Network Marketing Sisteminin Riskleri Nelerdir?

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Sisteminin Riskleri Nelerdir?

Network Marketing Sisteminin Riskleri Nelerdir?

Network Marketing Riskleri Neler Olabilir?

Network marketing sistemi doğrudan bir satış tekniği olduğu için buna uygun olarak satış stratejileri geliştirilmelidir. Doğrudan satış yöntemleri bilinmeden yüksek meblağlar harcanarak yapılan bir network marketing sistemi kar değil zarar getirecektir. Zarar etmemek ve kazancınızı arttırmak için sistemi çok iyi öğrenmelisiniz. Aşağıda network marketing sisteminde yapılan hatalar sonucu oluşan risklere değinilmiştir.

Sistemi Öğrenmeden Satış Yapmaya Başlama

Network marketing sistemi başlı başına bir iş sektörü olmuştur. Her sektörde olduğu gibi bu sistemde de iş yapılmaya başlanmadan önce işin teknikleri ve nasıl yapılacağı öğrenilmelidir. Eğer satışın nasıl yapılacağını bilmezseniz yaptığınız bütün yatırımlar boşa gidebilir. Çünkü network marketing sisteminde kazanç sağlamanın en önemli unsuru tüketiciye doğrudan ürünü ulaştırarak yüz yüze satış yapmaktır. Bu yüzden sistemi güzel bir şekilde araştırarak sistem hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha sonra network marketing sisteminde kazanç sağlamış olan kişilerden bilgi alabilir ya da bu kişilerin başarı hikayelerini okuyabilirsiniz. Bunların hepsinden daha da önemlisi bir network marketin firması ya da okulu bularak eğitimleri alabilirsiniz.

Network marketing firmalarının birçoğu hem çalışanlarına hem de kendileriyle çalışmak isteyen kişilere sistem hakkında çeşitli eğitimler vermektedir. Bu eğitimlere katılarak sitemin nasıl işlediğini ve sistemde nasıl kazanç sağlayabileceğinizi doğrudan öğrenebilirsiniz. Daha sonra öğrendiğiniz bu sistemi yavaş yavaş uygulamaya başlayarak pratik yapıp kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Sistemi iyice öğrenmek için pratik yapmaya karar verdiğinizde az sayıda ürünle çevrenizdekilere satış yapmaya çalışmanız çok doğru olur. Unutulmamalı ki network marketing sisteminde herkes ilk satışını çevresindeki tanıdığı kişilere yapar. Sizde az sayıda bir ürünle tanıdığınız kişilere satış yaparak yeni satış tekniklerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Network marketing riskleri

Network marketing riskleri

Yanlış Firma Seçimi

Network marketing sisteminin en büyük risklerinden biri yanlış firma seçimidir. Sistemde satış yaparak para kazanmanızı sağlayan ürünleri aldığınız firma çok önemlidir. Bu firmanın tüketiciler tarafından iyi olarak bilinmesi gerekir. Ürünleri çok tanınmayan ya da müşteriler tarafından beğenilmeyen ürünler sunan firmalar tercih edilmemelidir. Bu tarz firmalarla çalışıldığında satılmak istenen ürünleri müşterilere satmanız çok zor olur. Ürünleri müşterilere satamadığınız zaman yapmış olduğunuz yatırım ve harcadığınız zaman boşa gitmiş olur. Bundan dolayı firma seçimi yapılırken seçilecek olan firma çok iyi araştırılmalıdır.

Firmanın sattığı ürünler, müşterilerin bu ürünlere bakışı gibi etmenler detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Bu etmenler öğrenildikten sonra firmanın size sunduğu avantajları da öğrenmelisiniz. Çünkü firmadan ürün aldığınızda size sağlayacağı yarar da çok önemlidir. Bu ürünleri satarken firmanın satışınızı kolaylaştıracak yöntemleri size öğretmesi gerekir. Firma seçimlerinde en önemli konulardan biri de firmanın kazanç sistemidir. Çünkü her iş gibi network marketing işi de kazanç sağlamak için yapılır. Firmanın size uygun olan kazanç sistemiyle çalışıyor olması gerekir.

Birçok network marketing sistemleri içerisinde Unilevel olarak adlandırılan kazanç yöntemini kullanmaktadır. Bu kazanç yönteminde ekibinize ne kadar çok kişi katarsanız onların satışı üzerinden de kazanç sağlarsınız. Kazancınızı artış oranı ekibinize kattığınız satış yapan kişi sayısıyla doğru orantılıdır. Kattığınız kişi sayısı arttıkça kademenizde artar. Firmaların seçtiği diğer bir kazanç yöntemi de Breakaway olarak adlandırılan yöntemdir. Unilevel yöntemiyle aynı olmakla beraber, bu yöntemde kademe atlamanız için altınızda bulunan kişilerin kademe atlaması gerekmektedir. Yaygın olarak kullanılan bir diğer kazanç yöntemi matrixtir. Bu yöntemde ise ekibinize katabileceğiniz kişi sayısı bellidir. O kişi sayısının üstüne çıkamazsınız. Kişi sayısı belli olduğu için hangi kademede ne kadar kazanç sağlayabileceğinizde bellidir.

Yanlış Satış Ekibi Kurma

Network marketing sisteminde yapılan hatalardan biri de satış ekibinin doğru kişilerle kurulmamasıdır. Satış ekibi yanlış kişilerle kurulursa sistemde kalıcı olmanız riskli olur. O yüzden ekibinizi kurarken çok dikkat etmeli ve doğru kişileri bulmalısınız. Network marketing sisteminde satış ekibi kurulurken doğrudan satış yapmayı seven, insanlarla pozitif ilişkiler kurabilen, tanıtım yapmaya ve anlatmayı seven kişiler tercih edilmelidir. Çünkü sistemde ürün satarken müşteriyle bire bir görüşülerek ikna yoluyla ürün satılmaktadır. Ürünü doğru tanıtamayan, güzel bir şekilde müşteriye sunamayan kişinin satış yapabilmesi çok zordur. Doğru kişilerle satış ekibi kurulduğunda hem çok daha fazla kazanç sağlarsınız hem de network marketing sisteminde büyüme şansınızı arttırırsınız.

Çalışma saatlerini kişinin kendisinin ayarladığı network marketing sistemi diğer ticaretten daha farklı olarak işleyişini sürdürüyor. Şirketlerin her geçen gün davetiyeciler eşliğinde çalışmasını sürdürdüğü sistemde, sorulan sorular da daha çok çoğalıyor. Sistemdeki şirketlerin ürünlerinin tavsiyeciler üzerine satışlarının gerçekleştiği network marketing sisteminde yersiz dedikodular da baş gösteriyor. Yazımızda Network marketing sisteminin riskleri nelerdir? sorusunun cevabını incelerken, her geçen gün büyüyen bu sistemde nasıl dikkatli olunması gerektiğini göreceğiz.

  • Yanlış bilgilendirme

Hiçbir iş kolay değildir ve her işin kendine göre zorluğu vardır. Network marketing sisteminde çalışmak kolay yoldan para kazanmak olarak algılandığı için başarısız davetçilerde çok fazla oluyor.Network marketing riskleri içerisinde distribütör yani davetçi kesinlikle dürüst olmalı. Hayatımızın her alanında dürüst insanlarla çalışmak gerekse de bu alanda özellikle tarafsız olmak da şarttır. İşin zorluğundan bahsedilmeden, hemen işi kabul etmek ve başaramayınca da bunu olumsuz bir durum olarak çevreye yansıtmak network marketing sistemine zarar veriyor. Bu yüzden davetçiler karşılaştıkları zorlukları tarafsız bir şekilde anlatmalı ve bunu bilerek yola çıkmalıdır. Network marketing piramit sistemiya da saadet zinciri olarak da bilinen sistem bir ekip çalışması olduğu için ekipteki herkesi tek tek ilgilendiriyor. Ekipteki bir kişinin bilgisi diğerleriyle paylaşıldığı anda bu bilgi filizken ağaç olabiliyor. Fikir insandan insana değişir. Çünkü farklı çevre, kültür, eğitim, yaş bunu etkiler. Bu yüzden doğal satış olarak da adlandırılan bu sistemde bütün ekibin görevi birbiriyle bağlantılıdır.

  • İşi hatalı yapma

Tecrübesiz ve tecrübeli, yaşlı ve genç, eğitimli ve eğitimsiz birçok farklı özellikte tavsiyeciden oluşan network marketing sisteminde hatalı iş yapmak da sistemi yanlış görmemize neden olur. Kişi ilk önce kendine network marketing reklamı nasıl yapılır? diye sorarak yola çıkmalı ve üst kolun ona öğrettiklerini uygulamalıdır. Aracısız reklam olduğu için insan davranışlarıyla ön plana çıkan network marketing sistemi, davet etmek istediğiniz kişi siz ne söylerseniz sizin söylediğiniz kadarıyla bilinçlenecek. O yüzden sistemden soğutmaya neden olan davranışlardan kaçınılması lazım. Örneğin; bu işte ısrarcı olmamak temel kurallardan biridir. Ama sen distribütör olarak hem sosyal medyadan link atarak, hem de telefondan görüşmek istediğini söyleyerek karşındakine sadece rahatsız verirsin. Amaç bilgi vermek değil, sistemin varlığından haberdar etmek. Bilgi vermek için bırakın o arasın. Network marketing sunum onu empoze etmek için çok mühimdir. Bu konuda yanlış yapıldığında, iş baştan itibaren yanlış devam ediyor

  • Düzeltilmesi zor olan anlaşmazlıklar

Hangi işe girersek girelim mutlaka bir rakibimiz olacaktır. Siz seçmeseniz de, işiniz de başarılı olduğunuz sürece o sizi seçecek ve rakip olarak gördüğü için sizi kötülemeye kadar giden süreç yaşayabilirsiniz. Aynı şey şirketler için de geçerlidir. Network marketing, şirketleri gün geçtikçe artıyor ve bu artma da rekabeti beraberinde getiriyor. Bu durum da haksız konuşmalara, iftiralara kadar giden kötü bir yolu getirebiliyor. Şirketler arasındaki mücadelede, bir distribütör olarak asla diğer şirkete asılsız iftiralar atmazsanız iyi bir çalışan olarak vicdanınızda rahat eder. Elbette bu tarz şeylerle ister istemez karşılaşacaksınız ama bu durumla nasıl başa çıkacağınızı kendinizi geliştirerek en iyi cevabı bulacaksınızdır. Network marketing sözleri arasında en önemlisi güvenilir ve dürüst olmaktan geçiyordu. Çalıştığınız şirket eğer gerçek ise vergisini ödeyip, işine hile karıştırmıyorsa tavsiye üzerine devam eden sistemde bu da yayılarak sorun kalmaz. Mühim olan kaliteyi koruyarak, sonuna kadar dürüst kalmaktır.

 

  • Yanlış şirketlerin bıraktığı izler

Yanlış kelimesi doğrunun zıttı olduğu kadar, herkesin istemediği olarak da kabul edilebilir. Network marketing sistemindeki kuralların dışına çıkan şirketlerce bırakılan intibak, bütün sistemi de lekelemeye yeter. Halk arasında fazla bilinmeyen network marketing sistemi, bir iki şirketin kaçırdığı vergi ya da yaptığı hile ile çok kolay yanlış anlaşılabilir. Bu yüzden tavsiyeciler bu duruma dikkat ederek şirketlerini seçmeli, seçtiği şirkete karşı güveni tam ise de bu sorular olduğunu açıklayabilmelidir. Vad edilen paradan daha az kazanılması veya işin sanıldığı kadar kolay olmaması durumu da kişiye göre değişiklik gösterir. Eğer dürüst bir distribütör ise bu durumu kendinin de eksikleri olarak değerlendirir ama tam tersi bir durum ise ve şirketin de gerçekten eksiği varsa bu durum iyice abartılabilir. Network marketing püf noktaları diğer ticaret sisteminden ayrılır. Çünkü doğrudan satış ile tavsiye edilirken kişinin yorumları da işin içine girer. Bu yüzden şirket olarak kendinden emin ve hilesiz bir şekilde yola devam etmenin faydaları vardır.

By | 2017-12-28T17:36:25+00:00 Aralık 11th, 2017|Categories: Network Marketing|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment