Network Marketinge Başlarken, Sorular Cevaplar

Network marketing olayını artık duymayan pek kalmamıştır, evet şu internette kolay yoldan para kazanmak yazınca ilk sıralarda çıkandan bahsediyoruz. Peki, bu işe başlarken neler göreceğiz, nelere dikkat edeceğiz, nasıl düşünmeliyiz? Cevaplamaya çalışalım, öncelikle;

Network Marketing Motivasyon: Evet network marketinge başlarken motivasyondan bahsedeceğiz. Kolay yoldan para kazanırım dediniz, şurada bir nakit akışı varmış onu bir durduralım dediniz, aradınız, taradınız ve karar verdiniz, hedeflerinizi belirlediniz, başlangıçta baya kararlısınız. E ne var sonra ne mi olacak? ‘‘Etrafınızdakiler yanınıza yaklaşıp öyle iş mi olur, yapamazsın sen bu işi, ben denedim olmuyor boşa girme bu işlere’’ gibi şeyler söyleyecekler, güleceklerde çıkacak. Bunun sandığın gibi bedavadan para kazanma işi olmadığını anladıktan sonra yapman gereken şey kararlılığını yitirmeden sadece yapman gerekenlere odaklanıp işini layığıyla yapmak. Onlar neden başarılı olamadı peki dersen, işe başlarken yatarak para kazanmayı düşündüler çünkü. Sende onlardan biriysen kepengi indirip gidebilirsin. Ha ben bu işi yapacağım benim niyetim ciddi bir iş kurmak dersen yapacağın şey basit. O yanına gelip yapamazsın diyenlere bıyık altından bir gülüşle selam verip işinin gereğini yapacaksın. İşini hakkıyla ve severek yapan kararlı bir insanı zaten kimseler yıldıramazlar. Çevrene toplayacağın insanlarında en az senin kadar kararlı ve azimli olması işleri daha da kolaylaştırır. Ne de olsa bir elin sesi var. Sessinizi çoğaltıp çekemeyenlerin kulaklarında yankılanmanız içten bile değil. Caymadan devam ettikten sonra başarı zaten kaçınılmazdır, inanmak başarmanın yarısı, diğer yarısı da çalışmak emek vermek.

Network Marketing Mantığı: Bu network marketing mantığı nasıl işler diye soracak olursak, bu işin mantığı üretilen ürünlerin ve bu ürünleri üreten firmanın her bir firma üyesi tarafından çevresindeki insanlara çeşitli yollarla tanıtılıp davet edilmesidir. Diyelim ki siz bir network marketing şirketi kurdunuz. Bir liste hazırlayıp listenizdeki insanlara bu fikrinizden yaptığınız işlerden bahsederek onlarda merak uyandırıp davet ettiniz. Ekibinizi oluşturdunuz ve ürünlerinizi oluşturmaya başladınız. Bu süreçte siz ve ekibin kalanı ürün tavsiyesi ve davet işini sürekli yapıyorsunuz. Şirket büyüyor ve talep edilen ürünleri artırıyorsunuz yeni ürünler ekliyorsunuz veya ürettiğiniz üründe bir numara olmak için yaptığınız ürünü markalaştırıyorsunuz, derken şirket büyüyüp gidiyor ve birçok insan bu ticaret kervanına dahil olup döngüyü devam ettiriyor. Yani bu işin en önemli yanı davet, tavsiyeyle olabildiğince insanı firmanıza çekerek firmayı sürekli büyütmektir.

Network Marketing Maaşlar: Network marketingin rahat bir iş olduğunu duydunuz ve kazancını mı merak ettiniz. Bu işin kazancı sizin ve ekibinizin azmine bağlıdır. Firmanıza ve ürünlerinize ne kadar çok insanı bağlayabilirseniz o kadar çok kazanırsınız. Net bir maaşı yoktur, net bir çalışma saati de yoktur. Bu işte her şeyi belirleyen faktör sizsiniz. Ne ekerseniz onu biçeceksiniz. Uğraşmak istemezsiniz kimseyi davet etmezsiniz ürünü tavsiye etmezsiniz hiç para kazanamazsınız, azimle çalışırsınız birçok insanı aranıza katarsınız çok paralar kazanırsınız. Dünyada network marketing kazanç ve gelişimine baktığımızda ülkemiz biraz geride kalmış olsa da ek iş olarak veya tek iş olarak size bağlı olarak değişen paralar kazanırsınız. Yani yine söyleyeceğim her şey size bağlı.

Network Marketing Markaları: Network marketingde markalaşmış ülkelerin başında Amerika, Almanya, Japonya, Güney Kore ve Malezya gelir. Ülkemiz bu sıralamaların biraz altında kalmaktadır. Bu beş ülkeden örnekler verecek olursak; Amerika’dan Amway, Avon, Herbalife, Almanya’dan Vorwerk, Japonya’dan Pola ve Miki, Güney Kore’den Amore Pasific, Malezya’dan Elken şirketleri başı çeken markalaşmış şirketlerdir.

Network Marketing Mağdurları: Bu işte başarıya ulaşanlar ne kadar çoksa kaybolup gidenlerde o kadar fazladır. Bunun nedeni işe başlarken gerekli bilgiyi edinmeden ve tecrübeli kişilerden yardım almadan piyasaya sazan gibi atlayan insanlardır genelde. Bunlar zaten fazla barınamadan piyasadan silinirler. Kolay yoldan para kazanayım diye düşünüp işe başlayanların zaten sadece bu işte değil hiçbir işte başarılı olması beklenemez. Bazıları ise işe başlarken ciddi hedefleri olup sonraları gerek çevresindeki insanlardan, gerekse inancını ve gayretini yitirişinden rekabet faktöründe ezilip giderler. Network marketing hakkında bazı konulara değindik daha fazla bilgi için internet üzerinden network marketing makalelerine göz atarak çeşitli kaynaklardan bilgi edinebilirsiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]
3 Saniyede Ne Aradığınızı Bulun!!!

+1500 Abone Arasına Katılmak ister misiniz?

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir