Cloud Mining Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Şirketler Kullanır

Cloud Mining Nedir

Bu başlık altında Cloud Mining nedir tam anlamı ile size bunlardan bahsedeceğiz. Kendi donanımınızı yönetme zorunluluğu olmaksızın bitcoin madenciliğine yatırım yaparak para kazamak için bulut madenciliği kullanabilirsiniz. Her ne kadar geleneksel yol olan bitcoin madenciliğine kıyasla risk bir yol gibi görünse de şu an bitcoin üretmek hem zor hem de masraflı olduğu için birçok kişi bulut madenciliğine yönelmektedir.

Bulut madenciliği ise piyasada coin üretimi yapan şirketler bulunmaktadır. Bu şirketlerin coin üretirken kullandığı cihazları satın alıp bulut madenciliği yapabilirsiniz.

Bulut madenciliğini artıları aşağıdaki gibidir:

 • Çalışma ortamınızın ev olduğu rahat bir ortamdan çalışma imkanı sunar.
 • Ek bir elektrik maliyeti yoktur.
 • Madencilikte başarılı olamazsanız aldığınız cihazı yine aynı fiyata satabilirsiniz bir zararınız olmaz.
 • Ek makinelere yatırım yapmanıza gerek yoktur – Örneğin Bitcoin madencisi cihazı (bitcoin miner, asic miner) her yerde satılmaktadır.

Bulut Madenciliğinin eksileri aşağıdaki gibidir:

 • Coinlerin gerçek fiyatını yansıtmayan bir hash gücü aldığınız için coin fiyatları düşse bile siz aynı hash gücüne sahip olacaksınız. Kısa vadede düşük bir ihtimal de olsa zarar etme riskiniz var.
 • Madencilikteki zorlukların artması nedeniyle zamanla kazandığınız para azalmaktadır.
 • Bazı sözleşmeler sınırlıdır – Örneğin Hashflare şirketinin sözleşmeleri bir yıllığına ve Genesis şirketinin sözleşmeleri ise iki yıllıktır.
 • Bulut madenciliğinde hata – hile riskinden kaynaklanan kontrol ve esneklik eksikliği bulunmaktadır.

Cloud Mining Nasıl Yapılır

Genel olarak, şu anda kullanılan üç farklı bulut madenciliği türü vardır. Bu üç yöntemden birini kullanarak cloud mining nasıl yapılır sorunuza cevaplar vereceğiz.

 1. Hosted Mining (Ana Makine Madenciliği): Sağlayıcı tarafından ana makineye bağlı bulut madencilik makinesini kiralama yoluyla madencilik yapabileceğiniz yöntemidir.
 2. Sanal Hosted Mining (Sanal Ana Makine Madenciliği): Sağlayıcı tarafından sağlanan makineye (genel amaçlı) bir sanal özel sunucu oluşturup ve kendi maden yazılımınızı kurmanız şeklinde bulut madenciliği yapacağınız yöntemdir.
 3. Hash Gücü Kiralama Yöntemi: Öncelikle burada hash gücünün ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Bilindiği her bir madenci yeni bir blok üretir ve kazanır. Bu yeni blokların üretilmesi işlemi kriptolu transfer işlemlerinin gerçekleşmesi ile olur. Ve bu dijital işlemlerin hepsi kolay gibi görünse de temel olarak bilgisayardaki bileşenler yoluyla yapılır.

Bu tarz yüksek hacimli işlemleri ve hesaplamaları sırasında grafik kartı gücü de o kadar yüksek olmaktadır. Yani bilgisayarın grafik kartının performansı ne kadar yüksekse yapılan madencilik işleminin hash değeri (MH/s) o kadar yüksek olur.

Bu iki bileşen arasında doğrusal bir ilişki vardır. Ve hash gücü değeri ne kadar yükselirse blok üretilme hızı da o kadar yüksek olur ve kripto para biriminin ağı da daha güvenli bir duruma gelmektedir. Hash gücü kiralama yönteminde de fiziksel bir bilgisayar veya sanal ortam olmadan hash kiralayıp düzenli getiri elde edebilirsiniz.

Cloud mining Yapan Şirketler

Bitcoin cloud mining ya da kripto para cloud mining insanların bitcoin madencilik donanımı olmadan Bitcoin kazanmalarını sağlar. Bu yöntemde Bitcoin maden yazılımlarına, elektrik harcamaya, bilgisayarınızın bant genişliğine veya diğer çevrimdışı sorunlarla baş etmek zorunda kalmazsınız.

Cloud mining kullanmak için yalnızca bu servisi sağlayan bir şirketle sözleşme yapmanız gerekmektedir. Bu şirketler size Cloud mining hizmeti ve bitcoin cüzdanı sunarlar. Ayrıca Eobot gibi bu şirketlerden bazıları müşterilere ücretsiz cloud mining teklif etmektedirler ancak madencilik hızı oldukça düşük olduğu için para kazanmak için sıkı çalışmak gerekmektedir.

İnternet üzerinde araştırma yaptığınızda birçok cloud mining hizmeti veren site ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu sitelerinin çoğunun aldatmaca ve virüs olduğunu bilmenizde fayda var. Bu nedenle bu işleme başlamadan önce dikkatli ve detaylı bir araştırma yapmalısınız. Aşağıda uluslararası araştırmalara ve kullanıcı yorumlarına göre derlenmiş en güvenilir cloud mining yapan şirketler içerisinde 5 site yer almaktadır:

 1. genesis-mining.com : cloud mining dünyasının en bilinen ve güvenilir sitesidir.
 2. eobot.com : Ücretsiz madencilik yapmaya başlayabilir ve ayrıca herhangi bir kripto para birimi arasında değiş tokuş yapabilirsiniz. Giriş ücretsiz ve kolaydır.
 3. hashing24.com : 2012 yılından beri açık olan bu site kullanıcıların en çok tercih ettiği sitelerden biridir.
 4. hashnest.com : Cloud mining’e yalnızca bir adet gigahash ile başlatabilirsiniz.Sitede ayrıntılı istatistikler mevcuttur ve yeni kullanıcılar için de anlaşılması oldukça kolaydır.
 5. minergate.com : En yüksek kuru veren sitelerden biridir. 0,01 coinin bile işlemini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir