Network Marketing

Network Marketingte Sunum Önemlidir Network Marketing

Network Marketingte Sunum Önemlidir

  • 163

Çok katlı pazarlama olarak da bilinen Network marketing doğrudan satışın geliştirilmiş hali olarak yaygınlaşmıştır. Doğrudan satışta satılacak ürün veya hizmetin yüz yüze ilişkilerle tanıtıldığı satış yöntemi olarak tanımlanabilir. Çok katlı pazarlama yönteminde iki farklı faaliyete dayanan kazanç esastır. Kişisel olarak yaptıkları satışları nedeniyle kazanç sağlamaları ve diğerinde ise uygulanan plana göre ekiplerine kayıt ettikleri kişilerinde sistemden ürün almaları nedeniyle elde edilen kazanç sistemidir. İlk kez sistemin 1945 yılında ABD’de Carl Rehnborg tarafından şirketinin ürünlerinde Network Marketing sistemini kullandığı ve işlerini bu sistemde daha da başarılı şekilde tanıttığı, daha sonraları ise bu sistemin yaygınlaştığı biliniyor.

Network Marketing Ekibi Reklama Gerek Duymaz

Network marketing reklamı nasıl yapılır diyenler ürünlerin tanıtımı distribütörler aracılığıyla yapılır. Toplu görüşmeler neticesinde sunum şeklinde yapılan tanıtımlar aynı zamanda ürünün reklamını yapılmasını sağlar. Ekonomiye katkıları olan sistemde on binler hatta yüz binlerce kişiye iş ve kazanç olanağı sağlar. Bu kişilerin sadece bu işe yönelmek yerine ek gelir olsun diye bu işe başlayanlar kazanmaya başladıkça asıl işlerini bırakarak sadece bu işe başlayanlarda vardır. Önemli olan doğru ekibin parçası olmaktır yada doğru ekibe lider olmaktır. Çok katlı pazarlama ürünleri için ayrıca reklam giderlerine de gerek kalmaz. Ürün kendi kendini üyeleri aracılığıyla tanıtmış olur.

Sunum Yapabilmek İçin Hitap Edebilmek Önemlidir

Network marketing sunum yapabilmek marifettir ve hitabet becerisi gerektirir. Ekibin sunum yapacak tüm üyelerinin öncelikle yaptıkları işe inanmaları, kullandıkları ürünün özelliklerini, sisteme dahil olunduğunda getirileri hakkında tanıtım yapacakları alanda bulunan kişilere karşı inandırıcı olmaları gerekir. Kaliteli ürünün veya hizmetin sunumu yapılacağı için karşınızdaki kişilerde sisteme güvenerek sistemin içinde yer alabileceklerdir. İkna kabiliyetinin yüksek olması, ekipte bulunan kişilerin lider özellikleriyle, üslubuyla etkileyici olmalıdır.

Network marketing sözleri verenlerin hizmet ve ürün hakkında yanıltıcı bilgi yerine tanıttıkları ürünün tüm gerçek özellikleri anlatılmalıdır. Sistemin neler getireceği, bu sistemin içinde neler yapılacağına dair tüm bilgiler sunum yapılırken katılımcılara doğru lanse edilmelidir. İnanmadığınız sisteme dahil olduğunuzda bunu inandırmak mümkün değildir. Öncelikle ekibin her üyesinin önce ürüne veya hizmete ardından birbirlerine inanmaları gerekir.En basit ifade ile network marketing sektörü, bir firmanın ürününün, aracı tarafından kullanıcılara ulaştırılması ve ürünün satışının gerçekleştirilmesi halidir. Bu arada olan aracı, sektörün kilit rollerinden birini üstlenmekte ve gündemin asıl yapısını oluşturmaktadır. Ayrıca firmaların giyim, kozmetik ya da takı vb. satışlarındaki gelir kaynaklarının önemli bölümü de bu yolla yapılır. Burada eğer network marketing hızlı ilerleme sağlanmak isteniyorsa, yakın çevre ile işe başlanır. Sonrasında kaliteli ürünlerin getirdiği ve uygun fiyat alternatifleri ile talepler arttırılır. Önemli olan zamanında kargo teslimlerinin yapılması, ürünlerin beklentileri vermesi, katalogda olan ürünün kullanıcıya ulaştırılmasına kadar dayanmaktadır. Tüm şartlar yerine getirildiğinde ve kalite korunduğunda, süreklilik hali devam ederek gelir sağlanmaya devam edilir.

Önemli şekilde açıklanacak olunursa network marketing işi yapılacaksa, kararlı olmak en başında gelir. Yani bunlar boş işler, kime ulaşacaksın da satacaksın, bekleneni vermez gibi düşünülebilir. Fakat iyi bir firma ile anlaşılmış ve o firmanın da ürünleri kaliteli ise, network marketing piyasasında yerini alarak, satışları yapmak mümkündür. Burada önemli olan kimsenin hakkını yemeden, doğru adımları atacak eylemlerde bulunabilmektir. Tüm süreçleri doğru olarak atanlar, sektörde hem güven sahibi olur, hem de daha fazla müşteriye ulaşarak, talep edilirliğini arttırır. Bu durumda da, gelir büyük meblağlarla artmaya devam eder.

İyi Şekilde Kazanma Yolları ve Motiveler

Öncelikle network marketing için bilinmesi gereken en temel faktör, kolay yoldan para kazanma kavramı değildir. Emek vererek, çabalayarak ve uğrunda birşeyleri yaparak para kazanmadır. Çünkü kazanmak için firmanın ürünlerini tavsiye etmeli ve onu çevrenizdekilere ya da ulaştığınız kişilere satın alma eylemini gerçekleştirmesini sağlamalısınız. Ancak o zaman siz kazanır ve firmanın sizin satışınız için ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bundan dolayı da network marketing işi nasıl yapılır için öncelikle kendinize güvenmeniz gerekiyor. Çevrenizde bir düğün yapacak olduğunuzda gelecek kişiler sizin ulaşabileceğiz kitle olabilir. Her olanağı değerlendirmek, eğitimleri almak, forum sitelerinde araştırma yapmak, gerekirse reklam vermek ve çevrenizde adınızı duyurmak, sizin network marketing üzerinde iyi gelir sağlamanıza imkan verebilir.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?