Kişisel Gelişim

Yeni Dönemin Moda Mesleği: Kişisel Gelişim Uzmanlığı Kişisel Gelişim

Yeni Dönemin Moda Mesleği: Kişisel Gelişim Uzmanlığı

  • 108

Kişisel gelişim uzmanlarının isimleri, metroda beklerken, yolda yürürken, gazete okurken, kitapçıda dolaşırken, televizyon izlerken, hemen her yerde gözümüze çarpıyor. Kişisel gelişim uzmanları videoları internette gezinirken sürekli karşımıza çıkıyor. Peki insanların hayatına yön veren, onlara daha kaliteli yaşamın anahtarlarını sunan, kendilerini geliştirme konusunda telkinler veren bu insanlar kim? Kişisel gelişim uzmanı nedir?Nasıl kişisel gelişim uzmanı olunur? Her isteyen kişisel gelişim uzmanı olabilir mi? Üniversitelerde kişisel gelişim uzmanlığı bölümü var mı?

Birikim ve Kendini Yenilemeyle İnşa Edilen Bir Duvar

Kişisel gelişim uzmanı olmanın bir okulu yok. Üniversitelerde kişisel gelişim uzmanlığı bölümü de yok. Bazı özel üniversitelere bağlı merkezlerin bu alanda programları mevcut olsa da, pek çok yerde verilen sertifika programlarından farklı bir nitelik taşımıyorlar.

Kökenine inecek olursak; 19. yy’ın ortalarında oluşmaya başlayan kişisel gelişim anlayışınınyapıtaşları, felsefe, psikoloji ve sosyoloji alanında çalışmalar yapmış düşünür ve yazarlar tarafından atıldı. Kapitalist dünya düzeninin sırtına her geçen yıl daha ağır yükler bindirdiği modern çağ insanının sorunlarını çözme konusunda sürekli kendini yenileyerek ilerleyen kişisel gelişim uzmanlığı, insanlardaki yapıcı etkilerin görülmesiyle birlikte yaygınlaştı. Sonraları insanların davranışlarını doğru yönetmelerini sağlayarak, daha sağlıklı iletişimler kurma becerileri geliştirip, daha az eforla daha başarılı olmalarını vaad eden kişisel gelişim uzmanlığı, bu öğretileri benimseyenler tarafından gözde bir meslek haline geldi ve tohumları Amerika kıtasında atılan bu uzmanlık kısa zamanda tüm dünyayı sardı. Bugün ise insanların iş ve sosyal hayatlarındaki problemleri çözmelerine, daha mutlu ve başarılı bir profil çizmelerine olanak tanıyan bir uzmanlık branşı haline geldi.

Dünyaca Ünlü Kişisel Gelişim Uzmanları

Yaşam koçluğu, kariyer koçluğu, şirket danışmanlığı, ilişki koçluğu hatta sporcu mentörlüğüne uzanan çeşitli dallarda eğitim veren dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanları isimleri örneklemek gerekirse Dale Carnegie, Anthony Robbins, Leo Buscaglia, Daniel Goleman, Stephen Covey, Robin Sharma, Nancy Andersen, Guy Finley baş sırada yazılması gerekenler olur. Bu uzmanların dilimize çevrilmiş kitaplarını pek çok kitabevinde bulabileceğiniz gibi konuşmalarına internetten erişmeniz de mümkün. Ülkemizde ise Üstün Dökmen, Mümin Sekman gibi isimler Türkiye sınırlarını aşıp, yurt dışında da tanınan kişisel gelişim uzmanlarına örnek gösterilebilir.

Kişisel Gelişimin Birey Hayatındaki Etkisi

Elbette tüm psikolojik ve davranışsal öğretiler gibi kişisel gelişimin kişi bazındaki etkileri farklılık gösterebilir. Kiminin hayatında köklü değişiklikler yapıp başarılı ve mutlu bir hayat doğururken, kiminde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu noktada kendinizi tanımanız ve tutumlarınızı doğru teşhis etmeniz kadar, kişisel gelişim uzmanı ile kurduğunuz bağ da önemli bir faktör niteliği taşıyor. Fakat en temel haliyle kişisel gelişim uzmanlığıdanışanlarına daha mutlu ve başarılı bir hayata girme yolunda işlevsel öneriler sunan, kendilerini daha iyi tanıyıp davranış biçimlerini ideal ölçüde şekillendirmeyi amaçlayan, yeni fikirler ve kapılar açan bir mentörlük. Bugün basit bir internet taramasıyla bile bu sayede hayatları olumlu yönde değişen, hatta çağ atlayan onlarca iş adamının hikayesiyle karşılaşmanız mümkün. Kişisel gelişim uzmanlığısize sihirli bir dokunuş vaad etmiyor. Sizin hayatınızı çok daha muazzam hale getirmeniz için sihirli bir dokunuşa ihtiyacınızın olmadığını ve kendinizi yenileyerek hayatınızda sihirli bir etki yaratabileceğinizi söylüyor. İş hayatında ve kişisel yaşantınızda yaşadığınız zorlukların üstesinden gelebilmeniz için öneriler sunuyor. Negatif duygu barındırdığınız kanallara olan hislerinizi nötrleştirmeniz ve bu sayede daha sağlıklı kararlar alabilmeniz konusunda yardımcı oluyor.

İlk Adım

Evet, artık kişisel gelişim uzmanları hakkında kısmen de olsa fikir sahibisiniz. En azından “kişisel gelişim uzmanı nedir” sorusu kafanızda cevapsız bir halde dönmüyor. Peki bu anlatılanlar sizde merak duygusu uyandırdı mı? Kişisel gelişim uzmanlığı hakkında daha fazla şey öğrenme isteği yarattı mı? Eğer öyleyse ilk iş olarak bir kişisel gelişim kitabı edinebilir yahut internetten kişisel gelişim uzmanları videoları izleyerek yola koyulabilirsiniz. Öğrendikleriniz hayatınızda çığır da açabilir, kelebek etkisi de gösterebilir, yaprak da kımıldatabilir. Denemeden bilemezsiniz.Unutmayın, ünlü düşünür Lao Tzu’nun dediği gibi “Hayat devamlı değişen doğal olguların zinciridir ve en uzun yolculuklar bile tek bir adımla başlar”. Kolay gelsin. 

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?