Network Marketing Terimleri Ve Kazanç Planları

Network Marketing Terimleri Ve Kazanç Planları
Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Network Marketing, Türkçe karşılığında  “Ağ Alışverişi” olarak geçmektedir ve günümüzün en popüler ticaret sektörü haline gelmiştir. Normal şartlarda bir ürün satışa çıkmadan önce tasarım, fabrika, ürün oluşumu, reklam ve raflara gelmesi gibi bir çok aşamadan geçmektedir. Ve bu aşamalardan geçmesi ürünün rafa gelmesine kadar ona fiyat eklemekte, asıl fiyatına fiyat katmaktadır.

Network Marketing mekanizması ise ürüne o fiyatın katılmasını engellemekte kısaca ürünün piyasa değerinin altında satılmasını sağlamaktadır. Ürün piyasa değerine eş değer bir ücretle de satılabilir ancak asla yüksek bir meblağ olmaz bu Network Marketing işleyişine aykırıdır. Network Marketing işine atılmak isteyen bir grup ise bu işleyişteki network marketing terimlerini bilmelidir.Network marketing terimleri bu işleyişte çalışan insanlara yardımcı olan başlıca tanımlardır. Serbest Girişimci bu sektörde çalışırken bu terimlerle karşılaşacağı için aşina olmalıdır. Peki nedir bu Network Marketing terimleri?

Network Marketing Terimleri

 • Multi Level Marketing (MLM): Para kazanılan oluşumların yüksek, çok katlı olduğunu belirten, Türkçe karşılığı “Çok katlı pazarlama” olan Network Marketing sektöründe sık kullanılan bir terimdir. Yapılan işi anlatan ama “Network Marketing” kadar çok kapsamlı olmayan bir terim olmakla beraber Network Marketing durumunun bir alt tanımıdır.
 • Network Marketer: Türkçe karşılığı “Ağ Pazarlamacısı” olan bu terim Network Marketing sektörünü kendine iş edinen kişilere verilen addır. Kişi bu sektörü kendine iş olarak edinmiş ve bundan belirli bir para kazanmayı amaç haline getirmiştir.
 • Level: Kademe anlamına gelmektedir. Network Marketing işleyişindeki basamakların tanımıdır. Bazı durumlarda level olarak değil, direk kademe olarak da kullanılabilir. Kişi ne kadar çalışırsa o kadar kademe yükselebilir. Yükselmeyi vaat eden bir sektördür.
 • Distribütör: Network Marketing sektöründe çalışmakta olan kişilere denir. Network Marketing tavsiye üzerine kurulmuş bir oluşumdur. Distribütör de o firmadaki ürünleri kullanıp, şeffaf bir şekilde yorumlayarak tavsiyede bulunur. Satıcı konumundadır.
 • Sponsor: Lider olarakta kullanılabilir. Bu işi yapmak isteyen kişiyi dahil eden baş kişidir. Sponsor, kişilere deyim yerindeyse liderlik yapar, yapacağı işleri anlatır, kişiler için örnek teşkil eder. Kısaca hem lider hem de yardımcı durumundadır.
 • Marketing Plan: Bu terim Network Marketing işleyişinde ki distribütörün bütçesi, distribütörün kariyerindeki yükseliş planlamalarını, tatil günlerini, puanlarını, ödüllerini barındıran sözleşme niteliğindeki bir planlamadır.Distribütor için bu çok önemlidir.
 • Direct Selling: Türkçe karşılığı “Doğrudan Satış” olan bu terim de MLM gibi Network Marketing’in ayrı bir alt tanımı olarak kullanılabilir. Bu terimin kullanılmasının başlıca sebeplerinden biri ise Network Marketing’in işleyiş tarzını apaçık anlatan bir terim olmasıdır. Arada aracı olmadan satıcıdan alıcaya ürünün direk ulaştığını anlatır. Network Marketing sisteminin işleyişini açıklar.

 

Network Marketing Üyeliği Nasıl Olur?

Network Marketing işini yapmak isteyen bir serbest girişimci kendine uygun bir şirketi araştırarak üye olabilir. Network Marketing üyelik durumu nasıl gerçekleşir? Serbest girişimci kendine uygun şirketi nasıl bulabilir? Kişi öncelikle ne istediğini bilmeli, yapacağı işi en ince ayrıntısına kadar araştırmalıdır. Zaten Network Marketing prensibi müşterisini profesyonel bir satıcıya dönüştürmektir. Kişi Network Marketing videolar adı altında bulunan açıklayıcı videolarda kendine uygun çalışma prensiplerini, bu işlerin gidişatını öğrenebilir. Hatta videolar yardımıyla satış yapan kişiler bile vardır.

 • Doğru Ekip: Kişi kendi ilgi alanında doğru firmayı seçerek başvurmalı, kendine en uygun ekip ile çalışmalıdır. Deneyimleyip tavsiye edebileceğine emin olduğu ürünlerin bulunduğu uygun bir firmayı tercih etmelidir. Çalışma arkadaşları ile çatışmaya girmemelidir.
 • Tanımak: Kişi iş yapacağı insanları, grubu iyi tanımalıdır. Sponsoru ve diğer elemanlar ile iletişim halinde olmalıdır. Bu sektör serbest çalışma durumunu benimsediği için patron yoktur ve bu yüzden kişi genel olarak Network Marketing mantığını iyi bilerek çalışmalıdır. Deyim yerindeyse kendi yol göstericisi olmalıdır.
 • Destek: Grup birbirini destekleyici çalışmalar içinde bulunmalıdır. Ortak kararlar alınıp, ortak kararlar verilmelidir. Arada ki iletişim iyi korunmalı, ekip üyeleri birbirlerine ihtiyacı olduklarında ulaşabilmelidir.
 • Fedakarlık: Kişi çalıştığı ekip ve kendi için zamanında ve doğru çalışmalı yeterince emek vermelidir.

Bütün bu durumları barındıran bir girişimci kendine uygun bir Network Marketing şirketine üye olarak serbest girişimci olup bunu kalıcı bir iş haline getirebilir.
Kişi eğer herhangi bir şirkete üye olmak istemiyorsa, kendi işini kurmak istiyorsa bunun da bir çok yolu vardır. En revaçta olan sistem iste Network Marketing videoları adı altında tanıtım videolarıdır. Kişi kendisine çevre oluşturarak kendi ürünlerini tanıtıp satışını sağlayabilir.

Network Marketing Kazanç Planlamaları

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir girişimci bu sektörde para kazanmak ve verimli grup çalışmaları gerçekleştirmek için uygulanan kazanç sistemlerinden birini kullanmalıdır. Şuanda bilinen sistemler unilevel, binary, matrix ve breakaway sistemleridir. Bu planlamalarda en temel ve en basit kullanılan Network Marketing Unilevel Binary Breakaway Matrix plan sistemidir.

 • Unilevel: Network Marketing sistemi kurulduğu zamandan bu yana en çok kullanılan ve en basit görülen sistemdir. Sistemin ana teması baş kademenin, kademeler ve kişi sayısı beraber artmasına rağmen her bir kademeden prim alarak kazanç sağlamasıdır. Sadece baş kademe de bulunan kişi değil bütün kademedeki insanlar ve gruplar kazanç sağlamaktadır. Tabi bir önceki kademeden biraz daha az kazanarak.
 • Binary: İkili sistem olarak adlandırılmaktır. Örneğin siz iki kişiyi kaydedersiniz ve onlarda ikişer kişiyi kaydederek görünmez iki kol oluşur. Ve bu iki kollu sistem grup haline gelerek diğer yöntemlerden daha çok takım çalışmasını destekler. Her koldan, her kademeden belli bir ücret alınır. Kazanç bakımından en avantajlı plan olarak görülür.
 • Breakaway: Bu metot unilevel sistemi ile aynı sayılabilir. Tek farkı bu sistemde distribütör belli bir başarıyı sağladıktan sonra gruptan ayrılarak daha büyük kazançlara imza atabilir. Bu sistem genel olarak distribütörü daha verimli çalışmaya iter.
 • Matrix: Bu metotta bünyesinde bulunduğunuz şirket size grubun kaç kademeden oluşacağını ve kademelerde kaçar insan bulunacağını önceden verir. O yüzden kazanılan bütçe önceden bellidir.

Network Marketing Sektöründe Vergi İşleyişi

Network Marketing sektörü yasal olmakla beraber üniversitelerde bile ders olarak okutulmaktadır.Böyle bir sistemde network marketing vergi durumu da yasalarla birlikte yürürlülüğe girmiştir. Her iş yapan kurum gibi vergi ödenmektedir. Yapılan işlemler faturalandırılmalıdır. Bu faaliyet neticesinde elde edilen gelirler, Gelir Vergisi Kanununa göre vergiye tabi tutulur.
İş yapılan kişinin TC kimlik numarası alınarak işlem faturalanır ve kazançların gelir vergisi ödenir. TC kimlik numarası yerine vergi numarası da verilebilir. Bu numaralar üçüncü bir kişi ile paylaşılmaz.
Yapılan işin güvenli olup olmadığını vergi ödemelerinin gerçekleşip gerçekleşmediğinden anlayabiliriz.

18 Eylül 2017
4 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?