Günümüzde çalışsın yada çalışmasın ek gelir yollarından yararlanan insan sayısı gittikçe artmakta. Artık insanlar hobilerini ve yeteneklerini kendilerine ek gelir sağlayacak şekilde diğer insanlara pazarlıyorlar. Siz de kendi yeteneklerinizi belirleyebilir ek iş ne yapabilirim diye daha fazla düşünmeden hemen bir konudaki bilgi birikiminizi insanlara sunabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken evde oturarak mı hizmet vereceğinizi veya dış ortamlarda oturarak mı hizmet vereceğinizi kendiniz seçebilirsiniz.

Ev içinde sunacağınız hizmetler belki de kış aylarına daha uygunken yaz aylarında dış ortamlarda sunabileceğiniz birçok iş bulunmakta. Tüm bunların yanı sıra yazı ve ekonomik işlerde daha rahat hissediyorsanız kendinizi veya ev işlerinde daha becerikliyseniz bu duruma yönelik hizmetler verebilirsiniz. İnternet üzerinden bulacağınız tüm ek iş fırsatlarının en güzel yanı belki de hem kendi iş vereninizin kendiniz olması hem de kendi yetenekleriniz doğrultusunda vereceğiniz hizmeti yine kendinizin seçebiliyor olmanızdır. Gelin hep birlikte şimdi bu iş imkanlarını inceleyelim.

Ek Gelir Yolları Arasında ki Temizlik Hizmetleri

ek gelir yollarıEv dışında farklı bir ortamda çalışmak sizin için sorun olmayacaksa, hem elim hızlıdır hem de oldukça titizimdir diyorsanız ve bu işte çalışmaktan rahatsız olmayacaksanız bürolara, evlere ve hastanelere temizliğe gidebilirsiniz. Ek iş neler yapabilirim diye düşünen bir ev hanımıysanız tüm gün kendi ev işlerinizle uğraşmak yerine vaktinizin bir kısmında başkalarına yardımcı olup aile ekonominize katkı sağlayabilirsiniz. Unutmayınız ki temizlik hizmetleri sürekli devamlılığı gelen ve müşteri portfolyonuzu kendinizin çizebileceğiniz bir hizmet türü.

Size bu aşamada verebileceğimiz asıl öneri büyük organizasyon, hastaneler, iş hanları temizliği yerine daha küçük ölçekli işlerden başlamanızdır. Mesela ailelerin yaşadığı apartman daireleri veya küçük ofislerin temizlikleri sizin için zorlayıcı olmamakla beraber kazançlı olacaktır. Unutmayınız ki daha büyük ölçekli temizlik işlerine giderken yanınızda daha profesyonel gereçler bulundurarak bu işlere daha fazla zaman ayırmanız gerekmektedir.

Dikiş, Nakış ve Elbise Tadilatı İşleri

Eğer ev işlerinde ben de oldukça başarılıyım fakat temizlik gibi dış ortamda sürdürülecek işler yerine evimin konforunda çalışmak istiyorum diyorsanız işte bu iş grubu tam da sizin için! Ek gelir fırsatları olarak sürekli devamlılığı olan bir iş istiyorsanız da bu iş seçenekleri sizin için fazlasıyla uygun olacaktır. Çünkü insanlar çoğu zaman gerek günlük kıyafetlerinde gerekse özel gün kıyafetlerinde üstlerine oturan seçeneklere ulaşmakta zorlanırlar. Eğer dikiş nakış konusunda becerikliyseniz bu maliyetsiz ve kolay işi sizin için sürekli bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz. Yaz sezonunda erken organizasyonlarla birlikte evde nakış, dikiş ve düzeltme işleri artmakta ve bu iş grubu özellikle yaz aylarında artı olarak gelir sağlamaktadır.

Bazı özel firmalardan alacağınız işlerle full time çalışanların neredeyse iki katı kadar kazanmanız mümkündür. Bu iş fırsatları için yapmanız gerekenler oldukça basit! Evinizde alacağınız birkaç bilgisayar çıktısıyla numaranızı ve terzilik yaptığınızı belirterek mahallenizdeki duvarlara bu kağıtları asabilir veya evlere dağıtabilirsiniz. Bu sayede başta çevrenizdeki işler size gelecek daha sonra da iş ağınızı genişleteceksiniz.

Evde Muhasebecilik İşleri

Ticaret ile ilgili ek iş olarak ne yapabilirim diyorsanız, ben ticari zekaya sahibim böyle ev işleriyle aram iyi değil diyorsanız, matematik beceriniz varsa ve sabırlıysanız özel şirketler ve bireyler için muhasebecilik işleri tam olarak size göre. Bu işi yapabilmek için üniversitede bölümünü bitirmek zorunda değilsiniz. Doğru ek iş nasıl seçilir diye düşünürken bunlarla ilgili kurslar da görebilirsiniz. Yani bununla ilgili kısa bir eğitim sürecinden geçerek kendi evinizde de muhasebecilik yapabilirsiniz. Bu işi yaparken sizi uyarmamız gereken belki de tek bir uyarımız var. Hata yaparsanız size getireceği sorumluluklar ve yaptırımlar belki biraz ağır olacaktır. Ancak ben dikkatli ve sabırlıyımdır diyorsanız bu sizin için sorun olmayacaktır.

Siz ve ailenizden birileri bu tür ek iş ilanlarına bakarken size uygun olup olmamasına, yasal bir zorunluluk içerip içermemesine ve maddi anlamda sizi tatmin edeceğine emin olmalısınız. Aksi taktirde yeterince araştırmadan girdiğiniz bir işte çeşitli yasal zorluklarla baş etmeniz gerekebilir veya emeğinizin karşılığını almadığınızı hissedebilirsiniz. Bunlar ve daha fazla iş fırsatları gerek internet araştırmalarınızdan gerekse ajanslardan edineceğiniz bilgilerle size o kadar da uzak değil. Siz yeter ki çalışmak isteyin ve boş zamanlarınızı değerlendirin. İş imkanları her yerde!

Ahşap ve ikinci El Eşyaları Değerlendirerek Satma

Özellikle de ev hanımları bir ahşap dükkanının önünden geçerken mutlaka içeride ki ahşap eşyalara bakar. Çünkü ahşaptan yapılmış olan eşyalar hem çok hoş durur hem de nostaljik olarak bizi eskilere götürür. Ahşap eşyaları yapmak belli bir el sanatı gerektirse de bu eşyaları alarak yeni bir eşya tasarlayabilirsiniz. Örneğin ahşap eşyaları alarak değişik renklere boyayıp daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu eşyaları boyarken değişik fikirler aklınıza geldiğinde mutlaka o fikirleri değerlendirin ve yeni eşyalar yapmaya çalışın. Ahşap eşya yapımını hobi olarak boş zamanlarınızda yapabilirsiniz. Hobi olarak keyif aldığınız bu eşyaları satarak ek kazanç kapısı oluşturabilirsiniz. Yeni eşyalar yapmak için uğraştığınız da zamanla kendinizi bu alanda geliştirerek çok güzel ahşap eşyalar yapabilirsiniz.

Yaptığınız ahşap eşyaları facebook, instagram gibi sitelerde sayfa açarak yayınlayıp satabilirsiniz. Bu sitelerin yanında sanal pazar, gitti gidiyor, sahibinden gibi satış yapılan sitelerde de yaptığınız ahşap eşyaları satarak para kazanabilirsiniz. Ahşap eşya yapımının yanı sıra evinizdeki ikinci el eşyaları değerlendirerek ek gelir sağlayabilirsiniz. İkinci el eşyaları durumuna göre direk satabileceğiniz gibi yeni eşyalara çevirerek de satabilirsiniz. Örneğin kullanmadığınız bir kol saati varsa bunu satış yapılan sitelere koyarak kolaylıkla satabilirsiniz. Mesela okumadığınız kitapları da hem sahaflara hem de sitelere satarak para kazanmaya çalışabilirsiniz. Bu şekilde işiniz dışında bunları yaparak ta ek kazanç sağlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

 İnternet Siteleri Düzenleme İşi

Bilgisayar kullanmayı iyi bilen kişiler programlama ve kodlamayı kolay bir şekilde öğrenebilirler. Web sitesi tasarlama ve düzenleme için gerekli olan kodlama eğitimini isterseniz kurslara gidip isterseniz de internet üzerinden eğitim videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. Programlama ve kodlamayı öğrendikten sonra wix ve wordpress gibi ücretsiz site yapılabilen yerlerde site yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendinizi geliştirdikten sonra hem yeni siteler tasarlayabilir hem de mevcut olan siteleri düzenleyebilirsiniz. İnternete ilan verip ya da çevrenizdeki tanıdıklara söyleyerek internet sitesi yaptırmak isteyen kişilerin işlerini alabilirsiniz. İnternet sitelerini düzenleme işlerini en çok internet sitesine ilan vererek bulabilirsiniz. İnternet sitelerini tasarlamak ya da düzenlemek belli bir zaman aldığı için web sitesi düzenleme işi aldığınız zaman boş olduğunuz vakitleri hesaplayarak işi veren kişi ile anlaşabilirsiniz. Bu sayede boş zamanlarınızda web sitesini düzenleyerek ek gelir sağlamış olursunuz. İnternet sitesi düzenleyerek ek gelir kazandığınız gibi kendinizi de bu alanda geliştirmiş olursunuz.

 Evde Boncuk İşleri Yaparak Para Kazanma

Ev hanımları evde otururken boş vakitlerinde birçok iş yapabilir. Evde yaptığınız işlerle boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz gibi çok iyi paralarda kazanabilirsiniz. Evlerde yapılabilecek en kolay iş boncuk dizerek kolye, tespih gibi takılar yapmaktır. Bu takıları yapmak hem çok kısa sürer hem de yaparken fazla yorulmazsınız. Boncuk işleri ufak ve gelir sağlamayan bir iş olarak görülse de boş vakitlerinizde yaptığınız boncuk işleriyle ayda 400 – 500 Lira gibi bir para elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu miktarla da çoğu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Boncuk yaparak yapılan takılar sonucu el beceriniz de gelişir ve daha sonra isterseniz kendi takılarınızı tasarlayarak yapabilirsiniz. Çevrenizde de mutlaka kendi takılarını yapıp satan kişiler görmüşsünüzdür. Ve bu kişiler kazandıkları para ile evlerinin birçok ihtiyacını gidermektedir. Bu tarz işler internette ilan olarak verildiği gibi birçok yerde de yayınlanabiliyor. O yüzden boncuk işi yapmak istiyorsanız çevrenize sorarak işveren yerleri bulabileceğiniz gibi internetteki ilanlardan da bulabilirsiniz.

 Günlük İşlerde Çalışarak Ek Gelir Sağlama

Birçok iş yeri ve imalathane günlük olarak çalışacak kişiler aramaktadır. Bu işlerde hafta sonu çalışarak ihtiyaçlarınız için harcadığınız parayı çıkartabilirsiniz. Günlük olarak çalışılan işlerde 70-80 Türk Lirası gibi paralar kazanabiliyorsunuz. Bu sayede de en azından mutfak ihtiyaçlarınızı ya da giyim ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Günlük olarak yapılabilen işler arasında anket yapma, paketleme, telefon üzerinden satış yapma gibi işler sayılabilir. Bu işleri yaparken kazanç sağladığınız gibi kendinizi de birçok konuda geliştirirsiniz. Günlük olarak anketörlük yaptığınızda bir sürü insanla görüşerek daha da sosyalleşirsiniz. Telefon üzerinden satış yaparak hem kendinizi bu alanda geliştirmiş olursunuz hem de ileride bir işe ihtiyacınız olduğunda tele satış işine rahatlıkla girebilirsiniz.

Ek olarak yapılan işler hiçbir zaman küçümsenmemelidir. Çünkü bu işler size azımsanmayacak paralar kazandırdığı gibi kendinizi de geliştirme imkanı verir.