Network Marketing Sistemi Nedir?

Ana sayfa » Network Marketing » Network Marketing Sistemi Nedir?

Network Marketing Sistemi Nedir?

Ülkemizde Network Marketing sektörüne gönül vermiş her kesimden insan bulunmaktadır. Ev hanımlarından-maaşlı çalışanlara, esnaflardan-iş adamlarına kadar bir çok girişimci hayatlarının eksik olan yönlerini Network Marketing ile kapatmaktadır.

Network marketing sistemi  ilk kez Amerika’da Carl Rehnborg 1934 yılında kurduğu bir şirketle başladığı bilinmektedir. Bu sistem oldukça basit bir işleyişi bulunmaktadır. Öncelikle fabrikada üretilen malların direkt olarak satışını gerçekleştirilen üyeler veya satış danışmanları vardır. Bu üyeler bir katalog veya direkt olarak ürünü kullanarak halka satışını gerçekleştirirken bu satışlardan yüzdelik dilim almaktadırlar. İngilizcesi MLM yani multi level marketing olarak bilinen sistemin en önemli yarar ürünün halka ulaşana kadar birçok elden geçerek bu kişiler tarafından kar koyulması ve fiyatın artarak satışların azalmasına sebep olmamasıdır.

Network Marketing Sistemi Nedir?

Network Marketing Sistemi Nedir?

Tek elden ve tek karcıdan daha düşük fiyatlara satımı gerçekleşmektedir. Bu sistem buraya kadar normal bir sistemmiş gibi görülmektedir fakat bu sistemin üyesi bir ağacın dalları gibi her üyenin kendi takımını kurarak yeni üyeler kayıt etmesi  ve zincir halinde bu portföy ağının genişlemesidir.

Eski üyeler kaydettiği her yeni üyelerin satışıdan kar elde edebilmekte ve değişik hediyelerin sahibi olabilmektedir. Son zamanlarda haberlerde ve internette lanse edildiği gibi kolay yoldan para kazanma olmamakla birlikte emek verilerek, zaman harcanarak, ve sıkı bir çalışma temposu ile kar elde edilebilmektedir.

Bu işin çağa ayak uydurabilmesi  için ise yine bilgisayar ve telefonlar için uygulamalar ve yazılımlar çıkarılmaktadır. Bu yazılımlar tüm üyelere takip sistemi oluşturarak alıp sattığı ürünleri, ne kadar kar ettiği ve  üyenin alt üyelerinin görüntülenebileceği sayfalar oluşturmuşlardır. Ayrıca e-ticaret yapılmasına olanak sağlayan uygulamalar portföy ağını genişletmek için ise yine çalışmaların yapılabileceği sosyal medya ağının kullanıldığı birimlerin olacağı yazılımlar üretilmektedir.

Network Marketing Yasal Mı?

Network marketing yasal mı sorusunun cevabı aslında çok basittir. Öncelikle bilinmesi gereken şey marketing dolandırıcılarından uzak durmaktır. Bu sistemin başarılı olması ile birlikte bazı kişiler bu işi illegal hale getirerek bazı yeni sistemler üretme çabasına girmişlerdir. Bunlardan en bilindik olanı hayali ürünler satmaktır. Öncelikle kişilerden bir miktar para istenerek hayali bir ürün satılmakta ve daha sonra üye kaydı gerçekleşmektedir. Üye olan kişide yeni üyeler kayıt ederken bunlardan kar elde etmesidir. Bu sistem genelde bir network marketing aldatmacası olmaktadır. Network marketing yasası ile birlikte hayali ürün satımı yasaklandığı bilinmektedir.  Yine bu yasada dikkatle incelenmiş ve gerekli müdaheleler yapılmıştır. Eğer sistem işleyişi açısından gerekli düzenlemeler yapılarak  dolandırıcılık boyutuna ulaşmadığı sürece bu sistemin yasal olduğu söylenebilmekte ve Amerika, Brezilya ve Avrupa’da oldukça revaçta olan bir sistemdir. Özellikle Bakım ürünleri, kozmetik ürünleri, temizlik ürünleri satan firmalar bu sistemden yararlanmakta ve başarılı bir şekilde işleyebilmektedir. Bazı firmalar öncelikle sizden ürün almak zorunda bırakarak önden belirli miktarda masraf parası istemektedir bu tür firmalar iyice araştırılmalı ve eğer köklü bir firma ise para verilmelidir.

Network Marketing Dini Boyutu

Network marketing dini boyutu oldukça tartışılan bir konu olmakla birlikte birçok kişi tarafından herhangi bir sorun olmadığı söylenmektedir. Çünkü marketing sistemi büyük bir emek ve çalışma azmi gerektirmekte, kimseye zorla bir iş yaptırılmamakta ve ayrıca kimseye zarar vermemektedir. Tabiki her meslekte olduğu gibi dolandırıcılığın bulunduğu network marketing sistemleri bu belirtilenlerin dışında olduğu bilinmesi gerekmektedir. Fakat son zamanlarda fazlasıyla Network marketing şikayet var. Bu şikayetlerin sonucunda gerekli incelemeler yapılmalı ve diyanet tarafından bir açıklama yapılması gerektiğinin de vurgulanması gerekmektedir.

Güvenilecek Network Marketing Firmaları

En iyi network marketing şirketleri sıralamasında ilk başta sayılabilecek Amerikalı bir firma olan ve bu sistemin yaratıcılarından birisi olan Amway olarak bilinmektedir. Yıllardır başarılı bir şekilde uygulanması gerçekleşmekte ve bu sistemin örnek alınması gerekmektedir. Bir diğer şirket Türkiye’de oldukça revaçta olan ve ürünlerinin hemen hemen her evde bulunan Avon’dur. Avon’da yine Network marketing sistemini kullanan ve direkt olarak fabrikadan halka satışı gerçekleştirilen ve binlerce üyesi bulunan bir firma olduğu bilinmektedir. Avon’da yine bir amerika firmasıdır.

Türkiye’de de bu firmalardan oldukça bulunmakta özellikle temizlik ürünleri, kozmetik ve bakım ürünleri ile birlikte tekstil ürünlerinin de satışı gerçekleştirilen firmalar bulunmaktadır. Bunlardan başı çeken firma ise Yıldız Holding bünyesinde kurulan ve çalışmalarına devam eden Dore markasıdır. Dore’de yine kozmetik üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir.

Network marketing sistemi nedir?

Satış sektörünün gelişmesiyle ürünü müşteriye ulaştırmanın ve satışını yapmanın yolları da gelişti. Daha önce insanlar bir ürün almak istediklerinde ürünü bulmak için günlerce aramak zorunda kalıyorlardı. Günümüzde birçok alanda olan yenilikler ile istenilen ürün dakikalar içerisinde bulunabilmektedir. İşte bu yeniliklere bağlı olarak gelişen ve satış sektöründen ayrılarak tek başına bir sektör haline gelen network marketing sistemi sattığı ürünleri müşteriye yüz yüze anlatarak, müşterinin ürünü görmesini ve anlamasını sağlayan bir sistemdir. Network marketing ne demek denildiğinde söylenecek ilk söz direk satıştır.

Bu sistemde ürün direk olarak tüketiciye yani müşteriye ulaştırılır. Arada bir aracı olmadan ürün müşteriye gösterilir, bire bir anlatılır ve satılır. Müşteri ürünü gördüğü ve özelliklerini bire bir satıcıdan dinlediği için ürün hakkında tüm bilgileri edinir ve buna göre karar verir. Müşterinin karar verme sürecinde etkili olan satıcının ürün hakkındaki bilgileri müşteriye doğru olarak tam ve eksiksiz anlatmasıdır. Ürünün müşterinin ihtiyaçlarına hitap eden bir ürün olması, müşterinin kararının ürün lehine olmasını ve ürünü almasını sağlar. Unutulmamalı ki network marketingde doğru ürün, doğru pazarlama her zaman kazanç getirir.

Network marketing nasıl yapılır?

Network marketing önce çalışılacak uygun bir şirketin bulunmasıyla başlar. Network marketing şirketleri çok sayıdadır ve bu şirketlerden biri mutlaka size uygun çalışma koşulları sunacaktır. Çalışılacak şirket seçilirken bu çalışma koşulları araştırılmalı ve öyle şirket seçilmelidir. Şirketin satmış olduğu ürün ve size vereceği kazanç oranı şirket seçimindeki en önemli kriterdir. İnsanlar çalıştıkları işi para kazanmak için yapmıyorlar mı? Bu yüzden firmanın verdiği kazanç oranı en dikkat etmeniz gereken husustur. Bazı firmalar çok küçük kar payları verirken bazı firmalar ekip üyelerinize bağlı olarak yüksek kar payı vermektedir. Network marketing ürünleri çok çeşitlilik gösterdiği için firmanın sattığı ürünlerde çok önemlidir. Satılacak ürünler müşterilere hitap etmeli ve onların ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalıdır.

Çünkü her insan ihtiyacı olan bir ürünü mutlaka alır. Ürünlerin müşteriye hitap etmesi, onun ihtiyacını karşılaması ve popüler olması satışlarını kolaylaştırır ve sizin kazandığınız paranın artmasını sağlar. Bu kriterler doğrultusunda doğru şirket seçildikten sonra alınan bir kaç eğitim ile network marketing yapmaya başlayabilirsiniz. Network marketing ile ürün satmaya ilk önce kendi çevrenizden başlamalı ve çevrenizi genişlettikçe kendinize satış ekibi kurmanız gerekir. Çünkü network marketing sisteminde çok para kazanmanın yolu satış ekibinden geçer. Satış ekibinizi kurmak için değişik stratejiler oluşturabilirsiniz. En yaygın olan strateji davet metinleri ile ekibe üye davet etmektir. Davet metinleri ile ilk önce yakın çevrenizde bulunan kişileri ekibinize dahil etmeye çalışmalısınız. Daha sonra çevrenizi genişlettiğiniz de davet metinlerini daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz. Bu davetler ile satış ekibinizi hızlı bir şekilde büyütebilir ve yüksek kazançlar elde ermeye başlayabilirsiniz.

Network marketing sisteminde mağdur olan var mıdır?

Her işte başarısız olup mağdur olan insanlar olduğu gibi network marketing mağdurları vardır. İnsanların mağdur olması sistem yüzünden değil uyguladıkları yanlış strateji yüzünden olmaktadır. Bu her iş için de geçerli değil midir? Network marketing yorumlar okunduğunda sistemde doğru strateji uygulayan herkesin kazanç sağladığı görülmektedir. Diğer işlerde olduğu gibi network marketing sisteminde de yanlış strateji uygulayan kişilerin ise kazanç sağlayamadığı ve mağdur oldukları görülmektedir. Bundan dolayı network marketing mağdurlarından olmamak için doğru şirket seçmeli, doğru kişilerden oluşan bir satış ekibi kurmalı ve sistem iyi anlamalısınız. O yüzden network marketing yaparken her zaman satış için doğru stratejiler geliştirmeli ve o stratejiler doğrultusunda plan yaparak ürünlerinizi satmalısınız. Network marketing ekşi sözlük okurları tarafından en çok tartışılan konulardan biridir. Çünkü sistem birçok kişi tarafından tanınmamakta ve bilinmemektedir.

Türkiye’de network marketing okulu var mı?

Network marketing Türkiye’de son yıllarda gelişen bir sektör olduğu için network marketing okulu ve network marketing eğitimi veren bir üniversite yoktur. Ancak firmaların satış stratejileri doğrultusunda satışlarını artırmak için çalışanlarına eğitim verdiği bilinmektedir. Bunun yanında network marketing eğitimleri vermek, sistemi doğru tanıtma ve sitemi öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla network marketing akademisi ve network marketing üniversitesi gibi oluşumlar kurulmuştur.

By | 2018-01-15T03:39:26+00:00 Aralık 13th, 2017|Categories: Network Marketing|0 Comments

About the Author:

Blogumda Network Marketing, Para Kazanma,Blockchain ve Bitcoin ile ilgili kategori yazılarının size detaylı bilgi vereceğini düşünüyorum.

Leave A Comment