Ülkemizde Kişisel Gelişim Yayıncılığı Ve Okuyucu Kitlesi

Son 10 yılda ülkemizde faaliyet gösteren kişisel gelişim yayın evleri sayısında fark edilir bir artış yaşandı. Dünya üzerinde trendleşen kişisel gelişim yolları okurseverlerin artan ilgisine karşılık vermek için durmaksızın yeni kitaplar basar hale geldi. Ülkemiz de bu duruma hızla adapte oldu ve kişisel gelişim yazarları yabancı örnekleriyle yarışan bir üretim içine girmeye başladı. Bu durum yeni kişisel gelişim yayın evleri açılmasına ve pek çok kişisel gelişim yazıları yayınlanmasına vesile oldu.

Kişisel Gelişim Neşriyatının Başlangıcı

Ülkemizde kişisel gelişim yazını, Friedrich Nietzche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt”ü, Wilhelm Reich’in “Dinle Küçük Adam”ı, Jonathan Livingstone’un “Martı”sı gibi dünyaca klasikleşmiş münferit bir kaç yayını saymazsak 1980’lerde İlhan Güngören’in kuruculuğunu yaptığı Yol Yayınları’yla başladı. Çoğunlukla doğu felsefesi ve Zen yolculuğu üzerine odaklanan yayın serisi ülkemizde bireysel gelişim konusunda merak duyan okuyucuların ilgisini çekti. İlhan Güngören’in vefatından sonra yayınevini devralan Ahmet Güngören, Yol Yayınları’nın çizgisini hiç bozmadı ve doğu felsefesindeki kişisel gelişim yolları ve kişisel gelişim yazıları üzerine neşretmeye devam etti.

Yeni Yayınevleri Doğuyor

Yol Yayınları’nın bayrağını ilerleyen dönemde Dharma ve Epsilon gibi kişisel gelişim yayınevleri aldı. Dharma, Yol Yayınları gibi çoğunlukla Doğu felsefesi üzerine kişisel gelişim yazıları yayınlasa da, Epsilon Yayınları dünyada trendleşen kişisel gelişim yollarının kökeni olan Amerikan yazarlara yöneldi. Türkiye’de bu konuda yeni bir çağ açacak kitaplar ise daha sonra basılacaktı. Dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanı Anthony Robbins tarafından yazılan ve ülkemizde İnkılap Yayınları tarafından piyasaya sürülen “İçindeki Devi Uyandır” bir anda binlerce okuyucunun ilgisini çekti pek çok baskı yaptı. Sonraki dönemde internet üzerinde kişisel gelişim youtube videoları da milyonlarca kez izlenecek olan Anthony Robbins gibi yazarların şöhretleri, ilerleyen yıllarda baskı sayılarını katlamalarına da sebep olacaktı.

Çok Satanlar ve Okuyucu Kitle

Kişisel gelişim yazıları ve kitaplarının çok sayıda okursever tarafından ilgi görmesi bu alanda yazan yeni yazarların ortaya çıkmasına neden oldu. 2000’li yılların başlarında Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan Doğan Cüceloğlu imzalı “Savaşçı” büyük ses getirdi ve bugüne dek tam 48 baskı yaptı. 2005 yılında piyasaya sürülen ve deyim yerindeyse tüm dünyayı kasıp kavuran Robin Sharma imzalı “Ferrarisi’ni Satan Bilge” ise kişisel gelişim yayınevleri için bir kilometre taşı oldu. Tüm dünyada 3 milyondan fazla satan ve dilimize Filiz Gülerkaya tarafından çevrilen eser kişisel gelişim yolları hakkında fikir sahibi olmayan okuyucuların bile ilgisini çekti. Bu tarihten itibaren Türkiye’de yalnızca kişisel gelişim yeni çıkan kitapları yayınlayan yayınevleri kurulmaya başlandı.

Türk Yazınında Kişisel Gelişim ve Yayınevleri Dönemi

Dünya çapında milyonlarca okuyucunun ilgisini çeken kitaplar Türk yayıncılığının da gözünü kamaştırdı. Yeni bir iş alanı olan kişisel gelişimcilik, yayıncılık sahasında da ilerleyen bir gelişme göstermeye başladı. Gün geçtikçe ülkemizdeki kişisel gelişim yazarları yabancı meslektaşlarıyla adeta yarışır bir üretim içine girdiler. Üstün Dökmen, Mümin Sekman, Aykut Oğut gibi kişisel gelişim uzmanlarının kitapları ülke çapında yüzbinlerce satış sayısına ve onlarca baskıya ulaştı. Farklı türlerde yayın yapan yayınevleri de kişisel gelişim alanına ilgi gösterdi ve Altın Kitaplar, Alfa Yayınlarıi, Varlık Yayınları gibi Türk yayıncılığının köklü yayınevleri de bu alanda kitaplar basmaya başladılar. İnternet dünyasının gelişimi ve bilgiye kolay erişimin sağlanması, kitlelerin kişisel gelişim alanında daha kolay ve hızlı bilgi sahibi olmasını tetikledi ve bu da kişisel gelişim alanına duyulan ilgiyi arttırdı.

Kişisel gelişim yazılarının binlerce kez görüntülenmesi ve kişisel gelişim youtube kanalları açılması bu alana ilgi duyan kesimin genişlemesini sağladı. Elbette ki bu durum yayıncılıkta da bir momentuma neden oldu ve okur sayısını arttırdı. Farklıkişisel gelişim yollarının ortaya çıkması ve her tip insanın ihtiyaç duyabileceği bir davranış bilimi haline gelmesi de bu durumu tetikleyici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bugün Metin Hara, Barış Muslu gibi yeni dönem kişisel gelişim uzmanlarının kitapları, yabancı örneklerine göre ülkemizde çok daha fazla talep görüyor ve okurun ilgisini çekiyor. Görünen o ki, okur sayısı her geçen gün katlanarak artan kişisel gelişim yayıncılığı, ilerleyen dönemlerde de yeni kişisel gelişim yayınevleriaçılmasına ve bu alanda yeni kitaplar doğmasına vesile olacak.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir