0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Sistemleri

12 Ekim 2017
5 kez görüntülendi
Network Marketing Sistemleri

Network marketing sistemleri son zamanlarda adından sıkça bahsedilen bir satış ve pazarlama sistemidir. Sistemin tarihçesi çok eski dönemlere dayanmakta fakat bu işi ilk olarak yaratan kişi Carl Rehnborg adında Amerika’lı bir kimya doktorudur. İlk olarak kendi kurduğu şirkette bu sistemi uygulayamıştır.

Peki network marketing nedir nasıl yapılır? Network marketing sisteminin işleyiş mantığı oldukça basittir. Öncelikle elimizde olan ürünün satışını gerçekleştirmek amacıyla küçük bayiliklere veya kişilere ürün gönderimi yapılmaktadır. Bu ürünün satışından yüzdelik pay alan kişiler bu şekilde kazanç sağlamaktadır. Buraya kadar basit bir sistemmiş gibi görünmekte fakat küçük bir yenilikle birçok şirketin satış ve pazarlamada kullandığı sistem haline gelmiştir. Bu farklılık bayilik verilen üye ve kişiler kendi alt kişilerini satış yapması için bayilik verebilmetkedir ve üye yaptığı her kişinin satışından yine belli miktarda yüzdelik alarak hem kendisine hem şirkete hem de yeni yaptığı üyeye maddi kazanç yolu sağlamaktadır. Bu şekilde her yeni üyenin bir başka üye kaydı ile büyük bir ağacın gövdesi ve dalları şeklinde büyüyen bir sistemin kapısını aralamaktadır.

Çoğu kozmetik firmasının uyguladığı sistemin uygulanabilirlik açısından oldukça kolaydır. Temizlik malzemeleri, tekstil ve birçok ürünün bu şekilde satışı gerçekleşmektedir. Temel mantığı bu şekilde olan sistemin birçok farklı sistem fikirleri ile genişletilmiştir. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise her sistemde olduğu gibi bu sistemde  dolandırıcılar tarafından suistimal edilebilmektedir. Bu yüzden bu işi yaparken oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Network Marketing Sisteminin Önemi, Yararı

Öncelikle bilinmesi gereken soru Network marketing sistemi nasıl çalışırSistemin amacı bir ürün müşteriye ulaşırken birçok kişinin elinden geçerek kar konulmasını engellemektir. Fabrikadan çıkan ürün müşteriye ulaşana kadar yedi veya 8 elden geçerek bu kişiler tarafından ayrı ayrı kar konularak fiyatın yükselmesi ve kar marjının düşmesi ile alakalıdır. Sistemin kullanımı profesyonel olarak yapılıp network marketing kazanç planları hazırlanıp ürün temini yapılabilirse üretici için çok yararlı bir sistem olduğu bilinmektedir. Hem kar marjını yükseltip hem de şirketin büyümesinde büyük katkısı vardır. Şirket için yararlı olan bu sistemin müşteriye olan katkısıda oldukça fazladır. Öncelikle müşteri alacağı ürün direk olarak fabrikadan geldiği için ürünün kalitesinden ve orjinalliğinden şüphesi olmamaktadır. Aynı zamanda doğrudan satış gerçekleştiğinden dolayı ürünün neredeyse yarı fiyatına temin edebilmektedir. Aynı zamanda üye olarak hem başka kişilere satışı gerçekleştirebilir hem de kendi ürünlerini indirimli bir şekilde alabilmektedir.

Network Marketing Kazanç Metodları

Sistemin işleyişi ve kazancından dolayı birçok girişimci tarafından farklı metodlar üretilmiş ve Network marketing sisteminin gelişmesine katkıda bulunulmuştur. En çok dikkat çeken iki sistem Unilevel ve binary sistemleridir. Unilevel sistemi en eski yöntemlerden birisi iken binary sistemi ise son çıkan sistemlerden birisi olduğu bilinmektedir.

Unilevel; Network marketing unilevel sistem en çok yaygın olarak kullanılan metod olduğu bilinmektedir.Bu sistem network marketing sisteminin temelini oluşturmakta ve piyasadaki birçok kozmetik firmasının uyguladığı sistem olarak bilinmektedir. Bu sistemde her yeni üye sınırsız üye kaydı yapabilmektedir. Fakat 1. kademe üyenin aldığı kar oranıyla 2, 3 ve daha sonraki kademelerin aldığı kar oranı aynı değildir. 1. kademedeki kişiler daha fazla kar payıyla çalışmakta ve işleyiş bu şekilde devam etmektedir.

Binary; Bu sistem son zamanlarda oldukça populer hale gelmiştir. Peki network marketing binary sistemi nedir? Sistem ikili sistem olarakta bilinmektedir. Sistem iki ana koldan ilerlemektedir. Sistemin doğuşu şu şekildedir. Öncelikle firma iki kişi görevlendirmekte ve bu iki kişi en fazla iki kişiyi üye edebilmektedir. Bu şekilde iki farklı ana takım oluşmakta ve bu takımlar sürekli olarak birbirleri ile yardım içinde çalışabilmektedir. Aslında sistem işleyiş açısından oldukça iyi bir sistemdir fakat network marketing binary yasal olmayan kişi ve kurumlar tarafından sıkça kullanıldığı için sistemin gelişimi biraz daha yavaş ilerlemektedir. Network marketing binary kazanç planı açısından oldukça güçlü bir temele göre yapılmış ve birçok ekonomi uzmanı tarafından tasarlanmıştır.

Network marketing sisteminin metodları bunlarla sınırlı değildir ve her yeni gün bir sistem daha kişi ve kurumlar tarafından uygulanıp ekonomi piyasasına haraketlilik kazandırmaktadır.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?