Network Marketing Sektöründe Eğitim Nasıl Olmalı

Network Marketing Sektöründe Eğitim Nasıl Olmalı
Bu Yazıyı Değerlendirmek ister misiniz?
Lütfen Bu Yazıya Puan vermeyi Unutmayın !!! 😉
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Network Marketing, genel olarak tüm dünyadaki işletmelerin en önemli birimlerinden birisidir. Zira ne kadar kaliteli ürünler üretiyor olurlarsa olsunlar bu ürünler pazarlayamayan işletmelerin başarılı olabilmeleri mümkün değildir. Örneğin piyasada birbirinin aynısı olmasına rağmen satış hacimleri ciddi şekilde farklı  olan pek çok ürün bulunmaktadır ve durumun böyle oluşunda öncelikli etken davranış bilimleri ilkelerine uygun ürün tutundurma politikaları uygulanması, yani marketing prensiplerinin doğru kullanılması olmaktadır. Hatta kimi kalitesiz ve verimsiz ürünlerin sırf doğru marketing stratejileri kullanıldığından, en azından bir süre piyasada hakimiyet sahibi oldukları da bilinmektedir. Reklamcılık ilkelerine uygun geliştirilmiş bir strateji ile hemen her şeyi satabilirsiniz.

Ancak bunun yanında iyi olan ürünün her şekilde müşteriyi bulacağı söylenir. Tabii her ürün için bu çok doğru olmayacaktır. Bazı çok kaliteli ürünlerin yanlış marketing politikalarından dolayı silindiği de gerçektir.

Network marketing sektöründe eğitim nasıl olmalı sorusunun cevabı ise, marketing eğitimi nasıl olmalı sorusunun içerisinde gizlidir. Zira Network marketing sektöründe eğitim, genel geçer marketing eğitim sistematiğinden farklı esaslara dayanmaz, aynı bilimsel ögelerden beslenen bir eğitim sistemi söz konusudur.

Bu noktada Network marketing sektöründe eğitimin detaylı birkaç özelliğinden ek olarak bahsetmek gerekir. Zira Network marketin, kendine has özellikleri olan bir satış programıdır ve geleneksel ticari faaliyetlerden farklı pek çok unsuru bulunmaktadır. Tabii bu unsurlar genel olarak marketing mantığından ayrışmayıp, bu yaklaşımın detayları olarak sınıflandırılabilir.

Network marketing sektöründe eğitim planlaması sırasında öncelikle, kişilerin takım çalışmalarına adaptasyonu sağlanmalıdır. Ekip ruhu ile iş yapamayan bireylerin Network marketing sektöründe başarılı olması pek mümkün değildir.

Zira bu bir ekip işidir, dikey ve yatay anlamda pek çok ekip üyesi mevcuttur ve herkesin eylemi diğerinin karlılığı üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple bu zincirin mükemmel olması ve hiçbir zayıf halkanın olmaması için, grup çalışmaları tesis edilmeli ve takım iletişimi ilkeleri üzerinde ciddi eğitim süreçlerinin tamamlanması ve grup dinamiğinin kesintisiz biçimde sürmesi için düzenli olarak bu çalışmaları teşvik edici toplantılar ve diğer organizasyonlar yapılmalıdır.

Tabii marketing sektöründe çok kıymetli olan müşteri ilişkileri üzerine verilecek davranış bilimleri eğitimleri de oldukça önemlidir. Müşteri ile iletişim, satıcının birinci görevidir.

Etkili bir iletişime sahip olmayan satıcı hiçbir satış ortamında başarılı olamayacağı gibi Network marketing sektöründe tamamen etkisiz durumda olacaktır. O sebeple, her ekip üyesinin, doğru iletişim kurabilmek için davranış bilimleri eğitimlerine ciddi düzeyde ihtiyacı vardır. İkna kabiliyetinin geliştirilmesi, beden dili eğitimleri gibi eğitimleri bu süreçte çok önemlidir, zira müşteriyi psikolojik olarak etki altına alabilecek tek unsur satıcının kendisi ve ürünün nitelikleridir.

Ürün niteliği denildiğinde ise bir başka eğitim konusu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle piyasada eşleniği bulunmayan, yeni bir ürünün satışı söz konusu ise, satıcı ürün hakkında çok detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Aksi halde ürün hakkında sorulan soruları cevaplayamaz ve müşteri tek bir sorusuna dahi cevap alamayacak olursa satın alma fikri oluşturmaz.

Bu sebeple ürün eğitimleri de Network marketing sektöründe büyük önem taşımaktadır. Ürün eğitimleri takım liderleri tarafından verilebileceği gibi, ürün kataloglarından alınacak veriler ışığında bireysel olarak da sağlanabilir. Bazı büyük ağlar, ürünlerin eğitimlerini geniş kitleleri bir araya getirdikleri toplantılarda da verebilmektedir. Ancak bu tip toplantılarda zamanın diğer network marketing ilkelerine rezerve edilmesi çok daha doğru olur, zira ürünler somut özelliklere sahiptir ve doküman üzerinden öğrenilebilir, oysa diğer satış ve pazarlama ilkelerinin uzman eşliğinde sunulması ve soru cevap düzenine sahip olması önem arz etmektedir. Ayrıca takım çalışmasını motive edecek grup organizasyonları da toplantı dışında mümkün değildir.

18 Eylül 2017
3 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?