WordPress

Akıllı telefonlardan yada masaüstü cihazlardan web sitesini hazırlamak için WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanması her zaman kolay bir yöntem olarak görülebilir. Web sitesinin içeriğini internet bağlantısı olan bir bilgisayardan, tabletten veya telefondan düzenlenmesini ve yeni yayınlar ve sayfalar oluşturulmasını kolaylıkla gerçekleştiren bir yapıya sahiptir.

İnternette görülen her dört web sitesinden biri WordPress kullanılarak oluşturulmuştur. WordPress, PHP’de yazılmış ve 2003 yılında b2/cafelog projesinin bir dalı olarak ortaya çıkan açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma aracıdır. Bugün, WordPress, gelişimine katkıda bulunan büyük gönüllü topluluk nedeniyle aklınıza gelebilecek her türlü web sitesi oluşturmak için en popüler çözüm haline geliyor.

WordPress ile Yapılabilecek Siteler

Başlangıçta daha fazla blog oluşturmak için kullanılan WordPress, bir platform haline geldi.Çekirdek kodundaki değişiklikler ve kapsamlı bir eklenti ve tema ekosistemi nedeniyle çeşitli web siteleri oluşturulabilir. Bu nedenle,

WordPress kullanılarak oluşturulabilecek web sitesi türlerinden bazıları şunlardır.

 1. Kurumsal siteler
 2. Online satış siteleri
 3. Kişisel blog siteleri
 4. Portfolyo – CV siteleri
 5. Online kurs siteleri
 6. Forum siteleri
 7. Sosyal ağ siteleri
 8. Resim galeri siteleri
 9. Haber Portalları
 10. Chat odaları
 11. Online dergi siteleri
 12. Rezervasyon gerektiren siteler
 13. İş bulma siteleri
 14. Üyelik gerektiren bazı siteler
 15. Quora gibi soru-cevap siteleri

gibi çok yaygın alanda düşünceleri wordpress içerik sistemi ile hayata geçirebiliriz.

Neden WordPress

Bazı içerik yönetim sistemleri ücretlidir. Bu nedenle, barındırma ve etki alanları için ödeme yapıldı, ancak ücretli CMS yazılımı için de ücret ödenmesi gerekmekte. WordPress’e ayrı olarak ödeme yapılması gerekmez, çünkü yazılım WordPress kullanarak bir web sitesi oluştururken kullanılır. Yalnızca alan adları ve barındırma satın alınabilir .

WordPress, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği ve değiştirebileceği açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Herkes ona yardım edebilir, çünkü bu dünya çapında binlerce gönüllü tarafından inşa edilmiş bir topluluk projesidir. Açık kaynaklı olmayan CMS’ler web sitesindeki kontrol seviyesini sınırlar ve daha fazla özelliğe erişmek için gelişmiş paketleri kullanılması tavsiye edilir. Ancak bu WordPress için geçerli değildir. Fakat premium işlemler hariç :)

WordPress kodlaması bilgisi olmayan kullanıcılar bile bunu sorunsuz kullanabilir. Teknik bilgi olmadan hızlı ve kolay bir şekilde web siteleri oluşturmasına izin verir. Diğer güzel yanı ise temaları. Web sitenin görünümünü değiştirebilecek bir tasarımdır. 5.000’den fazla ücretsiz WordPress teması ile web sitesine istenilen görünüm verilebilir. Bunun yanında daha bir çok ayrıcalığı bulunmakta.

WordPress Eklenti Ne İşe Yarar

WordPress’e temel işlevleri yerine getirebilen bir masaüstü bilgisayar ve bu bilgisayar gibi bakılabilir. Bilgisayar için toplanacak herhangi bir parça wordpress eklentisi olarak düşünülebilir.

Örneğin, ses sistemi, toplanan bilgisayara bağlamak istendiği düşünülebilir. Ardından, yüksek kaliteli bir ses kartı satın alınması ve ardından ana karta takılması gerekir. Bu durumda, bilgisayar wordpress olduğunda, ses kartı bir wordpress eklentisi haline gelecektir. Başka bir deyişle, wordpress web sitesinde wordpress eklentilerini görmek mümkün. Bu eklentiler ihtiyaç duyulan işlevleri karşılayabilir.

 • Wordpress Site Hızlandırma için 22 Garanti Yöntem

  WordPress Site Hızlandırmak için 21 Garanti Yöntem

  WordPress, her türlü içeriği internet sitesinde yayınlamaya olanak sağlayan bir içerik üretim sistemidir. Birçok internet sitesinde WordPress kullanılmaktadır hal böyle olunca sitenin hızlı olması site sahibi için oldukça önem taşımaktadır. İnternet sitesi sahibi kullanıcılar wordpress site hızlandırma işlemini yapmaktadır. WordPress…

 • WordPress Nedir

  WordPress Nedir

  WordPress Nedir