Para Kavramını Değiştiren Bir Sistem Bitcoin

Yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan Bitcoin, alışverişlerden yatırımlara kadar herkesin ilgi odağı olmuş durumdadır. Haberlerde ve internet üzerinde sıklıkla bahsedilen Bitcoin sistemi, sunduğu olanaklar ve popülerliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Br bitcoine sahip olabilmek için ciddi miktarlarda para yatırılması gerekmektedir. Sanal bir para birimi olarak piyasaya çıkmış bir ürünün böyle bir başarıyı yakalamış olması da, Bitcoin sistemini bir adım öne çıkarmaktadır. “Bit” ve “Coin” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan kelime, son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Bitcoin’e gerekli yatırımları uzun zaman önce yapmış kişiler, ekonomik anlamda büyük kazançlar elde ettiler. Bitcoin’in her geçen gün değer kazanması ile yeni yatırımcılarda Bitcoin için para harcamaya başlıyor. Bitcoin rulet oyunlarını içeren, casino temalı sitelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Başladı?

Satoshi Nakamato ismiyle ortaya çıkan biri tarafından geliştirilen bu sistem, bir makale aracılığı ile insanlara duyuruldu. Geliştiricinin gerçek kimliği hakkında bulgulara erişilemediği için Bitcoin’in gizemi, çekiciliğini daha çok arttırmıştır. 2009 yılında çıkan bu teknoloji, geliştiricinin belirlediği sayı kadar Bitcoin olduğunu ve Bitcoin kazanmanın giderek zorlaşacağını belirtir. Sistemin farklılığı ve alışılagelmiş para fikrinden ayrı bir ideoloji üzerine kurulmuş olması, insanları Bitcoin ile ilgilenmeye davet etmiştir. İlk çıktığı  zamanlarda Bitcoin üretmeye başlayan insanlar önemli kazançlar elde etmiş olsalar da, günümüz için kişisel bilgisayarlarla Bitcoin üretmek oldukça zorlaşmış, karlı bir iş olmaktan çıkmıştır. Bitcoin sisteminde herhangi bir banka ya da finansal bir kurum bulunmamaktadır. Bir ağ üzerine kurulmuş sistem sayesinde, aracı kurumlar devre dışı bırakılmıştır. Sistemin işleyişine dışarıdan herhangi bir müdahalenin yapılamıyor oluşu, devletler tarafından bile kontrol edilemeyen bir para birimi ortaya koymuştur.

Bitcoin Sistemi Hakkında

Bitcoin sayısı ile ilgili yapılmış olan kısıtlama, Bitcoin’lerin gerçek para birimlerinden daha değerli olmasını sağlamıştır.Bitcoin satma, günümüzde yapılabilecek en karlı işlerden birisidir. Bitcoin üretimi sırasında harcanılan güç ve bilgisayar donanımlarına yapılan harcamalar, Bitcoin’in gerçek hayattaki karşılığı olarak düşünülebilir. Yapılan yatırımlar ve harcanan elektrik enerjisi ne kadar çoksa, Bitcoin kazanma ya da üretme şansı o kadar fazladır. Bitcoin üretimi sırasında kullanılan uygulamalar, kullanıcılara çeşitli denklemler sunar. Bilgisayar içerisindeki işlemciler bu karmaşık denklemleri çözmeye çalışır. Çözülen her denkleme karşılık, belirli sayılarda Bitcoin elde edilir. Denklemlerle ilgili tek sorun, gittikçe zorlaşmalarıdır. Kompleks bir hale gelen denklemler, bilgisayar tarafından bile kısa bir süre içerisinde çözülemeyebilir. Bu durum, Bitcoin üretiminin yavaşlamasına ve donanımın özellikleri yetmediği durumda sonlanmasına neden olmaktadır.

Bitcoin bilgilerinin tutulduğu sistem, Blockchain olarak adlandırılmıştır. Blockchain’in sunduğu bağımsızlık fikri, günümüzdeki farklı sistemlerde de kullanılmaya başlamıştır. Blockchain, yeni bir blok eklendiği zaman, diğer kullanıcılar tarafından kontrol edilmesini sağlar. Herhangi bir sorun oluşmadığında ise işleme izin verilir. Kurallara uymayan işlemler kabul edilmemektedir. Kullanıcılardan herhangi birinde veri kaybı ya da veri bozulması yaşanırsa, sistemden izole edilerek diğer kullanıcılara zarar gelmemesi sağlanır. Tüm işlemler bu teknoloji ile kontrol edildiği için, Bitcoin’e dışarıdan müdahale yapılamamaktadır. Sisteme fazla para eklemek ya da para üretmek mümkün değildir.

Bitcoin Farkı

Blockchain teknolojisi, işlem kontrolünü üstlendiği için başka bir kişiye ya da kuruma olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. İki kişi arasında geçen Bitcoin işlemlerinde, üçüncü bir kişiye gerek kalmamaktadır. Aracı kurumların ortadan kaldırılması, Bitcoin transferlerini dünya çapında yapılabilir bir düzeye getirmiş ve işlem süresini kısaltmıştır. Farklı ülkelerdeki insanlar, birbirlerine anında Bitcoin transferi yapabilirler.Bitcoin satmak, Bitcoin birikimine sahip kişilerin en çok başvurduğu yöntemler arasındadır.

Bitcoin satın almak için bitcoinin, o günki para kurlarına göre değeri belirlenmelidir. İşlemler tamamen kişiler tarafından kontrol edilmektedir. Alıcı ve satıcı dışında işlem sürecinde etkin rol oynayan birisi bulunmamaktadır. Bitcoin satın alma siteleri üzerinde de, yatırım yapmak isteyenlere uygun bir platform ve fırsatlar sunulmaktadır. Bitcoin satışları bu gibi siteler üzerinden de gerçekleştirilebilir. Değeri her geçen gün artan bir ürün üzerine yatırım yapıldığı için, kazanç garantisi de sunmaktadır. Bitcoin üretmenin gittikçe zorlaşması sayesinde, insanlar Bitcoin’lere sahip olabilmek için ciddi miktarları gözden çıkarabilmektedir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 1 Ortalama: 3]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir