Titan sistemiyle aynı kefede tutulan network marketing sistemine önyargıyla davrananların sayısı hala çok fazla. Network marketing, bir ürünün tavsiye üzerine alıcısına ulaşmasıdır. Aracısız ulaştığı için şirkete daha çok kar bırakan network marketing sistemi bünyesinde her geçen gün daha fazla çalılan barındırıyor. Network marketing eğitimleri internetten paket olarak alınabildiği gibi, yurtdışındaki okullarda da ders olarak alınabilir. Network marketing sisteminde çalışan şirketler, ürünlerini reklam olmadan yani televizyon, radyo, gazete, katalog gibi araçları kullanmadan tüketiciye ulaştığı için kar payları daha çok oluyor. Peki Network Marketing sisteminin farklıları nelerdir?

  1. Sermaye Farkı

Network marketingde sermaye, klasik ticaret sistemi gibi çok sermayeye ihtiyacı yoktur. Çalışan olarak kabul edilen distribütörler sayesinde araçsız şekilde ürünler tüketiciye ulaşır. Böylece geriye kalan tek şey davet etmede nasıl ikna edilir sorunsalı kalır. O da davet edilenin merakına göre şekillenir. Davet edilenin de edenin de alacağı ücret, komisyonla belirlenir.

  1. Tecrübe çok önemli değildir

Elbette bir konuda deneyimli olmak o işi başarmayı kolaylaştırır fakat network marketing sisteminde eğer deneyimli değilseniz de bu işi başarabilirsiniz. Klasik ticarette ilk önce muhasebe dersleri daha sonra satış ile eğitimler almak zorundasınız. Fakat network marketing de böyle bir zorunluluk yoktur. Eğer yapacağınız işe odaklanıp, kendinizi bu konuda geliştirirseniz başarılı olursunuz.

  1. Kendinizi geliştirirsiniz

Network marketing sisteminde kendinizi her konuda geliştirirsiniz. Çünkü sizi teşvik etmek için daha çok kitap okumaya veya konuyla ilgili daha çok bilgi almaya iter. Marketing dersi veren üniversiteler olarak Harvard veya Stanford Ticaret okullarında ders alabilirsiniz. Kendinize olan inancınız gelişerek yolunuza çıkan güçlüklerle daha profesyonel baş edersiniz.

  1. Başka bir iş imkanı sağlar

Network sisteminde çalışmadan önce başka bir işiniz varsa bu işe başlamamak için bir engel değildir. Kişinin kendi isteği çalışma saatlerini yarattığı iş sisteminde öğretmek, doktor, avukat, mühendis vb. ne olursanız olun bu işi yapmayı istemeniz yeterli oluyor. Network marketingde nasıl başarılı olunur? konusunu araştırdıktan sonra bu işe başlayabilirsiniz. Başarılı olmanız için sadece hedeflemeniz ve istemeniz yeterli olacaktır

  1. Seyahat edersiniz

Eğer başarılı bir girişimci olursanız hem ödül olarak veya iş gereği birçok yere gidip görme şansınız mevcuttur. Klasik ticarette de var olan bu durum, eğer organizasyon olarak başka bir ülke seçersiniz sizin için daha kolay olacaktır. Birçok insanla tanışma fırsatı yaratan network marketing sistemi kendinizi gösterdiğiniz anda zengin olma yolunu da sağlar. Tek yapmanız gereken, başarılı olmak için elinizden geleni yapmaktır. Network marketing dolandırıcılığı olarak piyasada birçok haber dolaşsa da son yıllarda yasal hale gelen bu sistem hakkında uydurma sözlerde vardır. Bu yüzden ne yapman gerektiğini detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

 

  1. Tüketiciye tavsiyeler

Network marketing sisteminde araç kullanılmaz. Reklamla veya tanıtımla tüketiciye ulaşılmadığı için şirket geride durur gibi gözükse de öne ürünü kullananlar çıkar. Ürünü kullananlar eğer üründen memnun kalırsa, çevresine yayar böylece araç masrafsız satış gerçekleşmiş olur. Network marketing dini boyutu ilk çıkış yıllarında çok tartışıldı. Bunun nedeni türeyen sahte şirketler, vergi ödemeyenler ya da parasını ödemeyen şirketlerdi. Fakat geçen zaman içerisinde, yasalar düzenlenerek bu durum ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Böylece ülkemizde 2014 yılında düzenlenen son yasa ile vergisi ödendiği ve gerçekliği olan tüm şirketlerden yararlanılabilir duruma geldi. Komisyon olarak parasını alan distribütörler, ürünü almak isteyen alıcıya direk birinci ağızdan tavsiye ettiği için daha güvenilir bulunulur.

 

  1. Sizi ekip ruhuna alıştırır

Network marketing sisteminin en önemli özelliklerinden biride kişinin diyalogunu geliştirerek, farklı insanlarla tanışmasını sağlamaktır. Klasik ticarette tek başına çalışılabilir ama network marketing de ekip vardır. Hangi seviyeden başlarsanız başlayan yanınızda sürekli birileri olacaktır. Çünkü siz ürünü tavsiye etmek için farklı referanslara gideceksin ve böylece iletişime geçeceksin. Böylece siz kendinizi geliştirdiğinizde veya bir konuyla ilgili bilgi edindiğinizde onu ekibinizle paylaştığınızda daha da başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Ekip olarak ön plana çıkan network marketing sisteminde, network marketing davet metinleri de ekibi oluşturacağı için çok önemli. Ekip, amaca hizmet eden meraklı kişilerden oluşmalı ve farklı zihniyetlere açık olmalıdır.