Kişisel Gelişim

Özgüveni Arttırmak Kişisel Gelişim

Özgüveni Arttırmak

  • 71

Kendinize güveninizi nasıl arttırabilirsiniz? 

 Kendine güvenin doğmasını,gelişmesini bir fidanın ağaca dönüşmesi benzetmesiyle anlatmak hem daha kolay hemde daha çarpıcı olacağını düşünüyorum.Bir dikili ağacınızın olduğunu, altında oturup yoğun gölgesinde dinlendiğinizi, dallarına uzanıp meyvelerini yediğinizi düşünün. Bu düşüncelerinizin gerçekleşmesi için ne yapmanız gerekiyor ? 

Özgüven arttırma duası mı? Özgüven arttırma kitapları mı ? Özgüven arttırma teknikleri yazılarını veya kanallarını mı araştırmamız gerekiyor? Öncelikle ağacımızı ekeceğimiz bir bahçemiz olması gerekiyor.Taşları ayıklanmış, toprağı temizlenmiş ve çevresi korumalarla kapalı bir bahçe. Sonra iyi bir fidan almanız gerekiyor.

Özgüveni geliştirmek ve büyütmek için. Toprağı belirli bir derinliğe kadar kazıp, fidanı toprağa dikersiniz. Sonrada toprğı sıkıştırmanız, fidanınızın sağlam olması için yanına bir sopa dikersiniz. Çevresini temizlemeniz ve fidana can suyu vermeniz gerekir. Sonra ki günlerde, haftalarda, aylarda ve yıllarda da bu fidanı sulamanız dibini çapalamanız, gübre ile beslemeniz, zararlara karşı korumanız, zamanında dallarını budamanız gerekeçektir. 
 Kısaca bir fidanın gölgesinde oturacak, dallarında meyvelerini yiyecek bir ağaca dönüştürmek için ciddi anlamda emek ve zaman harcayacaksınız. Bu ağacın hep canlı kalmasını ve sürekli meyve vermesini istiyorsanız; sulamayı, çapalamayı, budamayı, gerekirse ilaçlamayı, gübrelemeyi aksatmadan sürdürmek zorundasınız. Bunları yapmazsanız; elinizde kurumuş, üzeri otlarla çevrili ve dikenlerin sardığı bir odun parçası elinizde kalır. Kendine güven de aynen böyledir?

Benzer Yazılar

Kişisel Gelişime Adım Atmak Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Süreci Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Hakkında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?