0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Sisteminde Merak Edilenler

19 Kasım 2017
37 kez görüntülendi
Network Marketing Sisteminde Merak Edilenler

Network Marketing, sözlük anlamı ile bilgisayar ağı ve pazarlama gibi terimlere denk gelmekle birlikte gerçek anlamı ise kelime anlamından daha farklıdır. Network Marketing esasen işleyişiyle bilgisayar ağına benzeyen bir yapıdadır. Bilindiği üzere Network Marketing sistemi ile çalışan firmaların sunmuş olduğu tüm ürünler piyasadan daha ucuz bir şekilde satış temsilcileri aracılığıyla katalog ile satışa sunulmaktadır. Kazanırken aynı zamanda kazandıran bir formatla pek çok insana ek iş imkanı sunan kazanç kapısıdır.

Network Marketing Sistemi Nasıl İşler?

Network Marketing sisteminde geniş bir iş ağı oluşur ve bu şekilde insanları cezbeden bir algı yaratılmaktadır. Bu kapsamda insanların aklında Network Marketing nedir nasıl yapılır şeklinde pek çok soru oluşmaktadır. Bu network sistemde bir ekip lideri görevlendirilir. Eğer liderler para kazanmak istiyorlarsa kendi ekibine eklediği üyelere bu işi öğretmesi, oryantasyon yapması, yardım etmesi ve işi uygulayışını öğretmesi gereklidir. Bu işi öğrenen bu yeni üyelerde daha sonra kendi üyelerine aynı düzeni öğretmesi şeklinde bir zincirleme sistem oluşmaktadır. Böylelikle yapılan iş sisteme kayıt edilen üye sayısına göre belirlenmektedir. Yani daha çok kişiyle daha az iş yaparak daha büyük kazanç elde etmenin mantığı esas alınmaktadır. Sistemdeki üyelerin kendileri üzerinden kayıt ettikleri müşteriler alışveriş yaptığında da kazanılan paranın bir miktarı üst takıma pay edilirken geri kalan tutarlar ise müşteriye ve müşteriyi sisteme bağlayan üyelere ödenmektedir.

Network Sisteminin Kendine Özel Kuralları Nelerdir?

Network Marketing sisteminde çalışmak isteyen kişilerin öncelikle bu sistemde olan firmaları çok iyi araştırması gerekirken zaman zaman dinen uygunluğunun tartışılması ve network sistemi caiz mi sorularının oluşması söz konusudur. Dinen uygunluğunun tartışmaları sürerken peki Network Marketing ürünleri nelerdir? Başta kişisel bakım ürünleri olmak üzere, gıda takviyeleri, kozmetik ürünleri, sağlık ürünleri, iç giyim, dış giyim ve ev ürünleri sektörlerinin network satışı sağlayan firmalar bu sistemi oluştururlar. Bu işi yapmak isteyenler ise firmayla direk bağlantıya geçerler veya bu işi yapan ekip liderleriyle görüşerek üye olmayı seçerler. Pek çok firmada bazı sorunlar ve aksamalar da yaşanmaktadır. Network sisteminde geçmişte yaşanan bazı sorunlar neticesinde çeşitli tereddütlerin oluşması bu sektörde ciddi şekilde problemler doğurmaktadır. Çünkü Network Marketing mağdurları çeşitli medya ve internet kanallarını kullanarak bu mağduriyetlerini paylaşmaktadırlar. Network Marketing sistemine kayıt olan üyelerden öncelikle ilk üyelik paketini satın almalarını isteyen ve mecburi bırakılan üyeler, ortalama 500 TL gibi bir tutarı ilk anda ödeyerek sisteme böylelikle giriş yaparlar. Yüksek kazanç vaatleriyle ve motivasyon toplantıları adıyla düzenlenen etkinliklerde abartılan kazanç ve işleyişlerin aslında öyle olmadığı zamanla anlaşılmaktadır. Kalitesiz ürünlerin satışı ve firmanın iade almaması, parası ödenen ürünlerin gönderilmemesi, fazladan borç tutarlarının üyeye gönderilmesi, sipariş edilmeyen ürünlerin de gönderilerek para talep edilmesi ve çok düşük kar kazançları gibi pek çok sorun ve mağduriyet yaşanan bir sistemdir.

Network Marketing Firmaları ve Yorumları

Network Marketing sistemiyle çalışarak dünya genelinde kendine binlerce üye ve milyonlarca müşteri kazandıran network firmalar, çok geniş bir satış ağına sahip olurlar. Pek çok kişinin merak ettiği Network sistemi nasıl çalışır sorusunun kaynağını da oluşturan bir sistemdedirler. Dünya çapında yüzlerce firmanın bu sistemle çalıştığı düşünüldüğünde Network sistemi ile çalışan firmalar oldukça popüler olmaktadır. Bu firmalardan bazıları Avon, Oriflame, LR, Hunca, Tupperware, Herbalife, Amway, JapanLife ve Jeunesse Global gibi şirketlerdir. Bu kapsamda bu firmalara üye olan kişiler ve müşterilerin olumlu veya olumsuz deneyimleri hem internette hem de sosyal medya da yer alırken bu sistemde mağdur olanların sayısı da oldukça fazladır. Hatta bu nedenle Network Marketing yorumlar arasında ciddi şekilde zarar görenleri de görmekteyiz. Bu firmaların ürünlerini kullanarak cildi veya vücudu zarar gören müşteriler başta olmak üzere kalitesiz ürünler, bozulmuş malzemeler ve iadesi yapılamayan siparişler öne çıkan başlıca sorunlardır. Yorumlar arasında firmalarla çalışan satışçıların da büyük sorunlar yaşadığını görmekle birlikte haksız ve fazla para ödemeleri, gönderilmeyen siparişlerin sorunları ve daha fazla kazanç vaadiyle ekip kurma mecburiyetinin olması, satış kotası baskısı, üyelik ve satış paketlerinin sürekli güncellenerek alınmalarının şart olması gibi pek çok mağduriyet dikkat çekmektedir.

Network Marketing Ne İş Yapar?

Kısa bir tanımla ürün satıp kazanç sağlama işidir. Network Marketing sistemini diğer pazarlama ve satış yöntemlerinden ayıran en temel özelliği, satışın yüz yüze direk olarak yapılmasıdır. Yani ürünü müşteriye bire bir anlatarak siz ulaştırır ve satarsınız. Bir mağazaya tüketici ürün bakmak için gider ve ürünün özelliklerini bilmediği zaman öğrenmek için mağazada çalışan bir personele ürün hakkında soru sormak zorunda kalır. Ancak network Marketingde ürün satan kişi direk olarak tüketiciye ürünün özelliklerini anlatır ve ürünü müşteriye sunar. Bu yüzden sistem hem ürün satana hem de ürünü alan tüketiciye birçok fayda sağlar. Network Marketing özellikle son yıllarda birçok kişi tarafından yapılmakta ve sistemi doğru olarak uygulayan kişilere yüksek kazançlar sağlamaktadır.

Network Marketing sistemi sektör olarak gelişmesiyle tüm dünyada yaygınlaşmış ve bir çok iş arayan kişiye iş imkanı sağlamıştır. İş imkanının yanında direk satış olduğu için paranın dolaşımını hızlandırmış ve iktisadi açıdan da ülke ekonomilerine büyük katkıda bulunmaya başlamıştır.

Network Marketing sistemi nasıl kurulur?

Network Marketingde ilk önce ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Bir iş yeri kurup satış mı yapacaksınız yoksa bir firmaya bağlı olarak çalışıp ürün mü satacaksınız buna karar vermelisiniz. Eğer sistemi çok iyi bilmiyorsanız ve daha yeni iseniz bir firmaya bağlı olarak satış yapmanız çok daha doğru olacaktır. Çünkü sistemini bilmediğiniz bir işi yapmak ve kurmak çok daha zordur. Bu yüzden bir firmada sistemi öğrenip maddi olarak toparlandıktan sonra kendi network marketing sistemini kurmanız doğru olacaktır. Bir çok network marketing firması çalışanlarına sistemi ve nasıl para kazanacaklarını anlatan eğitimler vererek sürekli çalışanlarını bilgilendirirler. Bu şekilde işi çok daha hızlı öğrenir ve nasıl para kazanacağınızı da öğrenmiş olursunuz. Daha sonra kendi işinizi kurmaya karar verdiğinizde öğrendiğiniz bu eğitimler size çok yardımcı olacaktır.

Network Marketing özellikleri Nelerdir?

Network Marketing sisteminin özelliği direk satış olduğu için, sistemde ne kadar çok ürün satarsanız o kadar çok para kazanırsınız. Bireysel olarak yapılan satışlardan gelir sağlandığı için tek başınıza kazanabileceğiniz kazanç sınırlıdır. Bu yüzden daha çok para kazanmak ve Network Marketing zengin olmak için kendinize satış ekibi kurmanız gerekir. Satış ekibindeki her bir kişinin satışından siz de belli oranda pay alırsınız ve kazancınız ekibinizin büyüklük ve satışına göre artar. Bu yüzden satış ekibini kurarken sistemli bir şekilde, plan yaparak kurmalısınız. Ekibe alacağınız kişiler girişken ve satış yapmayı seven kişiler olmalıdır. Ekibe alacağınız kişiler için network marketing sisteminin bir parçası olan davet metinleri hazırlayabilir ve bu metinlerle ekibe almayı düşündüğünüz kişilere network marketing sistemi hakkında bilgiler verebilirsiniz. Davet metinlerini hazırlarken aşırı uç anlatımlardan kaçınmalı, sade bir şekilde kişiye sistemde çalışarak nasıl para kazanacağını anlatmalısınız. Anlatırken kendi deneyimlerinizi ve kazancınızı örnek olarak gösterebilirsiniz. Network Marketing zenginleri doğru satış stratejisi uygulayan, ekibi sayıca çok olan ve aktif olarak satış yapan kişilerdir. Sizde ekibinize genişleterek çok kısa bir sürede büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Bu yüzden doğru firmayı seçerek sistemi yakından tanımalı ve öğrenmelisiniz. Firma seçimlerinde firmanın çalışanlarına eğitim olanağı, kar oranları ve ürünleri gibi konular çok önemlidir. Firmaların kar dağıtım şekilleri de farklı olabilir. Kimi firmalar aşağı yönlü bir kar dağılımı belirlerken, kimi firmalar da sağ ve sol taraflı denge sistemi denilen binary kazanç sistemini tercih ederler. Doğru firma seçimi ile sistemi çok yakında öğrenebilir ve kısa sürede kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

Network Marketing yardımlaşma derneği hangi konularda yardım eder?

Network marketing sistemini bilmeyenlere doğru anlatmak, ve sistem içinde bulunan kişilere doğru pazarlama stratejileri eğitimi vermek için kurulan dernektir. Dernek sistemi yakından tanımak isteyen kişilere sistemi doğru bir şekilde anlatır, onlara sisteme nasıl dahil olacaklarını, dahil olduktan sonra nasıl satış yapıp kazanç sağlayacakları hakkında bilgiler verir. Sistem ile ilgili anlamadığınız yada merak ettiğiniz bir konu hakkında size yardımcı olur. Dernek Network Marketing sisteminde çalışan kişilere ekiplerini nasıl genişletecekleri ve kazançlarını nasıl artıracakları konusunda eğitimler vererek destek sağlar. Dernek bünyesine üye olarak sorularınızı sorabilir ve merak ettikleriniz hakkında bilgi de alabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?