Network Marketing

Network Marketing Sistemi Kanuna Uygun mu? Network Marketing

Network Marketing Sistemi Kanuna Uygun mu?

  • 107

Kanuna uygun modelleri olduğu gibi uymayan modelleri de olduğu bilinmelidir. Genel anlamda kendi içerisine farklılıkların olduğu sistem, bazı yanlış fikir ve hayallere göre para kazanma hayalleri, borç batağına düşme durumlarına dönüşebilmektedir. Bundan dolayı danetwork marketing sistemi iyi bilinerek, yasal yönü olan adımların atılması, aracı olan somut tutulabilir ürünler üzerinden kar elde edilen ticaret ilişkileri ile temelleri atılmalıdır. Bu şekilde yasal süreçler hem etkin görülmekte hem de uygun adımlar atılarak, belirli sistem üzerinden kazanç sağlamak mümkün olmaktadır.

Temelde firma üzerinden ürün satışlarına aracı olunarak gelir elde edilen network marketing sisteminde, yapılan işlemler ticari mekanizmada, al, sat ve kazan sistemine dayanır. Ayrıca bazı durumlarda vergi ödemelerinin yapıldığı ve kanuna uygun olarak işleyişlerinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Firmanın ekibine katılan üyeler para kazandıklarında bu paraların kayıt dışı olmadan, banka hesaplarına aktarıldığı sistemlerinde rahatlıkla kullanabilmektedir.

Bununla beraber, satış ağını iyi kuranların, yeni girmesinden dolayı para kazanamaması ve ilk gelenin her daim para kazanması türünde işleyişte yoktur. Yani network marketing yasal mı hususu, ülkemizde başkalarını hakları yenmeden, insanlar kandırılmadan, belirli zincir ağı olarak yasal adımlara göre atılan ağlar üzerinde olduğunda geçerli sayılır. Bunun içinde başka birinin sırtı üzerinden para kazanmak ya da yattığı yerden kolay para kazanma sistemi yoktur. Mutlaka emeklerin sarf edilmesi, satışların en iyi şekilde yapılması için çabalanması ve çevreye iyi itibar bırakarak, talep edilebilirliği arttırmak gerekiyor.

Network Marketing Ağındaki Diğer Haksız Olmayan Unsurlar

Firmaların bünyesinde katılmak zorlu bir süreç değildir. Çoğu zaman üyeliklerden giriş bedeli bile alınmaz ve ücretsiz olarak firmanın ekibine katılarak, ürünlerin satışları yapmaya başlanabilir. Bu yüzden kişinin bütçesinin çok dışında bedel ödeyip ardından kişinin girdiği yüksek meblağlı tutar ile başka üyeler getirmesine dayanan mantığı da bulunmamaktadır. Buradaki temel süreç, üye kayıtları ile para kazanma durumu değildir. Daha çok network marketing ürünleri üzerinden satışların yapılması  ve satışı yapılan ürünün üzerinden para kazanma gayretidir. Böylece etkin sistem oluşturularak, iyi bir ağ sistemi kurulmaktadır.  Bundan dolayı bilinçsiz bir adım atma yönünde izlenen sistemler bulunmaz. Eğitim modelleri ve bunun ardından takip edilen destekleyici unsurlar da bulunmaktadır.

Network Marketing Dolandırıcılığı ve İşin Dini Boyutu Hakkında

Bir insan olmanın gereği, yapılan her işte, başkasının aleyhine olmayan doğrucu ve gerçekçi alışverişlere dayanır. Özellikle Müslümanlık kavramı devreye girdiğinizde, yapılan işin sorumluluğu ve başkası üzerindeki hakkı çok daha önemli boyut kazanmaktadır. Bundan dolayı da network marketing dini boyutu ele alındığında çok farklı etkenleri baz almak gerekiyor. Özellikle bu sektör üzerinde iş yapmak isteyen ve katılım sağlamak isteyenler için dini faktörler, sıkça karşınıza çıkacak önemli durumlar arasındadır.

Dolandırıcılık Faaliyetleri ve Dini Boyutun Etkisi

Öncelik olarak network marketing sistemindeki bazı yanlış yapılan, dolandırıcılığın sıfatı haline gelen durumları bilmek gerekmektir. Bunlar, Piramit Sistemi ile gelen ve çoğu kişinin hayallerinin olumsuz sonuçlanmasına neden olan faktörleri barındırır. Bunun nedeni de piramit sisteminin ürün pazarlaması yapılmadan, sadece üye kazanımı ile iş yapılmaya çalışılmasıdır. Yani ortada alım ve satım yoktur sadece üyelik üzerinden üye girişi ve komisyon kazanımı şeklinde bir döngü hali vardır. Bu durum ise tüketiciler adına zararlı etkin barındıran, kişilerin ezildiği, alt kısımdakilerin kazanmadığı ve hep üst taraftakilerin kazandığı bir sistem olmaktadır. Temel açıdan sadece bu durum bile, bir kişinin hakkının yenmesi, üye kazanımı için çalışan kişinin davet ederken diğer kişiye olmayan şeyleri göstererek vaatler vermesi üzerine giden kandırma sistemleri de olmasıdır. Bu durumda da sıklıkla network marketing dolandırıcılığı meydana gelmektedir. Kişiler, borç altına girmekte, okul hayatlarını sadece bu iş için bırakmakta ve bunun gibi farklı sıkıntılarda meydana gelebilmektedir.

Fakat işin dini boyutuna uygun olarak, ticaret mantığında yapılan network marketing sistemi bulunur. Bu sistem, mal alımının şirketinden normal değerinde aracısız fiyatı ile yapılarak, kişinin çevresine ve daha büyük kitlelere ürünlerin üzerine kar payı koyarak satış gerçekleştirmesidir. Bu işlem hem yasaldır hem de üst kişilerin başkası üzerinden kazanç sağlama durumu da yoktur. Tüm para kayıtları ve işlemleri de buna uygun olarak sağlanmaktadır. Bazı durumlarda alınan eğitimler, yapılan alım ve satılım daha iyi hale gelmesini sağlamaktadır. Bu konu le alakalı ticareti konu olan network marketing dersi veren üniversiteler adına ait bir iş kolu modeli bulunduğu da söylenebilir. Bu alana uygun eğitimler sağlanmaktadır.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?