6 Temel: Etsy Satış Sisteminde Başarılı Olma Adımları

Etsy Nedir

Etsy, kullanıcılara tamamen el yapımı orijinal ve ayrıntılı ürünler sunan bir pazardır. Uluslararası bir konumda bulunan Etsy.com, çok çeşitli kullanıcıları kendine çekti. Özellikle tamamen yapay veya eski moda ürünlerden oluşan geniş bir kullanım alanına sahip nesneleri, giysileri ve aksesuarları bulabileceğiniz bir web sitesidir Etsy. Bu nedenle, Etsy’de satılan ürünler genellikle sanat eseridir.

Etsy Nedir
Etsy Nedir

Etsy Çalışma Şekli Nasıldır

Etsy, yapısı eBay’e benzeyen bir çevrimiçi ticaret platformudur. EBay ve Amazon’un aksine, Etsy el yapımı ürünlerde uzmanlaşmıştır. Satılan ürünlerin çoğu sanat, el sanatları, mücevher, kağıt ürünleri ve ev aletleri kategorilerine aittir.

Buna ek olarak, antikalar Etsy aracılığıyla satılmaktadır. Ürünler antika olarak kabul edilebilmek için en az 20 yaşında olmalıdır. Antik ürün türleri, giyim, mücevher, resim ve ev eşyaları gibi kategorileri içerir.

Etsy Çalışma Şekli Nasıldır
Etsy Çalışma Şekli Nasıldır

Etsy Avantajları ve Dezavantajları

Etsy’de bir mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Bu kullanıcılara sağlanan en büyük avantajdır. Ayrıca, herhangi bir mağaza sahibine ödenen aylık net ücretler düşülmez. Ancak, her ürün listesi (yani yüklenen her ürün) için bir ücret ödemeniz gerekir.

Bu bir dezavantaj gibi gözükse de bu ücret, yurtdışındaki birçok e-ticaret sitesinde ücretlendirilir. Her işlemde belirli bir komisyon alınır. Havale işlemi sırasında, aracı şirket tarafından ödediğiniz ücretler ve toptan ürünler gibi ek komisyonlar alınabilir. Etsy tarafından kesilen komisyon oranları listesini kendi sitesinde belirtmektedir.

Etsy Avantajları ve Dezavantajları
Etsy Avantajları ve Dezavantajları

Etsy ile Satış Yapmaya Nasıl Başlanır

Öncelikle ne satacağınıza karar verin. Fikriniz çok yönlü ise ve üretilen ürünleri satmayı düşünüyorsanız, bu sorunun cevabını zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak ETSY’de birçok farklı ürün satılabilir. Komple veya yarı mamul ürünleri veya başka ürünler yapmak için kullanılan ürünler) kolayca satabilirsiniz.

Önce ETSY hesabınızı açın. Bir ETSY hesabı açmak için, önce bir kullanıcı adı seçmeli ve ardından adınızı tanıyan ancak sınırlamayan bir ad seçmelisiniz. Bu çarşıda gördüğünüz bir esnafın dükkan adıyla aynı mantıktır. Örneğin ayakkabıcı ismi ile açacağınız sayfa ayakkabı dışında ürün satsa da sadece ayakkabı alacak kişileri kendine çekecektir. Bu yüzden sınırlayan bir isi konulmamalıdır.

Bu nedenle, belirli bir pazar ürün kategorisinin değişip değişmeyeceğinden tamamen emin değilseniz, adınızı kısıtlamayı seçmemenizdir. ETSY mağazanızı oluşturun. ETSY’de bir çevrimiçi mağaza kurarken, lütfen resimlerinizin iyi kalitede olduğundan ve listenin optimize edildiğinden emin olun. Fiyatı belirlerken, lütfen nakliye maliyetini önceden anladığınızdan ve doğru maliyeti belirlediğinizden emin olun.

Sipariş hazır olduğunda sipariş hazırlanır ve gönderilir. Müşteriler ETSY’deki mağazanız ve ürünleriniz hakkında yorum yapabilir. ETSY, müşterileri memnun etmek ve müşterilere göstermek için ürünlerin nasıl kullanılacağına dair elektronik kılavuzlar ve benzer kılavuzlar hazırlamanızı sağlar. Bu işlevi kullanarak müşterilerin kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Etsy ile Satış Yapmaya Nasıl Başlanır
Etsy ile Satış Yapmaya Nasıl Başlanır

Etsy’de Kolay Satış Yapma Teknikleri

Kolay satış yapmanın pek çok yolu vardır. Bunlarda en önemlisi hiç kuşkusuz ürünlerinize insanların kolay ulaşmasıdır. Bu yüzden arama motoru optimizasyonu yapmak çok önemlidir. Ancak insanların ürününüze ulaşması yetmez aynı zamanda dükkanınızda yeterli sayıda ürün olması, fotoğraflarda güzel veya yeterli bilgi verecek şekilde gözükmesi ve bu ürünler hakkında bilgi yazılması da oldukça önemlidir. Bütün bu yollar satışı kolaylaştırmakta ve arttırmaktadır.

Etsy'de Kolay Satış Yapma Teknikleri
Etsy’de Kolay Satış Yapma Teknikleri

Etsy Ödeme Alma Yolları

Etsy’ den ödeme almak için genellikle PayPal kullanılmaktadır. Ancak PayPal ülkemizde kısıtlama içerisinde olduğu için farklı ülkelerden açılmış bir PayPal hesabınız olmak durumundadır. Bu şekilde bir hesabınız varsa PayPal üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Bunun dışında diğer yöntemler başlığı altında ödemenin alınabileceği bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında çek yollanması, havale gibi yollar bulunmaktadır. Satıcı için ödeme yöntemlerinden hangisi kendisine uyuyorsa bu yöntemlerden biriyle ödemesini alabilmektedir.

Etsy Ödeme Alma Yolları
Etsy Ödeme Alma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir