Reishi Mantarı Tarihçesi, Hangi Bölgede Yetişir, Özü Nerede Bulunur

Reishi Mantarının Anavatanı

Çin, Kore ve Japon topraklarında yetişen bu mantar türü, 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Özellikle son zamanlarda ilgiyi üzerine toplayan reishi mantarı içilen kahvelerden, vücuda sürülen kremlerin içeriğinde sıkça kullanılmaktadır.

Katkı maddelerinin içeriğinde kullanılan bu mantar türü, Türkiye’deki girişimcilerin de dikkatini çekmiş ve üretime başlanmıştır. Doğadaki şartlarına uygun bir şekilde yetiştirilen reishi mantarı anavatanı Çin, Kore ve Japonya olsada, Türkiye’de de orijinalinden hiçbir farkı bulunmayacak şekilde üretilmektedir. Doğada çok nadir bulunması ile birlikte uzakdoğu kültürü için büyük öneme sahiptir.

Üretim tesislerinde, doğal şartlar sağlanarak üretilen reishi mantarının müşteri kitlesi oldukça geniştir. Pratik ve sağlıklı olan bu mantar türü, doğal beslenmek isteyen kişilerinde dikkatini çekmiştir. Bu mantar türünün kesinlikle evde yetiştirilmeye uygun değildir, o sebeple doğal şartları sağlanan üretim tesisinde üretimi gerçekleştirilmektedir.

Farklı şekillerde büyüyen reishi mantarı, büyümesini izleyen kişilere büyük ölçüde keyif vermektedir. Genel olarak 1 seferde meyve veren bu mantar türünün 1 seferde verdiği reishi mantar kilosu 5 kilo kadardır. Kirli ortama karşı son derece dayanıklı olan bu mantar türünün tadı odunsu olmakla birlikte keskindir.

Reishi Mantarı Tarihçesi
Reishi Mantarı Tarihçesi

Reishi Mantarı Tarihçesi

Ölümsüzlük mantarı olarak da tanınan reishi mantarı tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. 4000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan bu mantar, ölümsüzlük mantarı adını ölmeye yakın olan ağaçların kenarlarında yetiştiği için almıştır. Farklı renklerde olabilen reishi mantarının üst kısmı genel olarak parlaktır. Turuncu ve kırmızı en bilinen renkleri olmakla birlikte ılıman bölgelerde yetişmektedir.

Mayıs ve Kasım ayları arasında yetişen bu mantar türü üzerinde gözenekler vardır. Çok meyve veren bu mantar türü, yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Keskin ve odunsu tadı yüzünden yemek için pek uygun olmasada, birçok gıda malzemesinin içeriğinde kullanılır.

Besin değeri oldukça yüksek olan reishi mantarı, kanser hastalarında kanser hücrelerini azaltmaktadır. Hepatit B gibi amansız virüsleri de yenen bu mantar türü, insana rahatlama verir ve insanın psikolojisine iyi gelir. Tansiyonu düzene sokmakla birlikte alerji hastalarına da şifa sağlar.

Geçmiş yıllardan bu yana reishi mantarının çayı yapılmaktadır ve tadı hoş olmasada, sağladığı yararlar ile tüketenlerden tam not almıştır. Genellikle bitki çayı olarak karşımıza çıkan bu mantar türü, baş ağrılarına son vermektedir. Astım sorunu olanlara, doktorlar tarafından önerilir. Özellikle regl dönemi sancılı geçen kadınlar, ağrılarına son verdiği için bu mantar türünü bolca tüketir.

Reishi Mantarı Tohumu
Reishi Mantarı Tohumu

Reishi Mantarı Tohumu

Reishi mantarının sağladığı yararları bilen kişiler en uygun fiyattan reishi mantarı tohumu satın almak ister. Piyasada her daim gerçek reishi mantarının tohumunu bulmak mümkün olmamakla birlikte reishi mantarı nasıl anlaşılır sorusu sorulmaktadır.

Esnekliği, kıvraklığı ve gücü arttıran reishi mantarı yetiştirmek isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmakta ve tohumu önem kazanmaktadır. Kronik hastalıklara iyi gelindiği bilinmekle birlikte pek çok faydası bulunması nedeni ile girişimcilerin yeni girişimcilik faaliyetleri reishi mantarının tohumunu bularak üretime başlamaktır. Uzakdoğu hanedan içeceği olarak bilinen bu mantar türü, Türkiye’de de ilgiyi üzerine çekmiştir.

4000 yıldır Çin ve Japonya’da her türlü hastalık için kullanılan bu mantar türü, beden ve ruh sağlığına iyi gelmektedir. Özellikle kahvesi zayıflamak isteyen kişilere büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Birçok hastalığa alternatif çözüm olarak gösterilen reishi mantarı, doğada geniş yapraklı ağaçlarda yetişmektedir.

Toplanan reishi mantarı, kurutulduktan sonra çay olarak içilir ve birçok faydası bulunmaktadır. Ogensia, piyasada zor bulunan bu mantarı tedarik edip birçok içeceğin içeriğinde kullanmaktadır.

Reishi Mantarı Hangi Bölgede Yetişir
Reishi Mantarı Hangi Bölgede Yetişir

Reishi Mantarı Nerede ve Hangi Bölgede Yetiştirilir

Uzun yaşamın bir sırrı olan bu mantar türü için reishi mantarı nerede ve hangi bölgede yetiştirilir sorusu sorulması normaldir. Her derde deva olan bu mantar türü, Çin ve Japonya’da ilk defa yetiştirilmiş olmakla birlikte Türkiye’de de yetiştirilmektedir.

Kastamonu ve Karadeniz bölgesinde rastlanan reishi mantarı, özel üretim tesislerinde Türkiye’nin her yerinde üretilebilmektedir. Doğada çok nadir bulunan reishi mantarını, üretim tesislerinde üreterek herkesin faydalanması amaçlanmıştır. Yurt içi olduğu kadar yurt dışında da bu mantar türüne özel ilgi vardır.

Sağlık kaynağı olan bu mantar türü, tam bir şifa kaynağıdır ve birbirinden farklı içecekler ile tadı lezzetli hale getirilmektedir. Tadı normal mantarlardan farklı olan reishi mantarı, uzun yaşamın bir nevi sırrıdır. Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bu mantar türü, son zamanlarda Türkiye’de de üretilmeye başlanmıştır.

Çin’de eski zamanda sadece hanedan üyelerinin içebildiği bu mantar türü, günümüzde ihtiyacı olan herkes tarafından kullanılabilmektedir. Bitkilerin kraliçesi olarak adlandırılan reishi mantarı, dünyanın her kesimden araştırmacıların ilgisini çekmiştir.

Reishi Mantarı Özü Nerede Bulunur
Reishi Mantarı Özü Nerede Bulunur

Reishi Mantarı Özü Nerede Bulunur

4000 yıldır Çin tıbbında kullanılan reishi mantarı özü nerede bulunur sorusunun cevabı doğal olarak başta Çin, Japonya ve Kore olmaktadır. Ogensia, bu mantar türünü günlük içim için içecek şeklinde hazır hale getirmiştir. Sabun, diş macunu ve kremlerin içeriğinde de kullanılan bu mantar türü, oldukça maliyetlidir. Doktorlarında onayından geçen bu mantar türü, günde en az bir defa içilmesi gerekir.

Odunsu yapısı nedeni ile sindirimi zordur ve bu nedenle çay, kahve şeklinde içecek olarak tüketilir. 9 ve 10 aylık bir sürede yetişen reishi mantarı, toksinleri vücuttan atar.

Sıvı şekilde tüketilen bu mantar türü, özel minerallere sahiptir. Her yaş için uygun olmakla birlikte satın alınırken güvenli firmalar tercih edilmelidir. Son zamanlarda hak ettiği popülerliğe kavuşan reishi mantarı, ortalama yüz bin ağaçtan birinde rastlanılmaktadır.

Kategorideki Rastgele Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir