Tüm Detayları ile Bitcoin

Ekonomi haberleri incelendiğinde Bitcoin gibi, bugüne kadar çok fazla duyulmamış terimlere rastlanmaktadır. Son dönemlerin en önemli yazılımlarından biri haline gelen Bitcoin, arkasındaki teknik bilgi ve ideolojisi ile yaygınlaşmıştır. Bitcoin’lerdeki değer artışı, bireylerden büyük firmalara kadar herkesin ilgisine yol açmıştır. Bitcoin’e zamanında yatırım yapmış olanlar ciddi karlar elde etmişken, günümüzde bitcoin üretimi için harcanan yatırımlar ciddi miktarların harcanmasını gerektirmektedir. “Bit” kelimesi, teknoloji dünyasında veriler için kullanılmaktadır. “Coin” ise, İngilizce’de bozuk paralar için kullanılır. Sanal para birimine vurgu yapmak amacıyla bu iki kelime seçilmiştir.

Bitcoin Nereden Geldi?

Satoshi Nakamoto ismi Bitcoin hakkında araştırma yapmış olanların mutlaka duymuş olduğu bir isimdir. Bitcoin geliştiricisi olarak kendini tanıtan bu kişi makale yayınlayarak teknolojisi hakkında bilgiler vermiştir. Yayınladığı makaleden sonra izi bulunamayan Nakamoto, Bitcoin’i tüm dünyaya sunduğu halde şöhret kazanmak istememiştir. Yapılan araştırmalar, bu ismin takma bir isim olduğunu ortaya koyunca, Bitcoin’in yaratıcı hakkında hiçbir bilgi bulunamamıştır. Gizemli durum, Bitcoin’i daha da ilgi çekici kılarak insanlar tarafından kullanılmasını sağlamıştır. Bitcoin serverları sınırlı sayıda bitcoin bilgisi bulundurmaktadır. Bitcoin’i bu kadar değerli yapan faktörlerden biri de, bir gün tükenecek olmasıdır.

Bitcoin Sistemi Nasıl İşler?

Bitcoin sistemi, geliştiricinin ağzından bir makale aracılığı ile anlatılmaktadır. Satoshi Nakamoto, yazdığı kodlar ile toplam üretilebilecek Bitcoin sayısını belirlemiştir.  Yüksek bir miktar belirlenmesine karşın, ilk üreticiler sistemin kolaylığından faydalanarak önemli miktarlar elde etmiştir. Bitcoin sistemi, kolay kazancı önlemek adına bazı engeller ortaya koymuştur. Kazanılan her Bitcoin, bir sonraki Bitcoin kazancını zorlaştırmaktadır. Bu sistem, gerçek hayatta kullandığımız para fikrindeki mantıkla aynıdır. Bitcoin’ler tamamen bir sanallıktan ibaretmiş gibi görünse de, Bitcoin üretmek için harcanan enerjiler hesaba katıldığında karşılıksız bir para birimi olmadığı görülmektedir.

Bitcoin’e sahip olmak isteyenlerin önlerinde iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek Bitcoin madenciliği yapmaktır. Bitcoin uygulamaları ile gerçekleştirilen bu işlem için yeterli donanımlara sahip olmak gerekebilir. Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlarda, kişisel bilgisayarlar ile yapılan bu işlem günümüzde yüzlerce güçlü bilgisayarlardan oluşan Bitcoin tarlalarında yapılabilmektedir. Uygulamada bilgisayarın çözmesi için denklemler kullanılmaktadır. Bilgisayarın çözdüğü her denklemin karşılığında Bitcoin elde edilir. Denklemlerin zorluğu sürekli arttığı için, Bitcoin üretiminde geçen zaman gittikçe artmaktadır. İşlemci gücü yeterli olmadığında da, Bitcoin üretimi yapılamaz hale gelir. Bitcoin tarlalarında çok sayıda ve güçlü işlemcili bilgisayarlar kullanılmasının nedeni de bu durumdan kaynaklanmaktadır.

Bitcoin’e sahip olmak için bir diğer yol ise bitcoin siteleri üzerinden rulet gibi oyunlar oynamaktır. Satış işlemlerinin gerçekleştiği siteler de bulunmaktadır. Gerçek hayatta kullanılan para birimleri üzerinden değer biçilen bitcoinler, yatırım yapmak isteyenler için satışa sunulmaktadır. Para ödeyerek de bitcoin sahibi olunabilmektedir. Sermaye sahipleri için karlı bir yatırım aracıdır.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoin tarihçesi üzerinde konuşmak kısa sürse de geleceği hakkında tartışmak bir hayli uzun sürebilir. Uzmanların değerlendirmelerine göre, Bitcoin geleceğin ekonomisinde bugün olduğundan daha fazla rol oynayacaktır. Milyonlarca insanın Bitcoin üzerine yatırım yapmasının nedenleri arasında bu değerlendirmeler gösterilebilir. Bitcoin değerinin her geçen gün artması da uzman görüşlerini doğrular nitelikte. Bitcoin sahipleri, kar konusunda her dönem tatmin olmaktadır.

Bitcoin sisteminin vurucu noktası, banka gibi aracı kurumları aradan çekmesidir. Para transferi söz konusu olduğunda, günümüz sistemlerinde, üç kişi yer alır: gönderen, banka ve alıcı. Bitcoin transferinde ise sadece gönderen kişi ve alıcı arasında ilişki bulunur. İşlemlere üçüncü bir kişinin müdahalesi söz konusu değildir. Bitcoin takip, Blockchain teknolojisi ile yapıldığı için işlem sırasında çalınma gibi durumlar olası değildir. Sistem üzerindeki bütün bitcoinlerin kimin cüzdanında olduğu bilgisi bulunabilir.

Bitcoin ile pek çok işlem yapılabilir. Aracı kurumların bulunmaması nedeniyle, transfer işlemleri çok kısa sürede gerçekleşir. Farklı ülkelerde bulunan iki insan arasında para transferi yapılabilir. Bitcoin’ler nakit olarak kullanılabileceği gibi, sanal platformlarda alışverişler için dek kullanılabilir. Pek çok internet sitesinde Bitcoin ile ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bitcoin Steam üzerinde de kullanılmaktadır. Oyunlar, sahip olunan Bitcoin cüzdanlarından karşılanabilir. Bitcoin, sadece yatırım yapmak için bile kullanılabilir. Yıllar sonra kazanacağı değer, bugün ödemeniz gereken fiyattan katlarca fazla olabilir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir