Network Marketing Yasal Mı Sorusu

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Yasal Mı Sorusu

Network Marketing Yasal Mı Sorusu

Network marketing yasal mı 2017 ve 2018 senesinde de konuşulan bir konudur. Çünkü sistem sürekli kendini geliştirmekte yıllar içinde daha da çok insana ulaşmaktadır.

Birçok insan bu sistem içinde yenilerini ekleyerek büyük kazançlar sağlamakta ve her iki tarafın da hakları, hukuksal alt yapıları kanuni çerçevede korunmaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen dolandırıcılık olaylarının da olduğu görülmektedir.

Son dönemlerde birçok yerde network marketing konusu hakkında birbirinden farklı iddialar ve spekülatif söylemler yer almaktadır. Sıklıkla konuşulan network marketing yasası 2017-2018 senesinde de konuşulan konulardan biriydi. Bu kanuna göre dolandırıcılık suçlarının önünü kesebilmek için merkez satıcıların sertifika ve izin belgesine sahip olması gibi bir zorunluluk getirilmekteydi. Bu kanuna rağmen hala, network marketing yasaklandı gibi haberler çıkmıştır ancak bu haberler doğru değildir.

Network Marketing Sistemi Nasıl İşliyor?

Network marketing sistemi bir anda dünyayı kasıp kavuran bir sistem olmuştur ve bu sistem herkesin para kazanmasına olanak vermiştir. Ayrıca bu sistemde yapılan ticaret bilindik ticari yöntemlerden farklı olduğu ve masrafları çok daha az olduğu için çok daha fazla kazanç elde etmek kolaylaşmaktadır. Bu sistemde, kullananlar ürünlerin satışlarını tek merkezden belirli dallara ayırarak gerçekleştirmektedir. Ağ sistemi ile alt gruplara ayrılarak yapılan bu satış, internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Masraf kalemlerinin az olması bu nedenle çok daha ekonomik ve kazançlı satışlar yapılmasını sağlamaktadır. Dünyada network marketing sistemi daha profesyonel şekilde yürütülmekte, ülkemizde ise arkadaş çevresi ile ticaret ağı genişletilerek geliştirilmektedir.

Network Marketingden Elde Edilen Kazançlar

Network marketing sistemi ile ünlenmiş en önemli ve dünyaca ünlü markalardan bazıları ünilever, binary ve breakaway’dir. Ayrıca son dönemlerde ticaret hukuku network marketing maddesi içeriği ile bu konulara ışık tutmaktadır. Çünkü tüm dünyada yaygın bir hale gelen bu pazarlama yöntemi ülkemizde de hızla yükselmektedir. Bu sistem içinde kullanıcılar, dahil olduktan sonra çeşitli haklara da sahip olmaktadırlar. Bu hakların iki taraf açısından korunması için de ticaret hukuku kullanılmaktadır. Kazançların arttırılması ve çok daha etkili çalışılması için network ağının geliştirilmesi gerekmektedir. Ağa ne kadar fazla insan dahil edilirse o kadar kolay ve fazla kazanç elde edilir. Sistemin kullanıcı, yaş ve makam ayırt etmeksizin öğrencisinden emeklisine kadar birbirinden farklı birçok kişiye kazanç kapısı açması nedeniyle ekonomik istihdam yarattığını da belirtmek gerekir.

Network Marketing ve Memurluk

Son dönemlerde birçok kişi tarafından devlet memurları network marketing yapabilir mi gibi sorular da sorulmakta ve buna cevap aranmaktadır. Bu soruya evet yanıtı verilebilir. Ancak çalışılan sistemin güvenilir olması çok önemlidir. Sistemdekilerin iyice araştırılması, herhangi bir örgüt, terör örgütü ya da gruba bağlı olmadığından emin olunması gerekiyor ki iyi niyetle ve kazanç sağlamak için yaptığınız masum bir iş başınıza ileride daha büyük sorunlar yaratmasın. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da satışı yapılan ürünün kanun dışı olmaması, kayıtlı mal olmasıdır. Ayrıca yasalarla korunan sınırlar içerisinde lisanslı ve izin belgesi olan kişiler ile birlikte çalışmak gerektiğinden bunun araştırılmasının yapılması gerekir. İnternet aracılığı ile yapılan bir sistem olduğu için sistemdeki hukuki boşluklar kişilerin ağ adresleri tespit edilerek, kısa sürede doldurulabilmektedir. Dolandırıcılık yapan ya da yapmaya hazırlanan kişiler, bilgisayarlarının konumları üzerinden ivedilikle tespit edilebileceğinden devlet memuru olup da bu işe girenlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca banka hesabınıza para giriş çıkışları da oldukça önemlidir. Bu nedenle bu hesaplarınızı herkes ile paylaşmamalısınız.

Network Marketing Kuralları

2017 senesiyle birlikte, devlet memurları network marketing yapabilir mi şeklindeki soruların çok sık sorulduğunu görebiliyoruz. Cevap olarak evet yanıtını verebiliriz. Ancak birlikte çalışan sistemlerin çok güvenilir olması gerekiyor. Herhangi bir terör örgütü ile bağlantısının olmaması gerekiyor. Ayrıca bu ağ içerisinde satışı yapılan ürünün de kayıtlarda yer alması söz konusu olmalıdır. Yasaların belirlediği çerçevede, lisanslı ve izin belgeli kişiler ile birlikte çalışmak gerekiyor. İnternet üzerinden yapılan ticari bir ağ olması nedeniyle, kontrol mekanizmasının sınırlı olması, bu sistemde yer alan hukuki boşlukların ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor. Kişiler, IP adreslerinin farklılığı nedeniyle dolandırıcılık yapsa dahi çok uzun bir süre içerisinde yakalanabiliyor. Bu nedenle, devlet memurlarının çok dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca herkesle, banka bilgileri paylaşılmamalı ve ödeme konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Network Marketing Dolandırıcılığı

İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylık ve kazançların yanında zarar ve tehlikelerin olduğundan da söz etmek mümkündür. Bu süreçte, her zaman lisanslı ve güvenilir kişilerle işlem yapmak gerekir. Network marketing resmi gazete içerisinde yer alan kurallara göre artık belirli yasalar çerçevesinde yapılabiliyor. Ürünlerin satışı ile ilgili bilgilendirme yapılmak zorunda. Yüksek kazanç getirmesi nedeniyle vergi sistemi içerisine alınması da söz konusu olabilir. Bu konuyla ilgili olarak 6502 sayılı kanun network marketing ile ilgili maddeleri de kapsıyor. Bu çerçevede konuyla ilgili online okulların ve bilgi verici linklerin kullanılmasına karar verildi. Network marketing yasası 2018 senesinde daha da güçlendirilecek. Daha kurumsal ve kontrol altında işlemler yapılacak.

Network Marketing Suçları

Çağımızda internet en büyük icatlardan biridir. Hepimiz 50 – 60 yıl önceki insanlardan çok daha farklı düşünebiliyor farklı vizyonlar kazanıyoruz. Network marketing sistemi de bunlardan biridir. İnternet üzerinden yapılan bu kazanç kapısı, getirdiği birçok fayda kadar taşıdığı risk ve zararları ile de düşünülmeli, bu sürece tüm bu riskler belirlenerek girilmelidir. Güvenilir ve gerekli belgesi olan kişilerle çalışma yapmak olmazsa olmazdır. Network marketing resmi gazetede yer alan kurallara göre artık çeşitli sınırlarda yapılmaktadır. Ürünlerin ne olduğu, kanuni satışının olup olmadığı ile ilgili, insanlara bilgi vermek zorunlu hale getirilmiştir. Bu iş, büyük kazançlar sağlaması sebebi ile de vergilendirilme gibi, devlet tarafından kontrol edilebilecek sistemlerin içine girebilmesi de söz konusu olabilir. Bu konu ile alakalı, 6502 sayılı kanun network marketing işini yapanları yakından ilgilendirecek şekilde tasarlanmıştır.

By | 2017-12-28T17:30:57+00:00 Aralık 13th, 2017|Categories: Network Marketing|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment