WordPress Site Hızlandırmak için 21 Garanti Yöntem

WordPress, her türlü içeriği internet sitesinde yayınlamaya olanak sağlayan bir içerik üretim sistemidir. Birçok internet sitesinde WordPress kullanılmaktadır hal böyle olunca sitenin hızlı olması site sahibi için oldukça önem taşımaktadır. İnternet sitesi sahibi kullanıcılar wordpress site hızlandırma işlemini yapmaktadır.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır

Dünyanın en popüler arama motoru Google’de en üst sıralara çıkmak her internet sitesi sahibinin hayalidir. Sitenin sahibi olarak yeteri kadar emek ve hızlı bir site altyapısı ile bu arzuya kavuşulabilir. Eğer internet sitesi yeterince hızlı değilse siteye koyulan içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun, hızlı olmadığı için Google siteyi asla üst sıralamalarda göstermeyecektir. Wp site hızı arttırma işlemleri ile sitenin hızı arttırılarak Google kullanıcı taraflı aramalarda siteyi üst sıralara çekmek mümkün hale gelir.

Google’ın sıralama kriterleri arasında iki yüzü aşkın kriter bulunmaktadır. Site hızı o kadar önemlidir ki bu sıralamada ilk üç kriter arasında yer almaktadır. Site hızı nasıl arttırılır diye merak ediliyorsa bu makale wordpress alt yapınızı hızlandırıp, adeta sisteminizin mihenk taşı olacaktır.

İşte adım adım wordpress site hızlandırma yolları:

Wordpress Site Hızı Ölçümü
WordPress Site Hızı Ölçümü

1: WordPress Site Hızı Ölçümü: Öncelikle site hızını arttırmak için sitenin sahip olduğu güncel hızı tespit etmek gerekiyor. Bu işlemi 4 farklı araç ile ücretsiz bir şekilde yapmak mümkün. Bunlar:

 1. Pingdom
 2. GTmetrix
 3. Google Page Speed
 4. WebPage Test
Site Tema Seçimi
Site Tema Seçimi

2: Site Tema Seçimi: Birçok internet sitesinin wordpress’inin yavaş olmasının temelinde, seçilen tema yatmaktadır. Tema seçimi o kadar önemlidir, sitenin hızını doğrudan etkileyebilir. Amacınıza uygun tema seçmelisiniz.

Cache Eklentisi Kullanmak
Cache Eklentisi Kullanmak

3: Cache Eklentisi Kullanmak: WordPress yazılımının hızını arttırmak için cache eklentisini kullanmak faydadan çok bir zorunluluk haline gelmiştir. Doğru yapılan cache ayarlarıyla WordPress sitesi hızlandırmada başarı elde edebilmek mümkün.

En İyi WordPress Cache Eklentileri

 1. Super Cache Eklentisi
 2. W3 Total Cache Eklentisi
 3. WP Fastest Cache Eklentisi
 4. Cache Enabler Eklentisi
 5. Hummingbird Page Speed Optimization Eklentisi
 6. LiteSpeed Cache Eklentisi
 7. Comet Cache Eklentisi
 8. Wp Roket Eklentisi
Wp kısa kodları kaldırma
Wp kısa kodları kaldırma

4: Wp kısa kodları kaldırma: Sitenizde sayfa kaynağını görüntülendiğinde wp’nin bilgi amaçlı kısa kodlarını göreceksiniz artık bu kodlardan kurtulabilirsiniz.

CSS, HTML ve Javascript Küçültmek
CSS, HTML ve Javascript Küçültmek

5: CSS, HTML ve Javascript Küçültmek: Kimse yavaş bir web sitesini sevmez değil mi? Yukarıda kullandığımız cache eklentilerinin ayarlar bölümlerinde ki css, html ve javascript küçültme ayarlarını yapmalısınız.

Gzip Sıkıştırma Aktifleştirmek
Gzip Sıkıştırma Aktifleştirmek

6: Gzip Sıkıştırma Aktifleştirmek: Aslında siteyi hızlandırmak için yapılması gereken ilk işlemlerden birisidir.  2 (iki) farklı şekilde yapılır.

 1. Cpanel Üzerinden Gzip Etkinleştirme: Sunucu bağlantısını gerçekleştirdikten sonra menü seçenekleri içerisinde web sitesini optimize et seçeneğini buluyoruz. Sonra ki aşamada tüm içeriği sıkıştır işaretleyip ayarları güncellemeyi işaretliyoruz. Bu şekilde tüm dosyalar sıkıştırılmış oluyor.
 2. .htaccess Gzip Etkinleştirme: Cpanel üzerinden gzip sıkıştıma işlemi gerçekleşmiyor ise siz bu işlemi sadece bir kaç adım ile yapabilirsiniz. Cpanel yada ftp aracılığı ile sitenizin kök dosyalarına ulaşıp .htaccess dosyasını indirip aşağıda ki kodları .htaccess dosyasına ekleyip tekrar sunucunuza yükleyin.
Php Versiyonu Yükseltmek
Php Versiyonu Yükseltmek

7: Php Versiyonu Yükseltmek: Şu günlerde php versiyonu 7.4 kullanıma açıldı. Cpanel üzerinde php versiyon sekmesi aracılığı ile php versiyon yükseltme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yazı Revizyon Sayısını Azaltın
Yazı Revizyon Sayısını Azaltın

8: Yazı Revizyon Sayısını Azaltın

Hotlink Korumasını Aktifleştirmek
Hotlink Korumasını Aktifleştirmek

9: Hotlink Korumasını Aktifleştirmek: Web sitenizde bulunan resimlerin farklı platformlarda yada web sitelerinde kullanılmasını istemiyorsanız wordpress hotlink korumasını aktifleştirmelisiniz. Cpanel ayarlar bölümünde seçenekler içerisinde kilit ikonu ile Hotlink koruması sekmesini göreceksiniz buradan aktifleştirebilirsiniz.

Keep-Alive Özelliğini Aktifleştirmek
Keep-Alive Özelliğini Aktifleştirmek

10: WordPress Enable Keep Alive: Keep Alive; siteye gelen ziyaretçinin tarayıcısı ile var olan internet sitesinin serverleri arasında indirme izinleri için gerçekleşen mesajlaşma işlemidir. Site hızını arttırmak için Keep Alive seçeneğini aktif etmek iyi bir yöntemdir.

CDN Kullanmak
CDN Kullanmak

11: CDN Kullanmak: CDN’nin kullanımı WordPress’i hızlandırıcı önemli etkenlerden biridir. Sitede resim sayısının fazla olması durumunda CDN kullanımı oldukça fayda sağlayacaktır. Sitede CDN kullanıldığında sitedeki dosyalar birçok sayıdaki servere dağıtılmaktadır. Kullanıcılar siteye giriş yaptığında bu serverlerden bağlanarak siteyi hızlı bir şekilde kullanma imkanı bulur.

Resim Optimizasyonu
Resim Optimizasyonu

12: Resim Optimizasyonu: Optimize edilmemiş site resimleri hızı doğrudan düşürmektedir. Yüksek çözünürlükteki büyük boyutlu görseller sitedeki hızı yavaşlatmaktır. Hızlı bir internet sitesi için resimleri yazıya eklemeden önce optime edilmesi gerekmektedir. Optime edilmeyen resimler site hızını yavaşlatmaktadır.

Eklenti Optimizasyonu
Eklenti Optimizasyonu

13: Eklenti Optimizasyonu: WordPress’e yüklenen her bir eklenti sitenin dolum hızını geçirmektedir. Eklentinin sitedeki yüzdesini görmek için Worpress admin panelinden araçlar>>P3 Plugin Profiler sekmesinden yardım alınabilir.

Veritabanı Optimizasyonu
Veritabanı Optimizasyonu

14: Veritabanı Optimizasyonu: Veritabanını optimize etmek demek, sitenin genel anlamda bakımını ve onarımı yapıp, fazlalıklardan kurtulma demektir. Veritabanı optimize işlemi bir nevi temizliktir. Veritabanında yapılan bir optimize işlemi sonrası internet sitesinde gözle görülür bir şekilde artış fark edilir.

HTTP Requests Sayısını Düşürme
HTTP Requests Sayısını Düşürme

15: HTTP Requests Sayısını Düşürme: Sunucuya yapılan istek sayısını düşürmek de site hızını arttıran faktörler arasında yer almaktadır. CSS ve JS dosyaları birleştirerek sunucuya gelen istek sayısı azaltılabilir.

16: Statik Kaynaklardan Sorgu Dizimini Kaldırmak: Sorgu dizimini kaldırmak için Remove Query String eklentisi eklenerek WordPress’e yüklenir.

17: Bağlantı Bildirimleri Kapamak: Bağlantı bildirimini aktif tutmak site hızını yavaşlatacaktır. Bu sorunun önüne geçebilmek için yapılacak işlem: Admin paneli > Ayarlar > Tartışma > Varsayılan makale ayarları > bağlantı bildirimi almaya izin veri kapatmak olacaktır.

18: Kullanılmayan Temaları Silmek: Birçok wordpress sitesinde gereksiz tema bulunmaktadır. Yedekte tutulan ya da kullanılmayan temalar etkisiz hale getirilmiş bir şekilde beklemektedir. Bu temaları kaldırarak site hızınızı arttırabilirsiniz. Bu işlemi: Görünüm > Temalar ayarından yapılabilir.

19: WordPress Bileşenleri: WordPress sitesindeki yan panelde birden fazla bileşenin olması sitenin hızını düşürür. Bu bileşen sayısı azaltılarak sitenin hızı da aynı oranda arttırılabilir.

20: WordPress Güncelleme: WordPress eklenti ve sürümünü sürekli güncel tutmak hız faktörü belirleyicileri arasında yer almaktadır.

21: Doğru Host Hizmeti Seçmek: Yukarıda sayılan tüm işlemler uygulandığı halde site hızında gözlü görülür bir şekilde artış yaşanmıyorsa hosting hizmeti alınan firma ile görüşmekte fayda var. Hosting hizmeti aldığınız firma suçu kabul etmiyorsa yeni bir hosting hizmeti veren firma ile anlaşmakta yarar verdir. Yeni bir host firmasına karar verildiğinde WordPress sisteminden host değiştirme işleminin yapılması gerekmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; WordPress, her türlü internet içeriğini web sitelerinde yayınlamaya olanak sağlayan kullanışlı bir içerik üretim sistemidir. Yalnız, internetteki birçok site WordPress kullanmaktadır. Bu yoğun kullanımdan dolayı siteler yavaş çalışabiliyor ki her web sitesi sahibi kendi sitesinin daha hızlı olması için çeşitli yollar arıyor. WordPress site hızlandırmanın 21 tane garanti yöntem aşağıda kısaca sıralanacaktır.

Öncelikle Pingdom, GTmetrix, Google Page Speed ve WebPage Test araçlarından biri ile güncel site hızınızı test edin. Siteyi hızlandırmak için yapılması gereken ilk işlemlerden birisi gzip sıkıştırma aktifleştirme olmalıdır ki bu aslında dosyaları sıkıştırmak demektir. Amacınıza uygun olması kaydıyla site için en kullanışlı temayı seçin ki gereksiz bir yavaşlama olmasın. Yedekteki gereksiz temaları etkisiz da mutlaka kaldırın.

Cache eklentisi kullanarak yapılan doğru cache ayarları hızınıza hız katacaktır. Bu sitelerden yazıda bahsedilmişti. Ayrıca bu cache eklentilerinin ayarlarında bulunan css, html ve javascript ayarlarını küçültmelisiniz. WordPress’in bilgi amaçlı kısa kodlarını kaldırın çünkü artık işinize yaramayacak.

Php’nin versiyonunu güncel hale yükseltin ve yazı revizyon sayısını azaltın. Ayrıca, WordPress eklentisinin sürümünü de mutlaka güncel tutmalısınız.

WordPress’in “Keep Alive” seçeneği, sitenin ziyaretçileri ve sitenizin serverleri arasındaki mesajlaşma işlemini hızlandırmak için aktif durumda olmalıdır.

Özellikle sitede resim sayısı arttıkça CDN kullanımı, başka birçok servere dağıttığı için sitenin hızına hız katacaktır. Ayrıca, resim eklerken görselleri de optimize etmelisiniz. Bu eklediğiniz resimlerin de başka yerlerde kullanılmasını istemezseniz Hotlink korumasını aktifleştirin.

Sadece işinize yarayan eklentileri kullanın çünkü ciddi yer kaplarlar. Buna ek olarak da aynı şekilde veritabını da optimize edin. Bu bir nevi site temizliği yapmanız anlamına gelir. Ayrıca, yan panelde birden bileşenlerin de sayısını azaltmak ciddi fayda sağlayacaktır.

Sunucuya yapılan istek sayısını yani “HTTP requests sayısını” CSS ve JS dosyaları birleştirerek azaltın. Statik Kaynaklardan Sorgu Dizimini “Remove Query String” eklentisini kullanarak kaldırın. Bağlantı bildirimini kapamak site hızını artıracaktır.

Son olarak da sıralanan tüm bu işlemler uygulandığı halde site hızında her hangi bir artış yoksa hosting hizmetini aldığınız firma ile görüşmeniz fayda sağlayacaktır. Sorununuz geçmiyorsa çalıştığınız firmayı değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir