Teknolojinin Kutusundan Çıkan Dijital Para: Bitcoin

Evet, konumuz internet dünyasının dijital para birimi Bitcoin, hemen açıklayalım Bitcoin nedir?

Bitcoin: Bitcoin Avustralyalı Craig Wright’ın kurucusu olduğu 2008 yılında deneysel olarak başlatılan, bir sistem yahut bir merkezle bağı olmayan dijital para birimidir. Craig Wright kimliği belli olana kadar kendini Satoshi Nakamoto olarak tanıtmış ve gerçek kimliğini gizlemiştir. Gerçek kimliği geçtiğimiz senelerde ortaya çıkmıştır. Bitcoin ile alışverişlerde aracı yoktur direkt olarak alıcı ve satıcı arasında geçen bir alışveriştir. Bu dijital para birimi günlük hayatta kullandığımız diğer para birimleri gibi değeri kişi ve kurumların elinde olan bir para birimi değildir. Paranın sahibi olmadığı için parayı kontrol altına alabilen kimse de yoktur. Peki, Bitcoin’in değeri kontrol edilemiyorsa Bitcoin neden düşüyor, neden artıyor?

Bitcoin Değeri Neye Göre Değişir: Bitcoin değerinin kontrol edilemediğini söyledik, o zaman neye göre artış veya düşüş gösteriyor Bitcoin? Tabi ki arz talep meselesine göre. Bitcoin’e ne kadar çok talep varsa Bitcoin değeri o kadar artar ve Bitcoin talebinin azalması doğrultusunda da değeri düşer. Bitcoin değeri gün içerisinde bile büyük değişiklikler gösterebiliyor ve tıpkı Euro, Dolar gibi para birimlerinde olduğu düştüğünde alıp yükseldiğinde satanlar aldıkları miktar doğrultusunda çok kar elde edebiliyorlar. Peki, bir Bitcoin ne kadar eder? Bu yazıyı yazarken baktığımda 1 Bitcoin 7.151,01 TL’ den alınıp 7.179,01 TL’ den satılıyordu. Siz bu yazıyı okurken muhtemelen değişim göstermiştir fakat değeri hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Bitcoin’in dijital bir para birimi olduğunu söyledik, o zaman nasıl üretiliyor bu Bitcoin?

Bitcoin Nasıl Üretilir:Bitcoin üretmek için son zamanlarda kardan çok zarar getirme ihtimali fazla olan ‘‘mining’’ yani madencilik yöntemi kullanılıyor. Neden zarar getirme ihtimalini söylemeden önce madencilik olayından, gelişim ve değişiminden bahsedelim. İlk başlarda Bitcoin elde etmek isteyip madencilik yapmaya karar veren insanlar ‘‘CPU mining’’ yani işlemci madenciliği ile Bitcoin arıyorlardı. Sonrasında GPU yani ekran kartı işlemcili madencilik devri başladı çünkü ekran kartı işlemcili madenciler CPU ya göre Bitcoin bulmada daha başarılı performans sergilediler.

Değişmeyen şey ise CPU ve GPU su daha fazla olan kişilerin Bitcoin bulma şansının düşük CPU veya GPU su olan kişilere karşı yüksek olmasıdır. İnsanlar sırf Bitcoin madenciliği için yüksek CPU ve GPU ya sahip bilgisayarlar topladılar. Bu cihazları nerde olduğunu bilmediği bir madeni aramaya çıkan insanlar gibi düşünebiliriz sanırım. Bitcoin bulmak dahada zorlaşınca ASIC mining denilen ürünler piyasaya düştü. Bu cihazların üretiliş amacı tamamen Bitcoin aramak üzerine kuruludur yani o cihazın yaptığı tek iş Bitcoin aramaktır. ASIC mining cihazları diğer maden arama cihazlarına nazaran daha verimli ve tasarruflu oldu ve şuan kullanılmakta olan model genellikle bunlardır. Bu Bitcoin arama işlemi bilgisayarınıza özelliğe sahip bir sayıyı aratıp buldurmanızdır. Çok kolay olduğunuz düşündürüyor değil mi? Kesinlikle değil çünkü aratılan sayıyı özel kılan bulunuşunun zor oluşu ve gittikçe daha da zorlanışı. Bitcoin’i kullanıma sunan Satoshi Nakamoto Bitcoinler’in herkes tarafından bulunup piyasaya çok miktarda

Bitcoin akışı olmasını engellemek amacıyla bunun için bir güvenlik sistemi geliştirmiştir ve Bitcoin bulan insanlar çoğaldıkça bulunma zorluğu da bu doğrultuda artmaktadır. Deyim yerindeyse bu işlem samanlıkta iğne aramak gibidir ve daha da zorlaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En başlarda Bitcoin’den haberi olan ve Bitcoin kullanan kişi sayısı azdı haliyle Bitcoin madenciliği yapan insanlarda azdı. CPU işlemciler bu noktada yeterli işlemi zor olsa da yapıyordu. Sonraları daha fazla insanın Bitcoin’le ve Bitcoin madenciliği ile tanışmasıyla birlikte ekmek aslanın ağzındayken midesine düştü CPU işlemciler yetersiz kaldı ve yerini GPU ekran kartı işlemcilerine bıraktılar. Daha çok insanın farkında olmasıyla GPU işlemcilerde yetersiz kalınca yerlerini sadece bu amaç için icat edilen ASIC cihazlara bıraktılar. Kafa karıştırıcı şeyler olduğunun farkındayım fakat elimden geldiğince olayın özünü anlatmaya çalıştım. Tamam, maden yaptık Bitcoin bulduk bu Bitcoin nasıl satılır?

Bitcoin Nasıl Satılır:Bitcoin alıp satmak için öncelikle Bitcoin resmi sitesinden cüzdanınızı indirmek. Bu cüzdanın işleyiş mantığı cebinizde kullandığınız cüzdandan farklı değil, farklı olan tarafı dijital olması. İndirdiğiniz cüzdana koyduğunuz şifreyle güvenli sitelerden güvenle Bitcoin alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 2 Ortalama: 4]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir