Network Marketing Yasal Mı?

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz network marketing yasası 2016 senesinde de en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Buna göre, dolandırıcılık girişimlerinin ve suçlarının önüne geçebilmek için merkez satıcıların sertifika ve izin belgesi sahibi olma zorunluluğu getirildi. Network marketing yasaklandı şeklindeki haberler ise şu an için gerçeği yansıtmıyor. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde başladıktan sonra kısa bir sürede adını duyuran ve gelişen bu sistem içerisinde herkesin para kazanması mümkün olabiliyor. Üstelik klasik ticaret işlemlerinde yer alan masraf kalemlerinin az olması nedeniyle de çok daha fazla kazanç elde etmek bu sistemde mümkün oluyor. Kullanıcıların, ürün satışlarının belirli kollara ayrılarak tek bir merkezden alıcılara satması şeklinde işleyen bu ağ, tamamen internet üzerinden yapılıyor. Bu nedenle de son derece ekonomik şekilde, kısa sürede önemli satışlar yapılabiliyor. Bu sistemde başarılı olabilmek için her zaman güvenilir kişilerle işlem yapmak gerekiyor. Ürünlerin satışının yapılmadan önce denemesinin yapılması gerekebilir. Dünya genelinde çok daha profesyonel bir şekilde yapılan bu sistem, ülkemizde genelde arkadaş çevresiyle birlikte gelişiyor.

Network Marketing Kazançları

Network marketing çeşitli satış metotları ile birlikte pazarlanan sistemlerden biridir. İlk olarak baktığımızda unilevel, binary ve breakaway şeklindeki satış sistemlerinin yer aldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra matrix de son zamanlarda sıklıkla kullanılan kazanç yöntemlerinden biridir. Baktığımızda ticaret hukuku network marketing maddesini içeriğine eklemek durumunda kaldı. Çünkü bu pazarlama yöntemi, dünyada artık yaygın bir hal almış durumda. Kullanıcılar, bu sisteme dahil oldukları zaman aynı şekilde belirli haklara da sahip oluyor. Sistemde meydana gelen haksızlıkların çözülmesi için ticaret hukuku içerisinde yer alan maddeler dikkate alınıyor. Bu alanda kazanç elde edebilmek için olabildiğince fazla bir ağa yayılmak gerekiyor. Adı üzerinde ticari bir ağ olan bu sistemde, ne kadar çok kişiye ulaşırsanız o kadar çok ürün satabilirsiniz. Kazanç bakımından çok yüksek gelir elde eden kişileri görebiliyoruz. Üstelik öğrenci, ev hanımı, çiftçi, emekli gibi kişilere gelir sağlaması nedeniyle ekonomiyi canlandırdığını ve istihdam yarattığını da ifade edebiliriz. Daha resmi kurumlarla birlikte çalışan kişiler, sigortalı olarak da çalışabiliyor. Network marketing yasal mı 2017 senesinde en çok sorulan sorular arasında gelmeye başladı. Çünkü sistem, her geçen gün daha da büyüyor ve bu nedenle geniş kitlelere ulaşarak daha çok insanın kullanmasına ortam hazırlıyor. Bu konuyla ilgili hukuksal çalışmalar ise dünya genelinde yapılmaya devam ediyor. Şu ana kadar dolandırıcılık vakalarının olduğunu da görüyoruz.

Network Marketing Yasaları

2017 senesiyle birlikte, devlet memurları network marketing yapabilir mi şeklindeki soruların çok sık sorulduğunu görebiliyoruz. Cevap olarak evet yanıtını verebiliriz. Ancak birlikte çalışan sistemlerin çok güvenilir olması gerekiyor. Herhangi bir terör örgütü ile bağlantısının olmaması gerekiyor. Ayrıca bu ağ içerisinde satışı yapılan ürünün de kayıtlarda yer alması söz konusu olmalıdır. Yasaların belirlediği çerçevede, lisanslı ve izin belgeli kişiler ile birlikte çalışmak gerekiyor. İnternet üzerinden yapılan ticari bir ağ olması nedeniyle, kontrol mekanizmasının sınırlı olması, bu sistemde yer alan hukuki boşlukların ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor. Kişiler, IP adreslerinin farklılığı nedeniyle dolandırıcılık yapsa dahi çok uzun bir süre içerisinde yakalanabiliyor. Bu nedenle, devlet memurlarının çok dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca herkesle, banka bilgileri paylaşılmamalı ve ödeme konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Network Marketing Dolandırıcılığı

İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylık ve kazançların yanında zarar ve tehlikelerin olduğundan da söz etmek mümkündür. Bu süreçte, her zaman lisanslı ve güvenilir kişilerle işlem yapmak gerekir. Network marketing resmi gazete içerisinde yer alan kurallara göre artık belirli yasalar çerçevesinde yapılabiliyor. Ürünlerin satışı ile ilgili bilgilendirme yapılmak zorunda. Yüksek kazanç getirmesi nedeniyle vergi sistemi içerisine alınması da söz konusu olabilir. Bu konuyla ilgili olarak 6502 sayılı kanun network marketing ile ilgili maddeleri de kapsıyor. Bu çerçevede konuyla ilgili online okulların ve bilgi verici linklerin kullanılmasına karar verildi. Network marketing yasası 2017 senesinde daha da güçlendirilecek. Daha kurumsal ve kontrol altında işlemler yapılacak.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 4 Ortalama: 4]

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

0 cevaplar

Cevapla

Yorum Yapmak istermisiniz?
Eleştirmekten Çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir