Yazılı Ve Görsel Medyada Kişisel Gelişim Çağı

Anlamsal çağrışım, karşı pekiştirme, ikincil fayda, araçlı koşullanma, edimsel koşullanma, gölgeleme, öğrenilmiş çaresizlik gibi kişisel gelişim terimleri bundan yüzyıl öncesine kadar hayatımızda yoktu. Samuel Smiles’ın 1859’da basılan ve aynı zamanda ilk kişisel gelişim kitabı olma özelliği taşıyan “Self-Help” ile başlayan süreç, savaşların, endüstriyel hakimiyetin, politik huzursuzluğun egemen olduğu 21. yy’da her geçen yıl popülerliği ve etkinliğini arttırarak, bugün artık herkesin varlığını kabul ettiği bir davranış gelişimi bilimi haline geldi. Kişisel gelişim testleri, terapileri, seminerleri, kitapları, insanların bu davranış bilimine adapte olmasını sağlarken, yazılı ve görsel medyada son yıllarda kendini gösteren kişisel gelişim tv programları ve kişisel gelişim türk yazarlar da, bu konudaki farkındalık düzeyinin gelişmesinde önemli rol üstlendi.

Türk Televizyonlarında Kişisel Gelişim Dönemi

Türk televizyonlarında ilk kişisel gelişim tv programı yayınlandığında takvimler 2006 yılını gösteriyordu. Selim Dudu’nun hazırladığı ve Yaşam Koçu Oktay Ceviz’in danışmanlık yaptığı programda izleyicilere motivasyon, kendine güven, bariyerleri aşma, sigarayı bırakma, iletişim gibikişisel gelişim terimleri içeren konularda bilgilendirme yapılıyordu. İzleyicilerin soru sorarak da dahil olduğu program, kısa zamanda büyük bir kitlenin ilgisini çekti ve emsallerinin oluşumuna zemin hazırladı. Takip eden yıllarda farklı televizyon kanallarında, -genellikle gündüz kuşaklarında yer alan- pek çok kişisel gelişim tv programıyapıldı. Özellikle devletin kanalı olan TRT kişisel gelişimi oldukça önemsemesi ve yayın kuşaklarında uzun saatler süren programlara yer vermesi, Türk insanının kişisel gelişimle tam olarak bütünleşmesini sağladı. Bugün ise pek çok kişisel gelişim uzmanı, güncel olarak yayınlanan televizyon programlarına konuk olup  izleyenleri kişisel gelişim eğitimi ve farklı kişisel gelişim türleri konusunda bilgilendirmekteler.

Türk Yazınında Kişisel Gelişim

Kişisel gelişimin Türkiye’de popülerleşmesindeki en büyük paye sahiplerinden biri kuşkusuz kişisel gelişim Türk yazarları,  Kitlelere yayılarak “bestseller” haline gelen kitaplar yazan kişisel gelişim koçları; öğretilerini, etkileyici anlatımlarla bezediklerini kitaplarla erişime kolay ve ekonomik hale getirdiler. Öyle ki son 10 yılda hangi kitabevine girerseniz girin, çok satanlar listelerinde en az bir adet yerli kişisel gelişim kitabı görmek doğal bir gözlem haline geldi. Mümin Sekman, Üstün Dökmen, Aykut Oğut, Melih Arat, Doğan Cüceloğlu, Emin Özdemir gibi bu alanda ilk örnekleri veren yazarların yanı sıra, yeni dönemde popülerleşen Metin Hara, Barış Muslu, Uğur Batı, Şebnem Pişkin gibi isimler çeşitli kişisel gelişim türlerini okuyucuya ulaştırma konusunda köprü görevi üstlendiler ve kişisel gelişim yazınını, yayıncılığın bir alanı haline getirdiler. Bu alanda en popüler kitaplardan birkaçını örneklemek gerekirse;

-İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

– Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

– Yaratıcı Düşünme – Nuray Sungur

– Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

– Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

– İletişim Çatışmaları ve Empati – Üstün Dökmen

– Negatif Limanlardan Pozitif Sulara – Oğuz Saygın

– Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

– Bir Pırıltıdır Yaşamak – İpek Ongun

Beyazperde’nin Kişisel Gelişim Hikayeleri

Son 20 yılda, özellikle bu amaçla yapılmışmıdır bilinmez ancak tematik olarak kişisel gelişim kuramlarıyla birebir örtüşen ve bu anlamda oldukça eğitici olduğunu söylenebilecek filmler çekildi. Sinema tarihine damga vurmuş olan “Yağmur Adam”, “Guguk Kuşu”, “Rocky”, “Forrest Gump”, “Ölü Ozanlar Derneği”, “Cesur Yürek”, “Billy Elliot” gibi klasikleşmiş filmlerin yanı sıra son yıllarda çekilen “İyilik Yap İyilik Bul”, “Sil Baştan”, “İçimdeki Deniz”, “Can Dostum”, “Umudunu Kaybetme” gibi filmler de beyazperdede harikulade kişisel gelişim serüvenlerini seyirciyle buluşturdular.

Türk Sinemasında Kişisel Gelişim Teması

Kişisel gelişim konusunda dünya sinemasında sayabileceğimiz zengin örneklerin yanında kişisel gelişim türk filmleri ne yazık ki nicelik olarak epeyce geride kalıyor. Özellikle 1980 sonrası Türk sinemasında kemikleşen melankolik ruh hali, beyazperdemizde başarı ve gelişim hikayelerinden çok, ezilen ve kaybeden alt sınıfa ait bireylerin hikayelerini görmemize yol açtı. Yine de az sayıda olan eserlerden örnek vermek gerekirse Yavuz Turgul’un yönettiği  “Eşkiya”, Yılmaz Güney’in yönettiği “Yol”, Sinan Çetin’in yönettiği “Çiçek Abbas”, Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Ah Güzel İstanbul”, Onur Ünlü’nün yönettiği “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, Ahmet Uluçay’ın yönettiği “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”, Tolga Örnek’in yönettiği “Devrim Arabaları” ve Ertem Eğilmez’in yönettiği “Banker Bilo”yu Türk sinemasında kişisel gelişim temasının işlendiği filmler olarak değerlendirebiliriz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir