Network Marketing

Network Marketing Sektöründe insan ilişkileri Network Marketing

Network Marketing Sektöründe insan ilişkileri

  • 79

İnsan ilişkileri, kuşkusuz ticari faaliyetlerin gerçekleştiği her ortamda önemli bir faktördür. Ancak şu bir gerçek ki network marketing sektöründe çok yönlü insan ilişkilerinin etkisi diğer hiçbir sektörle kıyaslanamayacak kadar fazladır. Zira bu sektörde başta güven telkin etmek olmak üzere, satıcının pek çok noktada başarılı olması gereklidir. Güven verip, alıcıyı ikna edemeyen satıcının sektörde başarılı olabilmesi, neredeyse imkansızdır. Network marketing ürünlerinin hemen hiç birisinde geleneksel reklam ve pazarlama unsurları kullanılmadığından bu efekti sağlamak satıcının görevidir.

Konvansiyonel ürünlerin tanıtım ve tutundurma süreçleri agresif pazarlama yöntemleri ile yapılır. Özellikle reklamcılık sektörünün sahip oldu davranış bilimleri dağarcığının etkin biçimde kullanılması ile, hiçbir kıymeti olmayan bir ürün bile belli oranda satılabilir, hatta piyasa hakimiyeti bile kazanabilir.

Tabii bu ürünlerin uzun vadeli olarak kalıcı olmaları mümkün değildir. Sadece reklam ile piyasada ürün tutundurma geçici bir çözümdür. Ürün satışa uygun niteliklere sahip değilse, yani kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamıyorsa uzun vadeli olarak kalıcı olamaz. Network marketing ile satışı yapılan ürünlerin nitelikleri direkt kullanıcı odaklı olduğundan hiçbir şekilde yanıltıcı reklam ve pazarlama çalışmalarına ihtiyaç duymazlar, fakat tabii ki ürünlerin kullanıcıya tanıtımının yapılması birinci derecede önem arz eder.

Hiçbir alıcı, ürünün nitelikleri hakkında ikna edici bir tanıtım görmeden ürünü satın alma yoluna gitmez. Kaba bir anlatımla sattığınız ürün, hayatın sırrını veriyor olsa dahi, bunu alıcıya doğru biçimde anlatmak, network marketing satıcının birinci görevidir. Ancak, bu noktada çok önemli bir husus vardır. Ürünün tanıtımı asla yanıltıcı olmamalı, network marketing kanalı ile alış veriş yapan kişinin ürün hakkında doğru biçimde bilgilendirilmesi gereklidir. Zira network marketing ile alışveriş yapan her alıcı, potansiyel satıcı ve network üyesidir.

Satın alma motivasyonuna sahip olmayan veya bu bağlamda zarar görmüş ve veya yanıltılmış alıcı, ürünü bir daha satın almayacağı gibi, bir network üyesi de olmayacaktır. Klasik bir ürünü satmak için geliştirilmiş yanıltıcı reklam politikalarında, örnek bu unsur dikkate alınmaz, eğer ürün satışı uygun olmayan bir ürünse ve satıcı kötü niyetli bir kimse ise, konu hakkında uzun vadeli bir düşüncesi bulunmadığından ürünü her biçimde pazarlaya bilir. Oysa network marketing ürünlerinde bu söz konusu değildir.

Network marketing, doğası gereği ürünü satmanın yanında, ürünü satacak yeni ekip üyeleri bulma stratejisi ile çalışan bir sektördür. Satış yaptığınız her son kullanıcı, aslında birer potansiyel bayidir.

Genel sektörlerden örnek verecek olursak, kendinizi bir gıda toptancısı gibi düşünebilirsiniz. Ürünleri distürbütörden alır, bakkal ve marketleri ikna ederek satışı yaparsınız. Bir süre sonra bu satıcılar da sizin ağınızın bir parçası olur. Ancak burada önemli iki fark vardır. Birincisi, gıda ürünleri global ve ulusal pazarlama ilkeleri ile kitlelere tanıtılır. İkincisi ise, bakkal ve marketler satış yapma motivasyonuna sahiptir. Oysa network marketing satıcısı, belki de satış eğitimleri ile ilgili hiçbir fikri olmayan bir alıcıyı, medya organları ile duyurulmamış bir ürünü satın almaya, hatta bu bu ürünü satmaya ikna etmekdurumunda olan kişidir.

Bu noktada avantaj maliyet olarak ortaya çıkar. Network marketing biçiminde satışı yapılan pek çok ürünün, geleneksel satış ortamlarında satışı yapılmadığı gibi, bu ürünlerin dengi olan ürünlerin piyasa değeri de, network marketing satışına göre hayli yüksektir. Ve satıcı bu kanalı doğru değerlendirirse, satışlarını artırırken, yeni satıcılar da kazanabilir.

Sonuç olarak, insan odaklı bir iş olan satış eyleminin, insan ilişkileri unsurlarından bahsetmeye gerek dahi yoktur. Ancak konu network marketing odlunca nitelikleri çok daha yüksek bir insan ilişkileri yeteneğin gerekli olacağı da açıktır. Network Marketing Sektöründe insan ilişkileri çok hassastır, herkesi mutlu etmeye çalışmak gibi karmaşık bir pazarlama sanatıdır.

Benzer Yazılar

Network Marketing Motivasyon Network Marketing
Network Marketing işi nedir Network Marketing
Network Marketing Hakkında Network Marketing
Kararsızlık Network Marketing
Network Marketingde Liderlik Network Marketing
Network Marketing Nedir? Network Marketing
Limit Siz’siniz Network Marketing
Geleceğini Kontrol Et Network Marketing
Satışlarda Rekor Kırılacak Network Marketing

Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?