Yeni Asrın En İşe Yarar Sanal Buluşu: Bitcoin

İnternette yapılan aramalar sonucunda konu ile ilgili olarak en çok Bitcoin üretme cihazı aranmaktadır. Sadece sanal dünya meraklılarının değil, aynı zamanda çok daha kalabalık bir kitlenin merakla izlediği özel bir buluş. Dijital dünyada kredi kartı ile ödeme yapma, kapıda ödeme gibi yöntemler yerine farklı bir alışveriş yapma yöntemi olarak sunulan bu sistemi çok iyi anlamak gerekiyor. En kısaca Türkçe karşılığı ile sanal para ya da dijital para olarak adlandıracağımız bu sistem, 2008 yılında Satoshi Nakamato tarafından tasarlanmış bir yeni sistemdir. Günümüz zamanına kadar her türlü alışverişte para ve kredi kartı yerine geçmesi için tasarlanmış olsa da; bunu pek geçerli sayamayız. Neticede buna hazırlıklı bir web sistemi, kaldıracak bir ekonomi ayarı olmalı. Ancak her ülkenin kendine has ve farklı gündemler sebebi ile sık sık değişen ekonomik dengeleri, bu sistemi kaldırmaya ne yazık ki elverişli değil. Gelecekte nasıl bir işlevi olur ve hayal edilen noktaya gelir mi, o bile meçhul.

Tam Olarak Bitcoin Nedir, Ne Anlamda Kullanılır

Her şeyden önce şunu belirtelim; Bitcoin kesinlikle ülkelerin merkez bankası ya da ona eş değerde olan herhangi bir resmi kurumu ile ilişik içinde değildir. Ortaya çıkış sebebi sadece insanların para alışverişlerinde para yerine idame edebilecek, yerini alabilecek bir alternatif olmasıdır. Bu sayede para transferlerinizi hemen sağlayabilmek için düşülmüş bir sistemdir. Kısaca ortaya çıkış amacını da açıklamaya çalışalım. Tam olarak 2008 yılında yaşanan mortgage krizi sonrası başta Amerika olmak üzere pek çok ülke ekonomik açıdan alarm vermeye başladı.Amerikan Merkez Bankasının para alanını genişletme kararı ve hamlesi ise o sırada diğer ülkelerin yaşadığı paniğin bitmesine yeterli olamadı. Genel anlamda dünya ekonomisinde yaşanan durgunluktan sonra da hiç beklenmedik Avrupa ülkelerinde bile ekonomik kriz kaygısı başladı. Yaşanan panik havası sebebi ile ekonomistler farklı çözüm ve alternatif planları tasarlamaya başladılar. Bu anlamda üretilen ve tüm dünyada büyük ses getirenBitcoin üretmek düşüncesi de dünya gündeminde yerini bulmuş oldu. Aslında çok daha uzun yıllardır internet ortamına has bir para sisteminin bulunması için farklı atılımlar oldu. Ancak Bitcoin en ses getiren ve merak uyandıranı kabul edilebilir.

Üretimi Yasaklanan Bir Sistem Midir?

Bitcoin ile ilgilenen herkesin aklına gelen ilk sorulardan biri de “Bitcoin üretmek yasak mı” sorusudur. Aslında herkeste haklı olarak tedirginlik yaratan bir durum olması doğal olsa da, yine de panik yapacak bir sebep yok diyebiliriz. Çünkü bu sistem ile herhangi bir suç örgütüne karışmadığınızsürece, dolandırıcılık ve sahtekarlık gibi işleri yapmadığınız sürece, Bitcoin aracılığı ile insanların parasını ve eşyalarını çalmak, hırsızlık yapmak gibi bir şey yapmadığınız sürece suç işlemiş sayılmazsınız. Bu konuda kendi ülkemizin kanunları da gayet açık ve net bir şekilde bu durumu ifade eder. Kısacası;Bitcoin üye olmanız durumunda herhangi bir suç işlemediğiniz sürece kanuni olarak bir sıkıntı da yaşamazsınız.

Bitcoin’i Bulan Kişi Kimdir

Yukarıda da belirtiğimiz gibi buluşun sahibi bir Japon olduğu bilinen Satoshi Nakamato ‘dur. Ancak tahminlerimiz neticesinde gerçek isminin bu şekilde olmama ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Muhakkak ki dahi bir matematik uzmanı olan Nakamato, sistemin yaratıcısıdır. Ancak daha sonra Gavin Andresen ‘e devretmiş durumdadır. Bundan öncesinde son gelişim ve programlama çalışmalarına katılmış olan Nakamato, şimdilerde programın yeni geliştiricisine vermiş durumda. Nakamato için farklı tahminler bulunuyor. Ancak gerçek kimliğini saklaması daha muhtemel göründüğü için çok net bilgiler de elde edemiyoruz. Bugün tüm internet aleminde  Bitcoin üye ol çağrısı ile oluşturulan program ve davetler de daha çok ses getireceğe benziyor.

Genel Program Kurulumu

Bitcoin üretimini yapmak ve sistemin sahibi olmak için üretim cihazını ve Bitcoin şebeke ile senkronizasyon sağlamak için kurulumu gerçekleştirmeniz ve oldukça hızlı bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. Bir başka tanım ile madencilik adı da verilen bu iş için bir grup kurabilir ve akılcı bir şekilde de yürütebilirsiniz. Talep arttıkça değeri de artacak olan bu sistem belki de size çok kazandıracak bir sistemdir.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir