0545 736 6371
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Network Marketing Şirketleri / Firmaları ile Başarı

17 Kasım 2017
47 kez görüntülendi
Network Marketing Şirketleri / Firmaları ile Başarı

Network marketing, küreselleşen dünyada satış sistemleri alanında oluşan alternatif bir doğrudan satış yöntemidir. Klasik yöntemlerle ürün satışına farklı bir bakış kazandırmakta ve müşteri ile doğrudan iletişime geçme esasına dayanmaktadır. Günümüzde çok fazla firma tarafından tercih edilen yeni dünya pazarlama sistemi olan network marketing başarılı olmanın yolları eğitimleri de firmalar tarafından üyelerine düzenli aralıklarla verilmektedir. Verilen bu gerek ürün, gerekse iş yapma biçimleri ve kişisel gelişim eğitimleri sayesinde herkes network marketing işinde başarılı olabilmektedir. Sisteme dahil olunabilmesi için herhangi bir tahsil şartı aranmamaktadır. İşe gönüllü olan herkesin kolaylıkla dahil olabileceği ve kendini geliştirebileceği bir sistemdir.

Network Marketing Sistemi Nasıl İşler?

Network marketingde, ürün satışına ek olarak farklı ilave kazanç sistemleri de bulunmaktadır. Klasik yöntemlerde ürün maliyeti üzerine bir miktar kar ilave edilerek satış yapılmaktadır. Network marketing sisteminde ise yine ürün satış karı bu şekilde işlemektedir. Bunun dışında yeni üye eklenmek suretiyle kazanç elde edilmektedir. Uzun vadede ciddi gelirlerin kazanılmasına olanak sağlayan bir sistemdir ve doğru ekip kurmak network işinde nasıl başarılı olunur sorusunun en iyi cevaplarındandır. Doğru ve aktif çalışan bir ekip kurulması prim kazançlarını artıracaktır.

Network Marketing Sisteminde Nasıl Ekip Kurulur?

Network marketing sisteminde gelirlerin büyük bir kısmı ekip primlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle network marketing davet şekilleri kullanılarak ne kadar çok insana iş anlatılırsa o kadar çok üye yapılabilecektir. Network marketing işine giren kişiler genellikle önce ürünleri kullanan ve memnum kalan kişilerden oluşmaktadır. Bunun yanında sistemin getirilerini bilerek ürün dışında direk iş yapmak ve gelir elde etmek için de sisteme dahil olan kişiler bulunmaktadır. Network marketing sistemi öncelikle ürün tavsiyesi üzerine kuruludur. Firmanın sunmuş olduğu ürünler çevreye tavsiye edilmek suretiyle, öncelikle ürünlerle kişiler tanıştırılmaktadır. Ürün kullanan kişiler aynı zamanda potansiyel ekip üyesi olmaktadırlar. Network marketing de önemli bir başka husus da önyargılardan arınmaktır. Herhangi bir önyargı yapılmadan çevredeki herkese iş ve ürün sunumunun yapılması ve tavsiyede bulunulması önemlidir. Kişinin ürüne veya işe ihtiyacı olup olmadığı konusunda yapılan önyargılar, oluşabilecek potansiyeli sınırlamaktadır. Burada network marketing işini yapan kişiye düşen tek şey network marketing davet etme teknikleri kullanarak olabildiğince kişiye ulaşabilmektir.

Network Marketing Sistemine İnsanlar Nasıl Davet Edilir?

Network marketing sistemine dahil edilecek olan kişilerin öncelikle firmayı ve işi olabildiğince doğru bir şekilde anlaması sağlanmalıdır. Herhangi bir bilgilendirme yapılmadan insanların davet edilmesi olumsuz tepkilere yol açabilmektedir. Yapılan ön tanıtımlar kısa ve öz olmalıdır. Çok uzatılan veya abartılan tanıtımlar da kişilerde olumsuz bir izlenim bırakabilmektedir. Kısaca tanıtım yapıldıktan sonra kişiler yapılacak olan iş ve ürün tanıtım toplantılarına davet edilmelidir. Burada önemli bir husus da, network marketing işini yapan kişinin öncelikle firma, ürünler, iş planı, çalışma şartları gibi konularda yeterince bilgi sahibi olmasıdır. Özellikle ürün ve kazanç sistemi hakkında mutlaka sürekli kişinin yanında tanıtıcı bir materyal bulunmalıdır.

Network marketing sistemi insanlarla ilişki ve iletişim kurulmasıyla yapılan bir tekniktir. Bu nedenle hayatın her alanında mutlaka insanlarla iletişim kurulmalıdır. Tanıtım yapılırken network marketing sunum nasıl yapılır konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Etkili, kısa ve öz sunumlar hazırlanmalı ve kısa sürede verilmesi gereken bilgiler verilebilmelidir. Kişilere uzun, sıkıcı ve çok detaylı sunum yapılmaması önemlidir. Özellikle hazırlanacak olan sunumlar işitsel, görsel, dokunsal öğrenme stillerinin hepsine hitap etmelidir. İnsanları ikna etme yöntemleri için network marketing eğitim slaytları incelenerek bunlardan faydalanılabilir. İnsanlar davetlere cevap verdiklerinde, etkinlik günü mutlaka gelen insanlarla ilgilenilmelidir. Yapılan iş ve ürün sunumu sonunda, insanların fikirleri sorulmalı, sisteme dahil olup olmayacakları hakkında gerekli takip yapılmalıdır. Network marketing işi yapılırken kesinlikle kişilere ısrarcı bir tavır sergilenmemelidir. Aceleci, ısrarcı ve yanlış bilgi verilmesi hem network marketing işi yapan kişi ve hem de firma ve ürünler hakkında olumsuz yargıların oluşmasına sebep olabilmektedir. Network marketing yapan kişi aynı zamanda firmanın bir temsilcisi konumundadır. Bu nedenle yapılan her tür olumsuz davranış firmayı da zedelemektedir. Bunun yanında yapılan profesyonel bir çalışma ve ekip uyumu da aynı şekilde firmanın imajını olumlu yönde etkileyecektir.

Network marketing firma seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Network marketing sistemi için kurulan firmalar üyelerinin yüksek kazanç sağlamasını amaçlamaktadırlar. Sistem firma ürünlerinin doğrudan müşterilere pazarlanıp satılmasıyla işler. Network marketing sisteminde çalışanlar ürünü müşteriye yüz yüze anlatarak, müşterinin ürünü görerek almasını sağlarlar. Ürünün direk olarak pazarlanması ve müşteriye anlatılması, müşterinin ürünü görüp, özelliklerini birinci kişiden dinlemesi satın almasını daha kolaylaştırır. Bu yüzden network marketing hem firma bünyesindeki çalışana hemde ürünü alan tüketiciye büyük avantajlar sunar. Bu avantaja sahip olmak için tabi ki önemli olan doğru firmanın seçilmesidir. Doğru firma seçilmesinde ki en önemli kriter, firmanın sağlayacak olduğu kazanç sistemi ve ürünleridir. Firmanın satışlardan kazanılan ücretin ne kadarını size kar olarak verdiğini bilmeniz gerekir. Bazı firmalar ürün satışından elde edilen gelirin belli bir payını çalışanlarına verirken, bazı firmalar sadece kar kısmının belli bir payını verirler. Burada önemli olan ne kadar ürün satabilecek olmanızdır. Eğer sağlam bir ekip kurabilecek potansiyele sahipseniz ve ürün almak için belli bir sermayeniz varsa toplam gelir üzerinden pay almanız çok daha karlı olacaktır. Eğer bir sermayeniz yoksa çok fazla ürün alamayacağınız için sattığınız üründen kar almanız çok daha avantajlı olacaktır.

Network marketing sisteminden firma seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da firmanın sattığı ürünlerdir. Firmanın sattığı network marketing ürünleri ne kadar kaliteli ve popülerse satışı da o kadar kolay olacaktır. O yüzden firma seçimi yaparken firmanın ürünlerini araştırıp öğrenmek gerekir. Bunların yanında firmanın sunacağı diğer hizmetler de çok önemlidir. Örneğin firma sizin sistem içerisinde yükselmenize olanak vermiyorsa bu firma çalışmak için seçilmemelidir. Yine firma sizin sistemi daha iyi öğrenip satışınızı artırmanız için size network marketing sistemi hakkında eğitim olanağı sunmalıdır. Bu şekilde sistemi tamamen öğrenip satışınızı artırmanız çok kolay olur.

Network marketing şirketleri

Dünyada en çok bilinen ve en çok kazanç sağlayan yabancı network marketing firmaları Amway ve Avon’dur. Network marketing en iyi şirket için bu iki firma her zaman aday gösterilmektedir. Çünkü bu iki firmanın sattığı ürünler çok çeşitlidir ve satış ağı da oldukça geniştir. Sattıkları ürünler her kesime hitap ettiği için satış sayıları ve buna bağlı olarak kazandıkları gelirler çok yüksektir. Bu iki firmanın yanında en çok tanınan diğer network marketing firmaları Herbalife ve Natura Cosmetics firmalarıdır. Bu firmaların ürünleri de dünya genelinde en çok kullanılan ürünlerdendir. Türkiye’deki network marketing firmaları içerisinde en çok bilinen firma Avon ‘dur ve Türkiye’de en çok satış yapan network marketing firmasıdır. Hemen her yerde herkesin elinde bir Avon kataloğu görmeniz mümkündür. Yerli network marketing firmaları içerisinde en çok bilinen firmalar Farmalife, Arleva, ve Naturalis firmalarıdır.

Network marketing sisteminde satılan ürünler nelerdir?

Network marketing ürünleri çok çeşitlidir. Çünkü sistem doğrudan satışı yani bire bir müşteriye anlatılarak yapılan satışı gerektirmektedir. Bu yüzden müşteriye direk olarak ulaştırılabilecek tüm ürünler network marketing sisteminde satılabilir. Bunlar kozmetik, giyim, iç giyim, aksesuar, gıda ve daha bir çok sektördeki ürünler olabilir. Önemli olan ürünlerin müşterinin ihtiyacına uygun olmasıdır. O yüzden satılacak ürünün öncelikle müşteriye hitap etmesi sonrasında ise cezbetmesi gerekir. Müşterinin ihtiyacını gideren ve onun beğenisini alan her ürünün satışı kolaylıkla yapılabilir.

Network marketing kazanç yöntemleri hakkında bilgiler

Network marketing sisteminde çeşitli kazanç yöntemleri vardır. Bunlar arasında en çok kullanılanı kademe yöntemidir. Bu yöntemde satış ekibinizi genişlettikçe şirket içerisindeki kademeniz artar ve kazancınızda yükselir. Kademe yükseldikçe alınan kazanç payının oranı azalır. Çünkü ekipteki üye sayısı çoğaldıkça kazancınız zaten artmaktadır ve kademenizin yükselmesi üye sayısıyla doğru orantıda olduğu için kazanç payının oranı azalsa da kazandığınız miktar her kademe yükselişinde daha çok olur. Bazı firmalar kademe sisteminde altınızda bulunan kişilerin kademesi yükselmeden sizin yükselmenize izin vermez. Kademe yöntemi Türk network marketing firmaları arasında en yaygın kullanılan ve en çok kazanç sağlayan yöntemdir. Kademe yöntemine bezeyen diğer yöntem matrix yöntemidir. Bu yöntemde kademe sayısı ve her kademeye alınabilecek üye sayısı bellidir. Bu yüzden kaç kademe belirleniyorsa o kademelerin dışında yükselme şansınız bulunmaz ve her kademede alınabilecek maksimum üye sayısı belli olduğu için kazanabileceğiniz en yüksek kazançta bellidir.

Bu Yazıya Puan Vermek ister misiniz?
Puan Ortalaması
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Mail Abonem Olur musun?

En Güncel Yazılar Artık Mailinizde.

Aboneliğiniz için Teşekkür Ederim.

Bazı Bilgiler Yanlış

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?