0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

TCMB Bitcoin ve Blockchain Çalışma Grubu Oluşturdu

05 Kasım 2017
12 kez görüntülendi
TCMB Bitcoin ve Blockchain Çalışma Grubu Oluşturdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dünyada gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan bitcoin için çalışma grubu oluşturdu. Detaylar haberde;

Bitcoin ani düşüp yükselen fiyatlarıyla herkesin ilgisini çekmeye devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan da önemli bir adım geldi. Merkez bankasının kripto paralar için bir çalışma grubu oluşturduğu belirtildi. TCMB Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay tarafından yapılan açıklamalar, yatırımcılara bir miktar ümit verirken biraz da endişelendirdi.

Okay, blockchain teknolojisinin yakın zamanda hem bankalar hem de merkez bankaları tarafından kullanılacağına dikkat çekti. Bu sisteme bankaların kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını da belirtti.

Teknolojinin tüm yönleriyle öğrenilmesi gerektiğini söyleyen Okay, kullanım döneminde millileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mustafa Okay, EFT sistemine dikkat çekerek, “1992 yılında ele alınan EFT sistemi kullandığı altyapı ve yapısı gereği Avrupa’da örnek gösterildi,” dedi. Tamamen kendi iç kaynaklarımız ile geliştirilen milli bir sistemimiz olduğuna dikkat çeken Okay, bu sayede bugün güvenli ve hızlı transferler yapılabildiğini söyledi.

Tüm bu nedenlerle blockchain teknolojisini de en ince ayrıntısına kadar inceleyeceklerini, milli ve güvenli bir sistem haline getireceklerini vurguladı.

Blockchain Sisteminin Tüm Detayları Öğrenilecek

Ama bunun için teknoloji üzerinde iyi bir çalışma yapmak gerektiğini belirten Okay, “bu teknolojiler kaçınılmaz,” dedi. Böylece kripto paralara da sıcak bakıldığını da vurgulamış oldu. Dünyanın farklı yerlerinde çalışmalar ve önlemler alındığını söyleyerek, ülkemizin de bu çalışmalara başladığına değindi. Hem sanal paralar hem de blockchain teknolojisi hakkında toplantılar ve sıkı çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekti.

TCMB, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) , Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Hazine ile belli aralıklarda toplanıp konunun tartışıldığını açıkladı.

TCMB, BDDK ve Hazine Çalışma Grubu

Mustafa Okay, sanal paraların ve teknolojilerinin ne tamamen yasak ne de tamamen serbest olamayacağını da söyledi.

Sanal Paralar Tamamen Yasak veya Yasal Olamaz

Okay’ın konuşmalarından anlaşıldığı üzere ülkemizde kripto paralar ve teknolojileri sıcak karşılanıyor; ama belli bir sistem ve kontrol mekanizmasına gerek duyuluyor. Aynı zamanda milli bir yaklaşımla ele alınacağı da açıkça belirtiliyor. İlerleyen süreçte Maliye’nin de bu çalışmalara dahil olacağı söyleniyor. Bakalım çalışmalardan nasıl meyveler toplanacak!

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?