Glukozamin Nedir, Çeşitleri, Faydaları ve Zararları Nelerdir

Glukozamin, insan vücudunun iskelet sisteminde organik olarak bulunan ve önemli görevler üstlenen etken bir maddedir. Eksiliğinde kişinin gündelik yaşamını zora sokan ve en ufak iskelet hareketinde şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. İçeriğinde karbon, hidrojen, azot ve oksijen elementlerini barındıran madde, hexosamines sınıfına dahildir.

Amino şekeri olarak geçen glucosamine; tendonlarda, omurların arasındaki disklerde, hücre zarlarında ve kıkırdak dokusunun içerisinde yer almaktadır. Bileşenin en önemli fonksiyonları; eklem ağrılarının azaltmak ve bu bölgelerdeki kayganlığı korumaktır. Böylece glukozamin ile vücut hareketliliğinde konforlu bir alan oluşturulmaktadır.

Bazı sağlık problemleri ve eklem sorunları için ek besin takviyesi olarak da tavsiye edilmekte olan glukozaminin vücuttaki görevleri bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Buna göre, organik bileşen hem iltihaplanmaya ve enfeksiyonlara karşı hem de yaşlanmaya karşı özelliklere sahiptir. Bileşen; genel eklem sağlığına yardımcı olmakla beraber, bağırsak işlevine de etki ederek sindirim bozukluklarının tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Glukozamin eksikliğinde hareket etmekte zorluk çekme, şiddetli kas ve eklem ağrıları ile karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda daha fazla glukozamin bulunan yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir. Glukozamin, hem bitkisel gıdalarda hem hayvansal gıdalarda bulunması ile kolayca dışarıdan da takviye edilebilecek bir bileşendir. Genellikle hayvansal gıdalarda bulunmasının yanı sıra glukozamin hangi bitkilerde bulunur sorusuna da verilebilecek çok sayıda yanıt bulunmaktadır.

Glukozamin içeriği en yüksek hayvansal gıdalar; süt, yoğurt, yumurta ve çok sayıda peynir çeşididir. Özellikle ricotta ve lor peynirleri yüksek glukozamin oranına sahiptir. Tavuk, hindi, balık ve sığır etlerinin tümü ise glukozamin barındırmaktadır. Özellikle çiğ balıklarda glukozamin en yüksek miktarda ve en kaliteli halde bulunmaktadır.

Tüm baklagil türleri, fasülyeler, maydanoz, kıvırcık ve ıspanak gibi yeşillikler, pancar ve lahana gibi bitkisel gıdalar da glukozamin bulunan besinler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra kuruyemişlerde de az bir oranda glukozamin bulunmaktadır. Çok sayıda besin maddesinin içeriğinde bulunmasına rağmen vücut için gereken glukozamin miktarı besin tüketimi ile tam olarak karşılanamamaktadır.

Bu nedenle eklem ağrısı yaşayan kişiler genellikle dışarıdan bir glukozamin takviyesine ihtiyaç duymaktadır. Farklı türlere sahip olan glukozamin vücutta kıkırdak üretimini artırmayı amaçlamaktadır. Glukozamin sülfat olarak bilinen tür, en sık kullanılan glukozamin çeşididir. Toz veya kapsül şeklinde satışa sunulan glukozamin sülfat genellikle bir gün içerisinde 1500 miligram ile 2000 miligram arasında kullanılmaktadır.

Glukozaminin ek takviye olarak kullanıldığı durumlar; eklem hassasiyeti en aza indirgemek, eklem sağlığına destek olmak, bağırsak zarını onarmak ve korumak, bağırsak sızıntılarını engellemek, kırık ve çatlak kemik dokularını onarmak, iltihap ve otoimnün tepkimelerini tersine çevirmek olarak sıralanmaktadır. Vücutta böylesine güçlü bir görevi üstlenen glukozamin bileşeni eksikliğinde ve dışarıdan takviye olarak kullanılması durumunda vücuda vereceği yararları ya da etkileri göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.

Glukozamin Nedir
Glukozamin Nedir

Glukozamin Nedir

Vücutta eklem sağlığını kontrol eden glukozamin nedir sorusuna basit hali ile şeker ve amino asit bileşimi cevabı verilmektedir. Vücuttaki kolajen sentezine yardımcı olması ya da hali hazırda bulunan kolejenlerin yıkımını engellemesi ile oldukça önemli bir rolü üstlenmektedir.

Çünkü kıkırdak dokusun oluşmasını sağlayan en önemli maddelerden birisi de kolajenlerdir. Bu nedenle eklem sağlığında karşılaşılan ciddi problemlerde glukozamin doktorlar tarafından da ek bir takviye olarak tavsiye edilmektedir. Farklı alt türlere sahip glukozamin etken maddesi genellikle kabuklu deniz hayvanlarından elde edilmektedir.

Takviyenin hammaddesi olarak karides, yengeç ya da ıstakoz gibi hayvanların kabuklarında bulunan kitinden faydalanılmaktadır. Günlük kullanım dozu kişiden kişiye göre değişkenlik gösteren glukozamin tek başına kullanıldığı gibi, sülfat, omega-3, kondrotin ya da MSM ile beraber kullanılabilmektedir. Genelde güvenli olarak kabul edilen glukozamin ve diğer takviyelerin kullanımında mutlaka bir doktor gözetimi altında olunmalıdır.

Bu takviyeler arasında yer alan ve vücutta salgılanan kolajen üretimi doğrudan etkileyen kondrotin, glukozamin etkilerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Uzun adı Metil Sülfonil Metan olan MSM de eklem tamirine destek olmaktadır. Buna göre MSM ile eklem onarımlarında gerekli sülfür üretimi yapılır ve eklem hasarına neden olan iltihapları azaltır.

Böylece glukozamin MSM ile daha güçlü bir takviye haline gelmiş olmaktadır. Glukozaminin kondrotin ve MSM ile beraber kullanımı özellikle; yoğun spor yapan kişilere, kilo sebebi ile eklem problemleri yaşayanlara ya da yaşlanma sebebi ile eklem sıkıntısı çekenlere önerilmektedir.

Buna göre glukozamin takviyelerinin genellikle yemekten hemen sonra ve tok karna alınması önerimektedir. Glukozamin takviyesine başlamak isteyenlerin en sık sorduğu sorular ise glukozaminin yan etkileri nelerdir ve glukozamin kilo aldırırmı olarak ortaya çıkmaktadır.

Glukozamin kullanımında doğrudan kilo artışı gözlenmese de bazı durumlarda bu probleme dikkat etmek gerekmektedir. Kan şekeri düzensiz seyreden kişilerde, insülin dirençlerinde ya da diyabet hastalıklarında glukozamin takviyesi yapılırken yeme içmeye özen gösterilmelidir. Çünkü glukozamin bileşeni kullanıldığı andan itibaren vücudun kan şekerini yükseltecektir. Bu da doğrudan kişide açlık hissi olarak ortaya çıkacaktır.

Glukozamin Çeşitleri ve içeriği
Glukozamin Çeşitleri ve içeriği

Glukozamin Çeşitleri ve içeriği

Glukozamin bir ek gıda takviyesi olarak piyasada birden fazla formda yer almaktadır. Glukozamin formları, gluozamin içeriği ve bileşiğin berber çalıştığı diğer maddelere bağlı olarak adlandırılmaktadır. Bu glukozamin formlar arasında en dikkat çekeni ve insanlar tarafından daha fazla talep edilenleri ise glukozamin hidroklorit ve glukozamin sülfat olarak bilinmektedir. Glukozamin hidroklorit, hidroklorik asit ile birleşmiş bir amino ait molekülüdür ve glukozamin çeşitleri arasındaki en temel formlarından biridir.

Oldukça büyük araştırmalar içerisinde takip edilen glukozamin hidrokloritin diğer takviyeye oranla daha az etkili olduğu gözlemlenmiştir. Glukozamin hidroklorit, glukozamin sülfata oranla daha az destekleyiciye sahiptir ve tek başına kullanımı iyileşme süreci için yeterli gelmemektedir. Bu nedenle glukozamin hidroklorit kullanımı altı ay içerisinde olumlu bir etki göstermediği taktirde glukozamin sülfat kullanımı tavsiye edilmektedir.

Glukozamin sülfat formuna bakıldığında, glukozamin hidrolorit ile aynı dozda alınsa bile daha güçlü etkiler göstermektedir. İki glukozamin aynı dozda kullanılsa bile kan tahlilleri; sülfat içeren bileşenin kanda, hidroklorür içeren bileşene oranla neredeyse altı kat daha fazla bulunduğu görülmektedir.

Yani aynı dozda daha fazla etki ve daha hızlı bir tedavi süreci için glukozamin sülfatın kullanımı daha doğru bir tercihtir. Burada glukozamin sülfatın bağırsaklardaki emiliminin daha kolay ve hızlı olduğu dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalarda glukozaminin uzun süreli kullanımında belirtilen hastalığın; ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımına oranla daha fazla iyileştiği tespit edilmiştir.

Bu da nispeten daha doğal bir yöntem olan glukozamin sülfatın kullanımına olan talebi artırmıştır. Çünkü ağrı kesici haplar ya da antibiyotikler kimyasal içerikleri nedeni ile bazı vücut fonksiyonlarında zarara neden olmaktadır.

Ancak bu emilimin neden daha fazla olduğuna dair henüz bir cevap bulunamamıştır. Ancak, iskelet sistemleri için ağız yolu ile alınan glukozamin sülfatın kendi başına pozitif bir etkide bulunduğunu gözlemlenmektedir. Buna göre glukozamin sülfat kullanımı ile eklem ağrıları, kıkırdak sıvısında azalma, bağırsak problemleri, kemik ağrıları ve hareket zorluklarının önüne geçilebilmektedir. Her iki glukozamin tipi için vücuttan atılma yolu aynıdır ve idrar ile olmaktadır.

Glukozamin Faydaları ve Zararları Nelerdir
Glukozamin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Glukozamin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Çeşitli vücut problemlerinin iyileşmesine pozitif etki sağlayan ve iyileşme sürecini hızlandıran glukozamin faydaları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Glukozaminin en büyük kullanım alanı glukozamin eklem ağrısı olmakla birlikte glukozamin neye iyi gelir sorusunun cevabı oldukça çok sayıdadır.

Buna göre glukozamin yararları eklem sağlığında iyileşme e osteoartritinin gelişimi, sindirim ve bağırsak problemlerinin giderilmesi, eklem disfonksiyonu semptomlarında azalma ve kemik ağrılarında hafifletilme olarak sıralanabilmektedir. Glukozamin kullanımı ile birlikte kemiklerde meydana gelen sürtünme kaynaklı ağrılar, kıkırdak dokusu yıkımı nedeni ile çekilen hareket güçlüğü ve yaşlılık ile birlikte görülmeye başlayan iskelet ağrıları en aza indirilebilmektedir.

Glukozamin iskelet sistemine sağladığı faydalar kadar sindirim sitemi üzerinde etkili olan bir maddedir. Buna göre glukozamin kullanımı ile beraber sindirim sistemi ve GI sistemi geliştirilmektedir.

Sindirim sistemine verilen bu yardım sayesinde bu alanda karşılaşılan; sızan bağırsak, crohn hastalığı ya da iltihaplı bağırsak gibi çok sayıda sindirim sistemi problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Hatta bazı çalışmalarda glukozamin kullanımının antibiyotiğe ya da diğer tedavilere cevap vermeyen hastalıklara da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Glukozamininin destek verdiği sindirim organları, GI sistemi ve bağırsak zarları neredeyse tamamen onarılmaktadır. Glukozaminin vücutta etki gösterdiği bir diğer alan da kemik ağrılarıdır. Kırık ya da çatak kemik öyküsüne sahip bireylerde glukozamin kullanımı ile birlikte hissedilebilir bir ağrı azalımı ve hızlı iyileşme süreci görülmektedir.

Glukozaminin faydaları düşünüldüğünde, zararlarının oldukça az olduğu görünmektedir. Buna göre, takviye kullanımında dikkate edilmesi gereken en önemli nokta bileşen içeriğinde alerjik bir madde bulunup bulunmadığıdır.

Glukozaminin kabuklu deniz hayvanları bileşenleri kullanılarak üretildiği göz önünde bulundurularak, kişinin herhangi bir deniz ürününe karşı alerjisi olmadığına emin olması gerekmektedir. Alerjik etki yaratan bir madde tespit edilmesi durumunda ise vejetaryen özellikte üretilen glukozamin takviyelerine ulaşılmalıdır.

Bunun yanı sıra, glukozamin kullanımı diğer ilaçların geneli açışından bir problem oluşturmamaktadır. Yalnızca glukozamin takviyesi, bazı kan inceltici ve kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlarla risk teşkil etmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora bilgi verilmeli ve mutlaka doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Glukozamin Hangi Hastalığa iyi Gelir
Glukozamin Hangi Hastalığa iyi Gelir

Glukozamin Hangi Hastalığa iyi Gelir

Vücutta doğal bir bileşen olarak bulunan glukozamin, hem yiyecekler aracılığı ile hem de ağızdan alınan çeşitli ek takviyeler ile vücuda alınabilmektedir. Özellikle iskelet sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan glukozamin ne için kullanılır sorusunun çok farklı alanlarda cevabı vardır. Vücuttaki her türlü iskelet sistemi sorunları için bir çare olarak görünen glukozamin aynı zamanda bağırsak florasında, kas sistemlerinde, kıkırdak dokusunda ve kemik dokularında da oldukça önemli işlevlere sahiptir.

Çeşitli kemik yaralanmaları, kırık, çatlak ya da ezilme sebebi ile ortaya çıkan ağrılar, kemik sıvısındaki azalma sebebi ile ortaya çıkan ağrılar ve bağırsak zarında meydana gelen zedelenmeler ve bağırsaklarda görülen sızıntı problemleri glukozamin sülfat ile tedavi edilebilmekte ve hastada görülen ağrılar azaltılabilmektedir. Glukozamin sülfat yok denecek kadar az miktarda yan etkiye sahiptir. Ancak bu yan etkiler dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Böylece glukozamin kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek olan problemlerin daha başında önüne geçilmiş olacaktır.

Herhangi bir tipte diyabet hastalığına sahip olanlar, özellikle insülin iğnesi ya da hapı kullanan bireyler ile idrar söktürücü ilaç kullananlar glucosamine yan etkileri ile karşılaşabilecek potansiyel adaylardır. Bu nedenle şeker hastası olan hiç kimse doktor tavsiyesi almadan glukozamin sülfat takviyesi almamalıdır.

Bileşen; insülin ve idrar söktürücü gibi bazı ilaçlar ile doğrudan tepkimeye girdiği için kullanan kişiye ciddi problemler yaratabilmektedir. Glukozaminin yan etkilerinin yanı sıra en çok merak edilen bir diğer konu da glukozamin alerji yaparmı sorudur.

Alerji, kişi bünyesine bağlı olarak çok fazla değişken için ortaya çıkabilecek bir durumdur. Dolayısı ile glukozamin sülfat kullanımına başlamadan önce bileşenin içeriğini mutlaka okumak, hatta bir doktora danışmak gerekmektedir. Genel hatları ile glukozamin sülfat doğrudan kabuklu deniz canlıları kullanılarak üretildiği için, kişinin deniz maddelerine bir alerjisi olup olmadığına bakılması gerekmektedir.

Herhangi bir alerjiye sahip olunmasa bile glukozamin kullanımı ile beraber ortaya çıkan; kızarıklık, kaşıntı, ciltte kabarma ya da döküntülerin oluşması bir alerji belirtisi olabilir. Bu durumlar ile karşılaşıldığı anda glukozamin ek takviyesinin tekrar alınmaması ve acilen bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Glukozamin Nasıl Kullanılır
Glukozamin Nasıl Kullanılır

Glukozamin Nasıl Kullanılır

Glukozamin özellikle kemik iliğinde, çok sayıda hayvansal ürünler ve bitkisel gıda içerisinde bulunan doğal bir bileşendir. Ancak, bazı vücut problerinin tedavi edilebilmesi için beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin yanı sıra bir de ek glukozamin takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Genelde ağız yolu ile alınacak olan kapsül ve toz şeklinde küçük şişelerde satılan glukozamin kullanım şekli de kişiden kişiye göre değişmektedir. Glukozamin kullanan kişinin yaşı, vücut yapısı, boy ve kilosu ile hastalık sebebi; glukozamin sülfatın kullanım süresi ve günlük kullanım dozunu etkilemektedir.

Genellikle glukozamin sülfat kullanım miktarı, her seferde 300 miligram ile 500 miligram arasında olmak üzere bir günde toplam üç kez olarak önerilmektedir. Bu oranlara bakıldığında bir günde kullanılacak glukozamin sülfat değeri maksimum 1500 miligram ile sınırlandırılmaktadır. Ancak, 1500 miligram limiti glukozamin tek başına kullandığı durumlar için geçerlidir.

Eğer glukozamin, Metil Sülfonil Metan ya da kondroitinin ile birlikte kullanılıyorsa günlük tüketilebilecek maksimum değer de bir miktar düşmektedir. Buna göre glukozamin nasıl kullanılır sorusuna verilecek dozaj 1500 miligramdan 1200 miligram seviyelerine düşmektedir.

Glukozamin sülfat takviyesi alınırken en sık karşılaşılan sorulardan biri de glukozamin aç mı tok mu kullanılır sorusudur. Doktorlar genellikle glukozamin takviyelerinin yemekten yarım saat kadar sonra alınmasını tavsiye etmektedir. Yani, takviye kullanımı tok karnına yapılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kan şekerindeki dalgalanmalardır.

Glukozamin ek gıda takviyesi olarak kullanıldığında, nadir de olsa, kan şekerinde hızlı bir yükselişe neden olabilmektedir. Bu da kişinin tokken bile açlık hissetmesi ile ortaya çıkar. Glukozamin kullanımı sırasında kilo kontrolü sağlamak isteyenler ya da kilo almak istemeyenler bu konuda daha hassas davranmalıdır.

Glukozamin ile ilgili ortaya atılan soruların bir diğeri de glukozamin uyku yaparmı sorusudur. Glukozamin takviyeleri ile ilgili yapılan araştırmalarda, bileşenin doğrudan uyku yaptığı ile ilgili bir sonuca rastlanmamıştır. Glukozamin yan etkileri arasında da uyku ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır. Ancak, glukozamin kullanımının vücudun kan şekerini etkilediği bilinmektedir. Bu bilgiye dayanarak yükselen kan şekeri ile beraber glukozamin kullanan kişide dolaylı olarak bir uyku isteği görülebilmektedir.

Glukozamin Nereden Nasıl Alınır
Glukozamin Nereden Nasıl Alınır

Glukozamin Nereden Nasıl Alınır

Glukozamin sülfat, genellikle eczaneler aracılığı ile satın alınabilen bir ek gıda takviyesidir. Eczanelerin yanı sıra glukozamin, özellikle çeşitli web siteler aracılığı ile Internet üzerinden doğrudan da satın alınabilmektedir. Buna göre glukozamin nerelerde bulunur sorusuna çok farklı cevaplar verilebilir. Ancak, glukozamin sülfat takviyesi seçerken oldukça titiz davranmak, bileşenin içeriğini incelemek ve doğru bir markadan alım yapmak gerekmektedir.

Çünkü son zamanlarda yapılan araştırma sonuçları, piyasada güvenilir olduğunu iddia eden çok sayıda markanın bu konuda yanlış yönlendirmede bulunduğunu göstermiştir. Buna göre glukozamin sülfat içerisinde bulunması gereken etken madde oranları yanlış kullanılmıştır.

Glukozamin sülfat için gereken bileşenler doğru oranda kullanılmadığında ortaya ciddi problemler çıkmaktadır. Buna göre glukozamin düzenli kullanıldığı halde; tedavi ve iyileşme süreci için beklenilen süreçler çok gecikmekte ya da hiç ortaya çıkmamaktadır. Piyasada glukozamin sülfat üretimi ve satışı yapan firma sayısı ise oldukça yükseklerde seyretmektedir.

Bu da glukozamin alımlarında yönelinecek marka seçimi yapmayı zor bir hale getirmektedir. Çok sayıda bitkisel tablet ve gıda takviyesi üretimi yapan firma, uzun zamandır bu sektörde hizmet vermekte ve müşteri memnuniyetini karşılamaya çalışmaktadır. Ogansia firması, alternatif tıp alanında hem yurtiçi hem de yurtdışında oldukça geniş bir pazarlama ağına sahiptir.

Yüksek kalitedeki ürünleri ile de oldukça kalabalık bir müşteri portföyü oluşturmuştur. Yaklaşık 20’yi aşkın ülkede aktif ticaret alanı bulunan Ogansia, müşteri memnuniyeti ile uzun yıllardır ayakta kalabilen köklü bir medikal firmadır. Kaliteyi ve müşteri geri dönüşünü en ön planda tutan Ogansia, çok sayıda ek gıda takviyesi üretimi de yapmaktadır.

Bunlar arasında en ilgi görenlerden biri de glukozamin gıda takviyesi olarak geçmektedir. Gerek bitkisel ürün kontrolleri gerekse müşterilerden gelen geri dönüşlere bakıldığında, Ogansia imzalı bir glukozamin kullanımının bileşen değerleri açısından ya da kalite bazlı olarak bir problem yaratmayacağı anlaşılmaktadır. Piyasadaki markalar arasında karar vermekte zorlananlar için glukozamin en iyisi Ogansia tarafından üretilmektedir.

Glukozamin Fiyatı ve Satın Alma

Glukozamin son yıllarda meydana gelen eklem rahatsızlıkları, kemik yaralanmaları, dokusal problemler ve sindirim sistemi problemleri tedavisinde sık sık kullanılan bir gıda takviyesidir. Glukozaminin doktorlar tarafından da tavsiye edilmesi bu doğal ürüne olan ilgi ve talebi artırmıştır.

Oldukça geniş bir ticaret ağı olan medikal ve bitkisel ürün firmalarına, glukozamin üreten firmalar da dahil olmuştur. Glukozamin sülfat takviyesi alanında üretim ve satış yapan firma sayısı çok fazla olduğu için güvenilir bir marka tespit etmek de bir o kadar zor olmaktadır.

Glukozamin sülfat fiyatları markaya ve ürün içeriğine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Fiyatlar, glukozaminin eczaneden ya da Internet üzerinden satın alımında da ufak farklılıklara sahiptir. Ancak, glukozamin sülfat takviyesi fiyatları genelde ortalama bir değerdedir. Ürün kalitesi dikkate alındığında da markalar sebebi ile ortaya çıkan maddi farklar göz ardı edilebilecek derecede küçüktür.

Ek gıda takviyesi seçiminde Glukozamin Fiyatı oldukça önemli bir faktör olarak görünse de ürünün kalitesi göz ardı edilmemelidir. Sadece uygun fiyatlı olduğu için alınan glukozamin ürünlerinin içeriği doğru ayarlanmamış olabilir. Bu nedenle alınan glukozamin sülfat herhangi bir işe yaramayabilir ve ürün için ödenen para doğrudan çöpe gidebilir.

Hem ürün alımı için ödenen tutar hem de glukkozamin sülfatın hastalık iyileşme sürecindeki etkileri göz önüne alındığında Glukozamin Satın Alma işlemi öncelikle doğru markaya karar vermek ile başlamalıdır. Ürün alımından ve kullanımından sonra herhangi bir problem yaşamamak için doğrudan Ogansia firmasına ait glukozamin sülfat takviyesi kullanılabilir.

Glukozamin sülfat takviyesi satın almak için ise hem eczaneler hem de online alışveriş imkanı mevcuttur. Kargo beklemek istemeyenler ve acelesi olanlar için doğrudan bir eczanede üzerinden alım yapmak daha doğru bir seçenek olacaktır. Yalnız, kimi eczanede istenilen marka bulunmayabilir. Böyle durumlarda da glukozamin sülfat, Internet üzerinden rahat bir şekilde sipariş ile alınabilmektedir. Internet üzerinden verilen glukozamin sülfat ücretleri kredi kartları yardımı ile doğrudan yapılabilmektedir.

Glukozamin desteği ile aşılabilecek herhangi bir sistemsel rahatsızlığa sahip olanlar doğrudan Ogansia Glukozamin ürünlerine başvurmak doğru olacaktır. Ürünler hakkında daha fazla bilgi almak için Ogansia Glukozamin Tablet yazısı incelenmelidir.

Kategorideki Rastgele Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir