Network Marketing

Network Marketing Sisteminde Önemli Olan Takımdır Network Marketing

Network Marketing Sisteminde Önemli Olan Takımdır

  • 139

Son yıllarda başarı grafiklerini artırmayı başarmış pazarlama stratejisinin gelişmiş hali olarak Network Marketing tanımı yapılabilir. Her sektörde şirketlerin müşteriye daha kolay ulaşmasını sağlar. Kendine sadık müşteriler bulabilmek ve distribütörler sağlayarak ürün veya hizmet satışlarını arttırmak için kullanılan dağıtım ve kazanç sistemidir. Pazarlama stratejisi olarak kabul edilse de kapı kapı ürün satışı olarak görülmez. Çok katlı pazarlama sistemi olarak da kullanılan sistemde dünyaca ünlü markalar ürünlerin satışını reklamla değil distribütör tanımıyla elde ederek daha kazançlı olurlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu işten sadece ürünü üreten kişi değil, ürünü alanda, sisteme üye olan distribütörde, sizin sisteme getirdiğiniz kişilerde kazanç sağlar.

Dünyada Network Marketing Tarihi Gelişimi

İlk olarak 1934 yılında faaliyete geçirdiği firmasını 1945 yılında Network Marketing sistemine geçiren ve bu konuda oldukça başarılı olan iş adamı Carl Rehnborg’tur. Kurmuş olduğu şirket ağ sistemiyle yaygınlaşırken içinde bulundurduğu iki distribütörün yeni bir şirket kurmasıyla dünyanın en çok kazandıran Amway şirketi ortaya çıkmıştır. Sistemde başarı sağlayan iki isim başarılı lider olmasalardı bugün Amway ilk sırada olmayacak ve onun arkasından yüzlerce marketing şirketi de yer almayacaktı. Ülkemizde Network marketing tarihiise 1994 yılında Amway şirketinin Türkiye distribütörü olmasıyla halkımızda sistemle ve ürünleriyle tanışmış oluyor.

Başarmanın Yolu Takipten Geçer

Network marketing takip başarılı olmanın yollarından birisidir. İşinizi bir kişiye anlattığınızda takibin de yapılması gerekir. Yani siz işinizi anlattınız ve karşınızdaki kişi ben bir düşüneyim diyerek ayrılıyorsa takip burada önem taşıyor. Sistemi ve ürünü anlattığınız kişiyi takip nasıl olur diyorsanız yapmanız gereken en önemli şey yanınızdan sunum yaptığınız kişi ayrılırken yapılması gereken en önemli şey ayrılmadan önce bir daha ne zaman görüşeceğinizi kesinleştirmenizdir. Ona verdiğiniz gün ve saatte onu arayın eğer telefonunuza çıkmıyorsa aramayı kesebilirsiniz. Çünkü ısrarla aramak ona muhtaç olduğunuzu düşündürür ve işin çekiciliği de kaybolur. Anlattığınız kişi yakınınızsa o istemeden bir daha konuyu açmayın. Israrcı olduğunuzda pazarlamacıdan farkınız kalmaz. Karşınızdaki kişi bir şeyler satmak istediğinizi düşünerek işe katılmaz. O yüzden distribütör ürünü ve sistemi anlatırken pazarlamacı üslubuyla değil işin gerçeklerini en iyi şekilde ve güven vererek sunum yapmalı ve karşısındakini etkilemeyi başarmalıdır.   

Network Marketing Firması Bulmak ve Ekiplere Katılma

Ülkemizde çeşitli markalar bulunur ve bunlar network marketing adı üzerinden işlem gören sistemlere sahiptir. Tüm bunlar ele alındığında bazı faktörlerin ele alındığını görebiliyoruz. Özellikle firmaların ürünlerinin herhangi bir aracı olmadan, ekibe katılan kişi tarafından satın alınması ve sonradan bunun piyasaya göre satışı yapılması, işin genel boyutunu oluşturmaktadır. Bu yüzden kendi işinizin patronu olmak, yasal bir iş yapma, vergilendirme sistemlerini görmek, başkalarına da iş imkanı sağlamak, devam eden bir gelir ağı kurmak, dilediğiniz zaman bırakma imkanına sahip olmak, network marketing sektöründe önemlidir. Bundan dolayı da şirketlere ait network marketing firmaları iş ilanları internet üzerinden ya da farklı kanallar aracılığı ile bulunabilir. Belki çevrenizde network marketing şirketine ait çalışan üye sizi de bünyesine almak ve para kazanmanıza olanak sağlayacak temel atılımları da sağlayabilecektir.

Network Marketing Hangi Avantajları Barındırıyor?

Avantaj, bir kişiye yarar sağlayan unsurların tanımıdır. Bundan dolayı da network marketing faydalarına göz atıldığında birden çok fazla olanak ön plana çıkmaktadır. Bunlardan birkaçına değinildiğinde; var olan ürünler daha ucuza ve indirimli alınabilir. Kaliteli ürünler satın alınır, müşterilerinizi de bu yolla memnun edersiniz. Kendi işinizi kurma imkanınızı elde edebilirsiniz. Kendinize gelir sağlayan bir kapı elde edebilirsiniz. Her zaman bu işi yapabilir ve ailenize geçim konusunda getiri sağlayabilirsiniz.

Tam anlamıyla avantajlar, kişinin kendi işini yapması ve bu işten alacağı verimin, kendisinin emeği ile paralel olduğu ile unutulmamalıdır. Tabi emek ile beraber network marketing giriş yapan kişilerin mutlaka, çalıştığı firma ile kariyer planlaması üzerinden de hareket etmesinde yarar vardır. Ne kadar bilgi, planlama ve deneyim olursa, yapılan ticaret işinde kazanma olanağınız o kadar daha fazla artmaktadır. Burada önemli olan alınan ürünleri sizin tarafından çıkarak müşterilere ulaştırılasıdır. En basit örneği ile bugün kozmetik ürünlerinin yoğun olarak ele alındığı bu sektör, ev hanımlarının önemli gelir kaynaklarından bir tanesi olmuştur. Bu yüzden kendinize uygun meslek arıyor ve geçiminizi sağlayacak yollar arıyorsanız, çalışacağınız firma üzerinden iyi işler yaparak getiri elde edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?