21. yüz yılın başlarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından faydalı besinler kategorisine alınan spirulina, aslından basit bir yosun türüdür ve mavi- yeşil alglerden meydana gelmektedir. Özellikle tropikal bölgelerde yaşayan spriluna siyanobakteriler sınıfına dahildir ve çok sayıda farklı türlerden oluşmaktadır.

Buna göre içeriğinde proteinden, vitamine ve mineralden, bitkisel bileşenlere kadar çok sayıda zengin bileşen barındıran spirulina canlıları hem okyanusta hem de tatlı sularda yaşamlarını sürdürmektedir. Çok sayıda besin çeşidinden oluşan spirulina ekstraktı sebebi ile bu canlıya süper besin unvanının verilmesini sağlamıştır.

Yetiştiği ortama göre farklı değerlerde görünse de genel olarak bir spirulina yosunu ağırlığının % 65 oranında proteinden oluşmaktadır. Bu değer için bir karşılaştırılma yapılırsa; inek sütünde %3, yumurtada ve peynirde % 46 oranında protein olduğu vurgulanmaktadır. Bu da spirulina bitkisi ile elde edilen protein değerinin ne kadar yüksek bir değer olduğunu kanıtlamaktadır.

Protein içeriğinin yanı sıra spirulinanın kuru ağırlığında oranında amino ait ile %4’e yakın bir değerde lif oranı bulunmaktadır. Bu oranlar da su yosununu bir protein kaynağı olmanın yanında bir de lif kaynağı yapmaktadır. İçerdiği lif oranı ile spirulina diyetlerde kullanılan bir lif türü olarak kabul edilmektedir.

Spirulinanın içerdiği vitamin oranlarına bakıldığında özellikle B grubu sınıfına dahil vitamin çeşitleri dikkat çekmektedir. Yalnızca B12 vitamini konusunda çeşitli tartışmalar ortaya atılmaktadır. Bu tartışmaların ana sebebi spirulina üreten bazı firmaların çok yüksek B12 oranı vermesine karşın, bu vitaminin bağırsaklarda sindiriminin yapılamadığı ile alakalıdır.

Konu hakkında herhangi bir kanıt sunulamadığı için de spirulina içeriğindeki B12 vitamin oranı verilmeye devam etmektedir. Spirulina; protein, amino asit ve lif maddelerinin yanı sıra oldukça yüksek bir mineral içeriğine de sahiptir. Hatta spirulina günlük ihtiyacın çok üzerinde bir de demir oranına sahiptir. Yani insan vücudu için gereken tüm organik ve inorganik maddeler tek bir canlıda şekil bulmaktadır. Buna göre sadece 1 kilogram ağırlığındaki spirulinanın neredeyse bir ton sebzeye ya da bir ton meyveye eşit olduğu kabul edilmektedir.

Yurtdışında uzun zamandır ek bir gıda takviye seçeneği olarak kullanılan spirulina, Türkiye’de nispeten daha yeni tanınmaya başlamıştır. Spirulina yosununun üretmiş olduğu klarofil a, beta kriptoksantin ve ekinenon gibi çok sayıda bitkisel pigment, tıbbi rahatsızların çözümüne yardımcı olmaktadır. İçerdiği besin maddeleri ve pigmentlere bakıldığında spirulinanın kullanıldığı çok sayıda alan bulunmaktadır.

Bu alanlardan başlıcaları; bağışıklık sistemini güçlendirme, vücut direncini artırma, vücutta birikmiş olan toksinleri atma, kas gelişimini destekleme, iştah düzenleme olarak sıralanabilmektedir. Bunların yanı sıra spirulina ile saç dökülme, çeşitli hastalıklar, yara ve kilo kontrolü gibi problemlere de destek sağlanmaktadır. Tıp alanında git gide ilgi ve talep görmeye başlayan sprulina bu alanda kendine ait bir ticaret ağı da oluşturmuştur. Buna göre son zamanlarda artış gösteren spriluna yetiştiriciliği de oldukça dikkat çekmektedir.

Spirulina Nedir

Spirulina Ortaçağ’dan beri kullanılan ve Aztekler gibi eski uygarlıklar tarafından test edilen bir yosun türüdür. Hatta çeşitli rivayetlere göre spirulina özellikleri sorulduğunda, bu yosunu kullanan uygarlık insanlarının daha güçlü ve nispeten daha uzun boylu olduğu söylenmektedir. Buna göre spirulina ne işe yarar sorusuna kısaca protein deposu ya da besin kaynağı gibi kısa cevaplar verilmektedir.

Ek bir gıda takviyesi olarak piyasaya sürülen spirulina krem, toz ya da kapsül olarak kullanılabilmektedir. Her tipte kullanımı vücutta pozitif etki yaratan spirulina takviyeleri; içinde bulunan A vitamini ile göz sağlığına destek olur. Bunun yanı sıra yüksek kalsiyum oranı ile hamile ve emziren kadınlara da iyi gelmektedir. Spirulina içeriğindeki kalsiyum miktarı süte ve peynire oranla 26 kat daha fazladır.

Bu da spirulinanın besinsel madde etkisinin büyüklüğünü ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca spriluna kullanımının adet öncesinde görülen semptomları da en aza indirgediği gözlemlenmiştir. Et tüketiminde bulunmayan, vejetaryen bireyler için de yüksek B12 kaynağı olarak bilinmektedir. Öyle ki, B12 vitamininin hayvansal gıdalar dışında tüketilebileceği tek bitkisel seçenektir.

Spirulina içerisinde barındırdığı manganez, krom, fosfor, ve demir başta olmak üzere çok sayıda mineral ile de cilt güzelliğine katkı sağlamaktadır. B u bilgi de spirulina bitkisi neye yarar sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan birisidir. Öyle spirulina bitkisi; kapsüller ya da tozlar yardımı ile oral olarak vücuda alınabildiği gibi toz hali su ile karıştırıldıktan sonra yüze maske şeklinde uygulanabilmektedir. Aynı şekilde spirulina bitkisinin özü kullanılarak üretilmiş olan spirulina kremler de hem yaraların daha hızlı iyileşmesine destek sağlamakta hem de ciltte meydana gelen sivilce ve akne gibi oluşumların önüne geçmeye destek olmaktadır.

Spirulina hakkında sık sık ortaya atılan bir soru da spirulina katkılı gıda takviyelerinin vücutta zayıflamaya yardımcı olup olmadığıdır. Spriluna takviyeleri yüksek oranda protein, vitamin ve mineral gibi doğal maddeleri içermektedir. Buna karşılık ürünün içeriğinde çok az miktarda yağ, karbonhidrat ya da kolestrole rastlanılmaktadır. Bu bileşen oranları incelendiğinde spirulina kullanımında hem oldukça zengin besin içeriği hem de çok düşük kalori miktarı vücuda alınmış olur. Bu da dolaylı yönden kilo kontrolüne ve zayıflamaya destek olarak açıklanabilmektedir.

Spirulina Çeşitleri Nelerdir

Spirulina sadece okyanus ve tatlı su habitatlarında yetişen bir alg türüdür. Deniz ve tuzlu sularda yetişmez. Ancak, spirulina bitkisinin yetişme ortamları çok belirgin olmasına rağmen oldukça farklı türlere sahiptir. 16’yı geçen farklı alt spirulina çeşitleri arasında insanlar tarafından en çok bilineni ise spirulina maxima olarak geçmektedir. BU spirulina türünü ise sırası ile albida, magnifica, abbreviata, agilis, agilissima ve ardissoni izlemektedir. Bunun yanı sıra üretilen spirulina ek gıda takviyeleri de oldukça fazla seçenekte kullanıma sunulmaktadır.

Spirulina bitkisi takviye olarak alınacaksa bunlar spirulina kapsül, spirulina toz ya da spirulina krem olarak satın alınabilmektedir. Eczanelerde, bazı lokman hekimlerde ve bitkisel ürün satışı yapan Internet sitelerinden kolay bir şekilde ulaşılabilen spirulina tablet çeşitleri genellikle 60 adet kapsülden meydana gelmektedir. İsteğe bağlı olarak bu tabletlerin 100 kapsülden oluşanına da ulaşmak mümkündür. Spirulina bitki özlerinden elde edilen spirulina gıda takviyesi yan etkileri sıklıkla karşılaşılan semptomları taşımamaktadır.

Yan etkilerinin oldukça az ve nadir olduğu düşünülünce spirulina gıda takviyesinin kullanılması bağışıklık sistemi açısından oldukça avantajlı olmaktadır. Doktor gözetiminde ve uygun miktarlarda kullanılan spirulina takviyeleri vücuttaki değişimi kısa süre içerisinde fark edilebilir bir hale getirmektedir. Özellikle bağışıklık sistemindeki zayıflıkları onaran spirulina takviyesi ile başta kansızlık olmak üzere; vücuttaki çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerinin önüne rahat bir şekilde geçilebilmektedir.

Hatta son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda spirulina bitki özünden üretilen takviyelerin insan vücudunun temel besin kaynağı olması üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmalara yol açan başlıca sebep; spirulina bitkisin yağ, kolestrol ya da şeker gibi bütün besin maddelerinden neredeyse tamamen arınmış; protein, mineral ve vitamin gibi sağlıklı besin maddelerinin ise neredeyse her türüne sahip olmasıdır.

Orta çağdan itibaren uygarlıkların oldukça fazla tükettiği spirulina bitkisi, günümüzde de özellikle Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bazı Budist tapınaklarında diyet besin maddesi olarak tercih edilmektedir. Spirulina takviyelerinin bu kadar ilgi çekmesinin altında yatan ana neden ise kurutulmuş algden elde edilen çok az bir takviye miktarı ile, insan vücuduna gerekli tüm besin maddelerinin yüksek oranlarda alınmış olmasıdır.

Spirulina Nasıl Üretilir

Yurtdışında oldukça ilgi çeken ve yavaşça Türkiye’de de kendini göstermeye başlayan spirulina yetiştiriciliği, kendi alanında bir ticaret sektörü oluşturmuştur. Ancak tüm besin gıdalarının üretiminde olduğu gibi spirulina üretimi de bazı kriterlere bağlı kalınarak yapılmaktadır. Buna göre spirulina üretim çiftliği, alglerin yetiştirilebilmesi için uygun büyüklükteki havuz veya tanklardan oluşmaktadır.

Alglerin yetiştirileceği bu havuz ve tankların içinde yer alan suyun sıcaklığı da oldukça yüksek olmalıdır. Bu nedenle özellikle Türkiye’de faaliyete girecek olan spirulina üretim tesisi mutlaka bir sera içerisinde yer almalıdır. Çünkü algler için gerekli sıcaklık 35 derece ile 38 derece arasındadır ve bu sıcaklığa ulaşmanın en kısa yolu da yetiştiriciliği bir seranın içerisinde yapmaktır.

Spirulina yetiştiriciliği için gerekli kriterler sadece su sıcaklığı ile sınırlı kalmamaktadır. Buna göre, spirulina üretimlerinde gereken nitrat değerlerinin de 100 mg/lt oranından daha az olması beklenmektedir. Üre değeri de 1.5 gr/lt miktarını aşmamalıdır. Potasyum ve azot elementlerinin değeri çiftlik içerisinde % 5 sınırını aşmamalı ve pH değerinin de 8 ile 10 arasında olması gerekmektedir.

Bu değerlere ulaşılabilmesi açısından su yosunlarının içerisinde yetişeceği su için sodyum karbonatlı sular kullanılmaktadır. Spirulina ışık ile üretimini doğrudan artıran bir canlıdır. Yosunların üretiminin yapılacağı tesislerdeki ışık oranı spirulina kültür miktarına bağlı kalınarak ayarlanmaktadır. Yosunların birbirini gölgede bırakabilecekleri düşünüldüğünde de ışık miktarı artırılmaktadır.

Tesis içerisindeki havalandırmanın doğru yapılması ile de ışık miktarındaki denge sağlanmış olmaktadır. Tüm bu kriterlerin sağlandığı spirulina yetiştirme tesisinde üretim, birkaç adıma bağlı olarak gerçekleştirilir. Bunun için öncelikle elips şeklindeki bir kanal yardımı ile havuzlara çok yavaş bir şekilde su doldurulur. Su ile aynı anda da havuza kimyasal besiler yani kimyasal gübreler eklenir.

Güneş ışınlarının fazla olduğu ya da yapay ışıklandırmanın artırıldığı dönemlerde spirulina üretimi oldukça yoğun olmaktadır. Bir müddet sonra havuz ve tanklarda üreyip çoğalan spirulina bitkileri mototomp yöntemi ile hasat edilmektedir. Hasat edilen spirulina bitkileri sonrasında püskürtme yöntemi kullanılarak kurutma işleminden geçirilirler. Püskürtme işleminin kullanılmadığı bazı tesislerde ise spirulina kurutmasında güneş ışınlarından yararlanılmaktadır.

Spirulina Faydaları ve Zararları

Spirulina takviye kullanımının faydaları oldukça çok sayıdadır. Buna göre spirulina faydaları nelerdir sorusuna sayısız yanıt bulunabilir. Tatlı sularda yetişen bu küçük yosunların insan vücuduna başlıca faydaları; sindirimi kolaylaştırması, kolestrol miktarını düşürmesi, bağışıklık sistemini düzenlemesi, sindirim sistemini desteklemesi ve göz sağlına olumlu etkiler sağlamasıdır.

Buna göre spirulina besin değerleri yardımı ile vücuttaki farklı eksiklikler de giderilmektedir. Spirulina bitkisinin içerdiği gamalinolenik asit sayesinde adet öncesi belirtiler oldukça hafifletilmektedir. Ayrıca spirulina ile antibiyotik kullanımları da en aza indirgenebilir. Çünkü antibiyotiklerin içerisindeki bazı bileşenler vücuda faydalı bakterilere zarar verebilmektedir.

Oysa spirulina takviyesi ile bağırsak florasında doğal olarak yaşayan yararlı bakterilerin sayısında artışlar tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra spirulina kullanımı; beyin sağlına katkıda bulunmakta ve alerjik bazı belirtileri de hafifletmektedir. Spirulina beyin ve sinir sistemlerinde yer alan mikroglia hücre üretimi ile bu alanda bir çeşit koruma kalkanı oluşturmakta ve dolayısı ile de hafıza kayıplarının önüne geçebilmektedir.

Ayrıca günde sadece 2 gram kadar az bir miktarda spirulina kullanımı ile burun ve sinüslerde meydana gelen tıkanıklık, akıntı ve hapşırmanın kontrolü de sağlanabilmektedir. İçeriğinde bulunan omega- 3, magnezyum ve B vitaminleri ile de solunumu rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Kandaki oksijenin ve klorofilin temizliğinde etkin bir rol oynayan spirulina, patojen maya ve bakteri oluşumunu da engellemektedir.

Bakteri ve virüsler ile verilen savaş da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde doğrudan etkili olmaktadır. Spirulina daha çok örneğe sahip faydalarının yanı sıra kısıtlı miktarda zarara da sahiptir. Spirulina takviyeleri; yetiştirilmiş mavi yeşil algler zararlı toksinlerden, bakterilerden ve metallerden arındırıldıktan sonra kullanıma sunulmaktadır. Bu nedenle de oldukça güvenilir bir profil çizmektedirler.

Doğrudan bir yan etkisi bulunmayan spirulina bitkileri üretildikten sonra doğru temizlenmezse vücutta bazı problemler oluşturmaktadır. Bu problemler çocuklarda daha şiddetli görünmekle beraber kendini; bulantı, kusma, yüksek ateş, yorgunluk ve susuzluk olarak göstermektedir. Bu belirtilerden herhangi birinin kendini göstermesi halinde derhal bir doktor tarafından muayene edilmek gerekmektedir. Ayrıca spirulina hamilelik ve emzirme gibi dönemlerde kullanılmamalıdır.

Spirulina Nasıl Kullanılır

Spirulina bitkisel sayılabilecek yollardan elde edilen ve bir besin takviyesi olarak kullanılan bir ürün olarak geçmektedir. Buna göre piyasada oldukça fazla seçeneği bulunan spirulina takviyesi; hap, kapsül, krem ya da toz halinde satışa sunulmuştur. Piyasadaki spirulina seçeneklerine bakıldığında spirulina nasıl kullanılır sorusuna verilen cevaplar da değişkenlik göstermektedir. Ek gıda takviyesi hap ya da kapsül olarak kullanılacaksa bir gün içerisinde kullanılabilecek üst limiti sınırlıdır. Bu sınıra bakıldığında 24 saat içerisinde tüketilebilecek spirulina miktarı en fazla 2.000 miligram ile 3.000 miligram değerleri arasında olmalı ve üst limiti kesinlikle aşmamalıdır.

Spirulina takviyesini ilk kullanacaklar için yavaş tüketime dikkat edilmelidir. Böylece vücudun spirulina bitkisine karşı verebileceği erken yan etkilerin de önüne rahat bir şekilde geçilebilmektedir. İlk kez kullanılan spirulina takviyeleri vücutta terleme, kızarıklık ve baş ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu yan etkiler herhangi bir dış müdahaleye gerek kalmadan kısa bir zaman içerisinde kendi kendine geçmektedir. Takviyenin gece bazı kişilerde uyarıcı etkisi yarattığı için gündüz kullanımı tavsiye edilmektedir.

Ayrıca spirulina besinlerle birlikte kullanılabilen bir gıda takviyesidir. Buna göre spirulina; salatalar, çorbalar ve yumurta ile beraber tüketilebilmektedir. Çok yüksek ısılarda pişirilmediği takdirde içeriğindeki protein oranını koruyan spirulina bitkileri hem sıcak hem de soğuk tüketilebilmektedir.

Spirulina Neye İyi gelir

Tadı sıradan besinlere benzemeyen spirulina bitkisindeki yosun tadını hafifletmek amacı ile smoothie gibi çeşitli içeceklerden de yardım alınmaktadır. Buna ek olaral spirulanın kullanım alanları krem olarak uygulanmaktadır. Buna göre vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecine katkıda bulunmak, kırışıklıkları azaltmak ya da cilt problemlerini engellemek için spirulina krem rahat bir şekilde tercih edilebilir. Cilt üzerine ince bir tabaka halinde sürülen spirulina bitki özleri doğrudan krem halinde satın alınabilmektedir.

Hazır spirulina krem kullanımını tercih etmeyenler için ise toz spirulina takviyeleri yardımcı olmaktadır. Toz halinde satın alınan spirulina su yardımı ile jel haline getirildikten sonra hem maske hem de krem işlevi görecektir. Gıda takviyesinin kullanımın yanında spirulina zayıflamak için nasıl kullanılır da yer almaktadır. Buna göre spirulina ile zayıflayanlar sayısı oldukça fazladır. Çünkü ürün yüksek besin içerikli ve az kalorilidir.

Spirulina Nereden Nasıl Alınır

Spirulina takviyeleri eczaneler, lokman hekimler ya da bitkisel ürün satışı yapan firmalar üzerinden doğrudan elde edilebilmektedir. Artan spirulina üretim tesisleri ve kullanıcı taleplerine bağlı olarak; spirulina satışı yapan firma sayısı da gittikçe artış göstermektedir. Piyasada bitkisel üretim faaliyeti gerçekleştiren çok sayıda şirket, spirulina markaları arasında yerini almıştır. Markalar arasında herhangi bir içerik ya da fiyat farkı görünmemesi, tüm spirulina takviyelerini güvenilir olarak göstermektedir.

Oysa piyasada adını duyuran spirulina markaları istenilen temizleme şartlarını sağlayamamaktadır. Spirulina gıda takviyesi üretimi için kullanılan mavi- yeşil alglerin toksik maddelerden uygun olarak temizlenmemesi insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Hatta bazen yanlış yapılan temizleme işlemleri sebebi ile ani şoklar ve ölümler bile gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle spirulina gıda takviyesi almaya karar verildikten sonra detaylı bir marka araştırması yapılması tavsiye edilmektedir.

Ogansia, ilaçsız sağlıklı yaşam kategorisinde yer alan ve bitkisel ürün tedariki sağlayan bir şirkettir. Yerel bir firmadan çok bir dünya markası olarak üretim ve satış yapan Ogansia gerek bitkisel tabletleri gerekse diğer ürünleri ile kullanıcılarından tam not almayı başarmaktadır. E ticaret seçeneğine sahip çok sayıda alışveriş sitesinde yer alan Ogansia kendi alanının önde gelen liderleri arasında yerini korumaya devam etmektedir. Kendi adı ile spirulina gıda takviyelerini satışa sunan Ogansia piyasada yer alan spirulina en iyi marka olarak anılmaktadır. Bu nedenle spirulina özü kullanılarak üretilmiş bir gıda takviyesi alınacağında ilk adres Ogansia sprulina tablet olmalıdır.

Firma satışa sunduğu tüm ürünlerinin garantisi vererek müşterileri ile arasında güvenli bir iletişim kurmaya çalışmaktadır. Firmanın satışa sunduğu spirulina ürünleri arasında farklı sayıda kapsül içeren spirulina ek gıdası tablet seçenekleri ya da spirulina krem seçenekleri yer almaktadır. Spirulina takviyeleri besin eksikliği ya da vücuttaki sistemsel bozukluklar için kullanılacaksa doğru dozajda ve oral olarak alınmalıdır.

Eğer cilt problemleri ya da zor iyileşen yaralar için kullanılacaksa da krem ya da pomad halinde alınmalıdır. Her iki seçenek de vücuttaki problemlerin giderilmesi ve bağışıklığın kuvvetlendirilmesine destek olacaktır. Spirulina ek gıda takviyesinin mutlaka bir doktor gözetiminde ve uygun bir şekilde kullanılması da takviye yolu ile alınacak geri dönüşün daha iyi olmasına etki edecektir.

Spirulina Fiyatı ve Satın Alma

Spirulina piyasada oldukça farklı şekillerde satışa sunulmaktadır. Buna göre spirulina takviyesi satın almak isteyen bir kişi öncelikle spirulina ürünlerini nasıl kullanacağına karar vermelidir. Ağız yolu ile alınacak olan spirulina ürünleri farklı sayılarda tablet olarak satışa sunulmaktadır. Tabletlerin büyüklüğüne vücutta meydana gelen rahatsızlığın ve iyileşme sürecinin uzunluğuna bağlı olarak karar verilmelidir.

Gıda takviyesinin oral olarak alınmasına gerek olmayan durumlarda ise krem halinde pomad ve jellerden yardım alınmaktadır. Kapsül ve kremlerin yanı sıra spirulina ürünlerinin toz olarak satışı da bulunmaktadır. Tadı dolayısı ile doğrudan tüketilemeyen spirulina bitkisi, toz haline geldikten sonra ara öğünlerde yemekler ile beraber tüketilebilmektedir. Bazen içeceklerin içine de katılan spirulina toz takviyesinin tadı böylece bir miktar hafifletilebilmektedir. Takviyelerin tüketim aşamasında kullanım dozajına dikkat edilmelidir. Bunun dışında tüm spirulina ürünleri sıcak ya da soğuk hali ile kullanılabilmektedir.

Ek gıdaların kullanımına karar verildikten sonra ürün ile ilgili akla gelen ilk soru spirulina fiyatı ile ilgili olmaktadır. Spirulina ürünlerine ait fiyatlar markadan markaya göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat ürün alımını etkileyen çok önemli bir faktör olsa da güvenilmeyen ve daha önce denenmeyen ürünler kesinlikle ucuz olduğu için satın alınmamalıdır. Ucuz diyerek alınan ürünler yeterli temizlik aşamasını sağlayamadığı için sonrasında kişide şiddetli yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Bu yan etkiler önlenemediği taktirde kişinin hayatını riske atmaktadır. Bu nedenle herhangi bir spirulina ek gıda takviyesi alınırken ürünün fiyatından çok, markanın kalitesine özen gösterilmelidir. Spirulina takviyelerinin fiyatları incelendiğinde ürün fiyatı bütçeyi çok zorlayacak değerlere ulaşmamaktadır. Ülkemize nispeten yeni girmiş bir ürün olan spirulina takviyeleri ile ilgili sorulan sorular fiyat ile sınırlı kalmamaktadır. Buna göre spirulina nerede satılır da sıkça karşılaşılan sorulardan biridir.

Oldukça geniş bir ticaret ve satış ağına sahip olan spirulina ürünleri eczane ve lokma hekimlerin yanı sıra bazı medikal marketlerde ve neredeyse tüm Internet sitelerinde satılmaktadır. Genelde ulaşılabilirliği ve ürün seçeneğindeki fazlalıklar düşünüldüğünde spirulina ürünlerinin alımı Internet üzerinden yapılmaktadır. Bu konuda da spirulina takviyelerinin satın alınacağı alışveriş sitesinin de mutlaka güvenilir bir kaynak olması gerekmektedir.

Kısacası, spirulina takviye gıdaları Türkiye’de yavaş yavaş tanınmaya başlasa da bu besinin tarihi, Orta Çağ uygarlıkları tarafından benimsenmiş ve oldukça geçmişe dayanmaktadır. İnsan vücudunda yer alan sistemsel hastalıkların, mineral ve vitamin eksikliklerinin, bağışıklık sistemindeki zayıflıkların, saç dökülmelerinin, alerjik reaksiyonların ve kilo problemlerinin çözümünde oldukça etkili olan spirulina yosunları oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Spirulina bitkilerinin sadece çok küçük ağırlıklarında bile; süt ve peynirden kat kat fazla protein bulunmaktadır. Ayrıca besin maddesi içerisinde neredeyse akla gelebilecek tüm vitamin ve mineral çeşitleri de yer almaktadır. Spirulinanın kullanımı, neredeyse insan vücudunda yer alan tüm sistemlerde pozitif bir etkiye sahiptir. Sistemsel rahatsızlıkların yanı sıra spirulina takviyelerinin kullanımı genelde kilo kontrollerinde tercih edilmektedir.

Sprilina yosunların kendi içerisinde doğal olarak bulunan organik ve inorganik bileşenler; protein, amino ait, vitamin ve mineral açışından oldukça yüksek oranlardadır. Bu oranların yanı sıra; yağ ve karbonhidrat bileşenleri spirulina içeresinde çok az bulunmaktadır. Bu nedenle spirulina gıda takviyeleri genellikle düşük kalorili diyetler yapılırken tüketilmektedir.

Böylece hem vücuda ihtiyacı olan besin değerleri verilmiş hem de nispeten daha az kalori alınmış olmaktadır. Değerler arasındaki bu oranlar ile kilo kontrolü daha basit bir şekilde yapılırken aynı zamanda kilo kaybı da hızlandırılmış olmaktadır. Bunun yanı sıra takviyenin yan etkisi ise yok denecek kadar azdır. Tüm bu avantajlı özellikleri düşüldüğünde spirulina yetiştiriciliği de yeni bir ticaret alanı meydana getirmiştir. Spirulina üretimi için gereken tesis koşulları sağlandığı takdirde oldukça sağlıklı besin maddeleri üretilebilmektedir.

Bu da piyasada spirulina takviye üretimi ve satışı yapan markaların sayısını artırmıştır. Spirulina ürünlerinin alımında temizlenme koşulları dikkate alınarak marka seçimine yönelmek gerekmektedir. Kaliteli bir markanın ürününü kullanmak hem spirulina takviyeleri için harcanmış olan paranın değerini gösterecek hem de sonrasında kişiyi riske atabilecek yan etkilerden korunma sağlamış olacaktır.

Spirulina takviyelerinin oldukça faydalı ve kolay ulaşılabilir olması düşünüldüğünde de kullanımı ile birçok problemin aşılabileceği gözlemlenmektedir. Yine de vücuda dışarıdan alınacak her türlü yabancı maddede olduğu gibi spirulina gıda takviyelerini kullanmaya başlamadan önce de bir doktora danışmakta ve onay almakta fayda vardır.

Tüm doktor kontrol ve onaylarından sonra Spirulina bitki ve ek gıda takviyesi almaya ve kullanmaya karar verenler için ise ilk adres mutlaka Ogansia Spirulina Tablet yazısı olmalıdır. Piyasada ulaşılabilecek en kaliteli spirulina tabletlerine sahip ogansia ile aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Böylece, doğrudan üretici kanalı ile ve birinci ağızdan alınan spirulina takviyelerine ait detaylara daha rahat ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Spirulina
Kullanıcı oyu: 4.2 Puan Ortalaması:(83.33%) Toplam Oy : 12
MAİL ABONELİGİ
100 'lerce Konu Hakkında ki Son yazılarımı ilk size göndereyim. Sizde güncel mail abonelerim arasına katılın.
Bilgileriniz bizimle güvende. Spam yapılmaz ticari amaçla kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir