0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Stresle Baş Etmeyi Öğrenin

18 Eylül 2017
14 kez görüntülendi
Stresle Baş Etmeyi Öğrenin

Stresle baş etme konusunda kişisel gelişim ders notları bize yardımcı olabilir. Bunun yanında herhangi bir yayın, uzmanlara ait kitaplar da stres konusunda bilgilendirici olabilir.

Günümüzde stres birçok psikolojik sorunun temelini oluşturuyor. Stres yapmadığınızda vücut sistemleri normal seyrinde devem ediyor. ama stres bir anda vücut kimyasını değiştiriyor. Genel olarak araştırmalar söylüyor ki her insanın strese karşı verdiği tepkinin farklı olması genetik miras ve o kişinin kaygı düzeyi ile ilgili bir durumdur. Ayrıca çevresel faktörler de bu genetik mirasın ne derece hayatımıza aktarılacağını belirler. Çevre şartları insanı daha güçlü ya da daha stresli kılar.

Stresle İlk Karşılaşma Anı ve Verilen Tepkiler

Stresle ilk karşılaşma anı son derece önemlidir. Eğer stresi yeterince doğru karşılayamazsanız zamanla bu sizde bir korkuya da dönüşebilir. Başaramama korkusu… İlk anda normal tepkiler verebiliyorsanız bu sizin onunla baş edebileceğiniz anlamına gelir. Bazı kişiler bu konuda daha dayanıksızdır. Stresliyken ve yoğunlaşan stresle birlikte el ve vücut titremesi görülebilir. Sağlıklı tepkilerin verilmesi güçleşebilir.

Stresi Önlemek Mümkün mü?

Herhangi bir kişisel gelişim dersi ya da kaynağında da karşılaşabileceğiniz bir soru bu… Stresi önleyebilir misiniz? Aslında bu durum tamamen tecrübe ve hazır olmakla alakalıdır. Daha önceden stres ya da sorun anında yanlış tepkiler verdiyseniz gelecek için hazır olabilirsiniz. Bilmediğiniz bir şeyi karşılamaktan bildiğiniz bir şeyi karşılamak daha kolaydır. Önceden hazır olmak sizi daha da güçlendirecek ve daha normal daha sağlıklı tepkiler vermenizi sağlayacaktır.

Bu konuda etrafınızdaki insanları da incelediğinizde göreceksiniz ki onların verdiği olumlu tepkiler size örnek olacaktır. Böyle durumlara karşı etrafınızı gözlemlemelisiniz. Kim neye nasıl tepki veriyor. Onlar bu gibi durumlarla nasıl başa çıkıyor?

Zaman Planlaması ve Stresin Dengesi

Kişisel gelişim dünyası yeterince incelediğinde görülecek ki stresin zamanla büyük bir ilgisi var. Çoğu zaman zamanında yetiştirilemeyen işler stres sebebi olabiliyor. İşlerin birikmesi ya da normalden daha fazla çalışmanız stresinizi arttırabilir.

Stresinizi en aza indirmek için öncelikle günlük planınız olmalı. Bu günlük plan size işlerinizi yetiştirmek için fırsat tanıyacak. Öncelikle küçük hedefler belirleyebilirsiniz. Gün boyu yapacağınız işleri saatlere bölün. Yemek ve dinlenme aralarınız da olsun. Sonra da bu saatlere uymak için büyük çaba sarf edin. Her saatin sonunda o işiniz bitmiş olsun. Böylece adım adım günlük işleriniz düzenli bir şekilde yürüyecektir.

Strese Karşı Güçlenmek İçin Bazı Tavsiyeler

Stres konusunda kendinizi daha iyi hissetmenizin ilk şartı zamanı iyi kullanmaktır. Zamanı iyi kullanan insanın stresi her zaman daha düşüktür. Hangi işi yaparsanız yapın kafanızda bitmeyen işler dururken en önemli işlerde de bulunsanız kendinizi iyi hissetmezsiniz. Bunu zaten yukarıda detaylı bir şekilde açıklamıştık.

Diğer önemli etken de beslenmedir. Kişisel gelişim e kitap gibi kaynaklara baktığınızda göreceksiniz ki doğru ve düzenli beslenme sizi daha güçlü kılabilir. Stres konusunda dayanıklılığınızı arttırabilir.

Üçüncü ve yine stresi doğrudan etkileyecek unsur da uyku düzenidir. Uykusuzluk strese yol açabilir. Düzenli uyumak ve erken kalkmak gününüzü daha zinde geçirmenizi sağlayabilir.

Son olarak spor ve egzersizlerden bahsedebiliriz. Hem stres anında hem de stresten korunmak için çok etkili bir yöntemdir. Daha sağlıklı düşünmenizi sağlar. Sorunlarınızı büyütmenizin önüne geçer. Bedensel ve psikolojik olarak rahatlama getirir.

Strese Karşı Tedavi Yöntemi

Strese karşı kişisel gelişim e kitap arşivi ve diğer yolları deneyip de kendi başınıza başarılı olamadığınızda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Uzmanlar fiziksel bir hastalık gibi stresi tedavi edemez. Size strese karşı çözüm yolları ve bakış açıları konusunda yorum ve bakış açısı kazandırmaya çalışır. Daha yoğun stres durumlarında ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Ama bu ilaçlar sizin gün boyu etki altında geçirmenize sebep olacağı için bu konuda iradeli davranmalı ve bütün adımları uygulamalısınız. Hangi konularda eksikleriniz varsa tamamlamak için gayret etmelisiniz. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak güçlenmek hedefiniz olmalıdır.

Online mecralarda kişisel gelişim e kitap indir ücretsiz gibi yerlerden ücretsiz olarak da kitaplar okuyabilirsiniz. Kişisel gelişim konusundaki sözlerden yararlanabilirsiniz. Her gün bir yenisini hayatınıza uygulamaya çalışabilirsiniz.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?