Yenilikçi Sanal Para Bitcoin

Bitcoin; herhangi bir kuruma, kuruluşa veya hükümete bağlı olmayan sanal para birimidir. Dolayısıyla, hiçbir merkeze bağlı kalmaksızın kişiler arası direkt bir kullanım sunar. Böylece herhangi bir aracı kuruluşa ihtiyaç duymadan doğrudan internet kullanarak insanlar birbirine para gönderebilir. Yaptığınız işlemler için ücret ödemenize, sayfalarca evrak imzalamanıza gerek yoktur ve bitcoin müşterisi yazılımını yükleyip kullanan herkes bu işlemleri yapabilir. Peki, bu bitcoinler nasıl yaratılıyor?

Bitcoin Mining (Bitcoin Madenciliği)

Bitcoin madenciliği, bitcoin üretme işlemidir. Madenciler, bitcoin algoritmalarını çözmek için bitcoin madencilik uygulamalarını kullanırlar. Çözdükleri her algoritmaya karşılık, bir adet bitcoin elde ederler. Madencilerin işi yalnızca bitcoin üretmekle sınırlı değildir, aynı zamanda yapılan bitcoin ödemelerini doğrulayıp sistem güvenliğini sağlarlar. Blockchain denilen ve kayıtların herkese açık olduğu veritabanı teknolojisi sayesinde bu olur. Gerçekleşen her hesap işlemi son 10 dakikadaki tüm diğer işlemlerle birlikte bir blok haline gelir ve madenciler algoritmaları çözüp işlemi onaylarlar. Bu bloklar birbirine bağlanarak bütün bir zincir halini oluştururlar ve bu sebeple çökertilmeleri zordur.Bitcoin yapmak için oldukça iyi donanıma sahip bir bilgisayar gereklidir. Madenciler, ilk başlarda algoritmaları çözmek için bilgisayar işlemcilerini kullandılarsa da artık daha hızlı ve etkili olan ekran kartları bu iş için kullanılmaktadır. Bitcoin algoritmalarının zorluğu katılan madenci sayısı ve güçlü bilgisayar miktarı arttıkça artmaktadır. Böylece otomatik bir denge kurulur. Madenciler, birlikte çalışıp bir bilgisayar ağı kurarak algoritmaların çözümüne daha kolay ulaşabilirler. Buna mining pool, yani madencilik havuzu denir. Tüm bu madencilik sizi yanıltmasın, çıkarılacak olan bitcoin miktarının bir sınırı var, 21 milyon bitcoin üretildikten sonra daha fazla üretilemeyecek.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanmak için öncelikle bitcoin wallet denilen cüzdanlardan edinmelisiniz. Bunlar elbette gerçek cüzdanlar değildirler. Bitcoinler esasında matematiksel birer kod oldukları için bunları web üzerindeki cüzdan sağlayıcılarda saklayabilir veya piyasadaki pek çok bitcoin cüzdanı uygulamasından size uygun olanını seçip yüklersiniz. Diğer bir seçenek de cold storage (soğuk depo) denilen ve bitcoinlerinizi çevrimdışı tutup kodları kâğıt gibi somut nesneler üzerinde kayıtlı tutmanıza yarayan cüzdan tipidir. Bitcoin edinmek içinse bitcoin borsa sitelerinden yararlanmalısınız Bunun için pek çok yerli ve yabancı site mevcuttur. Türk lirası dahil pek çok para birimi bitcoine çevrilebilmektedir. Bitcoin ile ödeme yapacaksanız bitcoin cüzdanınıza ihtiyacınız var. Göndereceğiniz miktar ile karşı tarafın bitcoin adresini kullanarak gönderme işlemini başlatırsınız, altına da dijital imzanızı atarsınız. Dijital imzanız iki anahtardan oluşur. İmza oluşturmak için özel anahtarınız kullanılır. Doğrulamak içinse genel anahtarınız kullanılır. İşlem doğrulandıktan sonra tamamlanmış demektir ve yapılan işlem blockchainde kayıtlı kalır. Eğer amacınız bitcoin ile yatırım yapmaksa kullanmanız gereken bitcoin borsa siteleridir. Bazı bitcoin yatırım siteleri aşağıdaki sitelerdir:

  • https://www.btcturk.com/
  • https://koinim.com/
  • https://www.paribu.com/
  • https://www.coinbase.com/
  • https://cex.io/

Bitcoin Kullanımının Yasallığı

‘’İyi, güzel ama bitcoin yasal mı ?’’ diye düşünebilirsiniz. Bitcoin ve benzeri dijital paralar Türkiye hukuku tarafından tanınmamaktadır. Bu bağlamda bitcoin kullanımı suç değildir. Bitcoini illegal bir iş yapmak amacıyla kullanmadığınız müddetçe hiçbir yasal sakıncası yoktur.

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin yazılımının kaynak kodu herkese açıktır. Ayrıca blockchain teknolojisi sayesinde yapılan her işlem kaydedilir ve herkes tarafından görüntülenebilir. Herhangi bir şekilde hesabınız dondurulamaz. Bitcoin kullanırken dikkat etmeniz gereken şey dolandırıcılar ve zararlı yazılımlardır. Bilinen ve güvenilen borsa sitelerini kullanınız, ayrıca şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Bilinmeyen bitcoin cüzdanı uygulamalarından uzak durunuz. Dijital paranız tek bir cüzdanda durmasın, pek çok farklı cüzdanda az miktarlarda durmasını tavsiye ederim. Eğer büyük miktarlarda bitcoin ile uğraşıyorsanız mutlaka çevrimdışı cüzdanınız olsun.

Bitcoin’in Geleceği

Günümüzde bitcoini kabul eden pek çok şirket vardır. İnsanlar onu kabul ettiği müddetçe bir değeri olacaktır. Popülerliğinin ve talebin artmasıyla birlikte değeri de artmıştır. Bu yazının yazıldığı tarihte 1 BTC= 8 769.7600 TRY ‘dır . Buna rağmen bilinmelidir ki, bitcoin piyasa değerinde her zaman büyük dalgalanmalar olmaktadır. Yani yatırım yapmak açısından risklidir. Ayrıca hala deneysel bir konumdadır. Tamamen talebe ve kabule bağlı bir gelecek şekillenecektir. Şahsi fikrim,bitcoinin geleceği konusunda net bir yorum yapmak için hala erken olduğudur.Bu parlak fikir gittikçe başarıya ulaşabilir,ya da bir şekilde para akışı sona erer; çağın yeniliği, bitcoin yalanına dönüşür.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir