Network Marketing

Network marketing sistemi işleyişi nasıldır? Network Marketing

Network marketing sistemi işleyişi nasıldır?

  • 196

Kişinin istediği zaman çalışıp, mekan gözetmeksizin çalışabildiği network marketing sistemi tavsiye üzerine kurulu zincir gibidir. Gün geçtikçe daha çok hayatımıza dahil olan bu sistemde, klasik ticaret sisteminin izleri pek görülmez. Network marketing bir program değil, ticaret biçimidir ve şirketlerdeki ürünleri aracısız şekilde tüketiciye ulaştırması hedefidir. İlk önce pek sıcak gözle bakılmayan bu sistemde en büyük merak edilen soru; network marketing nasıl işler?  olarak görülüyor. Network marketing sisteminin işleyişinin en önemlisi olarak aracısız ürün tanıtımını kabul edebiliriz. Kolay yoldan para kazanmak gibi gözükse de, çok çalışmak, istemek ve emek gerektirir. Buna rağmen gene de garantisi yoktur.

Network marketing ne demek?

Girişi yukarıdaki paragrafta başlasam da network marketing detaylı bir sistemdir. Doğrudan satış olarak kabul edilen bu sistem, ev ya da iş yeri olmadan tüketiciye ulaşma çeşididir. Normal ticaret olarak kabul edilende ürün sahibinin şirketi reklam olarak, televizyon, radyo, gazete, katalog veya tanıtım toplantıları hazırlar. 

Sistem network marketing ne satar? sorusundan çok nasıl satar ile ilgilidir. Çünkü klasik ticarette bu ürünler için bahsettiğim reklamları hazırlar ve tüketiciye ulaştırmak ister. Albenili olmak zorundadır yoksa amacına ulaşamaz. Bu reklam işini yaparken de cebindekinin en az yüzde 20’sini kullanır. Kullanmak zorundadır yoksa para kazanamaz. İşte yeni ismini duyanların şaşırdığı network sistemi bu tarz ticaretten sıkılanlar için güzel bir kapı olarak karşılarına çıkar. Network marketing sisteminde aracı yoktur ve bir ürünü kullanan tüketici o ürünü çevresine tavsiye ederek yayılır.

Burada referans sahibi iki türlü olarak görevlendirilir. Eğer isterse bireysel olarak ürünlerimizi çevremize tavsiye et ya da tanıt böylece para kazanabilirsin veya kendi ekibini oluştur. Ekip oluşturma olarak distribütör olarak kabul edilen tavsiyecilerden bahsedilir. İlk distribütör kendi davet ettikleriyle takımı toplar ve daha çok çevrelere ulaşmak için yola çıkar. Komisyon şeklinde ödemeleri alınan sistemde, bunun da çeşitliliği gözlenir. Sistem hakkında fikri olmayan distribütörlerde genelde Network marketing nedir ne işe yarar? Merakı aranır. Eğer bir ürünün davetiyecisi yani distribütörü olmak istiyorsanız hem meraklı hem de farklı fikirlere açık olmanız gereklidir.

Network marketing sistemini farklı kılan nedir?

Klasik ticaret şimdiye kadar duyduğumuz türdendir. Yani ürün tanıtılır; bunun için reklamlarda ürünün fiyatı, özellikleri, kimler için olduğu, nerede üretildiği, ne işe yaradığı, son indirim günü gibi merak edilen tüm konulara değinilir. Böylece almak isteyen tüketici bilgilenerek gidip ürünü alır ve farkında olmadan reklamının da parasını ödemiş olur. Çünkü ödemezse bu sefer üretici zarara girer. 

Network marketing sisteminin önemli özelliklerinden biri de ürünün zamlı satılamamasıdır. Aracı kullanmadan satılan ürün, şirketin cebine kaldığı için o parayı bir de ürünü kullanan davetiyeci olan tüketiciden kesemez. Diğer merak edilen ise, network marketing ne satıyor? Network marketing sistemi anlaşmalı şirketlerle doğrudan satış kabul edilen sistemle satışları yapar. Network marketing şirketlerinin ihtiyacı olan distribütörlerdir. Tavsiyeci olarak da görülen distribütörler ürünü ne kadar çok çevreye yayarsa o kadar çok tüketilir ve şirkete gelir sağlar.

Network marketing’de çalışmak

Öncelikle bu işi her türlü mesleği yapan, her yaştan, eğitimden kişi yapabilir. Kişinin kendi belirlediği çalışma saatleri olduğu için, geriye kalan tek şey hedef belirleyerek karar vermektir. Bu işe dahil olduktan sonra, ne kadarını istediğiyle ilgili kendine cevaplaması gerekir. Kişinin kendisine söylediği network marketing motivasyon sözleri özgüveni gelişerek yoluna devam edebilir. Kendine güvenen davetiyeci, başkalarına da referans olmak için onları motive etmek zorundadır. Bu işi ne kadar istediği ve hedefinin ne olduğunu kendisine itiraf ettikten sonra distribütörlerle de konuşmalıdır. Zincirlerle bağlı olan bir sistemde bir kişinin bile aklında soru işareti kalmamalıdır. Başarısızlığı asla düşünmeden yola çıkan davetiyeci bu işte pozitif enerjisi de sayesinde emin adımlarla ilerleyebilir. 

Ama her zaman aklında bir kuşku kalan distribütörün yoluna da farklı şeyler çıkar ve zorlu şartlarda ilk yenilen o olur. Network marketing nedir? ile ilgili üst kolun yardımları haricinde, kişinin kendisini geliştirebilmesi için eğitimler hazırlanmıştır. İnternet siparişle paket olarak gelen sette konu ile ilgili detaylı dersler verilir.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?