Günümüzde para kazanmanın çeşitli iş kollarına bölünmüş halleri mevcuttur. Gündelik işten tutun haftalık, aylık, mevsimsel gibi kalıcı olamayan geçici işler ve meslekler ile para kazanmak mümkündür. Uzun uğraş ve çabalar sarf etmeden doğru noktadan yola çıkmanız halinde aradığınız ek iş para kazanma yolları bulmak günümüz şartlarında oldukça kolaydır.

Ekstra Gelir Elde Etme Yolları

Sabit bir işi olmayan bireyler veya sabit işi olmasına rağmen ek para kazanma için ek iş yapmak isteyen birçok birey mevcuttur. Ek iş ile para kazanma yolları ile gelirine gelir ekleyen bireyler hem boş zamanlarını değerlendirmekte hem de boş zamanlarında para kazanmaktadırlar. Çeşitli sektörlerde birbirinden farklı ek iş önerisi mevcuttur. Çok çeşitli iş sahalarında günlük olarak veya haftalık olarak ek işler bulunabilir ve ekstra para kazanmanın pratik yolları keşfedilebilir.

Ek İş Ararken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

ile ekstra para kazanmanın dikkat edilmesi gereken noktaları da mevcuttur. Çalışmayı düşündüğünüz firma ile ilgili detaylı araştırma yapmak ve firmanın güvenilirliğini incelemek çok önemlidir. Devamlılığı kısa süreli olan ek iş para kazanma yolları doğru, etkin, güvenilir noktalardan yapılacak araştırmalar ve alınacak bilgiler hususunda kabul edilmelidir. Çalışma hayatının birbirinden farklı zor yanları mevcuttur. Devamlılığı olan iş ve iş gruplarında da günlük ek iş sektörlerinde de olumlu olumsuz ayrı ayrı hususlar karşımıza çıkabilir. Tüm bunları değerlendirerek iş hayatına atılmak hem daha çok başarılı olmanızı hem de sahip olduğunuz işte daha uzun süre kalıcı olmanızı sağlamaktadır. Para kazanmak için atılacak adımlar arasında ilk sırada yer alan ek işleri pratik, doğru ve emin bir şekilde bulabileceğiniz adresler, firmalar ve bireyler ile yapacağınız görüşmeler iş hayatınız içerisinde sizleri motive ederek kalıcı olmanızı sağlayacaktır.

Ek iş arayışı içerisinde güvenilir noktalardan detaylı ve doğru bilgiler alarak ilerlemek daha kısa sürede ek iş bulmanızı sağlayarak daha kısa zamanda para kazanmanızı sağlamaktadır. Farklı meslek gruplarından farklı seçimler yapma şansı ile dilediğimiz, uzman olduğumuz veya daha önce tecrübe ettiğimiz mesleği baz alarak iş aramamızda hedefimize daha kısa sürede ulaşmamızı sağlayacak olup gelirimizi mutlu ve hızlı bir şekilde arttırmamızı sağlayacaktır.

Ek İş Olarak İş Güvenliği Uzmanlığı

4B’liler Ek İş Yapabilir mi?

Devletin son memur alımlarını 4B kadrosu ile yapmaya başlaması ile bu kadro hakkında merak edilenler de iyice arttı. 4B’li olarak atanmak isteyenler ve atananların internetten bazı konularda araştırmalar yaptığı görülmektedir. Bu araştırma konularından birisi de 4B liler ek iş yapabilir mi sorusuyla yapılmaktadır. Bu makalemizde 4 B kadrosunda sözleşmeli personel olarak atanan kamu görevlilerinin sahip olduğu haklar ve ek iş yapıp yapamayacağı üzerinde duracağız.

4B’lilerin Özlük Hakları

4B kadrosu ile atanan sözleşmeli kamu personeli her ne kadar devlet memuru olarak atansalar da son KHK’larda alınan kararlara göre 4+2 yöntemi ile memur kadrosuna geçebilecekler. İlk olarak atandıkları yerde en az 4 yıl çalışması gereken 4B’liler 4 yıldan sonra mazeret ataması yapabilecekler. Bu mümkün değilse iki yıl daha çalışmak zorunda kalacaklar. 4 yılın sonunda ise kadroya geçirilmiş olacaklar. 4B’li personelin bu süre zarfında sözleşmeye aykırı hareket etmesi veya kanunca belirtilen yasakları ihlal etmesi halinde sözleşmesi fesih edilebilmektedir. Bu kısımda sayılan haller dışında diğer özlük hakları 4/A kadrosunda çalışan devlet memurları ile aynıdır. 4/B’li personelin sahip olduğu hakların tamamını öğrenmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/b’sine bakılabilir.

Memurlara ek iş Cezası 657 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri gereğince memurun ek iş yapması yasaktır. Memurun ek iş yaptığı tespit edildikten ve uyarıldıktan sonra bu ek işi yapmayı bırakması gerekmektedir. Bırakmadığı taktirde memuriyetten çıkartılmaya kadar giden cezalar uygulanabilmektedir. Memur ek iş cezası ve türleri hakkında bilgi almak için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerine ayrıca bakabilirsiniz.

657/4B’liler Ek İş Yapabilir mi?

Memur ek iş cezası 4B kadrosu ile göreve atanacak personel için de geçerli olacak bir cezai işlemdir. Atanan görevin mahiyeti bu kanunun işletilmesinde önemlidir. Bazı meslek grupları için ek iş yapma olanağı varken bazılarında bulunmamaktadır. İş Güvenliği Uzmanlığı mesleği bazı meslekler için ek iş olarak yapılabilen bir meslek olarak tanımlandığı için bazı ünvanlarda çalışan 4b’li personel çalıştıkları kurumlarda olmak kaydıyla İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilirler.