhangi bir kayıt ücreti ödemeden giriş yaptığınız, airbnb’de görücüye çıkartın. Evinizin muhteşem fotoğraflarını ekleyin. Detaylı olarak verdiğiniz hizmeti yazdıktan sonra rezervasyon almaya başlayın.

Airbnb, ev sahibi olduğunuzda her zaman, zamanında ödeme almanızı sağlamak için varıştan önce her misafirden ücret alır. Asla doğrudan parayla başa çıkmak zorunda kalmazsınız.

Check-İn Sonrasında Ödeme Alın

Airbnb, check-in işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapıldığından emin olmak için konuğun gelmesi planlandıktan, yaklaşık 24 saat sonra paranızı size yatırır.

Hizmetler İçin Ekstra Para

İlave konuklar veya ev temizliği gibi şeyler için ek ücretler alabilirsiniz.

Ve ekipman kiralama veya tur gibi diğer hizmetleri sağlamak istiyorsanız, konuklar rezervasyon yaptıktan sonra size uygulama üzerinden ödeme yapabilirler.

İhtiyaçlarınıza Göre Özel

Sezonları, hafta sonlarını ve ne ücretlendirdiğinizi kontrol etmek istediğiniz diğer tüm geceler için özel fiyatlar belirleyebilirsiniz.

Ayrıca, bir süre kalmak isteyen kişilere haftalık ve aylık indirimler de sağlayabilirsiniz. Sadece evinizin bir odası veya komple evinizi hizmete sunarak çok iyi bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Kaç Puan Verirsiniz ?
[Toplam Puan: 1 Ortalama Puan: 5]
Girişimcilik fikirleri ve güncel finans bilgilerden anında haberdar olmak için; beni Facebook 'da, Twitter 'daInstagram 'da,  Google haberler 'den takip edebilir yada Telegram kanalıma katılabilirsiniz!
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
error: Kopyalama Engeli. Kopya içerikler periyodik olarak şikayet edilmektedir. Emeğe saygılı olalım...