Network Marketing Sisteminin Avantajları

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Sisteminin Avantajları

Network Marketing Sisteminin Avantajları

Network Marketing Sisteminin Avantajları ile Geleneksel ticaretten farklı olarak öncelikle çok düşük sermayelerle Network marketing sektörüne giriş yapabiliriz. Geleneksel ticarette attığımız her adım risktir, fakat Network Marketingde risk yoktur. Bu sektörde emek veren herkes kazanır!
Network Marketing Sisteminin Avantajları

Network Marketing Sisteminin Avantajları

Zaman kontrolü tamamen kişinin elindedir. Her gün 8-10 saatlik çalışma yerine 2-3 saatlik bir çalışma dahi bize kazanç sağlayabilir. Ancak, “Ne kadar ekmek, o kadar köfte” misali, bu iş için ne kadar çok zaman harcar, ne kadar ter dökersek başarıya ve kazanca da o kadar kısa sürede ulaşırız. Günümüzde bir iş başvurusunda bulunduğumuzda ilk sorulan sorulardan birisi de, “tecrüben var mı?”sorusudur. Network Marketing tecrübe istemez. Bu sektöre adım atan her insan işiyle ilgili tüm eğitimleri aldıktan sonra, takım arkadaşlarıyla birlikte çalışmaya başlar.

Geleneksel ticaret ve Network Marketing

Geleneksel ticarette kâr etmeye 1-2 yıl sonra başlayabiliriz. Ancak Network Marketingde çalışmamıza bağlı olarak 3-6 ay sonra ciddi kârlar elde etmemiz mümkündür. Geleneksel ticaret sisteminde pasif geliryoktur. Çalışmadığımız günlerde para kazanma gibi bir imkanımız yoktur. Fakat Network Marketingsektöründe kazancın büyük bir kısmı pasif gelirdir. Biz bir satış organizasyonu oluşturduğumuz takdirde, biz çalışmasak da, tatile çıksak da, hastalansak da kazancımız devam eder. Çünkü bizim satışorganizasyonumuzdaki insanlar da kendi satış organizasyonlarını kurmaya çalıştıkları için ve onlara bu imkanı biz sunduğumuz için, onların yapmış oldukları satışlardan biz de komisyonumuzu alırız.

Geleneksel ticaretten farklı olarak bu sektörde çalışma arkadaşlarımızı kendimiz belirliyoruz. Ne demek bu? Yani yakın akrabalarımızı yada samimi arkadaşlarımızı birlikte çalışmak için, iş fırsatımızı sunmak üzere istediğimiz herhangi bir mekana davet edip, kullandığımız ürünü tavsiye ederek onların da o ürünü alıp, kullanıp, beğenirlerse birlikte başka insanlara tavsiye ederek satış yapmayı ve bize ürün yada hizmet sağlayan şirketimizden komisyon almayı teklif ediyoruz.

En güzel yanlarından birisi bireylere kişisel gelişim imkanı sağlamasıdır. Bir şirketin distribütörlüğünü yapmaya başlayan bir kişi ilk olarak aldığı ürünü kullandığı için önce satışını yapacağı ürünü tanıyıp, bilgilenecektir. Daha sonrasında ürünü arkadaşlarına daha profesyonel bir şekilde tavsiye edebilmesi için satış eğitimleri alacaktır.

Yaptığı ilk satışlardan sonra kendi satış organizasyonunun temelini atmış olduğu için bu işe başlayan herkese satış eğitimi yanında liderlik eğitimleri de verilmektedir. Bu iş insanlarla sürekli iletişim içerisinde olunan bir iş olduğu için kişinin diksiyonu, duruşu gibi özellikleri de gelişmektedir. Tabiki bu gelişmelerde bize en büyük faydayı okuyacağımız kitaplar sağlayacaktır.

Bu network marketing sektörde başarılı olmak isteyen her birey kitap okuyup, kendini geliştirmelidir.

Network Marketing Sektörünün Oluşumu ve Dayanakları 

Carl Rehnborg tarafından sektör içerisindeki başlangıcını oluşturan network marketing, 1934 yılında tavsiye mantığını düşünerek yola çıkan ve California Vitamin Company şirketini kuran Carl Rehnborg öncülüğünde kurulmuştur. Yani, network marketing sektörü 1934 yıllarında temelleri atılan bir sektördür. Dayanağı ise tamamen tavsiye mantığındaki güçtür. California Vitamin Company şirketinin kurulması ile bu sektörde satışlar başlar ve giderek tavsiye mantığı gücü güçlenir, piyasada bu mantığı geliştirmek için kuvvetli atılımlar yapılır. Sonuç olarak, 1945 yılında daha da farklı ve donanımlı hale getirilen network marketing mantığı gelişmiş halini alan Nutrilite Products şirketi ile son halini alır.

Nutrilite Products şirketinin ortakları arasında yer alan Jan Van Andel ve arkadaşı Rich Devos geliştirilmiş Nutrilite Products şirketinden ayrılarak, farklı bir şirket daha kurarlar. Bu şirket çok daha geniş bir alana ve ülkeye yayılacak network marketing zinciridir. Network marketing tarihçesi kurulan Amway şirketi ile daha da güçlü hale gelir. 1994 yılında Türkiye’de temsilcilik ile kullanılmaya başlanan network marketin sistemi Amway gibi köklü bir şirketin Türkiye içerisinde alıcı bulması ile başlamıştır. Böylece, Türkiye’de network marketing sisteminde yer alan ürünler ile tanışmış olur. Bu sistem genel olarak resmi verilerden alınarak sistemin tarihçesini açıklayan bir analizdir. Şahsi fikirlerde bu yıllar arasında oldukça genişlemiş ve network marketing sistemi bugünkü dayanakları ile birlikte oldukça farklı bir ticaret konumuna gelmiştir.

Network Marketing Sektörünün İşleyiş Mantığı

Network marketing sektörü tavsiye gücüne dayanarak gelişim göstermiş bir sektördür. Çoğu uzman tarafından olumlu tavsiyelerin, reklam ağından daha güçlü olduğu kabul edilir. Bu açıdan, network marketin işleyişi belli alanda ya da ülkede üretime başlanan bir ürünün alıcılara ulaşması sadece distribütörler aracılığı ile yapılmaktadır. Yani, ürünü depo, nakliye, taşımacılar ya da bayi gibi farkı kişilerce alıcıya ulaştırmak yerine kurucu firmanın distribütörleri tarafından tüm bu unsurlar tek bir çatı altında birleştirilerek alıcıya ulaştırılır. Distribütörler bu ticaretten belli oranda pay alırlar. Bu sayede, hem farklı taşıma ya da depo gibi ticaret unsurları network marketing sistemine dahil edilmez hem de alıcıya ürün tamamen firmanın yan unsurları tarafından ulaştırılmış olur.

İşleyiş açısına bakılınca, network marketing ürünleri nelerdir sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Gelişen sistemle birlikte ürün çeşidi ve sayısı da oldukça gelişmiştir. Network marketing sistemi doğrudan satışın geliştirilmiş halidir. Üreticiler yardımcı distribütörler aracılığı ile yüz yüze iletişim sayesinde alıcılara ürünlerin tanıtımını yapar. Bu sayede, reklam unsurunun alıcı ile buluşması yerine memnuniyet şeklinde doğan olumlu yorumlar aracılığıyla ürünlerin tanıtımı yapılır. Gelişmiş network marketing temizlik ürünleri ile başlayarak, zamanla kendisini oldukça farklı ürünlerde başarılı şekilde göstermiştir. Temizlik ürünlerinden, kişisel bakıma, tekstilden sanayi ürünlerine kadar pek çok ürün network marketing sisteminin güçlü tavsiye yapısından etkilenerek, gelişim göstermiştir.

Network Marketing Ticaret Yasası

Network marketing özellikle Türkiye’de yeni yeni anlaşılmış ve uygulamaya alınmış bir sistemdir. Bu nedenle, daha önceleri hem sistemin anlaşılmamasından hem de farklı kötü niyetli kişilerin bu sisteme el atmasından dolayı bazı üretici ve alıcılar sistem içerisinde yer almak istememiştir. Özellikle, yüz yüze iletişime dayanan sistem alıcılar tarafından sürekli yasallığı sorgulanan bir sistem haline gelmiştir.

Bu düşünceden ve sistemin gelişmesinden dolayı duruma el atan ilgili kurumlar birtakım sözleşmelere dayanarak network marketing ticaret kanunu adı altında ticari ilişkileri güçlendiren ticaret yasasını oluşturmuştur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanarak doğrudan satışın temellerini güvenceye alan kanun, işyeri dışında kurulan sözleşmeler yönetmeliği ile ticaretin doğrudan satış kanalını garantilemiştir.

Network Marketing Sisteminin Avantajları

Network marketing sistemi zamanla kişiler arasında daha da bilinirliği artmış bir sistemdir. Bu sistem içerisinde çalışanlar kendi mesai saatlerini kendileri belirlemektedir. Bu açıdan daha esnek çalışma saatine sahip bir sistemdir. Ayrıca, ticaretin ana unsurlarını da network marketing sisteminde distribütörler yaptığı için ürünler alıcıya daha uygun fiyatlardan sunulur. Tüm bu avantajlar sistemin network marketing üniversite ve zaman açısından kısıtlı kişilerce benimsenmesini de sağlamıştır. Bunun yanı sıra, belli bir diploma ve deneyim istenmemesi de vasıfsız kişilerin bu sektör içerisinde güçlenmesini sağlamıştır.

Network marketing sistemi genel olarak anlaşılması zor bir sistem gibi görünse de network marketing videoları ile kolaylıkla sistem içerisinde yer almanızı sağlar. Çünkü herhangi bir deneyim ya da bilgi gerektirmez. Sistemin özünü anlamanız doğrudan satışı tavsiye gücüne dayandırarak, geliştirmeniz için yardımcı olacaktır. Kazançlar ise tamamen kişisel olup, kazan ve kazandır mantığına dayanmaktadır. Çalışma saatleri ve ürün satışı konusunda gelişim ile kazancınızı doğru orantılı şekilde artırabilirsiniz.

 

By | 2018-01-15T03:39:27+00:00 Aralık 13th, 2017|Categories: Network Marketing|1 Comment

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment