Türkiye’de son dönemlerde eğitimi verilmeye başlanan konuların başında kişisel gelişim yer alıyor. İnsanların modernleşen toplumda kendisini iyi hissedebilmeleri için başvurdukları bu yöntemde, insanlara hayallerini gerçekleştirme, kariyer hedeflerine ulaşma ve mutlu olmanın başka yollarını kullanma gibi ana başlıklar altında birtakım seminerlerde konular anlatılıyor. Kişisel gelişim Türk filmleri konusunda çok örnek veren bir sinema alanı değil. Dünyada Guguk Kuşu, 3 Idiots, Forrest Run gibi kültleşmiş filmler, kişisel gelişim örneklerinden sayılmakta. Bu filmlerin yanında Türkiye’den bir filmi eklemek gerekirse Çağan Irmak’ın Tamam Mıyız filmi bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

Kişisel Gelişimle İlgili Kitaplar

Türkiye’de kişisel gelişimle ilgili olarak gerek okullarda gerekse iş yerlerinde çalışanlara ve öğrencilere seminerler ve dersler veriliyor. Her ne kadar kişisel gelişim insanın kendi beyninde inanacağı ve karar vereceği bir konu olsa da birtakım noktaların belirtilmesi özellikle gençlere yol gösterme açısından iyi olacaktır. Kişisel gelişim Türk yazarlar ile ilgili konu başlığına bir bakacak olursak Mümin Sekman, Ahmet Şerif İzgören, Melih Arat, Muhammet Bozdağ, Ahmet Yıldız, Şebnem Pişkin, Bülent Şenver, Mehmet Teber gibi isimlerin Türk okuyuculara yol gösterdiğini görebiliyoruz. Bu isimler kitaplarında genelde yaşanmış hikayelere yer veriyor. Aynı zamanda başlangıç olan püf noktalarını da çok iyi bir şekilde anlattığı için okuyucular kendi hayatlarından kesitlerle bu anlatılarını bir araya getirebiliyor.

Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir?

Kişisel gelişim türleri dediğimiz nokta aslında bireysek farkındalık yaratmaya çalışan disiplinlerin bütünüdür. Kişi kendisini daha iyi tanıması için gelişim ile ilgili eğitimler alabilir. Özgüven ve motivasyon oluşturma da bu disiplinin alanları arasında yer alıyor. En önemli noktayı ise hedef belirleme ve kara alma oluşturuyor. Özellikle yoğun iş yaşamında olan kişilere verilen eğitimlerde zaman yönetimi, olay ve olgulara bakış açısını değiştirme gibi çok önemli bilgiler sunulmaktadır. Aynı zamanda etkili iletişim, vizyon ve misyon sahibi olma gibi noktalarda gerekli desteği alarak kişisel gelişimle ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Bu türler, insanların ilgi alanları ve isteklerine göre şekillenmekte ve öğretilmektedir.

Kişisel Gelişimle Nasıl Başarılı Olunur

İnsanların kişisel gelişim sürecinde başarıya ulaşabilmeleri ve gerektiği gibi de hayatlarına yön verebilmeleri için dikkatli olmaları ve kendi karakterlerine uygun karar verebilmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde hiçbir şekilde kişisel gelişim başarı değerlerini yansıtmak çok daha kolay hale gelebilecektir. Düzenli bir hayat sürebilmek ve her zaman için de planların sizin tarafından yapılabilmesini sağlayabilmek, huzurlu olmanıza da imkan tanıyacaktır. Hem günümüzde hem de geçmişte faydalanılan yöntemlere bakıldığında da kişilerin yürüttüğü çalışmalarda da heyecanlarını, sinirlerini veya çekingenlik tarzındaki duygularını kontrol edebilecekleri düşünülmüştür. Bazı kişilerin ise bunları doğru olacak değerlerle kontrol edemediği anlaşılmış ve bundan dolayı de bu alanlara özel olarak belli başlı makaleler ve yöntemler yayınlanmıştır.

İlk Olarak Ne Yapmak İstediğinizi Belirleyin

Herkes tarafından da ne yapılmak istendiği ve insanların da düşüncelerinin anlaşılması istendiği öngörülebiliyor. Günümüzde de farklı alanlarda bilgi edinilebilmesi ve bu bilgilerin de kişilerin öz eleştiri yaparak kendi hayatlarına kattıkları birer eklenti olarak görülebilmesi son derece doğal olacaktır. Son yıllardaki stres oranının artış göstermesi ve insanların da sürekli olarak ani kararlar vermeye başlaması, günümüzde çok büyük problemlere ev sahipliği yapabiliyor. Özellikle de ilk olarak ne yapılması gerektiği ve hangi işlemlerin devam ettirilmesi gerektiği artık öz eleştiri yapabilen kişiler için son derece önemli olacaktır.  Ne yapmak istediğini belirleyen kişilerin de kişisel başarı hikayeleri tarzındaki ilham kaynaklarıyla birlikte de her türlü faaliyetlerini iki kez düşünerek yapacakları biliniyor.

Gelişimin Ardından Hayal ve Hareket Süreci

İnternet üzerindeki yayınlara bakıldığında ve yorumlar okunduğunda aslında kişisel gelişim beden dili ile çok daha net anlaşılabilen bir olay olarak görülmesinin nedeni rahatlıkla anlaşılabiliyor. Yazarak kendini daha rahat ifade edebilen insan sayısı genellikle yazdıklarının büyük bölümünü anında cümleye geçirmekte zorlanabilen kişilerdir. Mimikler aracılığıyla hitabet yeteneğini kuvvetlendiren ve herkesin aynı sonucu çıkarabilmesini sağlayan kişilerin de yapacakları aslında önceden belli olabiliyor. Yine de hayal güçlerini geliştirmeleri ve yapmak istedikleri her türlü şeyi devam ettirebilmeleri için de hayalle ilişkilendirilen ve hareket sürecini yansıtan değerler de insanların istedikleri gibi sürdürülmek isteyebilecektir.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir