Network Marketing

Network Marketing’in Mantığı Network Marketing

Network Marketing’in Mantığı

  • 102

21. yüzyılın ticari sistemi olarak bilinen, gün geçtikçe büyümeye devam eden Network Marketing, dikkatlerini her geçen gün üzerine çekmeye devam ediyor. Kişinin kendi emeğiyle doğru orantılı olan bu ticaret sistemi, bütün katılımcılarına eşit fırsatlar sunuyor. Ticaret sistemine başlamak için bilgi bikrimi ve deneyim de gerekmiyor. Çalışma saatleri ise katılımcılar tarafından belirleniyor. Bu ticaret sistemi üzerinde bir tane aracı bulunmaktadır. Bu aracı da şirketin kendi katılımcılarıdır. Oysa klasik tarz ticari olan sistemlerde, üretilmiş olan bir ürün, müşteriye gidene kadar depo, nakliye ve bayi gibi birçok aracıdan geçiyor. Aracıların almış oldukları kar ise ürünün fiyatına yansıyor. Network Marketing sisteminde ise, bu kar tek aracı olan katılımcılara belirlenen komisyon planı ile dağıtılıyor. Bu sistemde dağıtım yapan şirketin ürünü veya hizmeti piyasa değerinin altında veya piyasayla eşdeğer bir fiyata sahip olabiliyor. Fakat daha yüksek bir fiyata sahip olamıyor.

Network Marketing Sistemi

Tavsiye mantığına dayalı bir sisteme sahip olan Network Marketing sistemi tamamen ekip işidir. Katımcılar yapmış olduğu satışlardan veya referanslardan para kazanmaktadır. Burada önemli olan nokta ise ekipte oluşan ciro üzerinden kazanılan paradır. Yani asıl büyük kazanç buradadır. Bu açıdan Network Marketing sistemi, tek bir kişinin %100 çabasıyla değil, 100 kişinin %1 çabasıyla kar elde etme prensibine sahiptir. Bu sistemde birçok farklı Network Marketing terimleri ile karşılıyor. Türkçe karşılığı ağ pazarlama olan Network Marketing sisteminde Multi Level Marketing (Çok Katlı Pazarlama), Direct Selling (Doğrudan Satış), Network Marketer (Ağ Pazarlamacısı) gibi terimler bulunuyor. Bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmek sistem üzerinde daha kolay işlem yapmaya da yardımcı oluyor.

Network Marketing sisteminde ürün satışı zorunluluğu yoktur ve doğrudan satış işi değildir. Network Marketing üyelik sistemine kayıt olduktan sonra günlük hayatta satın alınmış olan ürünleri %25-40 indirimli olarak satın alma imkanı da bulunmaktadır. Yani bu sistem sadece para kazanma işi değil, aynı zamanda da ayrıcalıklı bir alışveriş sistemi olarak fırsatlar sunuyor. İstikrarlı bir çalışma ve doğru bir ekip sayesinde elde edilmiş olan kazanç her geçen gün hızla büyümeye devam etmektedir.

Network Marketing sistemi ilk çıkmış olduğu yıllardan itibaren birçok yenilik ve gelişimler sayesinde ağını büyütmeye devam etmektedir. Katılımcıların kurmuş oldukları ekipler üzerinden prim kazandırma yolu bulunan bu sistemin birbirinden çeşitli kazanç metotları bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen metot ise Network Marketing Unilevel Plan metodudur. En yaygın olan bu metotta ilk kademeye dahi edilecek olan kişi sayısında sınırlama yoktur.

Network Marketing İşleyişi Nasıldır?

Firmaların kendi imkanları yerine bireylere imkan sağlayarak referanslarla sisteme yeni katılanlarla beraber ürünleri pazarlama yöntemi olan Network marketing’te ürün alıcıya direkt olarak ulaşır. Ürünün satışında dağıtıcı, toptancı gibi aracılar araya girmediği için ürün satışı için temsilci olan kişi kar sahibi olur. Sistemde insanların kazanmak adına organize olmasını sağlar ve iyi bir takıma dahil olan temsilci adayı sattığı ürünlerden ve yeni kişileri de sistemin bir parçası yaptıklarında kazanç sağlarlar. Ekonomistler son yıllarda artış gösteren sistemin gelecek yıllarda da en çok kullanılan sistem olacağı konusunda görüşleri vardır. Network marketing sisteminde klasik ticaretin aksine kazanç her bireye emeği karşılığında dağıtılır.

Network Marketing Aracısız Satış Sağlar

Network marketing markaları dünyaca ünlü markaların zincir ağ sistemiyle ürünlerinin satışını gerçekleştirirler. Ürün satmaktan daha çok temsilci oluşturarak kazanmaya yönelik satış yapılır. Standart ticaret sisteminde fabrikadan çıkan ürün, toptancı, bayi, reklam ajansları gibi aracı kurumlar kullanılarak son tüketiciye ulaştırılır. Ürünün üretim maliyetleri her aracı girdiğinde bir parça daha artar ve kullanıcının eline kabarık fiyatıyla ulaştırılır. Network marketing sisteminde ise satılan ürünlerde aracı kullanılmaz ve son kullanıcıya ulaşmasını sağlayan ticaret anlayışına göre satış gerçekleşir. Fabrikadan çıkan her ürün direk son satıcıyla buluşturulduğu için son satıcında ürünü son tüketiciye satmasıyla gerçekleşir ve ürün üzerine fiyat binmez. Bu sebeple daha ekonomik yoldan satış gerçekleşmiş olur.

İyi Ekibe Dahil Olmanın Önemi

Network marketing mağdurları da yok değildir. Bunun sebebi sistemin parçası olurken gerekli araştırmanın yapılmamış olmasıdır. Kendini ispatlayamamış, yeni kurulan ve üyelerin kar sağlamadığı bir ekibe dahil olanlar ticari kazanç sağlayamadıkları için bağlı oldukları satıştan mağdur olurlar. Güvenilir sistemin parçası olmak gerekir ve ekip liderlerinin liderlik vasfına sahip olması ve satışı gerçekleşen ürünlerin kaliteli olması, son tüketicinin hayal kırıklığına uğramaması gerekir. Aksi halde sistem beklediği karşılığı alamaz ve çökmeye mahkumdur.

Network marketing makale yazılarından anlaşılacağı üzere sistemin iyi işlemesi için ekibin iyi seçilmesi, iyi lidere sahip olması ve pazarlanan ürünün hak ettiği satış kalitesinde olması gerekir. Referans sistemiyle gerçekleşen satışlarda sisteme dahil olan her kişinin gerçekleştirdiği satıştan da ayrıca kazanç sağlamaya dayanır.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?