Network Marketing Zorlukları Ve 8 Temel Tuğla

Network Marketing Nedir?  Network Marketing serbest girişimcilerin tercih ettiği bir çalışma yöntemidir. Daha çok internet üzerinden çağımıza uyarlanarak uygulanan bu sistem günümüzün en göz ticaret mekanizmalarından biridir. Kişiye daha kaliteli bir hizmet vermeyi amaç edinen, dünya üzerinde yayılmaya başlayan bir sektördür.
Her sektörde olduğu gibi bu sektöründe zorlukları, başarısızlığa sürükleyen olumsuzlukları vardır.
Peki bu zorluklar nelerdir?

Network Marketing Zorlukları

Network Marketing sisteminde de diğer sektörlerde olduğu gibi yaşadıkları olumsuzluklara yenilerek başarısız olan bir çok insan vardır. Ya da zorlukları görüp bunları bahane ederek bir çok girişimci bu işe girişmekten korkmaktadır. Ancak bu zorluklar insanları korkutup sindirmemelidir, kişisel hayatta olduğu gibi iş hayatında da elbette zorluklar bulunur. Bu zorluklardan kaçmak yerine onlarla savaşıp başarısızlıklar engellenmelidir. Hatta Network Marketing zorlukları  nispeten üstesinden daha kolay gelinebilecek zorluklardır. Peki bu zorluklar nelerdir?

 • Her yerde olduğu gibi bu sektörde de kötü niyetli insanlarla karşılaşmak olasıdır. Menfaatleri doğrultusunda çalışan, sadece işleri düştüğünde arayan, amacı sadece üye kaydı yaparak kendi primini arttırmaya çalışan insanlarla karşılaşılabilir. Bu insanlar iletişimi zorlaştıracakları gibi iş kalitesini de düşürebilirler.
 • Genelde çalışan insanların her zaman onlara sorumluluk yükleyen, denetleyen patronları olur. Network Marketing işi serbest bir iş olduğu için kişi kendi kendinin patronu olmalıdır. Bazı insanlar kendi disiplinlerini sağlayamayarak bu işte başarısız olabilmektedir. Kısaca bu işe baş koyan bir insanın kendi kendinin özdisiplinini sağlamak zorundadırlar.
 • Network Marketing sistemi bir nevi yatırım sistemi olduğu için kişi sabırlı olmalıdır. Belki de bu sektörün en zor yanı budur. Kısa süre içinde para kazanmak çok çabuk mümkün olmadığı için kişi yatırımını yapıp beklemelidir. Beklemenin sonucunda emeklerinin karşılığı alınır.
 • Network Marketing bir takım işidir. İnsanları sevmeyen,takım ruhundan uzak insanlar için bu zorluk yaratabilir. Grup daima birbirleri ile iletişim halinde olup, olumlu etkileşimler yapmaları gerekmektedir. Takım ruhu ne kadar iyi olursa o kadar verimli iş elde edilir.
 • Sabırın yanında istikrar çok önemlidir. Bir yatırımcı moral bozukluğuna ihtimal vermeyip düzenli çalışmalar yapmalıdır. Vazgeçmemeli en azından belirli bir potansiyele ulaşana kadar kişi canla başla çalışmalıdır.
 • En önemli konu ise özgüven ve iyi iletişimdir. Network Marketing insanlarla iletişim üzerine kurulu bir iş olduğu için en zor yanı da doğru iletişim kurmaktır. Kişi kendine güvenerek disiplinli ruh halinde olmalıdır.

Network Marketing zor tarafları elbette vardır ancak serbest girişimci bu zorlukları atlatarak başarı adımlarını tırmanabilir.

Network Marketing 8 Temel Tuğla

“8 Temel Tuğla” Network Marketing sektöründe çalışmak isteyen insanlar için bir eğitim sayılabilir. Serbest girişimci bu işi yapmaya karar verdikten sonra bir şirkete üye olarak veya kendi Network Marketing yazılımını kurarak işe atılır. Daha sonra bu 8 Temel Tuğla eğitimi adı altında bulunan maddelerle kendi kişiliğini özdeşleştirir.

 1. Hayaller ve Hedefler: Birinci tuğlanın hayaller ve hedefler olmasının elbette çok güzel bir anlamı vardır. Hayal dediğimiz şey bizleri hedefe götüren en başlıca şeydir. İnsanoğlu doğası gereği kendi kişiliğini ve egosunu tatmin etmek için bir şeyler gerçekleştirmek ister. Bu bir ev alma, saygın bir insan olma, kitap yazma gibi istekler olabilir. İnsan başını her gece yastığa koyduğunda bu isteklerini gerçekleştirdiğini gözünde canlandırır. Hayalinin bile vermiş olduğu tatminlik ve mutluluk duygusu ile hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaya başlar. Emek verir. Hayal ve hedefler tam bu noktada bağlanırlar. Kişi hedeflerine, isteklerine ulaşmak için kurduğu hayalleri gerçekleştirerek başarılı olur.
  Network Marketing sektöründe çalışan serbest girişimciler ise kendilerine kademe atlama hedefleri koyarlar, daha büyük işler başarmanın hayali ile çalışırlar. Girişimcilik hayal etmek, daha iyisini yapabilme isteği ile çalışan bir sektördür. Birinci tuğla insanın motivesini ve isteğini arttıran bir seçenektir.
 2. Taaddüt- İnanç: İnsanoğlu hayal ve hedeflerine inanmazsa yüzde yüz başarıyı sağlayabilir mi? Elbette sağlayamaz.Network Marketing 8 Temel Tuğlabizlere bunu öğretir. Kişi kurduğu hayallere, hedeflerini gerçekleştireceğine inanırsa iş hayatında başarılı olur. Yani bu sektörde yüzde yüz inanç önemlidir.
 3. Liste: Bazı insanlar izleyip beğendiği filmlerin, okuduğu kitapların, gezdiği ülkelerin listesini tutar. Bu listelerde bulunan güzel bulduğu her şeyi çevresinde değer verdiği insanlarla paylaşmak ister değil mi? En yakın arkadaşıyla, ailesiyle belki de öğretmeniyle. İşte temel tuğladan üçüncüsü de insana bunu anlatır. Faydasını gördüğünüz, beğendiğiniz şeyleri paylaşmak için bir isim listesi hazırlamak kişiye yardımcı olabilir. Network Marketing insanlarla iletişim ve tavsiye üzerine kurulu bir sistem olduğu için daha fazla paylaşıp, insanlara yarar sağlamak için listede daha çok ada yer verebiliriz.
 4. Davet: Network Marketing sistemi için hazırladığımız isim listesinde ki insanlara faydalı olabilmek için onları davet etmemiz gerekebilir değil mi? Davet sanatı ile karşımızdaki insanı ilgilenebileceği bu sektöre davet etmek oldukça önemlidir. Telefonla, yüz yüze bir davet şekli olabilir. Ama davet ederken insanları sıkmamalı olmak istemedikleri bir konuma düşürmemeli.
 5. Sunum: Listeyi oluşturduk, davet ettik ve davetimize icabet edildi. Şimdi sırada ne var? Beşinci temel tuğla var; Sunum. Karşımızdaki kişiye şeffaf ve bilgilendirici bir anlatım yaparak kişiyi olumlu yönde etkilemeli. Sadece işi anlatan bir sunum ile kalmalı, kişiyi zorlamamalı ve olur olmadık ikna yöntemlerine girmemeli. Herkes hayatında özgürdür.
 6. Takip: Güzel bir sunumun ardından karşımızdaki kişi hemen evet ya da hayır demeyebilir. Düşünme payı isteyen kişi ortamdan uzaklaştığında Network Marketing sektörü hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan insanların dolduruşuna gelebilir. Bu durumdan sonra da kişi bu işe hayır cevabı vererek çekilir. Ama bu tamamen bir kayıp olarak adlandırılmamalı ve kişi yine de liste de bulundurulmalıdır. Çünkü birkaç ay sonra belki de bir yıl sonra kişi doğru bilgilendirme ile veya ilgisinin artması ile bu sektöre girmek isteyebilir.
 7. Danışmak: Bir serbest girişimci bu işe kendini verdiği zaman yaptığı iş ile alakalı iyi bir donanıma sahip olmalıdır. Hem karşısındaki insana iyi bir hizmet vermek için hemde sorulan sorulara doğru cevaplar verebilmek için her zaman öğrenme algıları açık olmalıdır. Kendinden daha deneyimli insanlara danışarak kendini geliştirmelidir. Doğru ve dürüst bilgilere sahip olmak bu sektörde önemlidir.
 8. Kopyalama: Sekiz temel tuğla taşının sonuncusu ve en önemli sayılabilecek aşamalardan biridir. Bu kopyalama sistemi iki şekilde olur. Liderini kopyalamak ve kendini kopyalamak.
  Bu sistemde başarılı olmuş liderlerin çalışma prensiplerini, neler yaptıklarını, deneyimlerini öğrenerek yeni liderler yetiştirmektir amaç. Bu tecrübelerden faydalanarak insanlara yol gösterilebilir.
  Kendini kopyalamak da çok önemli bir adımdır. Çünkü Network Marketing sektörüne faydalı insanlar kazandırılmak isteniyorsa kendiniz gibi insanlar yetiştirmelisiniz. Bu organizasyonun devamı için çalışkan ve dürüst insanlara ihtiyaç vardır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir